DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

историја на трибинама
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 12 Feb 2010 22:03    Post subject: Reply with quote

Гојко wrote:
да ли крај овог снимка може да се сврста у ову тему?

http://www.youtube.com/watch?v=IZzd7Gqp3nU&feature=sub

има ли неки старији снимак "бакљаде" са наших простора?






"Коначно присутан" је грешком поставио ову слику и написао је да је из 1951., али се на основу снимка види да је из 1959.
Фотографија бакљаде из 1951. постоји, па ће "Коначно присутан" вероватно у догледно време поставити.
Ја сам пронашао видео записе бакљада на неким италијанским утакмицама из '50, али се тренутно не сећам којим (полако, наћи ћемо), тако да ово није најстарији снимак, али је свакако добродашао.
Чак се види почетак припремања бакљаде на крају овог снимка Партизан - Црвена Звезда 1:4 , која је играна 08. јуна 1955. године:

http://www.youtube.com/watch?v=KNRLpKoSk5c

Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
sezione
ДЕЛИЈА


Joined: 04 Sep 2009
Posts: 129

PostPosted: 15 Feb 2010 19:18    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=1CMQoM-V5z0

Занимљив видео о настанку навијачке химне Вест Хема,лијепо упакован историјат и данашњица у непуних 3 минута.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=MTTeYW020hY
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 17 Feb 2010 11:07    Post subject: Reply with quote

Бијељинац wrote:


http://www.youtube.com/watch?v=1y_s1vu9gBg&feature=related
На 0:20 се види велики транс у рукама навијача.


Утакмица је Рома - Лацио из 1934. године. То је исто јако интересантан документ везан за транспаренте.
Ево овде на утакмици Рома - Лацио из фебруара 1950. , може да се види на огради транспарент на коме пише "Форца Рома". Ово је нешто најстарије што сам до сада успео да пронађем по питању транспарената.

http://www.youtube.com/watch?v=YhnyjgHfGUo

Када се говори о транспарентима, сигурно да велику улогу има и изглед трибине. Чини ми се да Енглези никада нису посвећивали пуно пажње транспарентима, баш зато што су им стадиони укопани и таква је ограда, да нису згодни за качење, док је у Италији сасвим обрнута ситуација. Изглед стадиона са нивоима је сам наметнуо, да транспарент постане нешто веома важно, зато што је јако уочљив током читаве утакмице.

Видели смо у претходним постовима, да су барјаци спорадично постојали већ '30 година. Следећа јако битна ствар је ГРУПИСАЊЕ барјака, што би представљало неко концентрисање истомишљеника, или ти екстремнијих навијача.
Ово је видео са утакмице Торино - Јувентус 3:1 , која је одиграна 13. фебруара 1949. Негде на 0:59, види се груписано 7-8 барјака :

http://www.youtube.com/watch?v=JOLGQ_T93Vo

И то би било то (ако пронађемо неки неоткривени податак из овог периода - ОДЛИЧНО !). Да резимирамо , закључно са 1950. годином је постојало:
- сигурно знамо да се већ '30 скандирало име клуба
- сигурно знамо да се већ '30 путовало на гостовања
- сигурно знамо да су се већ '30 појавили први барјаци, пароле на две мотке , транспаренти у рукама
- сигурно знамо да се од 1940. користе папирићи и ролне
- сигурно знамо да се од '40 користе петарде
- сигурно знамо да су се већ пре 1950. качили транспаренти на ограду, груписали се барјаци , палиле бакље,...
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 17 Feb 2010 15:58    Post subject: Reply with quote

Е сад ко је у Европи први имао клуб навијача?
Форца Рома транс наравно ништа не доказује око тога.
Наравно да би свима било потпуно јасно и даље причамо о екстремнијим љубитељима клуба, спорта и фудбала.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 19 Feb 2010 22:26    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:
Е сад ко је у Европи први имао клуб навијача?
Форца Рома транс наравно ништа не доказује око тога.
Наравно да би свима било потпуно јасно и даље причамо о екстремнијим љубитељима клуба, спорта и фудбала.


Какав одговор очекујеш ?
Мораш питање много опширније и прецизније да формулишеш, да би добио на њега одговор који би те задовољио.
Много је тешко неке ствари разграничити, повући црту докле је једна врста навијања, а одакле тачно почиње друга (симпатизери - навијачи)... Чини ми се да то нико до сада није успео прецизно да уради.
Где је по теби та граница ?
Back to top
View user's profile Send private message
sezione
ДЕЛИЈА


Joined: 04 Sep 2009
Posts: 129

PostPosted: 20 Feb 2010 08:29    Post subject: Reply with quote

Да се надовежем на ваш дијалог везано за поменуту границу..Мислим да би се требала направит граница између навијања и организованог навијања.Често се помињу године раних 30,50,60их као први вид настанка неке врсте навијања и слично,мада логично је да таква врста навијања постоји од самог настанка фудбалских такмичења.Поклици,скандирања,негодовања,подршка,звиждуци и слично на што се осврћете готово сам сигуран да постоје од самог настанка фудбала,само што иста нису била у могућности да се документују.
Мислим да се ту намеће граница:подршка и организована подршка(навијање и организовано навијање)
Ова прва по мени сигурно датира од самог настанка фудбалских такмичења,јер тешко да су људи на том Н.Форесту,Н.Каунтију,Шефилду,Акрингтону крајем 19 вијека сједјели и посматрали утакмицу скрштених руку.
Опет организовано навијање је настало много касније самим тим много лакше је о њему дискутовати јер је пропраћен документима и могу се наслутити приближно године његовог настанка.Док за ово прво није случај.Моје неко мишљење.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=MTTeYW020hY
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 20 Feb 2010 08:54    Post subject: Reply with quote

Разумео сам.
Али шта за тебе значи организовано навијање ? Које је разграничење између организованог и неорганизованог навијања ?
Када се запева са трибине једна песма, то је неки вид организованог навијања. Када се навијачи договоре да заједно путују на неко гостовање, и то је организовано навијање.
Ја имам неку своју теорију, али бих прво волео да чујем мишљење других.
Back to top
View user's profile Send private message
sezione
ДЕЛИЈА


Joined: 04 Sep 2009
Posts: 129

PostPosted: 20 Feb 2010 10:27    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
Али шта за тебе значи организовано навијање ? Које је разграничење између организованог и неорганизованог навијања ?


Мислим да је разлика постала у тренутку кад је спонтана подршка,кретање и дјеловање једног симпатизера постала уједињена са осталим,а њихова активност усмјерена и контролисана.Под тим подразумијевам сву активност која је претеча ове данашње..По мени пјесма представља један од сегмената организованог навијања али не и једини прави репрезент,а поготову не спонтана пјесма са краја 30их или 50их која у већини случајева није ни била константна..У том периоду људе би опсјела заједничка емоција и потреба да у тренутку скандирају,извижде или испјевају одређену пјесму ал то би било све спонтано а не организовано.
Под организованим навијањем сматрам период када се стварају организоване групе који прате свој клуб увијек и свуда,константна подршка,заставе,маркетинг,чланске карте и остало све до данашњег доба када је утемељена и хијерархија на фудбалским трибинама која је много утицала на саму организацију и организовање..
Не знам,по мени све тврдње око самог почетка навијања нису мјеродавне,поготово не из периода које ми помињемо.Можда је те исте 1934 у мечу,лупам,Alessandria-Napoli било истакнуто такође пар парола ал нису забиљежене оком камере..Неке ствари се не могу доказати,просто,могу се само наслутити.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=MTTeYW020hY
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 20 Feb 2010 16:41    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
УлтрасЛондон wrote:
Е сад ко је у Европи први имао клуб навијача?
Форца Рома транс наравно ништа не доказује око тога.
Наравно да би свима било потпуно јасно и даље причамо о екстремнијим љубитељима клуба, спорта и фудбала.


Какав одговор очекујеш ?
Мораш питање много опширније и прецизније да формулишеш, да би добио на њега одговор који би те задовољио.
Много је тешко неке ствари разграничити, повући црту докле је једна врста навијања, а одакле тачно почиње друга (симпатизери - навијачи)... Чини ми се да то нико до сада није успео прецизно да уради.
Где је по теби та граница ?


Не очекујем одговор, већ наводим на расправу. Зато и није прецизно формулисано.

Мислим да сам можда и прерано кренуо у ту причи, некако нестрпљиво. Добро, добро, чегртаљке, заставице,... него сви знамо шта нас овде уствари највише занима. У том фазону мислим да сам можда и збрзао. Можда је потребно још много тога да се каже о том периоду од настанка фудбала до појаве навијачких група. Не бих да ти кварим топик. Можда треба бољу базу припремити пре него да се настави даље - а ово прерасте у најбитнији топик икад.

А ако ћемо ипак да пређемо на ово онда је потребно да се договори терминологија симаптизер, организовани навијач, ултрас,...

И наравно кад си ме питао где ја мислим да почиње разлика (опет кажем прво терминологија али ајде...). Ја мислим да као и све нема неко дугме које пребацује с једне на другу идеју већ је то процес али да поједноставим - онда кад навијач није ишао на утакмицу само да да подршку свом тиму и одмогне противничком тиму, већ (и) да се покаже пред другом трибином, другим навијачима, да их понизи на много начина (ишамара, надгласа, надјача, боље обуче, изгледа на улици и трибини, има дужу заставу, лепше песме,...) уопште да размишља о трибини, својој и туђој. Кад кажем трибини мислим и на улицу и на стадион и на путовање,... И кад је то урађено свесно са групом истомишљеника. И онда су по први пут почела нека правила која нису била она уобичајена, него се створила једна нова идеологија и из ње једна нова подкултура.

Ватрену и верну публику имали су многи широм света, али ово што сам написао је имало јако мало градова у Европи (свету?).
Ако сам ја упалио бакљу јер сам сабио пола бачве вина и извукао је из мог чамца јер је мој тим забио гол или је бакља упаљена тако што је прошла две границе да би баш на тој и тој утакмици била упаљена на почетку другог ма какав резултат био.
Што неко рече: много више вреде оних неколико вулкана радоваца у ЗГ, него све бенгалке Далмације.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 22 Feb 2010 11:35    Post subject: Reply with quote

sezione wrote:


Мислим да је разлика постала у тренутку кад је спонтана подршка,кретање и дјеловање једног симпатизера постала уједињена са осталим,а њихова активност усмјерена и контролисана.Под тим подразумијевам сву активност која је претеча ове данашње..По мени пјесма представља један од сегмената организованог навијања али не и једини прави репрезент,а поготову не спонтана пјесма са краја 30их или 50их која у већини случајева није ни била константна..У том периоду људе би опсјела заједничка емоција и потреба да у тренутку скандирају,извижде или испјевају одређену пјесму ал то би било све спонтано а не организовано.


Чекај Брате, ајде да будемо мало прецизнији. Па које '30 или '50 песма, зар нисмо у ранијим постовима закључили да је претварање скандирања у песму кренуло од навијача Ливерпула , негде од 1963 ? Нека буде тако , све док не пронађемо доказе за нешто старије.
Е сад види ово , Васко де Гама - Фламенго 1957 , чује се песма на 2:50:

http://www.youtube.com/watch?v=F-j7hm_Nggc

Морам да признам да ме та песма збуњује. Не знам да ли стварно долази са трибина, да ли навијачи прате разглас, да ли је можда наснимана песма, зато што је то тренутак када се слави титула... Оно што могу са сигурношћу да тврдим , да је култура певања/навијања у Бразилу доста каснила за Енглеском '70 и читавом Европом '80 и '90. Почетком '90 , у Бразилу је било заосталије навијање што се тиче певања, него код нас почетком '80. Пре утакмице се пева и скандира, а кад почне утакмица, тајац - сви гледају шта се дешава на терену. Само после голова и неких много интересантних ситуација долази до певања. Зато ми није јасно, ако се већ певало 1957, како је могуће да то није еволуирало годинама у нешто боље ?


sezione wrote:

Под организованим навијањем сматрам период када се стварају организоване групе који прате свој клуб увијек и свуда,константна подршка,заставе,маркетинг,чланске карте и остало све до данашњег доба када је утемељена и хијерархија на фудбалским трибинама која је много утицала на саму организацију и организовање..
Не знам,по мени све тврдње око самог почетка навијања нису мјеродавне,поготово не из периода које ми помињемо.Можда је те исте 1934 у мечу,лупам,Alessandria-Napoli било истакнуто такође пар парола ал нису забиљежене оком камере..Неке ствари се не могу доказати,просто,могу се само наслутити.


Ма много је тешко разграничити ствари. Седамдесетиг година, Енглези немају организовану навијачку групу (банду за тучу да, али колико је банда у то време придавала важности певању, изгледу трибине,...) , али их дође маса на гостовање, препуна трибина шалова и барјака, певају целу утакмицу и после утакмице пребију домаће Жабаре , и шта онда вреде Италијанима и 14 група, и бубњеви , и налепнице , и мајице са натписом група... ? Баш треба детаљно да анализирамо ствари како би извели праве закључке.
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 22 Feb 2010 11:43    Post subject: Reply with quote

Бијељинац wrote:
Скромно мишљење:
Не може се говорити о неком организованом навијању, или о организованом одласку на страну, све док не постигне одређени континуитет у томе. Једна је ствар (лупам), ако се Форца Рома појављивала на утакмицама током цијеле сезоне, а друга ако се појавила једном, двапут и то је то. Значи, мислим да о некој организованости можемо мислити само у случају континуитета.


Слажем се, ништа без континуитета. Пауза континуитета на краће време је оправдана, ако иза стоје отежане објективне околности, као што су репресија, затвор, бојкот,итд...
Ромина ограда '50

Back to top
View user's profile Send private message
ult ze
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Dec 2005
Posts: 400

PostPosted: 22 Feb 2010 14:25    Post subject: Reply with quote

а одкуд та реч-тифо? виде се на оној слики да већ постоје..такође као и ултрас? изгледа да управо у оном значењу који постоје сад то кренуло са чизми али као да жабарима прихвачено од французких ултра ројалиста, као превише активних глумца у том трипу око французкој револуцији почетком 19 века (са тим да највероватније реч ултра има латински (а читај скоро италијански? корењи)..а тифо(зи)? можда све то иде много дубже, негде чак у римску империју, а заједно и корењ навијања расте из колизејиумов? Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 22 Feb 2010 16:14    Post subject: Reply with quote

ult ze wrote:

као да на Балкан навијање дошло вероватно прво кроз Сплит,


Када кажеш "да на Балкан навијање дошло вероватно прво кроз Сплит", шта тачно подразумеваш под тим "навијање" ? Прецизан одговор захтева прецизно питање ! И на који временски период мислиш ?

Овај последњи твој коментар - ништа не разумем !
Back to top
View user's profile Send private message
Фансте
ДЕЛИЈА


Joined: 07 Dec 2008
Posts: 138

PostPosted: 22 Feb 2010 16:34    Post subject: Reply with quote

ult ze wrote:
а одкуд та реч-тифо? виде се на оној слики да већ постоје..такође као и ултрас?
И ово мене занима. Синоћ баш нешто размишљам о томе како смо ми први преузели од жабара термин Ултрас... Да ли је то првенствено била идеја неке од жабарских група, па се по угледу на њих изградио тај неки заједнички идентитет у Италији?
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 22 Feb 2010 16:43    Post subject: Reply with quote

ултра = екстремно
ултрас = екстремисти
Тако су у новинама прозвани први екстремни навијачи у Италији, а за себе име су 1969. први узели Ултрас Тито Кукиарони Сампдорија (Тито Кукиарони њихов фудбалер) , па се касније проширило по Италији !

http://www.testimonidigenova.it/storiatifo.htm

.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 23

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop