DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

БРАТСКА РУСИЈА
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 41, 42, 43  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 02 Jan 2008 22:23    Post subject: Reply with quote

Храм у Петрограду


_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 02 Jan 2008 22:30    Post subject: Reply with quote

Свети Никола у Кијеву (било би добро да нам улт зе објасни однос руске Православне и културне заоставштине на простору данашње Украјине пошто сам схватио, можда погрешно, да је њима кад су манастири и цркве у питању та територија као нама Космет)


_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 02 Jan 2008 22:31    Post subject: Reply with quote

Валам


_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 02 Jan 2008 22:37    Post subject: Reply with quote

Храм посвећен Пресветој Богоридици у Кијевско-печерској лаври



(све фотографије преузете са сајта www.manastir-lepavina.org)
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
RUSOFIL
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 May 2005
Posts: 571

PostPosted: 03 Jan 2008 01:12    Post subject: Reply with quote

[quote="Hatori Hanzo"]Храм посвећен Пресветој Богоридици у Кијевско-печерској лавриquote]

Кијевско-пешчерскаја лавра је место са највише моштију Светаца на свету, место невероватне духовности. Мошти се налазе у катакомбама испод лавре, које су коришћене као тајни ходници, којима су монаси бежали од татарског ножа, током инвазије на Кијев. Искуство је непоновљиво, кроз уске катакомбе се пролази са свећом у руци, ретко кад ради светло, људи се моле поред Светих моштију и готово да упадају у неку врсту транса. Ја нисам могао да дођем к себи сигурно неколико недеља после посете овом Светом месту, толико је јако верско искуство... Још да напоменем и ово, постоји капела где се монаси моле 24 сата, 365 дана у години, вековима, у континуитету... Божанствен осећај...
Back to top
View user's profile Send private message
Милош Б.С.
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 18 Nov 2005
Posts: 576
Location: Манастирска шума

PostPosted: 04 Jan 2008 16:08    Post subject: Reply with quote

Ево пошто видим да је Хатори поставио слику Храма Христа Спаситеља у Москви, који сам на моју велику радост имао прилику да посетим, упитао бих да ли је то сигурно највећи православни храм на свету? Наравно да је други пик наш Храм Светог Саве, па бих волео да ми неко разјасни ову дилему Wink

Иначе Храм Христа Спаситеља је невероватан, највише сам се запрепастио кад сам у храму угледао лифт Shocked, који је ту да би се попело до купола Храма са којих се види цела Москва, као са неког видиковца...
Back to top
View user's profile Send private message
ult ze
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Dec 2005
Posts: 400

PostPosted: 11 Jan 2008 13:14    Post subject: Reply with quote

Hatori Hanzo wrote:
Лавра светог Александра Свирског

http://manastir-lepavina.org/novosti/galerija-glavna/Rusija/Slika_69.JPG


ово није лавра њего манастир Александра Свирског близине Питера..има само четире лаври на територији коју охвата Руска Православна Црква..три је у Русији-Сергијево-Тројицка лавра близу Москви, Псково-Печерска у Пскову (суседни крај са Петербургом) и Александро-Невска у Питеру..четверта је у Кијеву на Украјине-Кијево-Печерска лавра..после распада СССР-а Руска Православна Церква остала се неделима и у свих крајева као то Белорусија или која садашња држава у Азији-сви су прапада Руској Цркви..једна штета само постала на Украјине, где после добијања независности политичари покушали направити и своју Украјинску православну цркву после чега под вођством једног попа који је продао се украјинским политичарима била направлена овака ствар на Украјине..Руска Црква као и сви остали у свету нису признали ову нову украјинску (ако се не грешим нешто слично десило и у Македонији) а овај поп је био предан црквеној анафеме..Кијево-Печерска лавра један од најјачих центра православља у свету шта наравно било је врло "слатким комадом" за нову украјинску цркву али са свима њиховими покушајами то преузети код себе Кијевска лавра остала се под покровом Руској Цркви..тада нема баш било делења на Русов или Украјинцев, тада на почетку у 988 године када Књез Владимир крстио Русь у Корсуње (сада то територија Севастопоља а пре је био грчки град Херсонес у Криму) Кијев је био главним градом држави који и до сада зову Кијев-мајка градова руских и само после престоницу пренесли у Москву..данас на Украјине покушају да представе Књеза Владимира, његовог сина Јарослава Мудрог и осталих великих књезњва који су правили државом као неких Украјинцев али много све то глупо и све иде од упознаног комплекса малих држава који више свега припада политичарима..и Владимир и Јарослав и многи други упознани књезови су прапра...деди нпр Александра Невског али овим "паметним" украјинским историкам не пада на памет рецити да Александр није Рус...али то већ друга прича..
Back to top
View user's profile Send private message
ult ze
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Dec 2005
Posts: 400

PostPosted: 12 Jan 2008 11:02    Post subject: Reply with quote

мало сам погрешио у претходном посту..написао сам и посетила ми мала сумња на неке стваре..овако нешто да поправим..

..шта тиче количине лавре њих је 5..две у Русији и три у Украјине, погрешио сам за Псково-Печерски манастир, није то лавра него један од највећих манастира, у Украјине осим Кијево-Печерској лаври има Светоуспенска Почајевска лавра на западу близине Тернопоља и Светогорска лавра близу Донецка на истоке..

Почајевска лавра




Светогорска лавра (лавром постала четири години пре у 2004)





Кијево-Печерска лавра


Александро-Невска лавра





Тројице-Сергијева лавра



..такође сазнао сам неке детаље за Украјинску Православну Цркву јер и тамо не баш исправно написао, ова која се остала под пратњом Руској цркве зове се Украјинска Православна Црква Московског Патриархата, а та не признана која оделила се зове се Украјинска Православна Црква Кијевског Патриархата..тако је тачно..
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 12 Jan 2008 11:23    Post subject: Reply with quote

Милош Б.С. wrote:
Ево пошто видим да је Хатори поставио слику Храма Христа Спаситеља у Москви, који сам на моју велику радост имао прилику да посетим, упитао бих да ли је то сигурно највећи православни храм на свету? Наравно да је други пик наш Храм Светог Саве, па бих волео да ми неко разјасни ову дилему Wink


Колико сам ја упознат, Храм Христа Спаситеља је највећи православни храм што се висине тиче. Што се тиче запремине, највећи је Храм Светог Саве.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 12 Jan 2008 14:51    Post subject: Reply with quote

Улт зе, ако неко може да разуме ту проблематику око Украјине, онда смо то ми Срби. Као што си рекао, имамо проблем у Македонији, али исто тако и у Српској Крајини (на територији данашње Хрватске), Босни, Црној Гори. Када је конкретно Црква у питању, у Македонији покушавају да ураде управо то што раде у Украјини, у Црној Гори је свеж исти покушај али пошто је она под патронатом светог Василија Острошког, само неколицина се усудила да и по том питању прави раздор унутар српског народа. Тако да нам је у потпуности јасно шта значи лажирање историјиских чињеница и стварање псеудо-нација зарад остваривања политичких интереса. На жалост нисам још успео да се пуно упознам са руском историјом, али сам схватио да је Кијев прва престоница и да је ту настала Русија, тако да је самим тим све јасно. Али ме занима следеће: Данашњи Украјинци, да ли су њихови преци били Руси па су они одједном измислили нешто, као код нас у Црној Гори, или је то старо словенско племе као што су и Руси? Исто ме занима и за Белорусе и остале словенске народе са простора бившег СССР-а?

Кажи нам више о Православљу у Русији... Овде се сматра да су тамо велики ревнитељи у вери и да су у просеку много озбиљнији и посвећенији по том питању од нас Срба. Сматра се да се много озбиљно практикује Православље и да нема толико пасивних то јест неактивних верника као овде, него отпилике - или јеси или ниси. Да ли је то тако?

Доста нам за овај час Smile
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
В. Зайцев
Ветеран


Joined: 09 Dec 2003
Posts: 1406
Location: Борча-СРБИЈА

PostPosted: 12 Jan 2008 17:22    Post subject: Reply with quote

Хатори, једно моје лично искуство.

Кад год су ми у госте долазила браћа из Москве, једна од најважнијих ствари им је била обилазак београдских цркви (у чему сам им од срца помагао). Био сам фрапиран њиховим знањем о Србији, нашој историји, нашој цркви... Неки су се враћали овде да би ишли на Острог. Много нас воле! Сви они знају како се треба понашати и шта радити када си у цркви. Међутим, били су фасцинирани тиме што код нас и најмање дете зна шта и како Very Happy. Код њих, изгледа, још није тако. Не могу описати колико сам у таквим тренуцима поносан на свој народ!
Back to top
View user's profile Send private message
В. Зайцев
Ветеран


Joined: 09 Dec 2003
Posts: 1406
Location: Борча-СРБИЈА

PostPosted: 13 Jan 2008 11:59    Post subject: Reply with quote

Химна Русије, клик за преглед

Россия — священная наша держава,
Россия — любимая наша страна.
Могучая воля, великая слава —
Твоё достоянье на все времена!

Славься, Отечество наше свободное,
Братских народов союз вековой,
Предками данная мудрость народная!
Славься, страна! Мы гордимся тобой!

От южных морей до полярного края
Раскинулись наши леса и поля.
Одна ты на свете! Одна ты такая —
Хранимая Богом родная земля!

Широкий простор для мечты и для жизни
Грядущие нам открывают года.
Нам силу даёт наша верность Отчизне.
Так было, так есть и так будет всегда!
Back to top
View user's profile Send private message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 13 Jan 2008 12:43    Post subject: Reply with quote

Како је до јаја ово "УРА!!!" Smile

Иначе треба поменути да је П.И. Чајковски компоновао "Српско-Руски марш" 1812, у којем су коришћени мотиви из химне царске Русије, као и неколико Српских песама (Радо иде Србин у војнике, Праг је ово милог Срба, и још неке композиције Корнелија Станковића), а касније је тај марш преименован у Словенски.

Ево детаљније о томе:

http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-c/1998/02/article-06.html
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 13 Jan 2008 13:10    Post subject: Reply with quote

В. Зайцев wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=EbjQeW8KRn0


ЖИВЕЛА РУСИЈА!

А ево и нас, мали смо али имамо велико срце:
http://www.youtube.com/watch?v=BlW9knPv80M
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 13 Jan 2008 13:19    Post subject: Reply with quote

Амбасадор wrote:
Како је до јаја ово "УРА!!!" Smile

Иначе треба поменути да је П.И. Чајковски компоновао "Српско-Руски марш" 1812, у којем су коришћени мотиви из химне царске Русије, као и неколико Српских песама (Радо иде Србин у војнике, Праг је ово милог Срба, и још неке композиције Корнелија Станковића), а касније је тај марш преименован у Словенски.

Ево детаљније о томе:

http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-c/1998/02/article-06.html


За свој "Српско-руски марш", Чајковски је користио мелодију руске химне, и три српске народне песме: "Сунце јарко, не сијаш једнако", "Праг је ово милог Срба" и "Јер пушчани прах" (други део песме "Радо иде Србин у војнике"). Мелодије је нашао у збирци Корнелија Станковића "Српске народне мелодије", штампаној у Бечу 1862. године, за шта је српски композитор, царским указом, одликован руским Орденом светог Станислава".

http://www.youtube.com/watch?v=1PWxdyEMWR8
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 41, 42, 43  Next

View previous topic :: View next topic
Page 3 of 43

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop