DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Енклаве на Космету
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 05 Mar 2008 12:58    Post subject: Енклаве на Космету Reply with quote

Quote:
Srbija ima tapiju za 58,79 odsto zemljišta teritorije Kosova i Metohije - državne i društvene, privatne i imovine Srpske pravoslavne crkve, što čini 641.071 hektar od ukupno 1.090.410.

Tako govore podaci iz katastra zemljišta za ukupno 1.299 katastarskih opština, koliko ih je na Kosovu i Metohiji a svaki pedalj južne pokrajine pokriven je katastrom zemljišta, pišu "Večernje novosti".
Navedeno je da je to jedina evidencija o nekretninama, koja se vodila na Kosovu i Metohiji, zbog čega je ona i vlasnička, jer zemljišnih knjiga nije bilo. Na svakoj od ukupno 2.575.448 katastarskih parcela ubeležena je površina, vlasnik, korisnik...


Ово је врло важан податак који би требало сви да знамо! Територија је у нашим рукама, кад тад ће то бити важно. Ако данас не важе никакви закони на Космету кад тад ће сваки власник имати право на своју имовину. До тада треба водити борбу за куповину свега што је на продају, зар није срамота да Србија поред толико тајкуна не може да им нареди да купују земљу по Космету?! Не постоји нека комисија за откуп земљишта на Космету, кад неки Србин мора да прода (на жалост има много случајева да људи морају да продају нешто да би се прехранили, поред случајева неких који су продавали ради обогаћивања) да не продаје Албанцу него да прода Србима. Али то није у нашем домену, то је само примедба колико се не води рачуна и колико се власт злоупотребљава а ништа се не доприноси. На овој теми би требало да се позабавимо енклавама на глобалном плану. Ако је могуће направити списак енклава, мапе, број становника, тренутно стање... Тако бисмо имали бољи увид у ситуацију на терену и лакше бисмо могли да помогнемо понекад. Срби из Лондона и Словеније имају у плану да пробају да направе организације које би издржавале свако своју енклаву. То је генијалан модел, са толико заједница Срба по свету могле би све енклаве да се држе ко мало воде на длану. Не треба наглашавати да ту лежи будућност нашег положаја на Космету. Док има Срба, док опстају тамо, док се рађају деца, Космет ће у стварности бити Србија.

Северни део Космета који је све конкретније и све озбиљније у српским рукама чини на жалост само 8% територије Косова и Метохије. Тако да се не смемо задовољавати само са опстанком севера. Не знам за податак колико одсто територије покривају енклаве јужно од Ибра али верујем да је проценат много бољи него што је однос у броју српских и албанских становника. Дајте све податке које имате, а можемо касније да отварамо нове теме, за сваку енклаву посебно.


(мапа је сајта општине Лепосавић па је зато обележен)
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 05 Mar 2008 13:12    Post subject: Reply with quote

колико ја знам већи број Срба живи јужно од ибра, него на северу, тако да је ово веома озбиљна тема, ако не и најважнија када се прича о животу Срба на КиМ, уједно они су и много угроженији, поготово метохијски Срби, који живе у пар изолованих енклава.
поновићу оно што је БРЕ написао на некој другој теми, а то је да се некако омогући тим људима да покрену неку производњу и да им се помогне да производе пласирају на тржишту, да од тога живе и да себе учине економски независним зајдницама, то је значајно за њих на више нивоа, мислим да није неопходно да образлажем.
нпр.
велика хоча, чисто српско село, енклава у метохији, била је метох манастира дечани, и сада се тамо производи дечанско манастирско вино, метохија је виноградарски крај, један од чувених крајева по производњи вина на балкану у прошлости и вероватно једно од најбољих српских виногорја, треба видети да ли су људи у могућности и колико да раде винограде, којих је много око села, помоћи им да поред манастирске винарије покрену и своју приватну производњу, и пласирати то вино на тржиште, прво Србије, а надам се и шире, јер ће се уз исправан рад сигурно добити вино врхунског квалитета, ко барем мало прати причу о поновном полету производње вина у Србији, зна да тај производ има перспективу у свету, поред тога ми не испуњавамо квоте за извоз у ЕУ, тј. извозимо много мање него што су нам одобрили, јер нам је производња још увек мала.
треба остварити непосредан контакт са људима на терену и видети да ли је то уопште изводљиво тренутно, мени се учинило да јесте, али сам само један дан био што није довољно за било какву процену, ако је то изводљиво треба консуллтовати стручњаке, видети шта им је потребно да се процес одвија како би требало и на крају то финансијски помоћи.

ово је конкретан предлог, можда није добар ни у једном сегменту, али ће можда дати неком идеју за нешто остварљиво, ја мислим да има материјала за рад.
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Organizator skupa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Jun 2005
Posts: 772
Location: лепо овде...

PostPosted: 05 Mar 2008 15:38    Post subject: Re: Енклаве на Космету Reply with quote

[quote="Hatori Hanzo"]
Quote:
Ако је могуће направити списак енклава, мапе, број становника, тренутно стање... Тако бисмо имали бољи увид у ситуацију на терену и лакше бисмо могли да помогнемо понекад.


Дакле Делије потребна нам је мапа енклава и подаци о броју становника и остали битни подаци који нам могу послужити. Ко год може да пронађе нешто нека постави
_________________
Подигни се Мати мила, да нам будеш што си била!
Back to top
View user's profile Send private message
Филип
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 85

PostPosted: 05 Mar 2008 17:49    Post subject: Reply with quote

Северно од Ибра:

1.Ибарски Колашин (Лепосавић,Косовска Митровица,Зубин Поток,Звечан)
БРОЈ СРБА - 60720 (незванична информација)


Јужно од Ибра:

1.Сиринићка Жупа - средиште Штрпце
БРОЈ СРБА - око 10.000

2.Ново Брдо
БРОЈ СРБА - око 1400

3.Биначко Поморавље - околина Гњилана и Косовске Каменице са српским селима Черница,Партеш и Пасјане,Клокот
БРОЈ СРБА - ?

4.Прилужје
БРОЈ СРБА - (спада у општину Штрпце)

5.Грачаница - са Лапљим Селом,Чаглавицом,Угљарима,Преоцем,Скулановом,Батусем и Старим Грацком
БРОЈ СРБА - око 10.000

6.Гораждевац
БРОЈ СРБА - ?

7.Бича
БРОЈ СРБА - ?

8.Велика Хоча
БРОЈ СРБА - ?


Срба такође има и у:

-Племетина,Свињаре (близу Вучитрна)
БРОЈ СРБА - око 1000
-Бело Поље (у Пећи)
-одређени делови Ораховца,Липљана,а мање српске заједнице такође постоје и у Призрену,Гњилану и Обилићу

MAПА:



Укупан број Срба на Косову и Метохији - 102.000-114.000



Ако неко поседује податак колико има Срба у енклавама где нисам написао,нека допуни.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 05 Mar 2008 18:07    Post subject: Reply with quote

Хвала брате! Само ми се чини да на овој мапи није најреалније представљена ситуација. Чак ни подаци не верујем да су потпуни. Који ти је извор?
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Филип
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 85

PostPosted: 05 Mar 2008 18:19    Post subject: Reply with quote

Нема на чему.Претпостављам да је због тога што је мапа рађена према попису из 2005. године.Извор - ВИКИПЕДИЈА.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
СКИДС
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Jun 2005
Posts: 833

PostPosted: 05 Mar 2008 19:11    Post subject: Reply with quote

Из приче са човеком који живи у близини Гњилана, и који је у организацији *Дечија радост*, добио сам информацију да од је од некада 20.000 Срба (1999. године) који су живели у Гњилану, сада тамо баш у граду остало свега 40-50 Срба и то углавном старијих... Када би некако могли да ступимо са њима у контакт, мислим да би добили најреалније информације од људи са терена... У самом Косовском поморављу према истим изворима, од некадашње бројке од око 60.000 Срба(опет 1999.година), данас је остало између 20-30.000 Срба у том крају...
Back to top
View user's profile Send private message
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 05 Mar 2008 19:53    Post subject: Reply with quote

Ови подаци са википедије су непоуздани (уосталом као и цела википедија), јел зна неко где можемо видети неку "званичнију" мапу?
_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
СКИДС
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Jun 2005
Posts: 833

PostPosted: 05 Mar 2008 20:00    Post subject: Reply with quote

Прекопиран пост са ТБ форума, Србин родом из Гњилана се јавио...
Потврђује неке ствари које горе поменух, и још много тога из прве руке...


Први пут писем на форуму,посто видим да вецина људи овде није информисана о хронологији догађаја на космету,или је у питању амнезија мозда и несто треце.За поцетак ја сам са косова (гњилане) и навесцу вам само неке догађаје о којима знам,и вецину коју сам лицно дозивео.Јос за време комунизма када је вецина срба заменила србство,православље,крсну славу за партију,крецу проблеми за моју породицу која није хтела да се одрекне ницег од горе наведеног.Зато мој деда (нек му је лака земља)иде на преваспитавање на голи оток,његова деца њих осморо међу којима и мој отац не могу да се запосле и сесторо њих се исељава у друге градове и земље како би наставиле са нормалним зивотом.У то исто време из Енвер Хођине албаније долазе масовно схиптари које оберуцке прихвата Тито(гроб му јебем),даје им послове,станове денационализовено земљисте(20Ха од моје породице које је деда добио од дрзаве јер су му отац и брат погинули на солунском фронту у првом светском рату).Крецу проблеми и наорузавање,а једини иоле нормални комуниста Ранковиц који је имао добар план за ресавање схиптарског проблема бива срусен од других комуњара.Онда следе расељавања због схиптарског терора,а тим истим породицама се забрањује да се врате на своја огњиста и исти се насељавају у крагујевац,краљево(постоје цитава насеља) и остале градове по србији.Мом првом комсији схиптари гурају стаклену фласху киселе воде у буљу,силују се српске девојке у призрену,ђаковици а нису постеђене ни монахиње из пеци(једну силује полицајац схиптар),туце,претње,сви злоцинци добијају психијатријска уверења за неурацунљивост и настављају са изивљавањем на слободи.Народ креце да се буни и трази се помоц из београда јер су власт а вецим делом и полиција у рукама схиптара по уставу из 79' са бриона,на залост никог то не интересује и сви се према томе односе као да се то десава у другој дрзави.У тих 10так година пуноооо људи напуста косово и одлази у иностранство или остатак србије,за илустрацију пола мога града је отисло.Сада конацно период кога се ја сецам,креце српски национализам,слоба,вук,сесељ,газиместан,комуњаре преко ноци постају највеце патриоте и мене уце како се слави слава,ироницно зар не?Али на страну то,народ се конацно освестио и свима је преко главе схиптара,оцекујемо ресавање тог проблема,и уместо да се ствари ресе прво у својој куци крецу разумљиви ратови по босни и хрватској,јер су и тамо угрозена наса браца која су за разлику од нас у комунизму зивели пуно лепсе.Мој отац је прво у вуковару а после неко време и по босни,а за то време демострације,инциденти,туце на косову колико ти воља.Од 5тог основне до 2ге године средње сколе када сам и отисао са косова,мислим да није било дана када се нисам схибао са схиптарима,пуно пута и из цистог хира јер смо осетили да је досло насе време које треба максимално искористити,иако сам успут зарадио 4 озиљка,2 напрснута ребра и безброј модрица није ми зао,вредело је а и они су пролазили много горе.Било је то дивно време туце сваког дана минимум једном дневно,рај за хулигане, а другарство никад јаце и искреније,за то је вредело зивети,+су нам наси керови гледали кроз прсте тако да је било мало прексајних.Долази и 98' побуна у дреници,овк баца бомбу на кафиц у пеци и тада страдају 3 српска средњосколца.постаје прилицно напето и гадно.99'-те јебано бомбардовање,прво схиптари масовно одлазе град је скоро цист,никада срецнији нисам био,добровољци а богами и остали карду све сто мозе да се украде(типицна ратна прица),пуно бомби,пуцања и сл.....И онда следи издаја смрадови потписују у куманову војска и полиција напуста косово а ми остајемо препустени на милост и немилост.Одмах за последњим војним конвојем,видим и колоне избеглица из призрена и ђаковице који безе јер сат времена посто је војска напустила призрен схиптари су кренули са изивљавањем,убиствима и свим осталим.Мој град у поцетку напустају само деца,и онда крецу срања масакрирани пар Мартиновиц(немоцни старци),Нато убија Микија-Сојку,Овк мог комсију Родија Гасица муцки са леђа,доктора Јосифа,покусавају да спале зиве на сред улице моје комсије стари брацни пар,пуно људи које не знам из околних српских села страдају.Конкретно у мом слуцају на мене и 3 моја друга схиптари пуцају из каласхњикова,на срецу нико није погођен и после тога отац ме на силу саље у београд.После тога киднапују 2 моја брата од тетке и мог тецу,које су на велику срецу успели некако да трампе за добру колицину орузија,десавало се јос пуно ствари али ја висе то нисам зелео да пратим како бих сацувао здрав разум,зато о њима и нецу писати.Долазе схиптари да купе моју куцу и нуде лепе паре,отац неце да прода јер верује у србију,али зато моји паметнији сугарђани продају своје куце и селе се по србији нароцито нисху а и београду,где драстицно дизу цену некретнина(јер веце потразња аутоматски веца цена).Следи и 17март када ми је запаљена куца а моји су неко време расељени у оклолно српско село схилово.Моји доле зиве као у гету,и ја сам до пре годину дана исао доле али висе немам намеру јел је оно неиздрзиво.Епилог свега је следеци:од 13000 срба данас у граду зиви њих свега 45 да написем јос једном 45!Међу њима су моји родитељи,брат од стрица и даља родбина.И ко је сада ту испао будала?Моја породица и ја сигурно, јер смо веровали у празне идеале.Потпуно разумем људе који су продали куце и одселили се на сигурно где могу мирно да спавају,то бих позелео и мојима,јер ста они имају од тога сто су прави срби муку,страх,беду?Зато Вас лепо молим кад писете о овој тематици немојте да доносите преране закљуцке и да генерализујете ствари а да притом нисте никада били на космету.Лудим кад видим да пљујете по напаценим људима,ставите се на њихово место не би сте издрзали ни 24х.Било је и оних којима се срање на косову дебело исплатило,неки и сада зарађују на туђој муци,али то су појединци.Лако је србовати из фотеље,дођите на лицу места да видите од цега сте направљени.П.С.Намерно нисам откривао идентитет мојих родитеља и родбине,вец сам их довољно угрозио ако неко ко не треба ово процита.П.С.С.Овај пост је упуцен свима онима који се тако лако одрицу косова!САМО СЛОГА СРБИНА СПАСАВА!
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 06 Mar 2008 00:45    Post subject: Reply with quote

Ала сте лепо написали ''околина Каменице'',шта је са Србима у Косовској Каменици?Сви су нас отписали а сад видим и ви!У граду нас има од 300 до 500,али изгледа да то није довољно!9 година већ од завршетка бомбардовања се борим сваки дан...гађали су ме камењем,псовали на улици,у школу сам ишао минибусом са решеткама...а данас ме нема ни у именику!!!Еј,бре ја нисам важан,навико сам да ме газе али објасните то мом другу који је млађи од мене и кому су шиптари убили оца пре неколико година зашто га нема у именику иако се није одселио!!!!Сви (политичари,јавне личности итд.) нас заобилазе у великом луку,вероватно мисле да смо ионако мртви!Немојте погрешно да ме схватите али лако је да будеш велики србин у К.Митровици а тешко у Каменици!
Видим неки момци су поставили барјак на тврђави изнад Звечана али ја искрено нисам импресиониран!Таман посла да ја желим да умањим њихове заслуге и да кажем да нису патриоте али за мене ће херој бити онај ко држи српски барјак 5 минута на највишој згради у Каменици!


Косово је Србиј-Нема предаје!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Филип
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 85

PostPosted: 06 Mar 2008 13:29    Post subject: Reply with quote

Брате мој,нико ни тебе ни Србе из Косовске Каменице није отписао ДАЛЕКО БИЛО!Много ми је драго што си написао ту информацију,али мораш да схватиш да на целом интернету је много тешко доћи до тачних података.Сви Срби са Косова и Метохије који су могућности да виде ове списе,нека допишу или исправе,јер би управо ти подаци били најпотпунији и најпоузданији.Срамота је за нашу јавност,што крије,слабо приказује или једноставно не зна вашу муку..А што се тише политичара,на та говна ни не треба трошити речи.Жив ти мени био и сви Срби из Косовске Каменице и не предајте се,јер знајте да има много људи који су целим срцем и душом уз вас!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 06 Mar 2008 13:30    Post subject: Reply with quote

Не дај Боже да смо вас заборавили, ово је као што је речено нека произвољна листа скинута са интернета, није право стање. Јел би могао да нам кажеш каква је ситуација у читавом крају, значи у Каменици има 300-500 Срба, а у околини? Колико има Шиптара у Каменици?

Слажем се и јасно је свима да је лако у Митровици и Звечану у поређењу са вама, али треба и тамо радити да би имали јаку и чврсту базу за даљи повраћај српске земље! Све најбоље брате и поздрав!
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 06 Mar 2008 23:32    Post subject: Reply with quote

Извините браћо али докурчило ми је да на телевизији гледам лажне патриоте и неке пичке из неких ''европских'' покрета које боли кита за нас доле!Не треба ми њихова помоћ само нека се сами потруде да иду у ту Европску унију а не да до ње иду преко лешева мојих пријатеља и комшија који нису мислили на себе већ на своју земљу!
У Каменици, у граду,има око 30 000 дрпа односно шиптара а Срба око 500,у околним селима има још отприлике 15 000 дрпа а Срба у околним селима укључујући поморавље има више од 5 000!Па ти види размеру!!!!Ове бројеве узмите са резервом то су моје процене али с тим да ја живим тамо можда су и тачни!
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 07 Mar 2008 00:36    Post subject: Reply with quote

Која све места спадају у Каменички округ, занимају ме она која су насељена Србима? Хвала брате на одговру!
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 07 Mar 2008 20:48    Post subject: Reply with quote

Па не знам која су сва села чисто наша али за нека која су ближа граду знам а то су Ранилуг,Кормињане,Велико и Мало Ропотово,Ајновце,Босце,Томанце,Шавар... има их још али не могу да се сетим пошто у Каменичкој општини има око 50 села!Ту су и нека села за која мислим да су исто чисто српска али нисам сигуран као што је Робовац,Бушинце,Стрезовце...То је оно што ја знам браћо!Ма лако би ми са шиптарима само да се ови западњачки окупатори повуку...

НЕМА ПРЕДАЈЕ,НЕМА ПОВЛАЧЕЊА,ЗАЈЕДНО ДО ПОБЕДЕ!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop