DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Три прста - српски поздрав?!
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Za kralja i otadzbinu!
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 04 Dec 2008
Posts: 65

PostPosted: 17 Dec 2008 16:13    Post subject: Reply with quote

У тих 20 година се много чега променило...нарочито у односима са тим земљама због чијих слика не дижете више три прста. Ја ти јошједном кажем да ми тај поздрав много значи, и да нећу да га се одрекнем тек тако, већ хоћу да га проучим до најситнијег детаља. А то што кажеш да се у Србији нат поздрав никада није видео пре 90', како објашњаваш мотив Паје Јовановића да наслика ону слику?! Тај разлог је непобитан, и зато сви ми још увек стојимо иза тог поздрава. А што кажеш да ти је довољно да видиш оних пар слика и да спојиш прсте, шта ако ти ја пошаљем десетак слика америчких баптиста, јунитараца, епископа...који се крсте и на молитви држе идентична три спојена прста као ми?! НЕ кажем да то није наше, али као што има других народа са нашим раширеним поздравом, тако има и других народа са нашим спојеним симболом! Ја сам верник и православац, и не занима ме то, али немој тако површно да гледате!

За сада нека буде као што група каже, тај став је најправеднији. А до краја видећемо!
_________________
''Слобода или Смрт''
Back to top
View user's profile Send private message
zvezdino
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Nov 2005
Posts: 679
Location: ушће Саве у Дунавац

PostPosted: 17 Dec 2008 16:34    Post subject: Reply with quote





Види,као прво разбијемо заблуду овде да је поздрав измислио Вук Драшковић,то није истина,званчно поздрав са раширеним прстима промовисоје 80 тих година академик др Јован Рашковић ,србин из крајине(националиста,можда јеош и познат као отац Санде Рашковић,бивше високе функционерке Коштуничиног кабинета)по причи инспирација за тај поздрав је слика поменутог Паје Јовановића из 1815 године,Таковски УСтанак(аналогиско здање наше повести,сврстава се у ред са историјским делима "сеоба срба"и"косовка девојка" .)као и на свакој од ове три слике јако јако се пазило и на детаље,типа народнаношња ,хералдика,оружије и сл,можда има и неких скривених детаља у шта не сумљам која могу да виде само одабрани.аЕ шта је поента ,па да ако је слика настала пре 200 година ,и ако се јако пазило око детаља,немам ни један разлог да је случајно што онолики устаници држе три раширена прста.Значи причаје јака и то доста,јасно је да бибила јача да се неки крљеви или црквени велио достојници појављују на неким иконама например али увек мора да постоји дај још неки доказ.Меније овај ако та прича доказана више него поносан доказ .
Помињеш нацисте и показујеш их,коликоја знам нацисти су хладни према вери,и колико знам Хитлер је био атеиста,његова идеологија је нека блага варијанта комунизна ,мислим на апострофирање социјалне правде али опет далеко је од борбе за интересе Ватикана био сем наравно ако се изузме можда заједнички непријатељ Јеврејско питање у европи и МАсонске ложе(иначе да појасним ,масонске ложе су настале као одбачене гране папиних војника,као на пример Темплари и сл).Да се вратим на срж,за слику швајцарске гарде не могу ништа да ти кажем јер не знам,могуће је да су тек као папини гардисти примили поздрв или заклетву три прста.Али опет видиш и слику Грчких великодостојника,много је ту све и свега да бибили такоискључиви .
Јошда ти додами пример да на пример и Палестинци дужи и три прста и да се љубе три пут (нпр. покојни Јасер Арафат) сад самонекмојда неко проспе да нећемо три прста јер их и муџахединикористе,не другари имате један знатан проценат палестинаца који су православци ако неко није знао прва мислитантна организација која ја устала оружијем против израиљске окупација или ослобођење (како ко гледа) је организација чули сте за њу (можда сам прмутовонешто)али мислим да се зове ел Фатак или х,то му билии маком православци.Њима су три прста и три љубљења представаљала шта друго него па Православље.
И сад опет све је много испреплитано,и стварно ислим да није у реду да ми будемо искључиви и блатимо нешто ко зна шта,а опет нешто што је ретко заједничко за све али све србе и што их обједињује.Да питамо теологе или монахе,да неки или већина ће рећи да је исправније три спојена прста ,неоспориво глупо и сумљати у бло шта друго,али опет бркају се појам поздрав и заклетве уз који као јак симбол крштења.Ето јошједан пример ,котилици расколници се крсте с пет прстију тј целом шаком,ми правоверни с три прста која симбилизју Оца,Сина и св Духа ,и ко онда има више прва на три прста ,они одметници или ми који смо остали на старом и једином,можда они имају жељу да се поврате на старе неке обреде коа што су у последње време одобрвањем папе позитивно се изјаснили за иконе,причам о најближој историји,а да се зна да су до сад тј тад били негативни према свему правосланом па самим тим и иконама.Можда сд и ја претерјуем али можда се једног дана поведе прича нећемо иконе то сад масовно имају паписти,можда је прејако а ли личи ми на то.
Иопет кажем не осуђујмо нисмо компетенти ,сачекајмо ,у мојој глави да је на пример на молебану после митинга за Косово ,епископ Амфилохије пред стотинама хиљада људи реко ,баците погрешан поздрав и спојите свето троиство те се тако поздрвљајте ,то би био прави знак и пресуда ,не мора такав догађај довољноје да неко званично изађе са таквим ставом,алиопет јако мора да се пази да нам се ни под који ценуне деси да пола србља поздравља овако а поја онако,ет о душманин оће да се делимо.е неће га вала,ако ништа друго неће на нашој трибини.
_________________
...... КАД ПОРАСТЕМ БИЋУ КАО СОГОМОН ТЕЛИРИЈАН......
Back to top
View user's profile Send private message
николаБГ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Mar 2005
Posts: 968

PostPosted: 17 Dec 2008 23:43    Post subject: Reply with quote

Знате шта, ми сад можемо овако у круг, а реално нико не може са сигурношћу да каже да је у праву. Ја се не осећам компетентним да браним тезу за коју сам чуо пре пар месеци и то баш овде, али мени лично је све што је овде написано довољно да не ширим прсте. Ко је поздрав измислио, и намерно кажем измислио, био то Рашковић или Драшковић, небитно је, без тог човека не би имали тај поздрав.

Позивање на једну слику ми није ваљан аргумент, јер се на истој виде и спојени прсти и раширени, а вала и једна шака подигнута са свих 5??? Ако би пажљиво пребројали видели би да на истој слици, више људи држи спојене него раздвојене прсте, а Милош држи СПОЈЕНЕ!!! Не разумем аргумент позивања на ту слику, и још ми је нејасније како нема ниједне слике војника са Солунског фронта нпр са подигнута три прста, или макар још једног било каквог доказа.

Опет понављам, ја сам више збуњен него било шта друго, али сам СИГУРАН да је спајање правилно и да мема грешке. Волео би да ми неко објасни шта значе три прста код нациста, код католика, и сл и волео би да ми за краља и отаџбину пошаљеш те слике баптиста и шта ја знам кога са спојена 3 прста, јер то нисам видео.

У прилог вашој тврдњи да су три прста раширена у реду је чињеница да црква није никада рекла ништа против тога, али знајући колико се нпр играла шота по српским славама, крштењима, венчањима... а нико ништа није рекао, не би ме чудило да се неко јави тек за 50 година и објасни нам све.
Back to top
View user's profile Send private message
ултраБГ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 02 Jul 2005
Posts: 310
Location: Београд

PostPosted: 18 Dec 2008 18:41    Post subject: Reply with quote

николаБГ wrote:
Волео би да ми неко објасни шта значе три прста код нациста


Мислим да сам поменуо раније у теми, али негде сам прочитао да код нациста три раширена прста симболизују Трећи рајх.[/quote]
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 18 Dec 2008 19:56    Post subject: Reply with quote

Веритас, заклетва, нема везе са ова наша три раширена прста, чак није ни истог облика, писах већ о томе на овој теми.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Карађорђе
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Nov 2007
Posts: 510

PostPosted: 26 Jan 2009 00:03    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=-vwWwv4va5o&feature=related

нешто о чему је Звездино писао...
Back to top
View user's profile Send private message
SrbinBGD
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 32

PostPosted: 04 Jun 2009 14:24    Post subject: Reply with quote

Свети владика Николај је у беседи против Конкордата, изговореној на великом народном скупу у Ваљеву 1937. године, рекао да је србски поздрав три прста, а не стиснута песница или испружена шака; на његов поклич Три прста увис, Србине!, маса од 30.000 људи подигла је увис десну руку са три скупљена прста. (Владика Николај, Изабрана дела, књ. XII, Глас Цркве, Ваљево 1997, стр. 342-343)
Back to top
View user's profile Send private message
J'Ole
ДЕЛИЈА


Joined: 11 Aug 2006
Posts: 109
Location: Од Котора до Владивостока

PostPosted: 04 Jun 2009 21:49    Post subject: Reply with quote

Самим тим што доста народа користи раширена 3 прста (додуше не потпуно исто) бићемо једини који ће се поздрављати са 3 спојена прста, како се и крстимо. Више од тога мислим да није потребно.
Много тога се ''увукло'' међу нас.
И шајкачу смо општеприхватили, а права историја о њој је мало позната. Требамо бити јединствени.
_________________
"Не бојим се од вражијег кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега" - Његош
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zvezdino
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Nov 2005
Posts: 679
Location: ушће Саве у Дунавац

PostPosted: 06 Jun 2009 14:09    Post subject: Reply with quote

J'Ole wrote:
Самим тим што доста народа користи раширена 3 прста (додуше не потпуно исто) бићемо једини који ће се поздрављати са 3 спојена прста, како се и крстимо. Више од тога мислим да није потребно.
Много тога се ''увукло'' међу нас.
И шајкачу смо општеприхватили, а права историја о њој је мало позната. Требамо бити јединствени.


Причај то за шајкачу.
_________________
...... КАД ПОРАСТЕМ БИЋУ КАО СОГОМОН ТЕЛИРИЈАН......
Back to top
View user's profile Send private message
Boys of Asfalt
ДЕЛИЈА


Joined: 22 Dec 2007
Posts: 104

PostPosted: 06 Jun 2009 21:02    Post subject: Reply with quote

Е јеби га сад можемо ићи до сутра у круг.

Па нису ни нацисти измислили испружену десну руку већ Римљани, а данас када станеш мирно и испружиш десну руку нико неће помислити да отпоздрављаш Цезару већ Хитлеру.

Исто је и са свастиком, па данас када рашириш заставу са свастиком нико неће помислити да то радиш из симпатије према индијском племену које је вековима користило тај симбол већ ће 99%в посто људи реће "Види га овај нациста"

Примера је милион. Зна се добро шта значи када неко испружи три испружена прста и ко смо ми да некога осуђујемо због тога. Спојена три прста представњају Свето Тројство, док три раширена прста представљају више неки наш инат или понос из веома потресних времена за наш народ.

Што се мене тиче правилно је и једно и друго и ми немамо право да некоме замерамо или осуђујемо неког због три раширена прста.
_________________
Без Краља не ваља!
Back to top
View user's profile Send private message
J'Ole
ДЕЛИЈА


Joined: 11 Aug 2006
Posts: 109
Location: Од Котора до Владивостока

PostPosted: 07 Jun 2009 16:34    Post subject: Reply with quote


_________________
"Не бојим се од вражијег кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега" - Његош
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Делија_М
ДЕЛИЈА


Joined: 17 Nov 2008
Posts: 158
Location: Црвено-бели град

PostPosted: 11 Jun 2009 19:49    Post subject: Reply with quote

Само једна ствар,не знам да ли неко писао о томе,пошто смо,тако да кажем, дошли до истине у вези три прста и пошто смо на целом делу наше трибине (осим када дође већи број нередовних људи) успели да вратимо стари и прави српски поздрав,три спојена прста,а већ и много људи који немају никакве везе са стадионом уопште је почело да се поздравља овако...За сваку похвалу,мада ово је тек почетак и не треба стати док и последњи Србин не прихвати праву и једину истину!!!
ЗАТО АПЕЛУЈЕМ НА ЉУДЕ КОЈИ УРЕЂУЈУ ОВАЈ САЈТ ДА СКЛОНЕ СЛИКУ ИЗ ГОРЊЕГ ЛЕВОГ УГЛА (то је раније била прва страна сајта,а сада иде после ПРАВДЕ ЗА УРОША и ЗВЕЗДА ТЕ ЗОВЕ).НА ТОЈ СЛИЦИ ВИДИМО НЕКОЛИКО НАВИЈАЧА ЗВЕЗДЕ СА ПОДИГНУТИМ РАШИРЕНИМ ПРСТИМА!!!
МИСЛИМ ДА ТО ТРЕБА УКЛОНИТИ ПОД ХИТНО И АКО ЈЕ МОГУЋЕ НА ИСТО МЕСТО СТАВИТИ ПРАВИ СРПСКИ ПОЗДРАВ (ЧИЈЕ СЕ СЛИКЕ МОГУ НАЋИ И ОВДЕ;ЗАМОЛИО БИХ НЕКОГ КО МОЖЕ ДА ПОСТАВИ У НАРЕДНИМ ПОРУКАМА)...
МИСЛИМ ДА БИ ТО БИО СЈАЈАН ПОТЕЗ ДА И ОСТАЛИ КОЈИ ПОСЕЋУЈУ ОВАЈ САЈТ,нпр. ОБИЧНИ НАВИЈАЧИ,САЗНАЈУ ПРАВУ ИСТИНУ И НАСТАВЕ ДА ШИРЕ ДАЉЕ!!!
_________________
ЗВЕЗДА,СРБИЈА,НИКАД ЕВРО-УНИЈА!
Back to top
View user's profile Send private message
boris81
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 437
Location: Сана Ривер

PostPosted: 21 Jun 2009 08:01    Post subject: Reply with quote

Ко је гледао европско првенство за младе могао је да примети да су наши играчи током интонирања химне држали три спојена прста прислоњена на груди. Сви, од играча до селектора
_________________
Има људи кад попију па им после буде зло.
Back to top
View user's profile Send private message
ujke
ДЕЛИЈА


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 234

PostPosted: 22 Jun 2009 07:02    Post subject: Reply with quote

boris81 wrote:
Ко је гледао европско првенство за младе могао је да примети да су наши играчи током интонирања химне држали три спојена прста прислоњена на груди. Сви, од играча до селектора

Видио и одушевио се! Све похвале!
Back to top
View user's profile Send private message
Делије Звечан
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Apr 2004
Posts: 667

PostPosted: 22 Jun 2009 08:10    Post subject: Reply with quote


_________________
''Страх животу каља образ често.''
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

View previous topic :: View next topic
Page 11 of 13

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop