DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Водич кроз Србију
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 23 Jun 2007 23:40    Post subject: Водич кроз Србију Reply with quote

Отварам ову тему, а у плану имам да отворим и "Водич кроз Београд" и "Водич кроз свет". Размишљао сам да назовем тему и "Упознај Србију да би је више волео" Smile Ајде да на овој теми пишемо све о разним градовима, местима, планинама, језерима, селима, ма сваком кутку Србије који би из било ког разлога требало посетити! Јел био неко на купусијади у Мрчајевцима или Косидби на Рајцу? Где је беше Сланинијада? Јел сплаварио неко Таром? Чуо сам да има добра дискотека у Чајетини? Где су најлуђе сеоске свадбе, где је најбоља клопа, где је најбоље купање, где је најлуђи народ, где је лепа природа, где је лепо провести викенд....??? Сви журимо да путујемо по белом свету а нисмо били у пет места у Србији. Колико има само манастира које би морао човек да посети, колико историјских места где су вођене неке борбе... У Србији има небројено занимљивости и било би лепо да овде мало продискутујемо о томе! Има много и неоткривених и скривених места!
Кад смо код свега тога, конкретно ме занима да ли је неко већ био на Тари на сплаварењу и да ли има неког смештаја тамо, где има да се једе, и колико пара треба за све то...
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
НС_ганЦи
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 14 Jul 2005
Posts: 64
Location: Нови Сад,Србија

PostPosted: 24 Jun 2007 02:50    Post subject: Reply with quote

што се тиче сплаварења,нисам био,али планирам да идем ове године.нисам сигуран за цену,али мислим да све изађе испод 100 евра.сви који су били су ми причали да је провод врхунски.дивља природа,пије се ракија стално,вода је јако хладна,спава се у природи,опуштена варијанта скроз,али незаборавних пар дана,тако сви тврде.

укратко о новом саду,кад се остали укључе додаћу још информација:
прелеп град,за мене наравно најлепши.препун лепих девојака,по мени најлепше девојке у европи живе у мом родном граду,што се може и закључити суботом увече,по броју ''страних'' регистрација на аутомобилима.људи у њему су прилично питоми и гостољубиви,као уосталом и у целој србији.

обавезно треба обићи петроварадинску тврђаву,која потиче још из доба аустроугарске(они су је и саградили).такође препоручујем штранд(''најлепше уређена плажа на дунаву'') лети,док је јако лепо било и на лединачком језеру(место недалеко од новог сада),које је тренутно затворено.центар града је веома леп,сваке године га дорађују и сређују,увек препун људи.српско народно позориште,зграда која нарушава естетски изглед града,али сигурно је неизоставан део градске културе.фрушка гора је прелепа,посебно препоручујем фрушкогорске манастире и стражилово,ко воли природу треба да га посети,и попне се до споменика(или гроба,нисам сигуран) великог српског песника бранка радичевића.ко воли рибљу чорбу,има неколико чарди ван града где може да поједе овај специјалитет.

кобасицијада је у турији,а сланинијада у качареву чини ми се

толико за почетак
_________________
И после Џаје,Џаја!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ZZZ
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 12 Aug 2004
Posts: 75
Location: 's-Gravenhage

PostPosted: 24 Jun 2007 08:06    Post subject: Reply with quote

Одлична тема! Од мене две ствари које се односе на Београд а које су мало познате, чини ми се:

1. Споменик браниоцима Београда из 1915те (сви знате за говор мајора Гавриловића после кога је изгинула већина бранилаца). Врло мало је познато да је споменик подигнут по наредби немачког фелдмаршала, Фон Макензена, као израз поштовања храбрим браниоцима Београда. На њему пише, на немачком и српском "Овде почивају српски јунаци". Е сада, у српским школама се наравно учи о бици код Термопила и споменику који је непријатељ подигао, а о овоме не знају ни у Голфу који се налази у близини споменика. На нашу даљз срамоту, овај споменик је запуштен. Постоји и споменик погинулим аустроугарима (подигнут у исто време) који је већи и на коме се налазе бронзане плоче са именима погинулих. Ево и слике
[img=http://img507.imageshack.us/img507/3439/kosutnjak003rt9.th.jpg]

2. У Сланицима (добро, није баш БГ али ту је) се налази манастир метох Хиландара а о томе се још мање зна.
_________________
Не будимо националисти, не будимо шовинисти, будимо сви Срби
Back to top
View user's profile Send private message
п дубаи
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 941
Location: Догодине на Газиместану!

PostPosted: 25 Jun 2007 12:13    Post subject: Reply with quote

Препоручујем да се оде на један дан у село Лелић где је рођен Свети Николај Велимировић. У Манастиру Лелић је изложен и његов ковчег испред којег се многи верници моле. Био сам прошлог лета и врло ми је лепо било, Владика Николај је ипак једна од највећих личности српске историје и сваки верник би требало да посети његов гроб и родно место.
Такође сам у Манастиру купио ракију коју праве у селу Лелић и морам рећи да је феноменална.
Back to top
View user's profile Send private message
ObeliXiC
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 62
Location: Улица Стојана Жупљанина

PostPosted: 25 Jun 2007 13:00    Post subject: Reply with quote

Ако се неко од вас задеси у Крупњу, нека обиђе Добропоточку цркву која се налази на брду изнад. Невероватно место, део цркве је у пећинама старог рудника, осветљене иконе, музеји, место за ручак у природи, извор у шуми а и сама црква. Верујте ми да ће то место бити нешто што ћете препоручити свима када једном посетите. Постоји путоказ до ње. Лако се налази, а ако неко баш не може да се снађе нека пита мештане. Иначе до Крупња можете стићи на два начина. 1. Преко Ваљева и Осечине а 2. преко Шапца у којем пратите путоказ за Крупањ.

ЕДИТ: Обеликсе, обрати пажњу на тачку 3. правилника овог под-форума.

http://www.delije.net/forum/viewtopic.php?t=7225
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 25 Jun 2007 20:21    Post subject: Reply with quote

Био сам у Крупњу на припремама 99. и на жалост нисам био у прилици да обиђем ту цркву... Сећам се само да постоји неки Мачков камен али сам био болестан кад се трчало до горе Laughing Остало ми је место у много лепом сећању, највише због тоталног лудила на припремама које су више личиле на екскурзију лудака. Има и базен у месташцу, фудбалски терен, спортска хала, хотел је скроз у реду... Јако лепо место, иначе у близини Шапца.

ЗЗЗ, за Београд ћемо посебну тему обавезно... А кажи нешто више о том манастиру и како се долази до тамо...

НС Ганци, туристичка агенција при СПЦ "Добротољубље" (ако се не варам) организује једнодневне излете до фрушкогорских манастира за неку више него приступачну цену, рецимо 500 или 800 динара, заборавио сам. Нисам био али то дефинитивно треба обићи, а и овај начин је одличан јер, колико сам разумео, путује се са духовником који објашњава где се иде и шта се обилази. Треба мислим само благослов из парохије.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 25 Jun 2007 21:38    Post subject: Reply with quote

препоручио бих свима да посете ''српску Свету Гору'', односно манастире Овчарско-Кабларске клисуре, као и саму клисуру...
мислим да се на том малом простору налази 10ак, можда и више манастира, а ја бих пре свега издвојио манастир Свете Тројице, који је поприлично издвојен од осталих у дивљини, на падинама Овчара, и рекао бих по архитектури најлепши манастир... Нисам сигуран из ког века потиче манастир, али чини ми се да сам негде прочитао да најстарији писани помен о манастиру потиче из 16. века... Нисам сигуран да ли баш сваке године, али Патријарх лети неколико дана борави у овом манастиру...
ево и кратак текст који мало описује ''српску Свету Гору'':

Quote:
На путу Чачак-Пожега, у природним лепотама огромне клисуре коју гради Западна Морава протичући између стеновитих врхова Овчара и Каблара, скривено је мноштво манастира, цркава и капелица, који се једним именом зову Овчарско-кабларски манастири или "Мала српска света гора". Ту су данас манастири, метоси и цркве Ваведење, Вазнесење, Преображење, Сретење и Света Тројица на десној и Благовештење, Илиње, Јовање, Успење, и Никоље на левој обали Мораве, а интересантна је и збег црква "Каденица" и црква посвећена Светом Сави са извором лековите воде. Сами врхови Овчар и Каблар представљају упечатљив призор, а Западна Морава која протиче између њих повремено се проширује у језерца чисте, зелене воде, а повремено се сужава и прави рукавце преко којих постоји неколико уских висећих мостова.


када будем нашао прикладну слику за манастир Свете Тројице, поставићу...



поред тога бих издвојио једну врло интересантну црквицу...



Quote:
Под старим литицама Каблара, испод једне стене у малом удубљењу камена, извире вода која се ту задржава и прави мали резервоар запремине 2-3 литра.

Та вода не отиче, али је увек има и када се узима у великим количинама.

Ову воду народ зове ¨водица Светог Саве¨ и верује се да је она чудотворна.

Код извора је 1938. године подигнута црквица посвећена Светом Сави.
Back to top
View user's profile Send private message
Organizator skupa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Jun 2005
Posts: 772
Location: лепо овде...

PostPosted: 26 Jun 2007 08:14    Post subject: Reply with quote

што се тиче сплаварења на Тари, један наш брат са трибине, пореклом из Фоче има агенцију која се тиме бави, мислим да није скупо, клопа и смештај су одлични, а чуо сам да је увео и пеинтбол. Могу да се распитам око детаља
_________________
Подигни се Мати мила, да нам будеш што си била!
Back to top
View user's profile Send private message
CominCorect
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 17 Jun 2003
Posts: 980
Location: кућица од чоколаде

PostPosted: 26 Jun 2007 08:49    Post subject: Reply with quote

ево преко овог линка можете видети један број Манастира и Цркви на просторима Републике Српске...кликните на "карта" и онда ће вам изаћи локације..а кликом на симбол добијете слике са текстовима.

http://www.znanje.org/i/i21/01iv05/01iv0524r/manastir_papraca.htm
_________________
СЕВЕРНА АРМИЈА=РЕД+РАД+ДИСЦИПЛИНА
Back to top
View user's profile Send private message
Сканк
ДЕЛИЈА


Joined: 14 Jan 2006
Posts: 220

PostPosted: 26 Jun 2007 12:44    Post subject: Reply with quote

Пре свега АЛАЛ ВЕРА за тему.
Како се, надам се, међу нама налази доста заљубљеника у природу искористићу прилику да опишем Завојско језеро у близини Пирота. На 15-ак км од Пирота, до кога се иначе стиже ауто-путем, налази се ово, по мени, једно од најлепших наших језера. Дугачко добрих 16км, настало је 60-тих година прошлог века када се брдо једноставно стровалило, проклизало и преградило реку. Том приликом је поплављено неких седам села од којих је највеће било село Завој по коме је језеро и добило име. Ја до сада у својој пецарошкој каријери Very Happy нисам имао прилике да будем на било којој води где има и пастрмке и шарана, али то је овде случај. Провели смо 6 дана (наравно у шаторима), један другар са трибине, наше девојке и ја, и могу да кажем да сам се одморио као никада. Продавнице заборавите, све што вам треба покупујте у Пироту, сем сира и ракије које је греота не купити у селима при језеру. Прошле године су нам тражили 150 динара за литар ракије icon_jump и исто толико за килограм сира који је иначе мешавина крављег и овчијег. И како онда да буде лоше Very Happy Да не причам како се један Италијан досетио и води туре Норвежана по овом крају све до Старе Планине, којима узима по 800 јура за два дана. Скандинавцима и свима осталима је све то некако нестварно, куће од блата, начин живота . . . одавде одлазе пуни утисака и лакши за 800 јевреја Very Happy Значи један Жабар искоришћава наша добра, узима неопорезовану лову и убије се од смеха. Ко нас јебе, можда тако и треба . . . Да се вратимо на задату тему, цео овај крај око језера према Старој Пл. односно Бабином Зубу је нешто што стварно треба обићи. Уколико имате теренац (Нива је измишљена за овако нешто) можете да уживате у нетакнутој природи каква је вековима овде, ми смо доживели да нам орао прелети преко аута у покрету на свега неколико метара, нестваран осећај. Голема Река која се слива са Старе Пл. је препуна поточне пастрмке, чак и за оне који не пецају букови и водопади који могу да се виде су нешто што одузима дах. Када вас пут нанесе према овом крају обавезно одвојте мало времена и дођите до језера, нећете погрешити. Можете ићи према брани где је језеро најшире, мада се мени више свиђа део према реци која прави језеро.
_________________
ONE LOVE !
RED STAR !
Back to top
View user's profile Send private message
ЛудиШеширџијa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 09 Nov 2006
Posts: 331
Location: У земљи чудеса

PostPosted: 26 Jun 2007 13:39    Post subject: Reply with quote

Сплаварење Таром, шта рећи сем врх. Викенд нас је коштао 60 екија + тал за гориво.Најбоље време да се иде је почетак сезоне мислим да је средина августа у питању, јер је река највиша и најхладнија 5-7 степени.У петак вече када смо стигли сачекао нас је гулаш од дивљачи , ево већ ми креће вода на уста,онако са све пивом,домаћини више него коректни, примају све монете динаре , еуре, јене ..., цена пива типа 50-60 дин.Ујутру доручак и крећемо комбијима до места одакле ћемо да се спуштамo, обавезно личне или сошке јер улазите у Црну Гору, ликови на грани са РС када су нас видели само су нас питали јел на сплаварење , нису нас ништа тркељисали.Само спуштање је доживљај за себе,тешко да то могу да вам препричам ,природа да се заљубиш,не могу да верујем да Црногорци хоће да направе ХЕ на Тари.Када смо се вратили , ручак , пасуљчина , али никад нисам такву јео, знате оно када више не можете да дишете,после ручка цирка и кулирање на ливади до вечере, а за вечеру јага на ражњу, уф дрхте ми руке док ово пишем Laughing .Ујутру опет доручак и повратак кући, успут смо стали у Фочи да видимо чувену, Андрићеву ћуприју, а после место које никако не треба да пропустите, Мачкат,јагњетина какву хоћеш,онако млада па се све лепи за прсте + кромпир испод сача, прасетина, чак сам чуо да имају нешто што се зове прагње,као на пола ражња прасе, а на другој половини јагње, комплет лепиње јоооој није ми добро. Углавном ко није био обавезно, какво море , ово је 1000 пута боље. Very Happy
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=62Pkr5xWbX8
Back to top
View user's profile Send private message
CominCorect
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 17 Jun 2003
Posts: 980
Location: кућица од чоколаде

PostPosted: 26 Jun 2007 15:31    Post subject: Reply with quote

не верујем да си стајао у Фочи..пре мислим да сте стали у Вишеграду Wink
_________________
СЕВЕРНА АРМИЈА=РЕД+РАД+ДИСЦИПЛИНА
Back to top
View user's profile Send private message
ЛудиШеширџијa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 09 Nov 2006
Posts: 331
Location: У земљи чудеса

PostPosted: 26 Jun 2007 17:10    Post subject: Reply with quote

У праву си комин 100%, хвала на исправци(деси се погреши човек , можда сам и ја некада злзлзлз.. Laughing). И још нешто везано за оне који хоће да иду , немојте да идете преко агенција јер се уграђују и то доста, гледајте да ступите директно у контакт са људима који држе кампове испашће вас скоро дупло јефтиније ако идете о свом трошку и свом аранжману.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=62Pkr5xWbX8
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 26 Jun 2007 21:32    Post subject: Reply with quote

Икс, био сам на Овчару са једним нашим другаром, бака му живи горе и стварно је невиђено место. У близини репетитора, био је и организатор... Wink Манастир Свете Тројице је у близини, то сам тада сазнао, али је била зима и ноћ па нисмо могли да идемо тамо, али обавезно ћу искористити прву прилику да са организатором и тим ортаком одемо до нане!
Могао би да објасниш како се долази до свих тих манастира...
Јел манастир Вујан убројан у те манастире? Тамо сам био, тамо се замонашио и наш данашњи патријарх, и излечио се (био је смртно болестан као младић када је стигао у манастир) молитвама над моштима Свеца из 13. века које се налазе у цркви... До манастира се долази узаним путем који залази у шуме планине Вујан и иде ка њеним вишим деловима. Скреће се са Ибарске магистрале неких пет до десет километара пре уласка у Чачак, има видљивих путоказа и смерница. Јако је завучено и налази се у оази природе. Учинило ми се да у манастиру живе само два монаха али то не могу да тврдим. Био сам тамо на Богојављење ове године и било је пуно народа, махом из околних села претпостављам. Зато нисам ни успео да попричам и распитам се више о манастиру. Цркву је основао у претпрошлом веку Никола Луњевица, отац (или предак) Драге Машин, чувене контраверзне српске краљице, која је заједно са краљом Александром Обреновићем убијена у мајском преврату 1903.године. Он је иначе био чувени војвода у своје време. Док сам тражио лепу сличицу по нету да видите манастир, наишао сам на слике неких као планинара, и видим да су се шетали по прелепим шумама. Нема сумње да је то лепа могућност горе, али пошто нисам сам био, не бих о томе.



Луди шеширџијо хвала ти брате, и ај дај број од тих људи ако имаш и даље, а мого би Организаторе и тог нашег човека из Србиња (зар се не зове тако Фоча?) да изрекламираш овде?

Сканк, јавићу ти се обавезно неком приликом кад решим да одем доле, да ми још понешто кажеш о том пределу, звучи фантастично!
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Cigan sa Kosmeta
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 10 Dec 2003
Posts: 87
Location: Космет-СРБИЈА

PostPosted: 26 Jun 2007 23:16    Post subject: Reply with quote

Да не гњавим много пошто сам писао маил 2 сата и све ми се обрисало, само да напишем предиван крај Космета са предивним људима.
Прилажем линк доле да бих се упознали са предивним делом Космета www.brezovica-ski.com.
Обратите пажњу на слике и падајући бар и одаберите шта вас интересује од слика а има и добрих информација, није да се освежава страна редовно али је добро да неком помогне при избору.
Ако неког интересује нешто што неможе наћи на страници слободно нека пита.
_________________
"Kosovo cest' le Serbie" "Косово је срце Србије"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop