DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Српска Народна Одбрана
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TARAs Buljba
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Dec 2004
Posts: 81

PostPosted: 04 Mar 2008 09:07    Post subject: Reply with quote

Burgija wrote:
Тарас да ли се Јовићева СНО звала Српска Народна ОБНОВА или ОДБРАНА?
Мислим да ове две организације немају везе једна са другом сем у називу, ако грешим исправите ме.


Embarassed понекад просто волим када ми је бржи језик него памет....

icon_zid bag
Back to top
View user's profile Send private message
dejant
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 29 Oct 2007
Posts: 46
Location: Панчево

PostPosted: 04 Mar 2008 09:15    Post subject: Reply with quote

Странка Мирка Јовића се звала Српска Народна Обнова а омладина "БЕЛИ ОРЛОВИ"и никакве везе нема са ОДБРАНОМ.
_________________
СУМЊАЈУ НЕКИ ДА БОДРИМО ПОГРЕШАН ТИМ
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 04 Mar 2008 14:12    Post subject: Reply with quote

СНО није никаква странка... да је странка не би било места за то на нашем форуму , ова организација је део наше историје као и равногорски покрет чији чланови су били и чланови СНО
пажљиво прочитајте све пре него што почнете да коментаришете овде имате све информације (доста информација) ко је основако,како,зашто... значи СНО је национална,патриотска организација ја мислим најстарија... ако вас нешто занима питајте можда могу да вам дам одговор или да нађем негде јел нема много података о СНО на интернету у почетку је то била тајна организација... као и уједињење или смрт (црна рука) ево вам незванични сајт црне руке Arrow http://www.crnaruka.co.cc/и званични СНО- Arrow www.snd-us.com
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TARAs Buljba
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Dec 2004
Posts: 81

PostPosted: 05 Mar 2008 06:22    Post subject: Reply with quote

BRE wrote:
СНО није никаква странка... да је странка не би било места за то на нашем форуму , ова организација је део наше историје као и равногорски покрет чији чланови су били и чланови СНО
пажљиво прочитајте све пре него што почнете да коментаришете овде имате све информације (доста информација) ко је основако,како,зашто... значи СНО је национална,патриотска организација ја мислим најстарија... ако вас нешто занима питајте можда могу да вам дам одговор или да нађем негде јел нема много података о СНО на интернету у почетку је то била тајна организација... као и уједињење или смрт (црна рука) ево вам незванични сајт црне руке Arrow http://www.crnaruka.co.cc/и званични СНО- Arrow www.snd-us.com


Бураз немаш разлога за љутњу, није ми била намера да ниподаштавам нечији труд и рад на величању српства и Србије, поготово нисам имао намеру да уносим забуну. Веруј ми да у тренутку када видим било коју скраћеницу која ме асоцира на неку политичку странку проради неки црв који ми не дозвољава да прочитам све до краја. Јебига. Толико се гнушам и гадим политичких странака да је оно што сам написао било признајем брзоплето.. Дешава се и најбољима... Embarassed Сада искрено и верујем да је СНО Мирка Јовића имао за циљ да постигне ефекат да људи који су мање упућени (попут мене) се на саму скраћеницу СНО навуку мислећи да раде нешто корисно.
Неупућени (попут мене, а вероватно има још таквих) ће на форуму да сазнају више о стварима са којима се не могу сусретати свакодневно само уколико се о томе пише па и ако лупе по некад не треба дизати фрку....
Поздрав
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 17 Mar 2008 16:22    Post subject: Reply with quote

У Аустрији се цело време говорило, да је овакво и оволико расположење њихових југословенских поданика не толико израз властитог и спонтаног уверења, колико систематске агитације која се водила од стране Србије. У том правцу они су нарочито указивали на активност Народне Одбране. Ово друштво било је основано 10. октобра 1908. за време оног великог узбуђења, које је у српском друштву изазвала анексија Босне и Херцеговине. У њ су ушли претставници свих странака с намером, да ради виших националних интереса утоле партиске страсти и створе концентрацију свих народних снага. Други циљ је био, с обзиром на тадашњу могућност рата између Србије и Аустро-Угарске, да Народна Одбрана постане матица за прикупљање и организацију добровољачких одреда.

У Србији обновљена Народна Одбрана радила је живо на јачању витешког духа и физичке регенерације помагањем гимнастичких организација и стрељачких дружина, а у крајевима ван Србије намеравала је, помоћу предавања и разних патриотских манифестација, развијати свест о народном јединству. Живо је желела да се друштво препороди и створи нови, бољи тип нашег човека, "нови Србин", како је говорио Васа Стајић, дајући такво име једном свом листу. Мисао о уједињењу свих Срба била је идеја водиља у целом раду. Да је у тој пропаганди било агитације против Аустрије то је била природна последица већ из самих мотива постанка овог друштва, а и из његових општих схватања. "Као што су некада са југа ишли Турци на нас, тако иде данас са севера Аустрија", писало је у њиховом програму, "Србија мора да прими борбу с моћним суседом, јер је то потреба њене слободе, самоодржања и општег напретка."

Активност Народне Одбране била је врло жива, али ипак ограничена и у погледу на учеснике, а прилично и на подручје. У Србији самој она је од 1912. год. осетно губила терен. Из њеног вођства повлачили су се постепено грађански интелектуалци, нарочито угледнији јавни радници, незадовољни извесним лицима у њему. Они су основали нову организацију, Културну лигу. У самој Народној Одбрани почело је све мање бивати пуне сагласности у раду. Један део њених вођа био је за то, да се цео рад подеси према духу нових правила и да буде више културан и дефанзиван, како је, у осталом, гласило и име друштва; док је други, борбенији, тражио да се покаже још више активности. Овај се домало издовојио и основао посебну организацију под именом Уједињење или смрт. Ова друга организација служила се именом Народне Одбране, иако се са њом није слагала, и то, по казивању Чеде Поповића, једног од најактивнијих чланова ове друге, с тога што је рад Народне Одбране стекао извесну популарност преко граница и што се бојало, да не би на људе рђаво деловало кад би видели да између те две организације нема сагласности.

О неслагању у вођству Народне Одбране избиле су прве вести у широку јавност још у лето 1911., кад се почело говорити, да се одвојила група активнистички расположених, претежно млађих, људи, која је 13. маја 1911. основала посебно удружење. Стварни вођа њихов постао је генералштабни мајор Драгутин Димитријевић звани Апис, који је био и један од главних завереника против погинулог краља Александра Обреновића. Завереничким круговима припадао је и највећи број његових првих сарадника. Од незавереника главна личност био је бунтовни новинар Љубомир Јовановић звани Чупа, кога су пријатељи називали Мацинијем Младе Србије...

Ново удружење звало се Уједињење или смрт и његово име било је довољно да означи програм; у публици њему је дато тајанствено име Црна Рука. Друштво је, по својим статутима, револуционарни рад претпостављало духовном, а од Србије је хтело да створи прави Пиемонт. Тим именом се звао и орган тога друштва, који је покренут у јесен те године. Његова је намера била да, уз живу националну пропаганду, изведе револуционарну организацију у свима областима где Срби живе, да би поспешио процес народног уједињења с једне и пад српских противника с друге стране. Рад друштва, које је било пуно осуда против партиских страсти и група у Србији, није био нимало у сагласности с владом. Нарочито су његове вође из старих либералских породица, били противници радикала, који су с Николом Пашићем на челу, држали власт. Отворени сукоб између њих избио је у јануару 1914., кад је био смењен министар рата, М. Божановић, и домало у Скопљу, кад је дошло до распре о првенству између војних и грађанских власти.

Чланови удружења Уједињење или смрт, сами млади људи, деловали су највише међу омладином. "Сматрали смо", пише Чеда Поповић, "да је само омладина способна да крене новим, одлучним путем, будући да су старији нараштаји, чак и они међу њима који су се експонирали у националној борби, заморени и изгубили веру у себе, да су постали мање отпорни, па су прешли на рад путевима компромиса и разних погађања." Они су имали највише веза међу младим студентима, њиховим старијим и млађим друговима, који су имали "свете ватре" одушевљавања и који су у својој младој машти све ствари гледали без много сазнања о релативности и били увек мање-више апсолутних схватања. Култ Србије био је код њих безграничан. У пролеће 1912. год., кад је једна група босанских ђака из Тузле прешла у Зворник, младићи су, чим су ступили на српско тле, пали на колена и почели да љубе слободну земљу као светињу. После победничких ратова 1912/3. год. тај је култ постао још већи и захватио је не само омладину него и друге, старије кругове.

Активност омладине била је, за све то време, веома жива. Агитовало се на све начине: преко јавности, штампом и предавањима, и непосредно у самом народу. Извесни старији листови, као сплитска Sloboda и шибенички Naprednjak долазе од јесени 1912. у руке омладинаца О. Тартаље и М. Бартулице, а у исто време покрећу се и нови омладински листови Preporod у Љубљани, Српска Омладина у Сарајеву, Нови Србин у Сомбору. Ти листови су кратког даха јер немају довољно материалних сретстава, јер су њихови уредници и сарадници већином студенти, који су тице-селице и који се, због разних амбиција, не слажу увек међусобно, и јер их добар део за своје чланке мора да издржава сутске прогоне. Али мада листови ничу и пропадају, њихова се активност ипак осећа у свакој средини где су се јавили. Њихове идеје се шире и добијају све више присталица. У извесним местима, нарочито у Далмацији, та омладина има моћан утицај у целом друштву. У Сплиту за време најтеже кризе у Скадарском Питању састају се 16. марта тајно делегати Уједињене Националистичке Омладине, који закључују да на аустро-угарски притисак против српских краљевина одговоре револуционарном пропагандом у народу и војсци. Мобилизирани омладинци развијају, доиста, у војсци живу делатност. "Опћенита је парола била: дође ли до рата, ускратити послушност и пребећи Србима". Од 8. маја 1913. у Сплиту се покреће и нов лист Ujedinjenje, али га власти угушују већ с другим бројем. У затвор су дошли не само његови уредници, него чак и његови читаоци. Од 1913. год. кренут је чак у Женеви сличан омладински лист под насловом Union.

Кад је место Цуваја као комесар за Хрватску дошао барон Скерлец, у јулу 1913., омладина решава, да и њега дочека као непријатеља зато што је пристао да се прими комесарске дужности. Из Америке чак стиже омладинац Стјепан Дојчић, који 18. августа врши атентат на њ и рањава га у руку. Чланови Српско-хрватске Коалиције осуђивали су тај атентат и изјавили су своје жаљење Скерлецу, јер су били обавештени, да је он дошао с намером да ликвидира комесаријат. Омладина, за разлику од старијих, глорификује борбу појединаца. Она се потсмева раније много хваљеном "ситном раду", јер налази да он доноси и ситне резултате. Она хоће велика дела и подвиге. Успеси које је Србија постигла у два последња рата говорили су јој, по њиховом веровању, само то, да се велико постиже само онда кад се велико и тражи. Они су налазили, да је било доста трпљења под Аустријом и да је дошло време, да се у њој учине радикалне измене. Ако неће да их изврши Аустрија сама, извршиће их омладина, чија вера у своју мисију прелази у једну врсту националног митског фанатизма. Један младић ђак, Милош Пјанић, писао је свом другу Боривоју Јевтићу ове за ту омладину веома карактеристичне речи: "Ја вјерујем исто тако као ти у ослобођење нације и без наше сарадње, али то неће бити данас, а ми хоћемо или у животу да умремо или у смрти да живимо."

Међу омладином Босне и Херцеговине одавно је било уобичајено оснивање тајних ђачких друштава. Год. 1896. ђаци сарајевске гимназије основали су друштво "Српска свијест". Седнице тог друштва "почињале су се и вршавале химном "Боже правде". Тајно националистичко ђачко друштво основало се и у Мостару 1898. год., које је после, 1905., обновљено са именом Слобода и имало претежно политички карактер. Покрет се иза тога ширио све јаче, а организацију су вршили понајвише великошколци, који су 1905. год. у Бечу основали своје друштво Рад и већ 1906. спремали велики омладински збор у Сарајеву. Тај збор, видећи јасан антиаустриски смер његових покретача, власти су забраниле пре него је и био јавно сазван.

У новије доба, откако је почела борба за грађанске слободе, и писање штампе у Босни и Херцеговини било је пуно духа незадовољства и бунтовности. А. Шантић, популарни песник Херцеговине, певао је већ 1907. год. на адресу аустриских властодржаца:

Ми знамо судбу и све што нас чека
Но страх нам неће заледити груди,
Волови јарам трпе а не људи,
Бог је слободу дао за човјека.
Наша је снага планинска ријека,
Њу неће никад уставити нико,
Народ је овај умирати свико,
У крви својој да нађе лијека...
-----------------------------------------
И кад нам мушке узмете животе
Гробови наши бориће се с вама!


Те мушке, снажне речи имале су одјека у читавој земљи и понављале су се као молитва. Бунтовни списи Петра Кочића, одличног књижевника, који је несумњиво највише утицао у Босни и на сељака и на омладину, давали су израза револуционарном расположењу од кога је тешко могло бити интензивнијег. Још 15. априла 1898. писао је тај национални борац свом оцу, да је његова "светиња на првом мјесту ослобођење моје домовине и уједињење раскомаданог Српства". Писање Ристе Радуловића у Народу, покренутом 1907. год., било је све само у "црвеном" расположењу, националном и социалном. Владимир Гаћиновић, један од главних револуционара омладинаца, управо њихов вођ, кога извесни људи желе да претставе као духовни производ организације Уједињење или смрт, почео је свој рад баш у Народовој редакцији, у Мостару 1907. год., и ту је добио своје револуционарно крштење. Он је отишао одатле у Београд за време Анексионе Кризе, у добровољце, да тражи другове за борбу, као што је Божидар Зечевић, омладинац из Невесиња, из истих разлога отишао у Русију, из Беча, у ком је 1908. организована прва омладинска тајна револуционарна организација по руском систему тројки. Неколико омладинаца, сами од себе, спремали су се на акцију. Из Гацка и Билеће пребегло је у Црну Гору током 1908./9. год. неколико стотина младића, са два свештеника, да учествују у евентуалној борби против Аустрије.
Arrow http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/7_21.html
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 28 Mar 2008 20:16    Post subject: Reply with quote

Ово писмо је упућено Српској Народној Одбрани Северни Чикаго , па вам га преносим у потпуности, а све у циљу помоћи онима којима је наша помоћ сад најпотребнија!!!

Помоћ за децу Грачанице!


У Грачаници се налази дом за децу ометену у развоју, деца и васпитачице jeдва преживљавају. Држава Србија им ништа не помаже, дешава се да у дом за децу стигне по нека донација пре свега од појединаца или цркве али у већини случајева та деца немају шта да једу, неретко се дешава да им чај и хлеб буду једини оброк у току дана.
Жене које раде тамо су деци и отац и мајка јел та деца другог немају, оне су принуђене да доносе храну из своје куће, да та деца не бих остала гладна.
Морамо помоћи тој деци.... свака помоћ је преко потребна...

Укључи се и ти!

SVI ZAJEDNO U OVOJ AKCIJI KOJA JE ORGANIZOVANA DA SVAKO MOZE DA DA SVOJ DOPRINOS I TO:

1) On-line uplata novca http://www.cikaskisrbi.com/protestiucikaguzakim.htm
2) Dobrotvorna vecera u Srpskoj Narodnoj Odbrani u Nedelju 30 Marta od 5pm, gde ce biti prikazan i film o naoruzavanju i stvaranju siptarske kvazi drzave u srcu Srbije.
3) Klub Katacomb, Nedelja 30 mart od 10pm.

Direktnom uplatom, dolaskom na veceru i prikazivanje filma ili izlaskom u klub, mnoga gladna decija usta ces nahraniti, zaustaviti, spreciti i ublaziti njihovu glad, bolest i patnju.

Zamolio bi' vas da mi putem ovog emaila posaljete imena svih onih koji ce prisustvovati veceri i prikazivanju filma, zbog limitiranog broja mesta u sali SNO.

S' postovanjem,
SNO Severni Cikago

Nedelja 30 Mart, 5 PM u SNO na adresi 5782 N. Elston Ave, Chicago, IL 60646.
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 07 May 2008 22:22    Post subject: Reply with quote

Нови сајт СНО МО Северни Чикаго пуштен у рад пре пар дана.
(сајт је још у фази израде)

www.SrpskaNarodnaOdbrana.com

www.SrpskaNarodnaOdbrana.org
www.SrpskaNarodnaOdbrana.info

www.SerbianNationalDefense.com

www.SerbianNationalDefense.org
www.SerbianNationalDefense.info
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 29 Jul 2008 14:33    Post subject: Reply with quote

[url]НАРОДНА ОДБРАНА [/url]
http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9D01E5DC1F3FE433A25752C2A9629C946996D6CF&oref=slogin
New York Times 1918
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 13 Oct 2008 14:13    Post subject: Reply with quote


http://img410.imageshack.us/my.php?image=beograd100gxo6.jpg

http://sloboda.snd-us.com/
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Угљеша
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 72
Location: Онтарио и Далмација

PostPosted: 15 Oct 2008 15:34    Post subject: Reply with quote

Поздрав Брате,

Не знам како је у Америци, али моје мишељење је да СНО у Канади није на добрим ногама. Разлоге том могу само да нагађам. Већина малдих и не зна да ова организација постоји а камоли чему служи. Да ли је у питању то што стара гарда и даље води ову организацију и нису спремни да пусте малзим људима да покрену иницјативе у вођењу организације. Ово говорим пошто је у већини организација овакав случај где људи који су офоримили и почели са организовањем организациуе то схватили као да је лична организација за њих и њихове пријатеље а не за Србе и добробит Српства.

Као што сам већ напоменуо, већина младих људи не да не учествује у раду, него и не зна за постојање организације. Осим штампања својих новина не могу да видим никакав други вид активност ове оргханизације. Не знам да ли организују трибине, фолклор, спортске манифестације, итд. Али зато зато у српским продавницама и кафићима видим да се други путем постера рекламирају. Мислим да није у питању то да ти исти власници неће да промовишу манифестације СНО већ да они сами не ради ништа путем тога.
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 15 Oct 2008 17:40    Post subject: Reply with quote

Угљеша wrote:
Не знам како је у Америци, али моје мишељење је да СНО у Канади није на добрим ногама. Разлоге том могу само да нагађам. Већина малдих и не зна да ова организација постоји а камоли чему служи. Да ли је у питању то што стара гарда и даље води ову организацију и нису спремни да пусте малзим људима да покрену иницјативе у вођењу организације. Ово говорим пошто је у већини организација овакав случај где људи који су офоримили и почели са организовањем организациуе то схватили као да је лична организација за њих и њихове пријатеље а не за Србе и добробит Српства.

.


Управо тако брате мој, неки су уплашени да се покрену било какве акције.... У канади колико сам ја чуо постоје две одбране, не знам шта је у питању свађа неслога или нешто друго...
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 11 Nov 2008 14:52    Post subject: Reply with quote

http://video.google.com/videoplay?docid=-6524573570539871146

Quote:
Nikola Kavaja (76) preminuo je sinoć oko 22 sata u svom stanu u Beogradu. Kavaja je u staroj Jugoslaviji važio za državnog neprijatelja broj jedan, jer je čak četiri puta pokušao da ubije bivšeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita

_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 20 Jul 2009 14:09    Post subject: Reply with quote

ПРВИ ВЕК СРПСКЕ НАРОДНЕ ОДБРАНЕ

http://www.czipm.org/sno.html


------------
Резолуција 68. Конгреса Српске Народне Одбране у Америци
.
Манастир Нова Грачаница, Треће Језеро, Илиноис, 27. јун 2009.

Делегати 68. Конгреса,

Верни циљевима најстарије српске националне организације у Америци којој припадају и кроз коју делују;

Доследни идеалима утемељеним духовношћу св. Саве, жртвом косовских јунака, Карађорђевих устаника, бораца у ратовима за ослобођење 1912 – 1918, Равногорског покрета 1941-1945 и западних српских земаља 1991-1995;

Решени да у свом даљем раду допринесу заштити основних интереса српског народа у целини а српске заједнице у САД посебно
Усвајају следећу РЕЗОЛУЦИЈУ као обавезу у свом раду и одраз својих стремљења.

Основни циљеви деловања Српске Народне Одбране у САД су:

Одбрана интереса српско-америчке заједнице, српског имена и угледа у САД, посебно кроз контакте са законодавним телима и медијима.
Неговање и јачање идентитета српске заједнице у Америци.
Јачање свестраних веза са Матицом, уз пружање помоћи онима којима је најпотребнија.
Ширење мреже месних одбора, повећање и подмлађивање чланства СНО и допринос објективном информисању америчке и светске јавности о стању Срба и српских земаља.
У контексту непосредних изазова српској заједници, доминантан је проблем Косова:

Српска Народна Одбрана одбацује чин само-проглашења албанске квази-државе на Косову и Метохији као илегалан, нелегитиман и неморалан.
СНО одлучно осуђује признање те творевине од стране САД и неких других земаља као грубо кршење норми међународног права.
СНО сматра да је Косово и Метохија нераскидиви део Србије и да сваки додатни споразум мора да буде у складу са Резолуцијом Савета Безбедности 1244.
СНО сматра право Србије да пре или касније поврати суверенитет над својим неприкосновеним територијама.
СНО упозорава да нема краткорочног политичког интереса нити материјалне или политичке компензације којима се може оправдати а камоли верификовати, кршење територијалног интегритета Србије. Сходно томе, СНО од сваке будуће владе у Београду захтева да одоли свим притисцима који би угрозили статус јужне српске покрајине као дела суверене територије Србије.
СНО стоји на чврстом становишту да је повратак изворним принципима Дејтонског споразума и даље гарант опстанка Републике Српске, који се може мењати само од стране међународне заједнице.
СНО остаје доследна у одбрани Српства не препознајући границе ма где Срби живели

1.Подржава опстанак српског народа у Црној Гори.
2.Осуђује поступке власти у Подгорици који систематски стварају јаз међу браћом.
3.Подржава борбу Митрополије црногорско-приморске за опстанак СПЦ као једине канонске православне цркве у Црној Гори.
4.СНО изражава забринутост због свеопште кризе моралних норми, духовног наслеђа и националног идентитета. Апелујемо на власти у Србије да уреде своју државу на коренима српске традиције и светлог наслеђа наших предака, који једини могу да омогуће стабилност и просперитет српске државе.
5.СНО у Америци сматра да влада Србије треба да распише РЕФЕРЕНДУМ о уласку Србије у Европску Унију.
СНО у Америци тражи од владе Србије да заштити српску ћирилицу од систематског уништавања.

Поводом 64 годишњице мученичке смрти ђенерала Драже Михаиловића још једном захтевамо да се открије истина о уморству ђенерала као и о злочинима комуниста над српским народом и његовим територијама након Другог светског рата.

СНО у Америци поздравља све у отаџбини и у расејању који воде акцију на расветљавању уморства ђенерала Михаиловића, а коју је покренула Српска Народна Одбрана у Америци.

СНО у Америци остаје одлучна у уверењу да је трајни мир на Балкану могућ само ако српски народ добије једнак третман који уживају други народи у регији, укључујући право Срба на самоопредељење на свим територијама које вековима настањују. Овај принцип остаје важећи без обзира на привремене промене етничке слике тих територија.

http://www.snd-us.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65:rezolucija-68-kongresa-srpske-narodne-odbrane-u-americi-&catid=2:rezolucije&Itemid=48
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
рашанин
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Oct 2009
Posts: 237
Location: kod jataka...

PostPosted: 26 Oct 2009 17:25    Post subject: Reply with quote

Свака част Брату БРЕ на овим уписима!
Једана молба,ако знаш нешто више о Србском Ослободилачком Покрету Отаџбина(СОПО),илегалној организацији Србске емиграције,замолио бих те да то поделиш са нама.
_________________
https://youtu.be/zLfXw7IicGs
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 27 Oct 2009 15:26    Post subject: Reply with quote

рашанин wrote:
Свака част Брату БРЕ на овим уписима!
Једана молба,ако знаш нешто више о Србском Ослободилачком Покрету Отаџбина(СОПО),илегалној организацији Србске емиграције,замолио бих те да то поделиш са нама.



Не знам превише мада сам имао прилике да упозам Оца Стоиљка Кајевића, планирао сам да направимо један интервју са њим како би нам он испричао неке ствари из тог дела његовог живота.



Имаш испод линк и неке информације о тој организацији. Они су мање више сви били и чланови СНО.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%82_%D0%9E%D1%82%D0%B0%D1%9F%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Quote:
Iz tog novog talasa mladih doseljenika i desnog krila SNO 1966. godine u Cikagu je stvoren Srpski omladinski pokret Otadzbina (SOPO). Pripadnici SOPO-a delovali su ilegalno i bez politickog programa. Clanovi SOPO-a bili su Nikola Kavaja, Stojiljko Kajevic, Zivota Ivkovic, Rados Stevlic, Relja Racic, Andrija Dimitrijevic. Vecina njih je 1975. godine u Cikagu formirala Srpski demokratski pokret sa ciljem da objedini politicku emigraciju. Lidera ove organizacije bili su dr Branislav i Miomir Stanisic. A njihov list "Srpska zora" je stampan u Cikagu.


http://www.serbianna.com/columns/savich/090.shtml

Драгиша Кашиковић и мала Иванка су избодени на смрт од стране удбе у старим просторијама СНО у Чикагу.
http://byfiles.storage.live.com/y1pq8HdJsHuPr34TRyBCDfTHvy7ukIYISrcJ_q1M2H3cXt2PncjkpXXv3gZPAUQZZORgAzxg9ZpX4w


Quote:
NOVINAR I DEVOJČICA

Najveći skandal izazvalo je ubistvo Dragiše Kašikovića, urednika lista "Sloboda" 1977 godine u Čikagu, kada je atentator nožem izbo i devetogodišnju Ivanku Milošević, koja je bila svedok ove likvidacije. Kada se njena majka Dragica Milošević vraćala kući zorom posle naporne smene u restoranu "Miomirs serbijan klab" u Čikagu, ušla je u kuću i videla izmasakrirana tela njene ćerke i nevenčanog muža Dragiše Kašikovića.

- Telo muškarca starog 45 godina izbodeno je ravno 64 puta. Čelo i jedan obraz bili su mu potpuno smrskani. Lobanja razbijena udarcima teškog čekića. Na dva-tri koraka dalje nepomično je ležalo telo devetogodišnje devojčice. Zatečena u spavaćici, očigledno tek probuđena, ona je zadobila 54 smrtonosna uboda. Oči su joj bile rasečene - kaže Nikola Kavaja, srpski emigrant iz Čikaga, koj idanas živi u Beogradu.

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=6011

http://www.mzd.sr.gov.yu/News/NewsDetail.aspx?id=5&cid=615



http://www.youtube.com/watch?v=4HakSppBHlo
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> За спас Косова и Метохије All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop