DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

БЕОГРАДСКИ ДУХ
Goto page 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 01 Sep 2008 22:00    Post subject: БЕОГРАДСКИ ДУХ Reply with quote

Рекли смо да за Делије "Звезда" представља симбиозу СПОРТСКОГ, НАВИЈАЧКОГ, БЕОГРАДСКОГ , СРПСКОГ и ПРАВОСЛАВНОГ духа - сваки крак звезде једна грана.
О свему се већ бавимо веома темељно, али изгледа да смо мало запоставили дух Београда и зато отварам ову тему.
За почетак одгледајте овај предивни видео клип колико је лепа наша СРПСКА ПРЕСТОНИЦА и послушајте ову прелепу музику.

http://de.youtube.com/watch?v=6KqAi1LpSe0


Гледајући овај клип застала ми је кост у грлу. Застала ми је јер је све очигледније којом брзином нестају неке старе и исправне вредности које су красиле наше претке. Ко ће их очувати ако не ми?
По вама , шта најбоље карактерише дух старог Београда ? Које су личности најпрепознатљивији носиоци тог београдског духа ? Шта значи Београд за вас ? Како и шта сачувати да не губи више свој идентитет ?
Back to top
View user's profile Send private message
земун
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 22 Aug 2008
Posts: 16

PostPosted: 02 Sep 2008 00:08    Post subject: Reply with quote

Да ли је могуће да у овој земљи уништавају све што имало ваља
Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
Ljubazni Vodoinstalater
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 664

PostPosted: 02 Sep 2008 11:43    Post subject: Reply with quote

Овај клип буквално оставља без текста... Неко је написао на оним коментарима испод да је Београд некад био вољенији, а ја мислим да је то нажалост тачно.

Највећи проблем је што све мање младих људи осећа тај дух града. Све више Београд живи на сплавовима у Страхињића Бана, а све мање у Скадарлији. Причало се већ о уништавању београдских кафана, али томе смо нажалост криви ми. Ни власт, ни инвеститори, већ само ми. Не би ти инвеститори на местима некадашњих кафана правили кафиће, пицерије да је имао ко да долази у те кафане.

Слабо ко данас живи старим боемским животом. Данас се некако све врти око пара, око преживљавања.
Back to top
View user's profile Send private message
Ljubazni Vodoinstalater
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 664

PostPosted: 02 Sep 2008 11:44    Post subject: Reply with quote

Имали смо ми заставу на две мотке ДУХ ГРАДА, са Каспером и грбом Београда. Не би било лоше ако неко има слику да постави.
Back to top
View user's profile Send private message
Che
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 314

PostPosted: 02 Sep 2008 13:38    Post subject: Reply with quote

Када смо већ (изнова) додирнули тему Београдске кафане (иако овај топик НИЈЕ само томе посвећен, што ваља запамтити јер теме се треба држати), морам да се осврнем тамо где смо застали у топику Кафане. И, уместо да вам тек тако пишем, искористићу једну причу о духу Београда.



Последња ноћ Трандафиловића


Деда ми је имао седам година када направише "Код Трандафиловића". Сећа се да су га његови тамо водили на ручак, али је он од добре клопе ипак више волео да пије клакере. Наравно, ми, неке нове генерације, представу немамо шта су клакери. Док не потражимо на Википедији, ако их се и тамо иако сећа. Кажу да је то неко безалкохолно пиће тајанственог садржаја, у којем поред воде, шећера, има и непознатог састојка, који газираном освежењу често даје укусе воћа јер подсећа на јагоде или вишње. Клакери су били разнобојни, од црвених, преко лила, до браон нијанси, а били су популарнији од свих потоњих пића, чак и од "Витасока" који га је заменио у широј употреби 60-их година прошлог века. Чак и од Кока-Коле, која сада господари столовима некадашњих ресторана.

Код "Трандафиловића" је, причао је деда, клопа одувек била врхунска. Клакери - још бољи. Али, шта ми, неке нове генерације, знамо о чувеним местима за излазак на којима су могли да се заједно виде фудбалери Звезде и Партизана. Када сам чуо те речи, забезекнуто сам као клинче упитао деду, унука некадашњег градоначелника Београда, "Па, како су само могли да седе - заједно!?".

"Могли су, јер се овде знао ред. Знало се шта је пријатељство, а шта фудбал. Свађао сам се ја и са кумом око дербија, али смо све остале ствари у животу гледали да радимо заједно. Такав је ред. Срби смо. Тако је било и код Трандафиловића. Могли су Рајко (Митић) и "Штеф" (Бобек) да буду највећи ривали на терену када је дерби. Али, никада нису заборавили 1946. и наступ у Прагу, када су заједно дебитовали за репрезентацију. Такве ствари се и не заборављају. Такав је овде ред. И код Трандафиловића се знало за ред. А и за лепе девојке, којима су клакере слали и Рајко и Штеф. Уз благи наклон, по један осмех и - то је то. Никакво прилажење, никакво сметање. Младе даме заслужују поштовање. И то је то. То је дух овог града. А и такав је ред", причао је деда, сећајући се дана под платаном "Трандафиловића", дрветом по којем се тамошња башта и дан-данас памти.


Када сам, скоро деценију, две касније чуо да ће затворити славни ресторан, реших да и сам проведем последњу ноћ Трандафиловића за истим столом, под истим 150-годишњим платаном, за којим је мој деда испијао клакере. Неке нове младе даме тамо су седеле. Једна и за мојим столом, збуњена - обичношћу ситуације. На путу ка ресторану којег сада више нема чула је причу о њему. Наравно, ништа о томе није ни знала јер шта ми, неке нове генерације, уопште знамо о славним местима београдским. Схвативши историјску величину баште у коју смо се упутили била је, по уласку, посве збуњена јер је тамо све било као да је у питању било која ноћ. А не - последња ноћ Трандафиловића.


Иако је киша падала читав дан, вече је било крајње пријатно. Свеже, али на чудан начин смирујуће. И келнери су били мирни, иако је им је то био последњи радни дан на том и таквом радном месту. Мирни, а насмејани. Уобичајено спори у услузи, али и уобичајено срдачни док се на наручено чека. Стари добри манири били су видљиви и код старих добрих гостију, а и код оно мало младих, присутних. Дух Београда у најлепшем издању. Дошло ми да под оним истим платаном, древним дрветом - сведоком свега што се збило код Трандафиловића, затражим један клакер, ал'... Ко би ме разумео. Ја сам дошао на опроштај, а затекао сам идилу духа београдског.

Келнерима сам рекао само "две кафе". Наравно, нису ме питали "еспресо, нес или капућино", већ су ћутке онако ведри отишли и донели две наше, старе добре кафе приправљене у џезви. Очекивао сам сузне погледе због растанка од поносног ресторана, а затекао сам куваре који весело звижде, госте који се мало кикоћу, а мало наздрављају, конобаре који весели служе, јер томе и служе. И понеку песму, онако, из срца испевану.

"Сећам се када ми је отац причао како ми је ујак на Церу погинуо", сетих се речи мог деде баш тог трена, јер је после приче о његовом ујаку све у мом животу постало јасније: "На челу коњичке бригаде кренуо је у јуриш, певајући. Отац ми је био тик иза њега. Који Србин је, икада, па могао да буде у јуришу испред свог команданта? И, паде ујак, покошен. А брат његов, бригада његова - наставише песму. Наставише и јуриш. И одоше, поносни у славу".

Ми, бре, и када гинемо, певамо. Такав је овде ред. И таква је била и последња ноћ Трандафиловића, обојена песмом и свим бојама клакера. Обојена духом Београда.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
salebg
ДЕЛИЈА


Joined: 23 Oct 2007
Posts: 105
Location: роспи ћуприја

PostPosted: 02 Sep 2008 13:51    Post subject: Reply with quote

београд волим више него било који град, живим у источном делу белог града и право да вам кажем , један од ружнијих делова београда.

у последње време сам све више и више разочаран за људе који у њему живе. имам сада неку жељу да га напустим и да одем у пм. што даље од њега... због чега?

као прво,мали милион црногораца, окупирали наш град, сви дошли са планине и постадоше газде. тако исто и са крајишницима и косоварима, који као воле наше окупиране земље?па да их стварно воле остали би тамо где су се и родили, него сељацима је то најјважније у животу да живе у граду. постоји онај виц за црногорце : која је најгора црногорска клетва?дабогда ти син не видео београд!!!

као друго комунизам је највише укаљао овај наш бели град. одузимајући правим београђанима куће и станове и делећи питај бога коме.

данас како стоје ствари, не баш чист град , може се рећи да више и није бели град. већина делова града су прљави . онда , гужва у саобраћају , катастрофа путеви да не набрајам...
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
сто_марака
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 07 Aug 2007
Posts: 21

PostPosted: 02 Sep 2008 15:00    Post subject: Reply with quote

salebg wrote:
исто и са крајишницима и косоварима, који као воле наше окупиране земље?па да их стварно воле остали би тамо где су се и родили, него сељацима је то најјважније у животу да живе у граду.


Shocked

шта је сa мозгом?
Back to top
View user's profile Send private message
Necro
ДЕЛИЈА


Joined: 12 May 2005
Posts: 203

PostPosted: 02 Sep 2008 16:55    Post subject: Reply with quote

Сале БГ јел слушап ти себе? Ово што си изрекао је толико огавно и ружно да немам речи! мене би било срамота да изјавим тако нешто!!! И не користи се израз косовари!
Back to top
View user's profile Send private message
Necro
ДЕЛИЈА


Joined: 12 May 2005
Posts: 203

PostPosted: 02 Sep 2008 17:00    Post subject: Reply with quote

Ти православни Срби из РСК су дошли у Србију зобг тога што су морали да сачувају своје ВРАТОВЕ ОД УСТАШКОГ НОЖА!!!! Ти православни Срби са Косова су дошли у остале делове Србије да би сачували вратове од ШИПТАРСКОГ НОЖА! Срам те било и срам било свакога ко изјави да су људи који су морали да спасавају своје животе криви за лоше стаље у Београду или било ком другом српском граду!
Back to top
View user's profile Send private message
конотоби
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 17 Nov 2006
Posts: 421

PostPosted: 02 Sep 2008 18:53    Post subject: Reply with quote

Ljubazni Vodoinstalater wrote:
Имали смо ми заставу на две мотке ДУХ ГРАДА, са Каспером и грбом Београда. Не би било лоше ако неко има слику да постави.


Back to top
View user's profile Send private message
stefanbg
ДЕЛИЈА


Joined: 24 Oct 2007
Posts: 199

PostPosted: 02 Sep 2008 19:54    Post subject: Reply with quote

И ја много волим свој град и какав год да је немам жељу да га напустим. Јесте и мало прљав и те гужве, али то је метропола. Шта да радиш? Пре разних бомбардовања које је преживео имао је још много лепих грађевина које су срушене.
Све у свему БЕОГРАДЕ, СА НАМА И У НАМА ЖИВИШ ТИ
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 02 Sep 2008 21:01    Post subject: Reply with quote

Питање за Критичара али и остале, поготову старије момке... Која су по вама места у граду која су макар мало или мало више задржала дух старог Београда кога ви памтите, за који кажете да се изгубио?
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 03 Sep 2008 00:26    Post subject: Reply with quote

salebg wrote:
београд волим више него било који град, живим у источном делу белог града и право да вам кажем , један од ружнијих делова београда.

у последње време сам све више и више разочаран за људе који у њему живе. имам сада неку жељу да га напустим и да одем у пм. што даље од њега... због чега?

као прво,мали милион црногораца, окупирали наш град, сви дошли са планине и постадоше газде. тако исто и са крајишницима и косоварима, који као воле наше окупиране земље?па да их стварно воле остали би тамо где су се и родили, него сељацима је то најјважније у животу да живе у граду. постоји онај виц за црногорце : која је најгора црногорска клетва?дабогда ти син не видео београд!!!

као друго комунизам је највише укаљао овај наш бели град. одузимајући правим београђанима куће и станове и делећи питај бога коме.

данас како стоје ствари, не баш чист град , може се рећи да више и није бели град. већина делова града су прљави . онда , гужва у саобраћају , катастрофа путеви да не набрајам...


Брате Сале !
Неко је много велико зло ушло у тебе.
Мржња и омаловажавање су карактерне особине простих и злих људи. Љубав и племенитост су карактерне особине продуховљених и племенитих људи.
Замисли се мало над својим постом. Рођених Београђана којима су и бабе и дедови са обе стране рођени у Београду нема ни 0,1%. Сви ми водимо порекло из Црне Горе , са Косова, из Српске Крајине, Босне, Македоније, Јужне Србије, Шумадије,...
Чињенично стање је да се наша земља налази на овој ветрометини и да не можемо да саставимо 50 година без рата , а ратови узрокују миграције становништва.
Ако сам на почетку текста написао да "Звезда" за Делије значи симбиозу СПОРТСКОГ, НАВИЈАЧКОГ, БЕОГРАДСКОГ, СРПСКОГ и ПРАВОСЛАВНОГ духа , шта ћемо са ова последња два ? Да ли се уклапа са становиштва ПРАВОСЛАВЉА тако размишљати о својој браћи ? Намерно сам написао на почетку "наша лепа СРПСКА ПРЕСТОНИЦА" , јер је Београд престоница свих СРБА . Један Србин не прави разлику између своје браће одакле ко долази.
Са настанком кризе у бившој Југославији почетком деведесетих кренуле су и прве миграције. Највећи удар избеглица је био после пада Српске Крајине. По теби, становништво из Крајине где је требало да оде ? У Љубљану ? Ја се стидим зато што се моји суграђани нису боље организовали и праведније поделили терет српске муке у том моменту са јадним људима који су напустили своје домове.
Шта мислиш за време Првог и Другог Светског Рата, да ли су сви Београђани све време били у Београду ? Многи су га због тешких животних околности напустили и отишли на село. Шта су људи са села требали да им кажу ?
Имао си жељу да напустиш Београд и одеш ... где ? У иностранство ? Староседеоци би да размишљају твојом логиком рекли "Окупирали нам град неки Срби, Румуни, Пољаци,...све сами примитивци".
Ја људе не делим по томе да ли су рођени на Шанзе Лизеу или планини, већ по томе какви су као људи.
На жалост све је више плитких и површних људи који имају мишљење о нечему на основу онога што им је неко рекао и они то без размишљања прихватили. Савремени ритам живота у граду (што већи то горе) , од људи прави идиоте. Данас је много боље и паметније живети на селу или варошици, поготово када се има на уму каква нас све искушења очекују у наредном периоду.
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 03 Sep 2008 00:37    Post subject: Reply with quote

Hatori Hanzo wrote:
Питање за Критичара али и остале, поготову старије момке... Која су по вама места у граду која су макар мало или мало више задржала дух старог Београда кога ви памтите, за који кажете да се изгубио?


Па Маракана брате!
Very Happy Very Happy Very Happy
Шта уопште значи "дух старог Београда" ? По мени баш на ову тему треба да се покрене дискусија. Да видимо како и зашто се мења дух Београда и како сачувати оно мало што је преостало.

Размислићу мало боље о твом питању па ћу одговорити за неколико дана, иако ми се чини да није остало много.

Оно што могу са сигурношћу да напишем , од свих људи које познајем на форуму ја убедљиво највише старог београдског духа осећам код Ултрас Лондона.
Back to top
View user's profile Send private message
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 03 Sep 2008 06:46    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
Oно што могу са сигурношћу да напишем , од свих људи које познајем на форуму ја убедљиво највише старог београдског духа осећам код Ултрас Лондона.


То зато што је гастос па га убила туга за завичајем Laughing
_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 29

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop