DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

модерни фудбал, модерни навијачи
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 23, 24, 25  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине
View previous topic :: View next topic  
Author Message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 01 Mar 2012 19:25    Post subject: Reply with quote

Поруке на многим стадионима као што су Ултрас но профит или политика, против модерног фудбала (ето сјајан пример Челзи!) је све мода. Мода у којој млади "бунтовници" западне Европе су изманипулисани и изконтролисани у бунтовнике који тако метиљави одговарају режиму. "Изабрана опозиција". Мајце с Чеовим ликом, идиотске форе против Буша (док је Клинтон био много гори председник, а Обама ништа бољи од Буша) и ове "ултрас" пароле.

Мислим да је највећи проблем та подела међу новијим и интернет навијачима на ултрасе и кежуалсе. Где је реч ултрас промењена у самој суштини. Где је у навијачком свету најдегенскија реченица историје покрета: "А не, ми се не бијемо, ми смо ултраси."
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
vojvoda_neunistivi
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 210

PostPosted: 01 Mar 2012 19:31    Post subject: Reply with quote

НПЛ wrote:


vojvoda_neunistivi wrote:
Моје је мишљење да би као група која се бори против модерних трендова требало да размислимо о постојању ( или непостојању ) наше интернет презентације као и делије шопа. Волео би да ми неко одговори на ово.

Зашто? Интернет презентација је једино место у јавности ван стадиона где и наш глас може да се чује без икаквих медијских заврзлама! Многи људи нису у навијачкој причи и информишу се преко овог форума како,шта,где и када. Добијају одговоре на питања на која иначе не би могли. Размењују се мишљења, па су чак и многе позитивне ствари покренуте управо овде. Свакако је интернет помогао и у Мобилизацији.
А што се тиче Делије шопа, то је најбољи начин за финансирање активности групе. И не видим разлог уопште за гашење шопа? У сваком случају се то сигурно неће десити,али занима ме зашто то поистовећујеш са модерним фудбалом?


Мислим да наш глас треба да се чује само на стадиону ( пароле, скандирање и сл. ). А што се тиче информисања ту би требало клуб да ускочи са својијм сајтом. Да ме неко не схвати погрешно, на нашем форуму има написано много добрих ствари и свако ко себе види као навијача треба то да прочита. Ја бих само више волео да се о тим стварима пише у неком фанзину него на форуму.

Мало ми је глупо да обележја наше групе продајемо свакојаким индијанцима који у неким случајевима само брукају све нас. Можда то баш и није у вези са овом причом о модерним токовима а можда и јесте
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 01 Mar 2012 19:51    Post subject: Reply with quote

Сунце Слободе,
Лепо си приметио ово за постмодернизам. Ништа није свето и свему се руга, а све је површно.

Често кад се о нашем народу говори да је овакавв или онакав ја размислим колико су нас уништавали и уназађивали, клали и протеривали, ми смо супер! Е на неки начин тако и кад погледаш рецимо тај неки Швајцарски навијач или Аустријанац... који је њему основ, суштина бунтовништва? Ма тај деген је супер каквих дегена има.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
нема предаје
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Mar 2009
Posts: 189

PostPosted: 02 Mar 2012 02:04    Post subject: Reply with quote

још једна у низу одличних тема на овом форуму!

што се тиче модерног фудбала као игре саме и све што се дешава у тим водама, то се тешко да променити. у тој причи је превелик новац да би се тек тако вратило на неке здраве основе које су красиле ову игру у прошлости. пре свега ту мислим на однос управа и играча према грбу како се то воли казати. тако је све више оних изјава за повратити "испунила ми се животна жеља да играм за _______" или "част је и велика обавеза бити у _____". па смо тако сведоци сви ми да је уобичајена ствар пољубити грб, отрчати пред навијаче, а онда истим тим навијачима који пролазе кроз "много брига, много и проблема.." забије се нож у леђа џукачким односом према том истом грбу који је љубио пре две утакмице. има и изузетака наравно и свака им част!!

још један од проблема је идентификовање поготово млађе популације са играчима. верујем да је свако од нас имао неког свог играча за којег се везао од детињства, чију је игру пратио и кога је могао годинама да гледа. нажалост, ситуација је данас таква да играчи изигравају полутке меса у месарама и висе са кука, чекајући да их неко покупи. ту се враћам на оно са почетка овог мог писанија, а то је новац!

што се трибина тиче, чини ми се да има много помодарства и то ми се чини да је некако више израженије на трибинама у "развијеним" земљама. искрено смучи ми се када гледам њихове кореографије, које тако вештачки изгледају, односно делују вештачки. осети се нека празнина у поруци која она шаље, уместо супротног ефекта због којег кореографије и постоје. поруке "геген модерн футбал", "агенст модерн фудбал" су, опет моје субјективно мишљење, тотално непотребна ствар. да ли је решен проблем тиме што је неко окачио тај транспарент? да ли знају шта уопште та порука значи? разлог зашто је та порука окачена? активизам групе треба то да (до)каже, а не само исписани транспаренти. једино што видим као олакшавајућу околност "западњацима" је то што су реално, праве навијачке групе илити копови у мањини у односу на остале навијаче, што код нас није случај. не мислим ту само на наш клуб, већ на комплетну лигу. да ли је за похвалу или не? не знам, али сам сигуран да смо у предности у односу на њих јер наши сипматизери са истока и запада (даће Бог једнога дана и са југа па да буде пун стадион свако коло) имају шансу да науче нешто од копа, да науче тај неки здрави однос према клубу. да разумеју да играчима више значи навијати за њих него звиждати погрешном пасу, честитати милу нову годину линијском судији..једноставно да схвате да тиме што су дошли на стадион нису завршили посао, већ да их тежак посао тек чека! то је она прича која се овде прича, а спровешће се и у дело верујем, да минимум 15 минута пре утакмице трибине буду попуњене, да иде песма, да се противник одсече!! да грми свих 90 минута и да се пева 15 минута после утакмице ! САМО је још проблем онда на крају да играчи и управа препознају ту подршку и да се према њој опходе са поштовањем. нико њих не тера да барсу разнесу са 7:0, али је далеко прихватљивије видети да је неко пружио максимум па макар и изгубио. нажалост опет она прича са почетка и новац..у овим нашим условима уз све могуће и немогуће проблеме није могуће увек имати непобедив тим. давно је неко од тренера рекао:"ако не знаш да играш фудбал, а ти бар трчи". верујем да сви ми овде тражимо само да се публика испоштује.

отишао сам прешироко у причи, па да сумирам коначно..ово поднебље има потенцијал за ту праву причу "против модерног фудбала". управо зато се наша сцена и прати у навијачком свету са пажњом и усуђујем се рећи са одређеном дозом љубоморе. колико год да смо мали у квантитативном смислу у односу на њих, ОГРОМНИ смо у квалитативном!
_________________
сад нисам мали и полако се стари, ал' срце још за тебе лудо удара
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 02 Mar 2012 08:05    Post subject: Reply with quote

Лако је и чудити се што неко шири те пароле,када ми стадион тешко да ћемо да напунимо наредних 10 година још!Нити ћемо имати проблем са људима које сада имамо јер расту у времену које је "идеално" да се стекнуи манири тотално другачији од ових "модерних".
Њима су стадиони крцати сваку утакмицу публиком коју је баш тај модерни фудбал довео и навијачи су велика мањина!И верујем да је чак пар генерација стасало под "модерним" схватањима!
Могу мислити колико је тешко када ти зајаши на врат модеран фудбал са свим својим "чарима"...Врујем да је навијачима и та парола један од очајничких покушаја да објасне и себи и целом стадиону...да има ту и оних који се гаде таквом приступу гледања утакмице...није лако бити у таквом окружењу...ми имамо срећу у несрећи...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 02 Mar 2012 09:16    Post subject: Reply with quote

И те приче...кад ће породице моћи да долазе на стадион...то је такође фраза која је наметнута од стране тог модерног фудбала!Не памтим ни једну слику са Маракане из прошлих деценија, где се виде баба,деда,унук и унука како навијају!Маракана није никада била такво место а верујем и велика већина европских стадиона!Зна се како се долази на Маракану и како се креће на утакмице!Тако је деценијама било,нема разлога да се то мења и на силу се доводе жене,деца,бабе,деде...како би не знам шта доказали!У последње време људи који воде клуб,у главом,се оптерећују тиме и покрећу разне акције са децом,сликају их,стављају у часописе...вероватно из неког одбрамбеног механизма да би доказали да је Маракана безбедна,да прати трендове "модерних"...итд...а то се све на силу ради и вештачки!
Моје мишљење је да је то беспотребно и да само треба радити на култивисању људи који долазе на стадион...и све би било како треба да буде!
Ако волиш фудбал,ако те привлаче трибине,маса људи како пева,ако волиш да си у тој гужви...онда долазиш на стадион...то је толико просто.Деца су за обданиште,бабе и деде за кућу,евентуално запад по некада...родитељи да чувају своју децу,па кад буду довољно зрели и одрасли можда и да их пусте да дођу на неку утакмицу...стадион је за навијаче...одувек је тако било!
Наравно,све то у неком култивисаном смислу јер није ни дивљање навијајње,али свакако није ни позориште,биоскоп,тржни центар...итд!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 02 Mar 2012 11:31    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:
Често кад се о нашем народу говори да је овакавв или онакав ја размислим колико су нас уништавали и уназађивали, клали и протеривали, ми смо супер! Е на неки начин тако и кад погледаш рецимо тај неки Швајцарски навијач или Аустријанац... који је њему основ, суштина бунтовништва? Ма тај деген је супер каквих дегена има.


Зашто који му је основ? (а да не буде одговор зато Laughing )
Не озбиљно, ево нпр један другар Немац са којим често причам о тим стварима овде је навијач Рапида. Тврдим да има већу навијачку свест од већег дела гробарске трибине! Јесте у екипи и све то,али је опет клинац са својих 20 година. Без проблема би се уклопио у наш систем. Упознао сам и неке његове ортаке из екипе и имају идентично,али идентично размишљање као ми. Да ли је онда њихова парола "Геген ден модернен фусбал" искрена или лажна? Иако је њихова трибина доста солидна, а иначе је најбоља у Аустрији, они нису скроз задовољни бројем људи који прати причу,као и да има још доста простора за напредовање. Зато и имају паролу и боре се против тог модернизма,иако су неке тековине покупили. Али то је гледано из нашег угла, из њиховог није. Били су и неки навијачи Аустрије Виен на прошлом нашем дербију. И хиљаду пута би више желели такав дерби,него нпр Шпански. И тај став иза те пароле заступају.
Суштина бунтовништва је да желе структуру трибина као у Грчкој нпр. Да желе законе на стадиону као у Грчкој. То узимам као пример јер ето већина Шваба сматра њихову сцену најбољом у европи. Твоје питање ми је више изгледало као да се односи на политичку позадину јер спомињеш клање, али зар је то уопште потребно? А и на крају крајева,њихов фудбал није далеко од нашег.

Генералштаб wrote:

Њима су стадиони крцати сваку утакмицу публиком коју је баш тај модерни фудбал довео и навијачи су велика мањина!
Верујем да је навијачима и та парола један од очајничких покушаја да објасне и себи и целом стадиону...да има ту и оних који се гаде таквом приступу гледања утакмице...није лако бити у таквом окружењу...ми имамо срећу у несрећи...

Ово је суштина онога што ја покушавам све време да објасним. Вама можда изгледа да су они сви у фазону хот-догова,фотоапарата бла бла, али на сваком стадиону у лигама о којима ја причам постоји група која идентично размишља као ми и која се гади тих ствари,зато те пароле нису само мода. Нажалост, скоро свугде је то у мањини...

нема предаје wrote:
да ли је решен проблем тиме што је неко окачио тај транспарент? да ли знају шта уопште та порука значи? разлог зашто је та порука окачена? активизам групе треба то да (до)каже, а не само исписани транспаренти. једино што видим као олакшавајућу околност "западњацима" је то што су реално, праве навијачке групе илити копови у мањини у односу на остале навијаче, што код нас није случај. не мислим ту само на наш клуб, већ на комплетну лигу. да ли је за похвалу или не?

Какав активизам то ми имамо, а они немају? Мислиш на кореографије,гостовања,кортее,барјаке,транспаренте,навијање током целе утакмице,ванстадионске активности,туче? Шта конкретно? Јеси сигуран да довољно добро познајеш све сцене и групе да би могао да причаш о њиховим активностима?
То што су мањина на стадиону не значи да се не понашају у већини случајева као ми. То што раде нешто супротно од нас и имају неке супротне ставове који се тичу трибине,не значи и одмах да су "модерни навијачи" итд. Имају они доста тога да науче још,али нису све трибине на путу тих "модерних навијача". Неке јесу,али не све.

Пишем све ово,зато што рад и труд многих малих група које имају исти начин размишљања као ми ниподаштавате не залазећи дубље у анализу њихове организације и активности. Зато што их све стављате у исти кош, а постоје огромне разлике између оног дела стадиона о коме ја пишем и стадиона као целине,као и група које су подлегле "модерном фудбалу" и онима које нису.
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 02 Mar 2012 11:50    Post subject: Reply with quote

vojvoda_neunistivi wrote:

Мислим да наш глас треба да се чује само на стадиону ( пароле, скандирање и сл. ). А што се тиче информисања ту би требало клуб да ускочи са својијм сајтом. Да ме неко не схвати погрешно, на нашем форуму има написано много добрих ствари и свако ко себе види као навијача треба то да прочита. Ја бих само више волео да се о тим стварима пише у неком фанзину него на форуму.

Мало ми је глупо да обележја наше групе продајемо свакојаким индијанцима који у неким случајевима само брукају све нас. Можда то баш и није у вези са овом причом о модерним токовима а можда и јесте


Написао сам ти повећи одговор на ово,али сам својом грешком искључио рачунар и порука се обрисала. Немам снаге опет да пишем.
Углавном, све док је сајт и форум у питању мислим да треба да постоје због многих ствари. Све изнад тога (твитер,фејсбук и остала срања) не треба уопште узимати у обзир. Иначе сајт и форум постоје преко 10 година, па је свакако бесмислено то повезивати са модерним фудбалом.

Разумем те у потпуности, али мислим да то није толико велики разлог да се прекине са радом шопа. И са шалом Ц.Звезде или дресом, опет ће својим понашањем представљати групу, па чак у неким случајевима и без обележја. То је ствар едукације, а знаш и сам да се на нашој трибини доста људи труди да објасни млађима како да се понашају(пошто се првенствено на њих мисли).
Back to top
View user's profile Send private message
ultrazonfaultrazonfa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Nov 2010
Posts: 613

PostPosted: 02 Mar 2012 12:53    Post subject: Reply with quote

http://www.ultras-tifo.net/images/stories/galleries/korona-tifos/korona_kielce_tifos_40.jpg
и на јупитеру ако треба Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
НН
ДЕЛИЈА


Joined: 28 Sep 2007
Posts: 201
Location: Стадион ''Рајко Митић''.

PostPosted: 02 Mar 2012 22:37    Post subject: Reply with quote

Што се самих стадиона тиче(неко је споменуо),ни стадиони данас нису исту као што су били пре 50,60 година,све напредује,све се унапређује па тако и ти стадиони.Мени је такође Маракана(Стадион Рајко Митић),драга оваква каква јесте,и ја је целога живота знам као такву(са малим променама,али у принципу иста).Ми морам да схватимо да стадион овакав какав јесте,не може бити вечно.Прво јер то једноставно није могуће,а друге како која година пролази уефа мафиози ће тражити све веће и веће стандарде.
Па колкико пута се овде на форуму кукало на стадионе других клубова,како немају вц,поштен улаз,прилаз итд..да би они то имали,морају се модернизовати,прилагодити времену у ком се налазе,јер наши стадиони су једно 30 година иза свог времена.
И наравно да сам против стадиона са хотелима,тржним центрима,хот договима и осталим глупостима,зна се шта је и како изгледа стадион.Али ништа није вечно,све има своје век трајања,па и маракана,једно дана ће и она морати бити срушена,или реконструисана.
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 03 Mar 2012 21:32    Post subject: Reply with quote

НПЛ
Мени су Рапидовци најбољи пример какви модерни ултраси не треба да буду. Најбољи су пример јер су трибина за узор другим сличним трибинама у томе што раде, али проблем је у томе што раде.
Свака част твом пријатељу али то је само један човек. Верујем да на свакој трибини на свету имаш људе који су оног правог навијачког размишљања.

Кад сам реко који је основ..

Постоји историја покрета, природан развој, као и само окружење, држава и догађаји у друштву. Многе европске трибине су младе и настале на интернет причи и потребно је много воде да прође Дунавом да сазреју. И ми смо пролазили кроз разне фазе које су биле потребне да се дође у позицију у којој смо. А имамо и друге околности које утичу на нас - и позитивне и негативне. Друге су искусније трибине али су пале под овај интернет талас и бауљају тим простором, ваљда су се задовољили и живе од старих прича и евентуално неких акција које се одмах сниме и окаче на нет.

Е сад мени се чини да трибине засноване на овим вредностима ипак никад неће сазрети.

А зашто. Е па зато. Smile

Зато што имају све испред носа али не занју да искористе. Немају ни шмек ни менталитет да скапирај. Ми кад смо били у СФРЈ изоловани од света са два канала телевизије и не великом могућношћу путовања - знаш ли шта је тад био лет авионом?? Сад имаш Јаран ер за Евро. Било нам је само нам дај мало да скапирамо, па да вам се јебемо са мамама.. Погледај бившу земљу колико је ту добрих група и потенцијално врхунска сцена.. Нисмо морали да измишљамо проблеме и разлог за бунтовништво имали смо их итекако. И још имамо.


(пост)модерно време и фудбал је створио исте такве ултрасе. Помињеш шпански дерби и бечки... а ја би пре гледао египатски због навијача.
Иначе и ако мала шпанска сцена ми је занимљивија од аустријске. Она права шпанска сцена. То су екипце од по 50ак људи и врло су занимљиве приче. Много зајебане и бруталне у односу на Аустријанце.

Ево један добар пример ових нових ултраса:
Колико ће европских трибина да ископриа онај кортео Лацијала кроз Мадрид? Онај снимак је толико тужан да није више ни смешан. Нек га неко стави овде. Неки осећај одвратности кад их гледаш како се манекенишу па као дижу десну руку, па немам пјма ни шта више...
Али знају људи овде (Роби) како су баш исти ти Лацијали се намештали да се сликају кад би их фотографисао..
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 03 Mar 2012 22:03    Post subject: Reply with quote

Само на почетку да ти кажем да нисам мислио на бечки дерби, већ да су пар момака били на нашем последњем београдском дербију и да су како ми је рекао ортак одушевљени оним што су видели (што мења суштину тог дела поруке). И да став да њихов дерби желе да изгледа као наш заступају између осталог иза те поруке.
Као што сам и написао, тај пријатељ није једини, већ та цела његова екипа и управо они раде пароле, бакљаде, кореографије. Зато мислим да то што им стоји на огради није мода, већ искрена жеља (бар тог дела групе). Наравно да су они далеко од нас, то никада нисам доводио у питање, али опет њихове трибине не чини толико људи па се може рећи да се бар труде против модерног фудбала. Наравно, не може све преко ноћи, јер као што кажеш они су одрасли на другим вредностима.
Иначе, слажем се са тобом у ето скоро свему, осим у овоме за шпанце, али то је наравно све од човека до човека. Као што постоје и људи којима се не свиђа сцена аргентине и уопште њихово схватање навијача,тако постоје и они којима се више свиђа аустријска од шпанске. (углавном Аустријанци ал добро Wink )
Back to top
View user's profile Send private message
сеси
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 31 Dec 2010
Posts: 618

PostPosted: 03 Mar 2012 23:09    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:

Ево један добар пример ових нових ултраса:
Колико ће европских трибина да ископриа онај кортео Лацијала кроз Мадрид? Онај снимак је толико тужан да није више ни смешан. Нек га неко стави овде. Неки осећај одвратности кад их гледаш како се манекенишу па као дижу десну руку, па немам пјма ни шта више...
Али знају људи овде (Роби) како су баш исти ти Лацијали се намештали да се сликају кад би их фотографисао..

http://www.youtube.com/watch?v=5mJD8aK87nE&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 03 Mar 2012 23:23    Post subject: Reply with quote

sesi wrote:
УлтрасЛондон wrote:

Ево један добар пример ових нових ултраса:
Колико ће европских трибина да ископриа онај кортео Лацијала кроз Мадрид? Онај снимак је толико тужан да није више ни смешан. Нек га неко стави овде. Неки осећај одвратности кад их гледаш како се манекенишу па као дижу десну руку, па немам пјма ни шта више...
Али знају људи овде (Роби) како су баш исти ти Лацијали се намештали да се сликају кад би их фотографисао..

http://www.youtube.com/watch?v=5mJD8aK87nE&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=x1idCFJIQn4

Од кад се завршила утакмица, играчи крећу до севера и све до њиховог уласка у свлачионицу, види се можда 4-5 блицева, или светла која снимају телефоном. На оволику трибину, то је занемариво. Нисам сигуран да има још много трибина у Европи на којима може да се примети слична ствар !!!
Back to top
View user's profile Send private message
сеси
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 31 Dec 2010
Posts: 618

PostPosted: 03 Mar 2012 23:30    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:

http://www.youtube.com/watch?v=x1idCFJIQn4
Од кад се завршила утакмица, играчи крећу до севера и све до њиховог уласка у свлачионицу, види се можда 4-5 блицева, или светла која снимају телефоном. На оволику трибину, то је занемариво. Нисам сигуран да има још много трибина у Европи на којима може да се примети слична ствар !!!


немају људи пара за фотоапарате као у европи Very Happy а и кога да сликају ове играче који играју прву утакмицу у звездином дресу, да је можда меси доле па да га сликају Very Happy Север је Звезда, зато сликају сами себе Very Happy мало шале али тај део модерног фудбал ће нас заобићи још пар година
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 23, 24, 25  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 25

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop