DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Звезда-Пазар прослава рођендана!
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 12:31    Post subject: Reply with quote

То су те године..
https://www.youtube.com/watch?v=BMtzsRYBr2M
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
кременко
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 05 Feb 2023
Posts: 4

PostPosted: 13 Mar 2023 12:53    Post subject: Reply with quote

Чини ми се да је проблем што људи долазе на трибину са неким препотентним ставом који је без икакве подлоге. Гледам јуче на улазу деле се флајери за кореографију, ликову узму летак, погледају га на брзину, преврну очима и одбаце га, као да су у најмању руку они постављали кореографију... ма какви постављали, као да су је они лично осмишљавали. То нису људи за које видиш да им летак реално не треба и који су толико у причи да такве ствари раде по аутоматизму, него видиш да су у питању неки набеђени ликови.
И баш данас гледам слике кореографије кад је спуштена шеталица и упоређујем са кореографијом на дербију из 2003. године (све пролази - Звезда траје) и не могу да се отмем утиску да и ту стагнирамо.
И да се разумемо не стагнира група, све је постављено тип-топ под конац као и увек, али стагнира трибина, стагнирају људи који само треба да постављену кореографију подигну.
Чини ми се да су ту у питању неки крупнији социолошки феномени на које ми врло мало можемо да утичемо, јер ми је нелогично да не добацујемо до нивоа који смо сами поставили пре 20 година.
И онда се враћам на почетак уписа, где се "шмекерски" одбацује летак у ком је све објашњено шта и како треба, а затим се или не попуни лепо, или се не стоји колико је потребно на месту одакле је узет маркер, и то се одмах види на слици где се због нечијег нејебавајућег става упропасти идеја и труд људи којима је стало.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 13:24    Post subject: Reply with quote

Кад се нешто пише и оцењује, пореди, треба да знаш то да радиш. не треба сад ова тема да оде у то како ништа не ваља, нама 4 утакмице није ишло испод 7000-8000 север. Проблем постоји али прво нисмо ни могли да га решавамо јер нисмо имали са ким да радимо до скоро. Нека буде људи па ћемо полако. То је прво.
Друго. Далеко је север од стагнације. Јуче смо играли са Пазаром утакмицу а ти је поредиш са дербијем и кореографије.


Далеко од тога да у прошлости север на првенственим утакмицама није имао врхунске кореографије, али овде две слике смо се упуштали да радимо до сада само онда када знамо да је трибина пуна а то је или дерби или међународна. Ово је свакако искорак за нашу трибину да на домаћој утакмици урадиш мозаик, или маркерима извучеш грб. Тако да у овом сегменту смо итекако напредовали.
Проблема има гомила и са њима се или живи и осећаш последице њих, или их решаваш. Сигурно да све не можемо да решимо јер многе ствари и нису до нас, али све што јесте треба решавати и полако се враћати на неки прави колосек.
Летак на улазу, прича са шипке, неке објаве...све ово прејебе неки тик ток снимак и онда добијеш у Нишу да после утакмице не можемо да чак пробамо да научимо "танго Аргентино" чисто из спрдње мало са комшијама. 5 минута се учи људи блену ко теле у шарена врата. Али зато кад је само од себе кренуло...ја и даље не знам шта је то, нека домаћа дал фолк или шта је песма....као да ме неко телепортовао у неку другу државу. Иако не знам песму видим да сви убадају мелодију у ноту, гласно се пева у трансу...буквално сам остао затечен. Требало је времена док су ми људи около објаснили да је то у ствари са тик тока нека фора којом су дркали Обрадовића.
Е ту долазимо до суштине. Да смо ту песму хтели да ми учимо, требало би нам вероватно 10 утакмица и упола је не би отпевали као што је трибина у Нишу сама од себе отпевала. То је само знак одакле људи купе ствари и где се "образују". То на жалост није више ни летак ни реч уживо од људи који имају искуства, него јебени тик ток. У секунди можеш да закључиш да је цела та маса у старту, поводљива, плитка, лака за манипулацију, на крају крајева шабанска што је још горе. Ово пишем отворено јер хоће то и други навијачи да прочитају али ће и наши. И сем на овај начин тешко да ћемо ово искоренити.
Зато и може да прође прича да смо бојкотовали утакмицу јер је Терза нешто радио са капитеновом женом, а не због слике коју је држао у канцеларији. Па онда да прође прича како смо у Лазаревцу подржали жену капитенову паролом....да не причам тек о неким другим лудачким причама у које, сигуран сам, и сада 80% људи верује.
Дакле, ми имамо проблем што уместо да трибина образује људе који долазе ту, они долазе већ "образовани" на местима која за нас не би требала да постоје. Трибина би требала да је место за људе са мозгом, који виде ствари на време, који су испред времена за остатак друштва...а нама се дешава да смо то испутили(ово је и немогуће задржати и није то само проблем наше трибине), и да то иде погрешним током. Што се више прича о томе, то ће можда неком допрети до главе боље.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ЗвездаКрајин
ДЕЛИЈА


Joined: 27 Sep 2016
Posts: 149

PostPosted: 13 Mar 2023 13:44    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
То су те године..
https://www.youtube.com/watch?v=BMtzsRYBr2M




Ако се не варам, то је то.

Проблем код навијања имамо, јер људи дођу да отаљају, што је у старту проблем, не увек, јер има светлих примера, рецимо оно против Младости, кад су биле црвене и беле мајице, 90 минута одличног навијања, 166. дерби, Пјуник... има још много примера, што је доказ да може добро да се навија, али и да навијање зависи од вољног момента
_________________
Због Крајине и спаљених села некоме ће метак у сред чела!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 13:59    Post subject: Reply with quote

Јесте то је та утакмица, а ова кореографија "Понос града" је рађена против Будућности из Подгорице. Иначе утакмица је играна у 13 часова. И учена је песма "Маракана дал је пуна" како и пише. Замислите сада утакмицу у 13 часова и да имамо једно 3000-4000 људи на северу као тад? Тад је управа "штедела" на рефлекторима, буквално када упале рефлекторе а да није европска или дерби...то је већ еуфорија. А данас...размажени су људи много...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skorpion
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 10 Jul 2021
Posts: 74

PostPosted: 13 Mar 2023 16:18    Post subject: Reply with quote

Прво треба рећи добра бројност задњих неколико утакмица и надам се да ћемо се трудити да нас буде у просеку 15 000 по утакмицама до краја сезоне, па ћемо касније да се договарамо и трудимо за коју хиљаду више да нас буде. Само без журбе и присиљавања. Ајмо да радимо како треба. А треба с људима разговарати, а некада, као рецимо јуче што је, па без претеривања требао човек 20 пута да опомене људе да не облаче оно, треба људе и напушити мало, па ће следећи пут све више и више да обраћају пажњу шта човек прича. Оно је јуче чист безобразлук био од стране појединаца, али то нам опет говори колико ми изгубљених случаја имамо на трибини. Мора некако и тај коп да се скупи, на неки начин "прочисти", јер јуче стојим на трибини, и то не негде са стране, око мене, не знам... 7 девојака, не знају ни оне што су дошле, наравно неке су дошле с момцима, извео их момак на север уместо на вечеру. Симпатично веома, признаћеш. Зверлају около као мулци. И то нам стоји у центру копа. Да не говорим овако о другим случајевима. Наравно, није све тако црно, брдо пиротехнике, димови, пароле, предивна и сјајна идеја око најлона, шеталица.... ма нема шта није било, и оно све се може када је онолико попуњен север, замислимо да нас је мало више, али ево нека нас и оволико буде до краја сезона, одлично, само да се бројка не смањује, свака част и за запад и исток јуче, даће Бог тако и сваку наредну. Доће и то певање једном ваљда, знамо да можемо певати мелодично, само бити упоран из утакмице у утакмицу и са песмама. Немој да нам умиру песме, зато следећи пут да се присетимо једне песме која не умире Very Happy На нама је само што више да комуницирамо с људима који нису у причи с групом да кажем, а таквих је брдо. Има оних који као знају неког па мисле да и они знају све, да су у току... и тако даље, да не набрајам. Оће сви да се носају брзе патике и да су ултра стајл тик ток навијачи Laughing па полако. Речено је људима где да се информишу већ, не би било лоше некад и убудућности, даће бог кад се буде славила титула, опет скрене пажња људима где могу да се информишу везано за рад трибине, јер то су огромне бројке упитању, на хиљаде и хиљаде људи пролази нама кроз тај стадион, кроз тај Север, неко не чује, неко чује па заборави... И такође скренути пажњу да се склањају са тих усраних места попут тиктока, да се не информишу тамо, мислим да нас не кошта ништа напоменути и то.... ја нисам ни знао да се у толикој мери користи та апликација до скора... а можда је и најгора од свих досадашњих друштвених мрежа.....
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 18:10    Post subject: Reply with quote

Не ради се ту о тик току. Него о томе како данашњи просечан навијач са трибине размишља. Чијим мозгом и на који начин. Ништа се не разликује од неког деде који седи кући, или оних што иду по наступима оних што завијају док певају не знам ни жанар те музике како се каже исправно...то се зове површност, лажна мода, брзе вести које су у већини случајева нетачне, то се зове незрелост човека да сам размишља и расуђује, него допушта медије, инстаграме, тик токове и шта већ да му кроје све у животу. Кад упаднеш у ту машинерију тешко се излази из ње. Све је повезано и све желе да буде повезано и ни једно превирање друштвено нас није заобишло да неко упери прстом у нас било да је једна или друга страна. Много су људи заведени и повољдљиви, али на жалост са том поводљивошћу трибина нема никакве везе. 100 пута би били нормалнији људи када би одрастали ту него у том измишљеном свету који пролази кроз каблове неке.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ратник
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 27 Sep 2010
Posts: 15
Location: qq

PostPosted: 13 Mar 2023 18:51    Post subject: Reply with quote

Кад се већ повела прича о (не)певању, хтео бих да споменем једну реч, транс... Ја се не сећам када сам га последњи пут доживео, али говорим о оном правом трансу, када ти се цело тело најежи, када певаш најгласније што може и да се замисли, а опет не чујеш самог себе јер и сви око тебе то исто раде, када гледаш људе око себе и у погледима се види да су пребацили у глави, да је то неки стадијум који човек не може било где и било кад да доживи. Рече један старији брат - осећај бољи од секса. Не знам шта нам је то потребно да нам се опет деси тај осећај.
Имали смо лигу шампиона, имамо резултате ево већ неколико година, али не препознајем ту експлозију.
Гледам млађе момке око себе, некако су сви "лагани", у фазону ту сам и то је ок, довољно од мене.
Не знам, ја и даље живим за то...
_________________
Хајте, хајте, Срби устајте!
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 19:03    Post subject: Reply with quote

Одлично запажање, ја мислим и да је то до стила живота који живе накарадно ван стадиона. Поготову када треба да отпева kelly's heroes, sting, или Зану...везе то већ више нема са певањем хорским, не разумеју једноставно прво лепоту тога. Овде се опет враћам на "актуелну" музику која је све само не музика. И онда долази до раскорака великог од онога што памтимо и онога што нам дође као готов производ на трибину и треба горе поменуте мелодије и речи да га раде. Једноставно претерано су напољу а много мало унутар трибине. Стил живота је апсолутно супротан ономе које трибина гаји вредности и то се полако али сигурно види. Срећа још увек немамо оне са фармеркама ко хеланке и да им је поплава у кући у сред јануара, али тешко је изборити се са свим тим новотаријама и остати на правом курсу а хоћеш да имаш масу. НИје до труда трибине, није да се не покушава, али једноставно оно са чиме радиш ти не да да напредујеш, шта више...кочи. И то није само за певање везано. Тако да, за ове ствари мора да се укључе сви они који разумеју шта се пише, па полако да се мења то стање које траје тренутно. Превише квалитета чучи у нашој трибини да би тек тако одустали од нечега, али немојте да се питате више ништа него на посао сви. Сви видимо исто, сад треба кренути у решавање тога.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Буљави
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Dec 2011
Posts: 234
Location: Београд

PostPosted: 13 Mar 2023 22:30    Post subject: Reply with quote

Драго ми је што уопште неко пише овде, иако су ми некад приче кукњава и упирање прстом у неког другог, и да нас је овде 10 случајних симпатизера, волим да се ово место осети живим.
Кад је споменут транс, ово ми је прво пало на памет...

https://m.youtube.com/watch?v=bMGdx1N7P-c

Можда и најбољи навијачки моменат који сам доживео на једној првенственој утакмици...Зенит мобилизације, још једна изгубљена* титула, тешко време, киша, слободан улаз и увек атрактивна бањичка дроља. Некако се све одиграло спонтано, људима је ушло у крв буквално да иду на утакмице и да се даје безрезервна подршка Звезди. Кад се вратим у тај тренутак, па није било битно ни ко нам је тренер, ни ко је у управи, и да ли има да се види један смислен пас на утакмици...Долазило се само због Црвене Звезде! Нико бољи на свету од Црвене Звезде!
Више фактора и све ово што се наводи утиче да је ово данас једна комплетно друга димензија, други живот...Али увек може нешто слично да се деси, спонтано, неочекивано, кад одлучимо да будемо слободни тамо где је слободарска мисао водиља.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 13 Mar 2023 22:43    Post subject: Reply with quote

То и јесте проблем, што је север вероварно место где као групација можеш можда највише и најконкретније да осетиш тај слободарски дух, а ми то не знамо да "материјализујемо" у смислу броја људи. Шта више...појам навијача је данас попримио неке облике за које нисмо могли ни да сањамо пре 15,10 па чак и 5 година. Много је искројена слика којој ће требати па можда и деценија да би се исправила и да би широким народним масама отворила ипак очи да то није оно што гледају на дневнику или читају у новинама или порталима...да је ипак мало више страсти, искрености, љубави, фанатизма...и још много тога ту.
Сад кад би кренули да набрајамо само са ето Радом, наша издања, могли би да окачимо на десетине минута од којих ми данас не можемо ни минут да извучемо из себе. Исто би било да узмемо утакимице са Чукаричким рецимо, Војводином...небитно, у задњих 15 година је било толико тога доброг, да свакако ово пара уши данас што чујемо сви који смо осетили боље. Али, мењају се генерације, све више долазе они који су одрасли на успесима, немају појма како изгледа кад завршиш трећи на табели у управи врата се клате од промаје нема нигде никога, ал та енергија и бес у очима људима су буквално направили као да седи неки мулти милијардер у клубу као да смо први ушли у ЛШ...зато треба млађе нараштаје подсећати и учити где смо били, како су се опходили према нама...а где смо данас. И да ово што је њима данас нормално па траже замерке неке...нису ни свесни у ствари шта се дешава око њих. Свакако мора да се крене у офанзиву и да се прича и прича и прича...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Небитан
ДЕЛИЈА


Joined: 29 Apr 2008
Posts: 104

PostPosted: 13 Mar 2023 22:49    Post subject: Reply with quote

Има ли негде снимак "само ти" без руку и са скакањем уз постепено све јачи бубањ с краја првог полувремена, одлично је звучало, има леп потенцијал та песма да грми по неколико минута, само да се увежба на некој "мањој" утакмици.
Back to top
View user's profile Send private message
Иницијатор
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Apr 2014
Posts: 124

PostPosted: 14 Mar 2023 00:09    Post subject: Reply with quote

Ја нисам носталгичар али све више почињем да се сећам неких других, прошлих, времена, која како ко узме, јесу или нису била давно. Много тога се променило, живот, начин, брзина живљења, а како ли навијачки свет. Север је последњу деценију успео да од најбоље намере, за клуб, за групу, учини себи медвеђу услугу, бар ја тако мислим што не значи да сам у праву.
Полазим од себе и осврнућу се на горе неки упис о летку који је дељен за кореографију и ликове који су га нзаинтересовано бацили.
Па види овако пријатељу, толико се тога урадило, да се људи привуку, да се прича из којих идеала и побуда да долазе, да смо дошли до тога да доста њих и кад дођу, не знају зашто су дошли, и за тако нешто ја ипак стојим при томе да такви сметају. Хоћу да кажем, да ако појединац сам не заволи све то, све те боје, заставе димове, клуб, фудбал, спорт, Звезду, можемо ми да штампамо сваки дан по 1000 летака, њима ће то да испари из главе после 5 минута.
Сећам се мог првог дербија на северу, неко ће знати да каже која је то година, а памтим га по победи, по томе што сам се навукао на навијање, и по том фамозном ЛЕТКУ, односно није то био летак него ИНФОРМАТОР СЕВЕРНЕ ТРИБИНЕ. Дељен је на полувремену, ја сам се буквално пробијао онако мали кроз гужву, да дођем до тога што ти момци деле. После сам га читао данима, по неколико пута, и дан данас, после 20 година ја се сећам шта тамо пише, и дан данас ја то чувам, као успомену. Ето, то је та разлика, и поента приче, тада си морао сам мало да загребеш, ако те већ нешто занима и интересује из тог света, а данас све имају на тацни, а влада тотална болекурција. Дође, подигне најлон, мало изблеји, и то је то. Ја сам исчитавао Чеове извештаје, интервјуе са екипама који су били на оази, учио песме, распитивао се где могу и ја да купим ту бакљу на крес, једноставно није био фазон него ме занимало све, а било је мнооооого теже доћи до информација. Први дукс сам купио у ревији, какав бутик, то није било ни на мапи. Ја клинац, улазим у ревију, а тамо брате, прва екипа Делија, ја претрнуо, али позитивно, не знам шта да кажем. Две дјевојке су биле ту, наравно знамо сви сад на кога мислим, јер су оне живе легенде. Звезда играла тај дан куп против Офк-е, на јна, кишурина нека падала. За мене је то ето био доживљај, плус што су се људи који су били присутни изненадили кад су видели да неки клинац улази непозван и хоће да купи неки дукс, па су ме чак и нудили соком, а ја сав срећан, важан...Касније, док су неки читали листе кладионичарске, ја сам по граду тражио трафике где има да се купи ,,навијач,, па касније и ,,НИН,,...
После како стари човек, веће су му могућности, шири видике, али опет, и тада ако истински воли навијање, гледаће увек да себи испуни неку жељу. Ја ево признајем, у коју год државу да одем волим да завирим на неку трибину, макар били то неки левичари, десничари, овакви, онакви, кежуалци, ултраси, небитно, једноставно то ми је занимљиво.... Зато мало треба некад и дати људима опције, и шансу, да виде шта их занима, шта им привлачи пажњу, а не на силу убацивати у главу љубав према Звезди, клубу, навијању јер је то
кратког даха. Наш ментални склоп овде је зајебан доста, данас си добар, сутра ниси, данас сам навијач, сутра певач, немамо доследност око многих ствари и све више постајемо инстант нација...Напржимо се за нешто два дана, мало еуфорија, и после три дана нико више ни не зна шта се десило ...Чудне ствари доста, а то нисмо ми...бар нисмо били...
Back to top
View user's profile Send private message
Фабрицио
Ветеран


Joined: 04 Jun 2006
Posts: 1379
Location: Трибина "Бранислав Зељковић Зеља"

PostPosted: 14 Mar 2023 06:41    Post subject: Reply with quote

Јебига данас клинац зна све за минут, добије на тацни и клип, и шал и информацију... И толико му буде и занимљиво, оде даље за час,
Такво је време, нема везе то са носталгијом. Јесмо морали сто кураца да радимо бисмо били у некој акцији или сазнали неку вест, али опет, ови пре нас су писали писма Laughing
Помену неко транс, сећам се оног полуфинала купа на маракани 2011. па оно сто клипова из сто углова не би могло да дочара.

Скоро сам причао да би требало да се престане на неко време са снимањем клипова, понека слика и то је то. Па дођи царе, види како је у копу...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 Mar 2023 09:41    Post subject: Reply with quote

Тако је, данас све има за минут, може да види и Мароканце и кореографију коју су имали данас и неке Шкоте који се јуре око стадион и клинце неке Милволове који нападају паб, и комшије из околних земаља како се јуре по селима, и ко је коме отео шал у Атини...буквално за 15 минута обиђеш земаљску куглу навијања. То ко уме да користи може да буде много добро, али већина не зна и само користи као сензације тако нешто и то их покреће и онда траже то исто код нас. А ми смо скроз другачије направљени. Данашње генерације траже интриге, најјаче су ствари кад неки иду дотле да објављују слике преписке телефоном са неком екипом са којом су хтели да се нађу...у главном, данас је све брже и лакше се заситиш свега што није твој живот прави.
Те мреже користе њих умессто да наши људи користе те мреже то је проблем.
Друго, север има јако тешку позицију у друштву иако је то заслужено али је огроман камен око врата. Али сад би већ и врапци на грани требало да знају да нас злоупотребљавају или покушавају то да раде и једни и други и трећи и четврти....и да морамо да имамос свој мозак и свој механизам кад се за шта покрећемо а не не знам ко да нам то диктира. Јер јебе их много то што у неке пумпају ко зна које милионе па опет немају глас који север има, неки су власт неки опозиција...никоме од њих, али буквално никоме, није у интересу да се Маракана а поготову север попуњава људима. Не треба им то једноставно. И зато морају људи да прочитају то, толико би требали већ да су зрели. Јер много нам то одвлачи енергије а и људи, никоме у интересу није пун север!
Много тога има што се намешта као отежавајућа околност, али то је зато што ствари вероватно никада нису постављене на своје место до краја. Зато сада треба радити на томе да се после свако од нас одбија као од стену када покуша било шта.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop