DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Делије и Православље
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 101, 102, 103, 104  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 04 Aug 2015 21:34    Post subject: Reply with quote

Мислим да у овоме треба већина да се укључи. Немојмо само овде да се прозивамо као на осталим темама, уколико дође до свађе неистомишљеника, или ако неко има нелогично излагање да се одмах прозива. Ово је тема озбиљна. Више од 100 страница квалитетног текста је овде исписано, ајмо да наставимо тако!

Што се тиче горе наведеног питања, одмах се мора напоменути да одговор није нимало једноставан. Колико сам успео да приметим, у Србији је свако махом верник за себе. Свако посматра Православље из своје перспективе. Чак и ако би питали велике духовнике данашњице, верујем да би свако имао различит одговор, којим би смо наравно били задовољни.

Ево ја лично мислим да сваки православац мора бити религиозан. Мислим да није довољно да се каже само, е ја верујем у Бога, славим славу и то је то. Молитва, пост и свакодневно читање и придржавање Светог писма су, по мени, основа православне вере. Ту има још много тога, али ово је суштина.

Морамо бити опрезни, будући да смо ми навијачи и долазимо из друге димензије, у којој постоје грехови. Наравно ми тежимо да те грехове сведемо на општи минимум. Ипак, са друге стране, подржавам ову тему. Убеђен сам да ће из овога проистећи много квалитетних разговора. Нама навијачима никада неће шкодити духовно самопознање...
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 04 Aug 2015 21:37    Post subject: Reply with quote

https://youtu.be/sADw4rW-sFY
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
Шарки
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 03 Apr 2015
Posts: 2

PostPosted: 06 Aug 2015 21:42    Post subject: Reply with quote

Покушаћу да одговорим на питање брата Διατικη Σερβια шта значи бити православни хришћанин. Питање није једноставно зато што има најразличитијих приступа и одговора на ово питање. Ја ћу написати оно што сматрам да је битно притом то није мој став већ став светих отаца и најеминетнијих теолога у Цркви.
1. Православни хришћанин је онај који је крштен у име Свете Тројице од православног (канонског) свештеника или епископа. Свето крштење и света тајна миропомазања (примања Духа Светога) су улазница у Цркву и без ове двоструке свете тајне нема духовног живота у Цркви. Да би човек примио свето крштење треба да доживи покајање које га чини спремним да се Божји Дух усели у њега. Ово је идеална перспектива у пракси се догађа нешто сасвим друго већина примају крштење као деца притом мали број људи зна обавезе у дубину тајне коју примају на себе.
2. У Цркви постоју учење о духовном развоју и то су три ступња:
1. очишћење срца
2. просвећење срца и ума
3. обожење
Ова три ступња карактеришу живот у Цркви. Они који су почетници су на ступњу очишћења срца, када кроз телесне подвиге и богочовечанске врлине које постоје у Цркви човек покушава да искорењује најразличитије страсти које га муче. Други степен је просвећење срца и ума и овај ступањ карактерише неузбуђење срца покајника када се помену ранији греси које је чинио не узнемирују га напротив осећа равнодушност према њима. Трећи степен је обожење то је стање у коме човек духовним очима созерцава Бога и Његове енергије осетно у срцу и на овом ступњу су били Пресвета Богородица, Св. Јован Крститељ, Апостоли, мученици, Учитељи Цркве, преподобни и сви светитељи у Цркви. Бити православни хришћанин значи припадати заједници Светих Старога и Новога Завета односно Цркви. Живот у Цркви претпоставља живот изнад смрти, ђавола и греха, т.ј. значи живот у Духу Светоме вечни непролазни живот. Они хришћани који немају ово искуство заједнице са Црквом, немају Духа Божијег у себи и не осећају га, немају умносрдачну молитву (Исусову молитву у души) већ живе једним спољашњим обредним животом не разликују се од верника осталих религија који поштују Бога на један спољашан начин без димензије превладавања смрти, ђавола и греха (о. Јован Романидис). Ове речи можда звуче строго али не би требало да нас баце у очајање и да се препустимо стихијама и греховима овог света, већ да схватимо да православни живот нуди напредак и вечно непролазно усавршавање које друге религије нити имају нити могу да пруже човеку.
Једном речју осећање благослова Божијег, енергије Божије у души, непрестани однос са Богом и ишчекивање увек новог непоновљивог односа са Богом, непрестано осећање Бога у души то су карактеристике православне душе. То би био одговор на питање шта значи бити православни хришћанин. Наравно треба сагледати своје стање уз духовника који нас води напредовању у вери и полако напредовати. Као што је говорио наш Патријарх Павле: треба сагледати наше стање, и ако је оно чак и лоше полако корак по корак чинити га бољим уз Божју помоћ.
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 06 Aug 2015 21:54    Post subject: Reply with quote

Све стоји што је горе написано. Како лепо звучи благодат Божија. Е све нам је дато, све. Имамо крушку и јабуку да уберемо и направимо сок, а ми купујемо кока-колу, отров живи. Људи живимо у свету који је пуко. Камо лепе среће да се воде овакви разговори свуда. Свет интереса, наркомана, депресије... заглупљивањ људи...

Мислим да је данас најтеже бити Хришћанин. Када кажем неком да постим, овај ме гледа да ли сам нормалан. Одлазак у цркву исто. Људи, што више духовних разговора да се овде поставља и да се дикутује о истим. Ја нисам толико духовно сазрео, али верујем да има таквих људи овде, стога дајте да очувамо здрав разум колико можемо.
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
СКИДС
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Jun 2005
Posts: 833

PostPosted: 12 Aug 2015 15:07    Post subject: Reply with quote

О. Арсеније (Јовановић) - 10. Летње духовне вечери у Чачку

https://www.youtube.com/watch?v=j3aqvMc18sI

Браћо, не пропустите ово Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
Kosh
ДЕЛИЈА


Joined: 10 Apr 2012
Posts: 212

PostPosted: 03 Sep 2015 11:19    Post subject: Reply with quote

Католичка заједница прешла у Православље заједно са све бискупима и свијећеницима

http://www.vaseljenska.com/svet/katolicka-zajednica-presla-u-pravoslavlje-zajedno-sa-sve-biskupima-i-svijecenicima/[/code]
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 09 Sep 2015 21:17    Post subject: Reply with quote

https://youtu.be/vE4rWe36X8E

Одлична емисија. Има превише тематских јединица на ју тубу, буквално за свакога ко себе сматра Хришћанином. Овако, термин је недељом у 20ч на ТВ Студио Б.
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
СтефанЈ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 862

PostPosted: 29 Sep 2015 09:46    Post subject: Reply with quote

"Потом су ученици имали прилику да разговрају са Епископом Андрејем, који их је научио да певају Свајти Боже на афричком језику Шона."

www.youtube.com/watch?v=AOwV0fvOrL8
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 30 Sep 2015 19:49    Post subject: Reply with quote

http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:569528-Vladina-komisija-u-Hilandaru-Najugrozeniji-stari-spisi-i-ikone-stara-riznica-trazi-obnovu

Не знам где да поставим. Реч је о обнови Хиландара. Ради се, али јако споро... Од пожара је прошао двоцифрени број година.
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
СтефанЈ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 862

PostPosted: 02 Oct 2015 13:33    Post subject: Reply with quote

"Врло често људи се нађу у недоумици како се понашати према животињи, сматрајући да оно што следује људима не следује и животињама. Међутим, заповест о љубави према ближњем истоветна је заповести о милосрђу према животињама. Јер, рај је унутра, у нама... Или није!"

http://www.prijateljboziji.com/_Covek-i-njegov-pas/40192.html
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 14 Nov 2015 23:25    Post subject: Reply with quote

http://www.spc.rs/sr/godishnjica_upokojenja_patrijarha_pavla

Годишњица упокојења патријарха Павла ...
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
СтефанЈ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Dec 2007
Posts: 862

PostPosted: 20 Nov 2015 21:06    Post subject: Reply with quote

http://hazardermagazin.rs/dobra-mati-fevronija/
Back to top
View user's profile Send private message
Kosh
ДЕЛИЈА


Joined: 10 Apr 2012
Posts: 212

PostPosted: 03 Dec 2015 23:44    Post subject: Reply with quote

Банији се враћа њен манастир

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:579598-%D0%91%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%9B%D0%B0-%D1%9A%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80

Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 14 Dec 2015 22:23    Post subject: Reply with quote

https://youtu.be/NZgWJe6bcm0

Мало о Хиландару, солидан документарац...
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
MisaCZV_
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 416
Location: Београд

PostPosted: 26 Dec 2015 11:40    Post subject: Reply with quote

Саопштење цркве поводом предлога о укидању веронауке...

http://www.spc.rs/sr/saopshtenje_za_javnost_26
_________________
...а живот ти сад поставља питања многа...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 101, 102, 103, 104  Next

View previous topic :: View next topic
Page 102 of 104

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop