DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ћирилица, Српско писмо данас
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Барски
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 04 Oct 2005
Posts: 90

PostPosted: 24 Mar 2008 19:25    Post subject: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

Отварам ову тему са намјером да допринесемо очувању и већој употреби нашег традиционалног писма. Ако читате нашу штампу преко интернета примјетићете да мали број сајтова има Ћириличну верзију, иако су скоро сви лоцирани у Србији. Ако се не варам или се нису десиле неке промјене у вези писма, Ћирилица је још прво званично писмо Републике Србије и њених граћана, друго је латиница (Молим да ме неко исправи ако грешим ). У овом посту желим само да се осврнем на већ поменуте сајтове Српске штампе. Као примјер ћу да наведем следеће сајтове: РТС_Ћирилица,Латиница, Глас Јавности_Латиница, Блиц Онлине_Латиница, Курир_Латиница, Вечерње Новости_Латиница, Тањуг_Латиница, Б92'_Латиница,Енглески, Политика_Ћирилица, Сербиан Кафе_Ћирилица,Латиница.
Б92 сам контактирао најмање 50 пута, на фин професионалан начин сам их питао зашто сајт нема Ћириличну а има Енглеску верзију. Никад ми нико није одговорио.Реално је да сваки информативни сајт који је регистрован у Србији или на територији гдје је Ћирилица званично писмо МОРА да има Ћириличну верзију као прву опцију,онда Латиницу,Енглески,итд. Сајтови који не би испуњавали ту норму били би суспендовани док не уведу оно што се тражи од њих.
Ја знам али у исто време не схватам да ће ово бити тешко али вјерујем да се требамо директно обраћати државним органима тј влади Србије и вршити константан притисак на њих у вези овог питања, поготово сад прије избора.
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 24 Mar 2008 20:19    Post subject: Reply with quote

Знаш како су у Русији решили тај проблем.Једноставно донели закон, да свако оглашавање,рекламирање и сл. може да буде написано на било ком језику,али у том случају плаћају невероватан порез,наравно осим на њиховој ћирилици..Зато ћеш данас свуда по Русији видети све могуће стране фирме написане на ћирилици.. Раифаизен,МекДоналдс и сл. У почетку ми је то деловало мало смешно,али кад човек размисли и те како је паметно. Још једном се потврђује чињеница да ова земља нема јасно изграђене националне интересе.
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 24 Mar 2008 20:38    Post subject: Reply with quote


Да ли сте чули да су Бугари затражили да се евро пише ма ћирилици.
http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/t45169.sr.html
А свака земља пише на амбалижи неке робе увозника својим писмом само ми латиницома
а то говори ово
Quote:
Још једном се потврђује чињеница да ова земља нема јасно изграђене националне интересе.
[/quote]
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Пијанац
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 06 Feb 2003
Posts: 456
Location: Сењак, Београд

PostPosted: 24 Mar 2008 21:41    Post subject: Reply with quote

Четник wrote:
Да ли сте чули да су Бугари затражили да се евро пише ма ћирилици.
http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/t45169.sr.html

Бугари су велики борци за очување свог писма. Нису посустали и ако је било притисака са стране да појачају коришћење латинице. Сваки појединац у Бугарској оће очи да ископа кад му неко са стране кењуцка о томе да би могли евентуалним коришћењем латинице још више да се приближе западу.
_________________
Зора свиће, ја испијам пиће... icon_beer

Ћале ти у ђубретарима...
Back to top
View user's profile Send private message
николаБГ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Mar 2005
Posts: 968

PostPosted: 24 Mar 2008 21:49    Post subject: Reply with quote

Син Ј.Стевића wrote:
Знаш како су у Русији решили тај проблем.Једноставно донели закон, да свако оглашавање,рекламирање и сл. може да буде написано на било ком језику,али у том случају плаћају невероватан порез,наравно осим на њиховој ћирилици..Зато ћеш данас свуда по Русији видети све могуће стране фирме написане на ћирилици.. Раифаизен,МекДоналдс и сл. У почетку ми је то деловало мало смешно,али кад човек размисли и те како је паметно. Још једном се потврђује чињеница да ова земља нема јасно изграђене националне интересе.


То је најбољи и најједноставнији начин очувања свог писма. Пре неколико година се такође провлачио предлог да се слично поступи и са називима фирми, кафића, предузећа... Па ако је име фирме страна реч, онда плаћаш порез, ако је српска онда нема пореза. Наравно да овај предлог није прошао Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
делијаПА
ДЕЛИЈА


Joined: 07 Aug 2006
Posts: 153

PostPosted: 24 Mar 2008 22:27    Post subject: Reply with quote

Свакако да јесте,али проблем је што су Руси то хтели па су изабрали оне који то спроводе,а ми под један такве немамо,тј. другим речима речено наш народ у приличној већини то неће.Тужно....
_________________
Јер доцније крупни огњеви да плану, треба искра оних што умру у сјају.
Back to top
View user's profile Send private message
salebg
ДЕЛИЈА


Joined: 23 Oct 2007
Posts: 105
Location: роспи ћуприја

PostPosted: 24 Mar 2008 22:38    Post subject: Reply with quote

Четник wrote:

Да ли сте чули да су Бугари затражили да се евро пише ма ћирилици.
http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/t45169.sr.html
А свака земља пише на амбалижи неке робе увозника својим писмом само ми латиницома
а то говори ово
Quote:
Још једном се потврђује чињеница да ова земља нема јасно изграђене националне интересе.
[/quote]

исто вам је тако и у македонији,они буквално све пишу на ћирилици,почев од мека кока коле итд... иначе по мени треба да се уводе казне за телевизије,новине које пишу латиницом па да видимо како то изгледа...
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 506
Location: Црна Гора

PostPosted: 24 Mar 2008 22:51    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

Барски wrote:
Б92 сам контактирао најмање 50 пута, на фин професионалан начин сам их питао зашто сајт нема Ћириличну а има Енглеску верзију. Никад ми нико није одговорио.


Шта ће тај секташки сајт да ти одговори за ћирилицу, када су доста дуго држали страницу на Шиптарском.
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
delija1991
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 25 Mar 2008
Posts: 5
Location: Mladenovac

PostPosted: 25 Mar 2008 13:18    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

Наравно да требају сви да пишу ћирилицу !!!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
zvezdino
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Nov 2005
Posts: 679
Location: ушће Саве у Дунавац

PostPosted: 25 Mar 2008 16:32    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

delija1991 wrote:
Наравно да требају сви да пишу ћирилицу !!!


свака ти ка његошева,шта се све ради да би се набили постови.
_________________
...... КАД ПОРАСТЕМ БИЋУ КАО СОГОМОН ТЕЛИРИЈАН......
Back to top
View user's profile Send private message
Карађорђе
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Nov 2007
Posts: 510

PostPosted: 25 Mar 2008 16:45    Post subject: Reply with quote

подржавам звездина...
Back to top
View user's profile Send private message
п дубаи
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 941
Location: Догодине на Газиместану!

PostPosted: 25 Mar 2008 17:58    Post subject: Reply with quote







У Русији су презимена на дресовима, чак и страних играча, написана ћириличним писмом. Јел можемо ми некако да утичемо на клуб да промене или ако не могу без савеза онда да утичу на савез да то промени? А осим нас и гробара можда још понеки клуб има исписана имена остали имају само бројеве тако да верујем да ово и није толико тешко да се одради.

Баналан пример али што да не, пођимо од онога што ми можемо да урадимо са нашим утицајем, и дајмо пример другима!
Back to top
View user's profile Send private message
delija1991
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 25 Mar 2008
Posts: 5
Location: Mladenovac

PostPosted: 25 Mar 2008 18:18    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

Морам да купим ону мајицу са мале српске продавнице пише "Ћирилица Бре!"
А највише ме нервирају они што не знају ћирилицу, као на пример неки другови из одељења и моја мајка, све пишу латиницом а мени најдраже када их професорка српског или математике опомиње због тога.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 25 Mar 2008 18:21    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

delija1991 wrote:
Морам да купим ону мајицу са мале српске продавнице пише "Ћирилица Бре!"
А највише ме нервирају они што не знају ћирилицу, као на пример неки другови из одељења и моја мајка, све пишу латиницом а мени најдраже када их професорка српског или математике опомиње због тога.

ХЕ ХЕ ХЕ Laughing Shocked Exclamation
Врх Very Happy


3. На овом под-форуму неће бити дозвољено писање оним члановима који на навијачким под форумима немају бар 10 конструктивних постова (овде се не рачунају под-форуми "Crazy North" и "Питања"). Пост свакога ко не испуњава овај услов, биће одмах избрисан, а члан предложен за бан.
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ХуЛ-КуЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Dec 2007
Posts: 484
Location: Вождово Предграђе

PostPosted: 25 Mar 2008 18:44    Post subject: Re: Ћирилица, Српско писмо данас Reply with quote

BRE wrote:
delija1991 wrote:
Морам да купим ону мајицу са мале српске продавнице пише "Ћирилица Бре!"
А највише ме нервирају они што не знају ћирилицу, као на пример неки другови из одељења и моја мајка, све пишу латиницом а мени најдраже када их професорка српског или математике опомиње због тога.

ХЕ ХЕ ХЕ Laughing Shocked Exclamation
Врх Very Happy


3. На овом под-форуму неће бити дозвољено писање оним члановима који на навијачким под форумима немају бар 10 конструктивних постова (овде се не рачунају под-форуми "Crazy North" и "Питања"). Пост свакога ко не испуњава овај услов, биће одмах избрисан, а члан предложен за бан.




Прави форумаш, нема шта Laughing Cool Razz Very Happy
_________________
АЕ ШТА!
-БСЦЗ-
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop