DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Обнова Богородице Браинске
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ
Ветеран


Joined: 11 Dec 2006
Posts: 1798

PostPosted: 06 Aug 2009 00:14    Post subject: Обнова Богородице Браинске Reply with quote

Колико ми је познато, Делије узимају озбиљније учешће у овој акцији тако да би био ред да се мало више зна о томе. Знам да је цркву сазидао Свети цар Урош и поклонио је као метох манастиру Свети Пантелејмон на Светој Гори, који је руски манастир. То се дешавало ако се не варам у 13. веку. Црква је разарана, рушена током периода турске окупације па је хвала Богу дошло време да се она обнови, а ето, изгледа да ћемо чак и ми имати удела у томе ако Бог да. Радови су почели и чуо сам да су и неки наши људи тамо и да може да се иде, не питајте ме ништа о томе јер не знам, само кажем да сам чуо. Црква се налази негде код Медвеђе, отприлике који километар изван администартивне линије раздвајања Космета од југоистока Србије, и припада Рашко-призренској Епархији. То је то, Шиптара на жалост ту има 70-80% а живог манастира нема у пречнику од типа 100 и више километара. Велики радови предстоје, велика средства су потребна, за почетак се ради конак у који би се одмах уселила братија и почела богослужење у параклису који ће бити у конаку, а онда ће полако почети обнова саме цркве. Опет кажем, добро би било да напише неко ко зна и боље и конкретније око свега...
_________________
Обновимо цркву у Љевоши:
https://www.youtube.com/watch?v=kbac0MAsnww&feature=youtu.be
Back to top
View user's profile Send private message
СКИДС
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Jun 2005
Posts: 833

PostPosted: 14 Aug 2009 19:08    Post subject: Reply with quote

http://www.crvenazvezdafk.com/cene-karata-za-slaviju-2191-c1-content.htm

ФК Црвена звезда такође саопштава да је, на иницијативу удружења навијача „Делије Север“, прихватила предлог да се од сваке продате карте за реванш меч са Славијом (27. августа) издвоји 100 динара за обнову руско-српског Манастира „Богородица Браинска“. Надамо се да ће и овај хумани гест наићи на ваш одговор и довести вас на Маракану тог дана.
Back to top
View user's profile Send private message
Гишка
Ветеран


Joined: 18 Oct 2002
Posts: 1560

PostPosted: 14 Aug 2009 19:47    Post subject: Reply with quote



Данас албанско село у жупи Лаб, око 25 км југоисточно од Подујева. Историјски извори помињу Браине још у 14. веку, када га је цар Урош, између 1355. и 1371, повељама даровао светогорском манастиру Св. Пантелејмона. Историјски извори помињу три цркве из 14. века: Богородица Пречиста Браинаса (Браинска), Св. Никола и Св. Петар, обе метоси претходне. Археолошки неистражени, остаци цркве високо на брду изнад села, зарасли су у коров.

Место
Браине

Општина
Подујево

Период градње
1300/1400

Ктитор
Село Млечане

Сликар
зографи

Основ за упис у регистар
Решење Покрајинског завода за заштиту споменика културе у Приштини, бр. 524 од 20. јула 1966. Закон о заштити споменика културе (Сл. гласник СРС бр. 51/59).
http://spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs/spomenik.php?id=297
Back to top
View user's profile Send private message
СКИДС
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Jun 2005
Posts: 833

PostPosted: 16 Sep 2009 20:38    Post subject: Reply with quote

http://www.crvenazvezdafk.com/novac-uplacen-manastiru-2357-c1-content.htm

Идемо даље...
Back to top
View user's profile Send private message
Гишка
Ветеран


Joined: 18 Oct 2002
Posts: 1560

PostPosted: 21 Nov 2009 14:15    Post subject: Reply with quote



Приводе се крају радови на конацима манастира Богородице Браинска, па ако Бог да већ од наредне године креће обнова самог манастира!
Back to top
View user's profile Send private message
Гишка
Ветеран


Joined: 18 Oct 2002
Posts: 1560

PostPosted: 22 Nov 2009 17:19    Post subject: Reply with quote



Делије,

Ко је у финансијској могућности нека приложи који динар за изградњу овог манастира.

Манастир Богородице Браинска
Комерцијална Банка
205-141246-46
Сврха: за обнову манастира


Пошто је Српско-Руски манастир било би добро да у овај пројекта укључимо нашу браћу из Москве! А зашто да не и из Атине!
Back to top
View user's profile Send private message
СтефанЈ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 862

PostPosted: 23 Nov 2009 00:37    Post subject: Reply with quote

Ајде људи стварно да се активирамо! Свако ко може нек се исцима мало да уплати неки скроман износ. Ово је од великог значаја за Србе из тих крајева, оживљавање тог места, исто тако и за наше односе са братским нам руским народом.
Back to top
View user's profile Send private message
Гишка
Ветеран


Joined: 18 Oct 2002
Posts: 1560

PostPosted: 14 Dec 2009 22:22    Post subject: Reply with quote

Back to top
View user's profile Send private message
муња
Ветеран


Joined: 16 Jan 2005
Posts: 1076
Location: Делије припреме

PostPosted: 15 Dec 2009 10:25    Post subject: Reply with quote


_________________
Догодине у Призрену!

www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
medjed
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Jan 2006
Posts: 516
Location: svilajnac

PostPosted: 21 Dec 2009 20:52    Post subject: концерт Reply with quote

петак 15.01.2010. Руски Дом , 19 ч

..........................................................................................................

КАРТЕ ЗА ХУМАНИТАРНИ КОНЦЕРТ ' ОБНОВИМО МАНАСТИР БОГОРОДИЦЕ БРАИНСКЕ ' СУ ОД ДАНАС У ПРОДАЈИ НА ПОМЕНУТИМ МЕСТИМА.

ИСКОРИСТИЋУ ОВУ ПРИЛИКУ ДА ОБАВЕСТИМ СВЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНЕ ДА ЈЕ КОНЦЕРТ , УМЕСТО ПЛАНИРАНОГ 12 ог, ЗБОГ ТЕХНИЧКИХ РАЗЛОГА, ОДЛОЖЕН ЗА 15 ти ЈАНУАР, ТЈ. ПЕТАК.


...........................................................................................................
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 11 Dec 2010 23:41    Post subject: Reply with quote

Јако ме интересују како су протекли радови у 2010-ој години?докле се стигло и да ли ће требати још новца да би се манастир завршио!

Још ме занима да ли је археолошки потврђен манастир?Уз помоћ ове науке могли би смо добити мноштво информација о самом изгледу храма и слично...
Back to top
View user's profile Send private message
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ
Ветеран


Joined: 11 Dec 2006
Posts: 1798

PostPosted: 13 Dec 2010 13:05    Post subject: Reply with quote

На жалост, манастир је тренутно пуст. Радови на конаку су завршени и у њему се поред монашких келија налазе трпезарија и остале просторије за живот монаха, и што је јако битно параклис посвећен Светом Цару Урошу, ктитору овог манастира. У плану је било да се обнови и црква али је за сада стало због познате смутње у Рашко-призренској Епархији. Надамо се да је питање дана када ће се ново братство настанити у манастиру и да се обнова настави. Даће Бог. А онда ћемо и ми, колико будемо могли, да наставимо да помажемо обнову.
_________________
Обновимо цркву у Љевоши:
https://www.youtube.com/watch?v=kbac0MAsnww&feature=youtu.be
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 13 Dec 2010 15:25    Post subject: Reply with quote

јел истина да се манастир заправо налази на територији нишке, а не рашко-призренске епархије?
пошто сам пре пар месеци чуо неки такав податак, или прочитао, не могу сад тачно да се сетим.
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 13 Dec 2010 19:29    Post subject: Reply with quote

Подржавам то што је колико толико играђено АЛИ Искрено мислим да тренутна ситуација ма каква је,не сме утицати на изградњу манастира!Мислим да треба да се заврши започето!!!

Чим се заврши са проблемима,морамо се поново окренути хуманитарним акцијама и утицати на друге људе да покрену додатну иницијативу!
Back to top
View user's profile Send private message
Анти нато
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Jun 2010
Posts: 118

PostPosted: 14 Dec 2010 16:13    Post subject: Reply with quote

cabron wrote:
јел истина да се манастир заправо налази на територији нишке, а не рашко-призренске епархије?
пошто сам пре пар месеци чуо неки такав податак, или прочитао, не могу сад тачно да се сетим.


Није, манастир припада епархији рашко-призренској. Биле су приче, али није истина.
_________________
Један је Владика. Артемије.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop