DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Удружење "Јефимија" (Туриза
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 15 Mar 2008 22:16    Post subject: Удружење "Јефимија" (Туриза Reply with quote

Променио Четника

Променио сам назив теме,пошто се и променило доста тога од кад је тема отворена.Сада постоји и уружење које ће се бавити и овом тематиком...У рад овог удружења је укључен велики број оних који су и кроз друге активности помагали народ на Косову и Метохији,и који добро разумеју шта ово преставља,како за становнишво Косова и Метохије али и за све друге.
Назив удружења је "Јефимија", а званични сајт је http://jefimija.net/
Такође сам овде убацио и тему о ручним радовима,пошто ће то исто бити активност овог удружења...Поред организовања путовања ту ће бити и промоција робе са Косова и Метохије,као би се и на тај начин помогло становништво.



Можда није сасвим адекватан наслов теме. Али објаснићу ближе на шта мислим. Свако ко је био на Космету променио је и мишљење о Космету а можда се помало и сам променио. Једно је слушати о томе да је Космет Света земља али је другачије уверити се у то. Знам по себи и свом примеру, а након тога од сваког ко је одлазио тамо први пут слушао сам исто. Било би јако јако добро кад би постојала могућност да што више људи посети Косово и Метохију јер би то био најбољи начин да се људи укључе у акцију, ко је макар једном био никада више неће бити равнодушан.

На овој теми треба писати о тренутним могућностима, али и ономе што бисмо могли да иницирамо. Треба набројати постојеће хотеле, хостеле, приватни смештај и све друге могућности које тренутно постоје у српским срединама на Космету. Треба набројати све врсте превоза које су на располагању, и тако даље. Ајде да помогнемо некоме ко има жељу да посети Космет да то и учини.

Али на овој теми такође треба разрадити могућности покретања туризма на Косову и Метохији, ако је то могуће назвати туризмом. На тај начин би наши људи доле добили нове изворе прихода али и нове савезнике и нову подршку.

Кад је северни део Космета у питању, верујем да ће нам брат Делије Звечан најбоље помоћи. Ајде да видимо где има све хотелског смештаја у Митровици и околини, које су могућности превоза до тамо итд. Да видимо које све светиње имамо на северном делу, који је веома једноставно и потпуно безбедно посетити. Ко рецимо није био а желео би да обилази Космет, па би хтео да почне од северног дела на коме нема опасности. Било би добро да брат ДЗ направи предлог потенцијалном "туристи", рецимо: Увече се ухвати бус и ујутру рано се стигне доле, литургија у Бањској недељом у 8 обичним данима у 7 (можда), након тога се оде до Митровице, митинг у 12:44, након тога да се обиће манастир Соколица, тврђава Звечан итд... Како да се креће "туриста", где да иде бусом, где може таксијем и за колико пара... И тако рецимо да може неко да оде на једнодевну посету Светој земљи. А ако хоће да буде дуже где има хотеле, цене... Мислим да је то добра идеја јер знам да многи људи желе да посете Космет али не знају како, неко можда замишља да доле падају бомбе на сваком ћошку, треба помоћи људима! Ајде брате, предложи нам план и програм путовања, имаћете и ви велике користи Laughing спаваћете сами кући за промену.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 15 Mar 2008 22:42    Post subject: Reply with quote

До Грачанице сваког дана има два поласка, јутарњи и поподневни, одличним комбијима. Цена 1000 динара у једном правцу. Али смештај тамо је проблем. Постоји један хотел мислим у Лапљем селу, "Вожд", али немам никакве информације о његовим могућностима. Нисам нигде чуо да неко нуди приватан смештај, е то је оно што би требало иницирати! Рецимо, ноћење 500 динара, евентуално да има опција и са полу или пуним пансионом, што би било рецимо 700 или 800 динара. Није проблем покренути доле народ да се бави овим јер је принцип једноставан и то раде многи широм Србије (сеоски туризам), али би требало направити добру концепцију и добру рекламу, да не би навраћао један човек месечно. Да бисмо сви имали представу, мислим на исто што раде људи на мору рецимо. У кућама у којима живе адаптирају једну собу, или две, три, и потенцијални гост ту спава, нема филозофије. За почетак би било довољно неколико породица из Грачанице које имају жеље и услова да понуде смештај у својим кућама. За почетак довољно је тих неколико нових угоститеља повезати са постојећим превозом и већ постоје услови за туризам у малом. Онда направити рекламу макар на сајтовима где се зна да има људи који су заинтересовани да путују доле, а ако би се озбиљније порадило на томе то би могло да се ради и са министарством за туризам и министарством за Косово и Метохију. У перспективи би било идеално да у свим српским срединама има макар минималног смештајног капацитета, да свуда постоје организовани превози. Идеално би било да постоје туре, као што постоје и за све друге дестинације по свету. Тако да рецимо можеш седам дана да путујеш по Космету. То се у старту не може назвати туризмом просто јер се иде кроз пределе могућих сукоба и јасно је да само заинтересовани и они који желе то све да виде имају ту шта да траже. Тренутно постоје овакве могућности преко Цркве, и треба то користити, нико се неће покајати ко оде!

Значи добит би била вишеструка. Срби би били у могућности да посете своју Свету земљу и своје светиње (преко 1000 цркава и манастира на малој површини Космета!), Срби одоздо би имали приходе, превозници и домаћини тј. угоститељи али и продавци, власници кафана, манастири... Трошио би се неки новац доле, поред тога што би се плаћао аранжман. А кажем, највећа вредност у свему томе јер би народ имао прилику да схвата зашто је Космет Србија и што би се развијала пријатељства између народа овде и доле, да им се пружа макар морална ако не друга помоћ.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 15 Mar 2008 22:52    Post subject: Reply with quote

Ко жели да посети Грачаницу у принципу има следећу могућност. Да крене комбијем ујутру (6 часова) и стигне тамо око поднева. Превоз назад је у 15 часова, тако да би имао само 3 сата. То јесте мало али некоме можда и одговара, рецимо ако нема више слободних дана. Требало би му 2000 динара за превоз у оба правца.

За сада свако има могућност да се у својој парохијској цркви распита за могућности. Многе цркве организују путовања доле (Четник је поставио на другој теми за храм светог Александра Невског из Београда, они стално иду), а ако не организују велика је могућност да неко познаје неког од монаха или монахиња из Рашко-призренске Епархије са којима ако ступите у контакт можете најавити долазак и добити благослов за преноћиште у манастиру.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 16 Mar 2008 09:51    Post subject: Reply with quote

Quote:
Четник је поставио на другој теми за храм светог Александра Невског из Београда, они стално иду

Ево и ја да се јавим и да поздравим ову тему.Свака част на овоме али може да се промени или дода у наслову обилазак Косова и Метохије.Мала око овога што сам ја поставио,није у птању Алекесандар Невски већ удружење пријатеља манастира Ђурећеиви ступови.Мада и отац Радивоје Панић из Александра Невског исто организује путовање као и Црква Светог Марка.Ја ћу обавештавати када нешто дознам где и ко организује превоз.Ја ћу сада рећи како сам ја до сада ишао.Видели сте да је цена путовања 3500 динара али од тога 1000 иде за приватни смештај.Иначе када одемо ми спавамо у кућама или у Великој Хочи или Ораховцу.Не могу вамописати како се ти људи осећају када им неко дође то су јако гостуљубиви људи.Ево овде ако неко није чуо њихову хомну,химну Ораховацa.Аутор ове песме је Гаврило Кујунџић који предаје музичко у Ораховцу а иначе је члан Косовских Божура заједно са још неколико деце из Ораховца.

http://www.youtube.com/watch?v=wgWE7GVBCFU


Пошто су они долазили код нас ја би преложио да ми организујемо једно путовање код њих.Мислим на Делије.У самој Великој Хочи има 12 Црква и један Манастир посвећен св.Јовану Крститељу.Иначе Хоца је метох манастира Дечани и ту се налази Дечанаска виница.
Такоће се налази и гроб Лазара Кујунџића.Видећу да поставим слеке и видео запис вечерас из Ораховац и Велике хоће
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Cigan sa Kosmeta
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 10 Dec 2003
Posts: 87
Location: Космет-СРБИЈА

PostPosted: 16 Mar 2008 09:54    Post subject: Reply with quote

Пошто се север не јавља ево мало новости са југа Космета..
Све потребне информације у вези Штрпца и Брезовице, превоза итд. имате на овој страни:
http://www.brezovica-ski.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Поред многих знаменитих манастира и цркава на Космету најлепше туристичко место је Брезовица и Шар планина (посебно у зимском периоду децембар-март).
Мноштво слика и корисних информација имате на горе наведеној интернет страни, тако да ако вас не мрзи ви прегледајте понуду хотела и приватних угоститељских понуда.
_________________
"Kosovo cest' le Serbie" "Косово је срце Србије"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Делије Звечан
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Apr 2004
Posts: 667

PostPosted: 16 Mar 2008 12:46    Post subject: Reply with quote

Овако,северни део Космета тј. Косовска Митровица са околином има пар хотела и мотела који су на велику жалост врло често пуних капацитета тако да је изузетно тешко наћи слободно место.
Обзиром да се на северном Космету налази измештени приштински универзитет и сви други капацитети углавном су попуњени(приватни станови,собе и студентски домови) због великог броја студената који се тренутно налазе на овим просторима тако да је и овај вид смештаја по прилично тешко наћи...али не и немогуће.Само се ваљано треба потрудити.
Што се горе поменутог смештаја тиче ускоро ћу овде објавити имена мотела и контакт телефоне па ако постоје заинтересовани људи који би Свету земљу посетили дуже од једног поподнева слободно могу да окрену,резервишу и тако себи обезбеде смештај,да не иду на слепо.
_________________
''Страх животу каља образ често.''
Back to top
View user's profile Send private message
omega
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 13 Mar 2008
Posts: 46

PostPosted: 16 Mar 2008 23:26    Post subject: Reply with quote

Само да кажем да би једном туристи који нпр.први пут желео да обиђе Свету земљу било веома тешко да се снађе...Северни део Космета је веома урбано место,врви од народа.Како мештана тако и (како је брат ДЗ рекао) студената који су доле.Због толико људи на тако мелом месту град делује(КМ) некако неуђено.нема нпр. одређених аутобуски станица са којих саобраћају аутобуси према јужној страни,а неком ''туристи''не би било баш лако да их нађе.Нравно народ је далеко гостопримљивији и свако би вам радо помогао али опет...
Хатори је споменуо и обилазак тврђаве Звечан.То никако не може да се обиђе без ''водича''.
Све је компликовано.Не кажем сад да неко ко има желу да обиђе наше Косово треба да одустане,напротив!Само хоћу да кажем да нам је потребна боља организација...
Мој предлог је да се орагниизује колико толико групни обилазак Свете Земље у договору са нашом браћом који су доле и који би нам помогли да се снађемо,показали нам знаменитисти и светиње наше.
То би тако било у почетку...па кад неко оде једном,два пута,већ може да се сам сналази.Па следећи пут поведе и неког ко није био и то све постаје много лакше...
Верујте ми да има много тога што треба обићи каоСрбин и Православац!И не само то.него и упознати се са људима који су доле и њиховим начином живота и много тога другог...
_________________
"Не верујемо ради вере, већ ради спасења душа наших."
Свети Николај Српски
Back to top
View user's profile Send private message
omega
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 13 Mar 2008
Posts: 46

PostPosted: 16 Mar 2008 23:32    Post subject: Reply with quote

И заборавио сам да похвалим топик...
Верујем да има много људи који би желели да посете Косово а не знају како,не знају никог доле и тако то.Овако се свако може информисати и отићи појединачно или групно уз договор са Звечан Косово што је као што рекох много боље...
_________________
"Не верујемо ради вере, већ ради спасења душа наших."
Свети Николај Српски
Back to top
View user's profile Send private message
дуле
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 21 Feb 2008
Posts: 35

PostPosted: 17 Mar 2008 05:01    Post subject: Reply with quote

Централни Космет:
Мотел "Бели Двор", Чаглавица - 0638293695
Мотел "Дукат", Грачаница - 03864078
Back to top
View user's profile Send private message
GL
ДЕЛИЈА


Joined: 08 Mar 2008
Posts: 113
Location: Косово је срце Србије!!!

PostPosted: 19 Mar 2008 11:41    Post subject: Reply with quote

Нажалост у Косовском Поморављу нема хотела, смештај је искључиво приватни. А за посету би препоручио манастир Драганац (око 7 км од Гњилана), тврђаву у Новом Брду, цркве у Гњилану (саграђена 1861) и Каменици, цркву у селу Ваганеш код Каменице (по причи мештана села саграђена у 13 веку), Прилепац родно место Кнеза Лазара и спомен плочу на месту на којем је рођен итд.
А што се тиче превоза знам да Ласта и Ниш Експрес имају линију Београд-Ранилуг, а такође постоји и комби превоз из Врања за свако место у Поморављу.
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 19 Mar 2008 12:18    Post subject: Reply with quote

Поздрављам топик јер мислим да сваки Србин једном у животу треба да види Пећку Патријаршију, Дечане и Грачаницу! То су важни стубови наше вере а самим тим и нације!
Back to top
View user's profile Send private message
Red Star Forever
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Jan 2003
Posts: 316
Location: Beograd, United Kingdom of Serbia

PostPosted: 19 Mar 2008 13:35    Post subject: Reply with quote

Cigan sa Kosmeta wrote:
Све потребне информације у вези Штрпца и Брезовице, превоза итд. имате на овој страни:
http://www.brezovica-ski.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1


Стварно одличан сајт! Ово је буквално из наслова теме коју је Хатори поставио: Туризам на Космету! Као што је рекао, није мислио на класичан туризам који подразумева забаву и рекреацију, али ево доказа да на Космету има и тога... О томе колико је Брезовица и Шара добра за оне који скијају могу да вам кажем из сопственог (сазнања) искуства, крајем деведесетих имао сам другаре који имају викендице на Копаонику и Златибору и још тада нису ишли у своје куће него на краљицу скијања Шар-планину...

На самом сајту има и информација о демографији овога крају, на дну следеће странице:

http://www.brezovica-ski.com/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=42
_________________
www.delije-caffe.net
Back to top
View user's profile Send private message
Четник
Ветеран


Joined: 13 Feb 2007
Posts: 1393

PostPosted: 28 Dec 2008 21:50    Post subject: Ручни рад са Косова и Метохије Reply with quote

Као што знате народ на КиМ да би остао и опстао потребно је нешто да ради...Као неко ко већ дуже одлази на КиМ и познаје терен увидео сам да жене на Косову и Метохији знају да раде ручне радове.Од хеклања,штрикања.везења па на шире.Знам да све те ствари могу да се набаве и у другим деловима Србије, али самом куповином од народа на Косову и Метохији помажете преостали народ на КиМ.Већина тих жена од саме досаде већ прави разне произвиде које нажалост нема коме да прода па их тако дели другима.Не знам какво је ваше мишљење о свему овоме,да ли би се овакви производи могли пласирати по Београду али и дијаспори...Ја већ познајем једну особу која на тај начин убија своју досаду и имам велики број производа.У питању је жена која живи са мужем и своје двоје деце(једином децом у Клини) и поред проблема са шиптарима спремна је да остане на КиМ али се труди да позове и друге Србе да се врате на КиМ.О тим њеним проблемима писаћу касније.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
typhoon
ДЕЛИЈА


Joined: 01 Dec 2005
Posts: 115
Location: Свемирска станица МИР

PostPosted: 15 Jan 2009 03:58    Post subject: Reply with quote

Једно питање!

Постоји ли шанса да се неки од тих ручних радова поставе на сајт Делија и тако продају? Тренутно сам преко гране па ми је то једини начин да купим и тако помогнем нашим мајкама на КиМ.

Хвала

Поздрав
_________________
Само оштро и на прву!!!
Back to top
View user's profile Send private message
паћо
ДЕЛИЈА


Joined: 25 Jul 2008
Posts: 228
Location: Крајина

PostPosted: 15 Jan 2009 09:34    Post subject: Reply with quote

Није лоша идеја да то иде код нас на сајту али....Ми смо навијачка озбиљна група која има одређено име и углед у свету навијача (други о нама) и мислим да би било мало сувишно да преко нас у овој форми иде дотична продаја производа са Космета није да нисам за то да ми помогнемо томе али ми делује некако неспојиво ово "ултра вајоленс" са нечим таквима па не би било лоше да се пре свега наш сајт редизајнира и да се направи посебан линк у оквиру ДС89 који би био искључиво посвећен дешавањима везаним за КиМ и помагање нашем народу ма где он био ,мислим да би на тај начин били учиковитији него сада кад се све своди на форум и информисање преко њега.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop