DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Навијачка свест 2019
Goto page 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
344A
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Jun 2015
Posts: 74

PostPosted: 11 Sep 2019 10:07    Post subject: Навијачка свест 2019 Reply with quote

Као што су многи већ закључили из ранијих уписа време је да почнемо да радимо на себи и да подижемо свест код људи који данас долазе на Север тј. да радимо на квалитету.Схватили смо да је затвореност групе у једну руку па скоро деценију већ узела маха у неким стварима, иако је било и добрих ствари у томе.Да се створио можда чак и превелики јаз између људи који су екипа и оних који су долазе на Север, редовни су али нису део приче.Малтене иста тема је отворена на овом форуму пре 13 година, многе генерације сада активне на трибини су расле и градиле своје размишљање и ставове читајући постове људи који су итекако имали шта да кажу на овој теми.За млађег навијача поготово ово би требало да буде место где ће моћи да прочита како његова трибина гледа на ствари, како размишљају људи који су НАВИЈАЧИ и који су градили Север и даље су ту.Место где треба да пише све што што треба у границама нормале за интернет и јавност, а не на неким друштвеним мрежама и страницама.Потребна је нова енергија на овом форуму, навијање је жив процес и колико год ми мислили да се неке ствари сада већ подразумевају то није тако.Нека ово буде мала оаза за сваког ко се осећа као УЛТРАС.Исто тако ради прегледности слободно може да се прекопира текст налик оном који је написао идеал или 1945 после гостовања у Финској...


За почетак не бих ни да бомбардујем са километарским постовима али ево почећу са млађима за које сматрам да су нешто што је најбитније што једна трибина треба да гаји у свом дворишту и за које сматрам да читају форум у највећем броју.Једноставно свако жели да га његово дете надмаши и буде бољи од њега тако и Север тежи томе да сутра млађи буду бољи од нас и да трибина буде самим тим јача.Живимо у друштву у каквом живимо, омладина нам одраста уз неке поремећене вредности које се "цене" и самим тим тежимо да будемо што више западно.Ништа ово није ново јер је слично било и пре 10 година, али је увек борба остати здрав у глави.Генерално млађи данас су хендикепирани што се тиче спорта јер је технологија толико узнапредовала да данас дете већ у раним школским данима барата таблетима и телефонима, а мање трчи по теренима, мање се друже, мање времена проводе заједно, мање се интересују за спорт.Наша трибина треба да тежи томе да као и до сада преовладају НАВИЈАЧИ у генерацијама које долазе, а не бандити! Да на сцени где постоје три групе гробара, радовци који уствари нису радовци какве сви памте, мутирани фирмаши итд остану здрави у глави.Да се интересују за клуб, навијање генерално како код нас тако и у свету.Да пробају да мењају на боље и здраво све оно што генерације пре њих нису успеле да ураде.Пут до тога је тежак и непредвидив, али то је навијачки живот, непрестана борба и само борба.Некад са системом, некада са самим собом, некад са временом али ако ме је нечему научио овај навијачки живот то је борба.За младог навијача окружење је најбитнији фактор у смисли на шта он жели да се угледа, трибина није позориште и самим тим постоји скакакав тип људи, али је битно да се угледаш на оне праве, а њих хвала Богу има у већини на Северу.Данас дакле много више него раније, људи који су загазили скоро 40те, а и даље су навијачки активни и стоје у првом реду.Људи треба да схвате да навијање није стриктно 24/7, да је најисправније бити навијач на дан утакмице и радити ван стадионске активности тог дана.Млађе да учимо да буду исправни у глави исто тако да поштују противника са друге стране који размишља исто као они, да буду мангупи, а не дрипци.Ако је неко други смрад не значи да и ти мораш да будеш, поготово не већи од њега, остани доследан и исправан јер ти знаш какав си и то те управо разликује од овог другог. Север је увек вредновао и препознао оне праве.
Back to top
View user's profile Send private message
344A
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Jun 2015
Posts: 74

PostPosted: 11 Sep 2019 10:11    Post subject: Reply with quote

Quote:
1945
Za pocetak da se izvinem na latinici. Sta ti je navijanje upravo dodjoh iz Finske i sad umesto da spavam ja sam prelistavao strane napisane ovde i sto je najgore sad i ja moram da dam svoje misljenje koje naravno ne moze da saceka jutro.Nisam dugo pisao pa imam dosta toga da kazem na ovu temu. Kao prvo mislim da trebamo da se okrenemo sebi i ovome sto imamo da od ovoga sto imamo napravimo kvalitet. Ocigledno je doslo do zastoja u masovnosti ,pokusavalo se na razne nacine i mislim da ne treba siliti. Okrenjmo se sebi radimo na sebi i na kvalitetu ovoga sto imamo pa koga to privuce dobrodosao je. Razloga za nedolazak ima dosta i opravdanih i neopravdanih. Mislim da kad imas problem za pocetak trebas biti iskren prema sebi da pokusas da sve sagledas sa neke realne strane.Mislim da smo mi razmazeni dobar pokazatelj zaza to bila mi je kosarka. Posle dugogodisnjeg srozavanja i loseg rada u klubu mi smo se bili dokopali evrope. Igrali smo Evro kup i poceli su da nam dolaze strani protivnici. Hala je bila krcata u zavrsnoj fazi padali su rekordi u Areni. Sledece godine zaigrasmo Evroligu svaka utakmica puna hala sto pionir sto arena.Sledece godine zaigrasmo opet Evroligu vec je poseta u prvoj fazi bila daleko slabija vec je u areni bilo 10-12-14hiljada umesto 20. Podrazumevalo se ljudima da cemo opet igrati drugu fazu odjednom nekk Zalgiris vise nije tako zanimljiv. Dakle mi imamo problem sa mentalitetom i upravo ova rec ce mi biti vodilja za ovaj dugacki tekst.Skloni smo tome da se brzo zasitimo skloni smo tome da nam apetiti brzo porastu,skloni smo tome da olako gubimo volju. Neko je pomenuo neizvesnost i ja mislim da je to jedan od bitnijih razloga jer je nekom Zvezdasu pocelo da se podrazumeva da cemo da drknemo Javor ili Radnjicki. Pocelo je da se podrazumeva da cemo uzeti titulu jer komsije su u kurcu i imamo daleko skuplji i igracki bolji tim.Ima tu i nekih drugih stvarj po meni u mnogo manjoj meri nego sto to neki misle ili zele da predstave. Kazu Zvezdan Terzic je lopov necu da dolazim dok mi takav neko vodi klub. Da ima sumnjivu proslost ima ali neka dela govore. Posle sto godina imamo upravu koja dug smanjuje(ne brzinom kojom bi mi hteli ali za razliku od prethodnika smanjuje se), Zvezda konacno prodaje igrace za ozbiljne pare.Vezali smo dve godine grupnu fazu u evropi. Pobedivan je prvak evrope,konacno gledamo velike meceve. Infrastruktura se popravlja. Xse ovo moze i bolje ali ako poredimo sa svim prethodnima ovo je daleko najbolje. Sto ne znaci da uorava treba da se opusta ili da se mi opustimo u pogledu njih. Kazu liga je namestena Zvezdi je u ovoj ligi sve dozvoljeno. Kao prvo merilo mi je evropa tamo se pokazalo da nismo slucajno sampioni. Kao drugo razlika u bodovima je tolika da dovoljno pokazuje razliku u kvalitetu. A uostalom ono sto se desavalo u vreme vladavine partizana nije ni priblizno ovome tada sesve radilo da se vidi iz aviona.Delije su Vuciceve tribina cuti itd. Ako pogledamo celo drustvo videcemo da ni to nije tacno. Ko se drznuo da digne glas protiv podele Kosmeta koja je to politicka partija uradila(ne racunam zute koji to rade samo iz kontre a dobro se zna njihovo misljenje)koja navijacka grupa se pobunila?.Sta je to Vucicu ili Sns-u proslo na ovoj tribini? Jeste bila torta jeftjna lakrdija napuseni su zbog toga jel bio slucaj Gasic i sin pa su se pisali grafitiKako je oterana to uprava ako smo Vucicevi sa sve Kokezom koji mu je jedan od bliskijih prijatelja? Kako se to peva protiv premijerke kad je ona iz vladajuce stranke? Ko je sta uradio u ovoj drzavi oko ovih sustinskih stvari ko se od navijaca jos pobunio za bilo sta. Veliki deo navijackog pokreta je u sluzbi vladajuce stranke ne samo pokreta nego i ulice i naroda. I umesto da ljudi budu ponosni sto je sever nezavistan nacice se neko da kaze nesto. U samoj stranci znaju da je sever nezavistan u nasem klubu u upravi znaju da kod nas te vrste pritisaka ne prolaze..Ovo je velika tribina ima mnogo ljudi kad je tako nemoguce je ostati bezgresan ali sustina je da se svaka odluka donosila i donosice se iskljucivo iz nabijackih pobuda i u interesu Crvene Zvezde i grupe i nicijem drugom ma kako se taj neko zvao.Cene ulaznica suvisno je i komentarisati onaj ko zeli uvek ce se snaci. Cinjenica da kod nas nije IN biti navijac mi smo se kao zemlja kao drustvo tek od skoro otvorili prema svetu. Nasim ljudima su se pojavile mnogo nove mogucnosti kako mogu da provedu vreme. Beograd kao glavni grad i onaj koji je daleko ispred ostatka Srbije(nazalost)nudi razne mogicnosti i vidove zabave i bas zbog toga je sve manje Beogradjana na stadionu a unustrasnjost se nekako drzi jer oni tamo u svojoj sredini nemaju toliko toga kao mi ovde u Beogradu.Kod nas danas ljudi stede pare da bi otisli sa sebi dragim osobama u inostranstvo na vikend a ne da bi isli na gostovanje Zvezde u neku Ivanjicu.Skupljaju pare za Sony cetvorku-peticu(ni ne znam dokle je doslo s tim) a ne za sezonsku.Ali vidite sad ovo mi za nekom Evropom kasnjmo uvek desetak godjna i kod njih je bilo svega ovoga i danas ima opet nekij novih stvari ali tamo su stadioni puniji. Namerno se necu drzati najjacih liga zbog kvaliteta fudbala. Sta mjslite dal ljudi ciji klubovi igraju drugu i trecu pa i cetvrtu Nemacku ligu nemaju veliki izbor sta mogu da rade i kako da provedu vreme? Dal oni u drugoj italijanskoj ilj cetvrtoj Engleskoj isto nemaju? Zamislite kolike su njima mogucnosti pa opet dolaze na stadion. Crvena Zvezda je deo mog identiteta,Crvena Zvezda je nesto sto u meni stvara emociju.Uz Crvenu Zvezdu sam odrastao zbog Crvene Zvezde sam hapsen.Zbog Crvene Zvezde mojim roditeljima su otisli zivci zbog Crvene Zvezde sam doziveo onaj osecaj da setam tudjim gradom sa drugarima i da se osecamo da nam niko ne moze nista dok pevamo nasoj Crvenoj Zvezdi. Zbog Crvene Zvezde sam doziveo mnoge neprijatnosti dobijao i batine. Upoznao zivotne drugove, proputovao pola Evrope i jos mnogo sto sta i kako da ja sad napustim sve to? Ja pripadam Crvenoj Zvezdi! Mi moramo da osecamo pripadnost da znamo sta nas spaja sa klubom i zasto dolazimo i tada nam nece bitj bitno dal igramo protiv Javora,Donjeg srema ili Liverpula mi smo tu zbog Crvene Zvezde zbog pripadnosti a ne zbog velicine protivnika! Vreme se menja svet ide u raznim smerovima. Neko ce doci na stadion pa ce reci vidi ove zaostale ljude hoce staru Marakanu nece novi stadion, ne trpe pedere iako je to normalno svuda u svetu.Jos uvek se zamlacuju oko Kosova a ono je davno "izgubljeno". Pola naroda je u sluzbi politike i politicara i profitiraju a ovi klosari nemaju dinara.Nornalni ljudi rade ovo i ono a oni gube vreme na stadionu gledajuci tramvaj ligu. I svasta nesto ce reci svasta nesto ce pomisliti ali mi imamo svoj svet. Mi smo izabrali da je ovo nas sve i nas zivot u danasnjem vremenu gde je sve interes i novac mi smo izabrali doslednost izabrali smo da budemo nezavisni da budemo svoji. Izabrali smo tradiciju umesto pomodarstva izabrali smo da branimo i propagiramo vrednosti za koje se zalazemo. Izabrali smo da ne cutimo da budemo svoji i da budemo uvek uz Crvenu Zvezdu!!!

I da dodam samo jos ovo cesto to ponavljam. Napravicu paralelu pominjali smo decu koja pre navijaju ha real i barsu ili za bajern nego za Zvezdu. Ilj simpatisu nejmara i ronalda unesto Totija. Ja sam navijac pa cu pricati o simpatijama prema navijackim grupama. Kad sam bio mladji da me neko pita koja je po tebi najbolja navijacka grupa ja bi kao iz topa rekao ona koja je najjaca na ulici pa bih nabrajao. A danas, lepo mi je da cujem ova grupa je prebila ili najurila neku danas i dalje mnogo cenim ulicuali danas za najbolju izabracu onu koja ima najbolji mentalitet. A sta je to mentalitet posto se u navijackom svetu cesto koristi ta rec? Najbolji mentalitetima ona grupa koja uradi najkreativniju koreografiju ona koja ima sto vise pesama na svoje melodije. Ona koja se uvek bez obzira na brojku krece bez policije do stadiona. Ona koja se vece ranije pojavi u tudjem gradu i ponudi se.. Ona koja je nezavisna od svog kluba ona koja ne radi za politicke stranke.Ona koja masovno posecuje gostovanja ona koja peva svom timu jos glasnije kad mu ne ide. Ona koja moze da upali najvise pirotehnjke ona koja moze da zavrti najvise barjaka. Ona koja ume da pozdravi protivnjka ako je to zasluzio.Ona koja ima najvise prodatih sezonskih karata ona koja uvek razmjslja da li je na tribini sve na mestu. Ona koja ima najvise ljudi koji su spremni da nesto daju za klub i grupu(novac,vreme,ideju,slobodu.batine...)...
Back to top
View user's profile Send private message
344A
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Jun 2015
Posts: 74

PostPosted: 11 Sep 2019 11:23    Post subject: Reply with quote

Quote:
Идеал
У задње време су написане неке ствари на форуму на које ћу покушати да одговорим у тексту без да цитирам неког појединачно.

Смета ово површно писање на форуму не само што изазива смех или бес у људима како код кога, када прочитају поруке у фразама и попасаним причама са интернета већ смета зато што тражи од људи да напишу нешто и крену да пишу ствари овде које се косе са навијачким размишљањем и понашањем због којег су ти људи то што јесу. Стоји сада фраза на форуму да клинци одвајају од уста док гледају оног коме капље лова јер ради са државом на трибини. А тачно се зна на трибини који су људи одвајали од уста и који су се са својим другарима питали када је требало да се оде преко и који се питају генерално на трибини, када треба да се направе добре ствари, помогне људима и клинцима. Људи који су прошли ситуације које већина навијачког света у животу неће да имају ни да виде. И сада такви читају по форуму о неком одвајању од уста а заправо читам о себи али у изврнутом контексту. Невероватно шта људи доживе. Нико те не припреми на ове ствари када улазиш дубље у навијачки свет. Ми смо дошли у ситуацију да нама онакве попасане ствари пишу људи поред живе трибине из наше куће где се на малим утакмицама пали хиљаде пиротехнике у континуитету, где ти у Копенхаген на пут од преко 1600км оде 1500 људи људи све навијачки и комплетно како треба, а то је једно од најмање 7 таквих гостовања до краја године само у Европи. Где оду људи преко 5 хиљада километара у једном правцу од Београда путују по три недеље па тамо доживе и имају оно што многе групе у целом навијачком животу неће да доживе на такав начин. Где имаш на високом нивоу у континуитету све навијачке сегменте. Па ми на основу једне наше навијачке недеље можемо да хранимо форум правим навијачким причама и размишљањем годину дана. Људи не праштају успех, када си свој јединствен гураш квалитетну причу и не питаш за цену. Једноставно људи то не разумеју. Свима си трн у оку и онима који су ти као блиски и онима који ти никада добро не мисле. Кривим и нас мало што нисмо још више неке ствари приближили људима јер смо затворена група али питање је да ли би онда икад било многих навијачких ствари које смо направили. Ако је цена та да се од 10ак хиљада људи спустимо на неких 3-5-7 хиљада због неповерења, медија, прозивки са свих страна, грешака са наше стране, опште засићености, иако прави људи ћуте, трпе, раде и гурају, па ако је цена та да лутамо у бројности нека буде тако. Вратићемо ми тих 10 хиљада нека нам то буде изазов. Ми смо сада у некој нормали јер оно што смо ми имали до пре коју сезону у континуитету је чудо и ненормлано у позитивном смислу. Све пре тога и након тога је заправо враћање у неко стандардно стање. Оно је био изузетак који искаче у односу на све остало. Исто тако ми је када видим како људи размишљају, понашају се и причају, драго што лично никада нисам преценио ни друге, ни Србе ни навијаче код нас. Што никада нисам пао на ту причу јер видим како ствари данас изгледају. Сујетан, ненавијачки, искомплексиран и митомански је навијачки свет, поготово у Србији. Како такви да виде и знају шта су праве ствари, препознају то и вреднују. Како такви да не лажу и манипулишу када им је то једини начин да парирају?

Нама људи у озбиљним годинама када би требало да имају породице, добре послове, возе нека добра кола, имају каријере, они се возе градским превозом, размишљају како да се оде преко како треба, како бити овде прави, како имати кореографију добру, како упалити хиљду пиро на Лучанима, имати највише оригиналних песама, машу барјаком Нека победи бољи. Мени и људима који читају такве ствари овде на форуму, правима, јесте тешко када виде та писања из којих се види неповерење, где се види утицај на наше људе од стране накарадног лицемерног и искомплексираног света, али на крају дана ми смо ипак ти који имамо осмех на лицима. А највеће задовољство и вредност Севера је да рецепт за исти још нико није открио и да не разумеју како ствари овде настају. Право навијање нема цену. И нема те државе, власти, нема тих пара које могу да купе нечију жељу, време, истрајност да живе прави навијачки живот и имају свој став. Када је неко спреман на такав живот и одрекао се много тога, нема тих пара, батина, ма могу да те ломе, али нико никада не може да сломи тај дух и победи такав менталитет. Нема ту пара, нема материјалног, не боре се овде људи за нешто слаткасто, пролазно већ за идеју, духовно, нешто веће.

Морате да разумете да време, страст, љубав и принципе не могу све паре овог света да купе. Да исправан и прави навијачки мозак не могу да купе све паре државне фирме и привилегије. Схватите да не може исти мозак да смишља да се оде преко навијачки када је најбитније у одличном броју и направи историју, да не може неко онакве кореографије да смисли, пошаље поруке, упали онолико пиро у континуитету, ако је плаћен ако су му у глави паре, ако је купљен, уцењен у дилу са државом итд. Само навијачка глава исправна а испуњена тим навијачким стварима које ради може то.

Баталите приче јуришници, да неко на некога скаче овде, да неко не може да има своје мишљење, једноумље и сличне фразе са интернета. Ко је навијач, има навијачки исправан став тај ће својим размишљањем и писањем и аргументима да превагне на своју страну у свакој расправи. Нема тог који може да победи навијачко размишљање а навијачи имају право да га искажу овде. Па ако се некоме не свиђа како неко пише нека му парира навијачким ставовима и идејама. Али са добрим намерама и из личног искуства, труда и давања себе за клуб и групу. Не на основу новина, кладионичарских прича и лајања виртуелног света. Ово је место где пишу навијачи, где не може да се деси да неко лаже своје људе и прави пропаганду на интернету преко леђа других, где не може да се деси да прође када неко каже да је барјак Блиц лаже људе у фиоци а цео свет га гледа на централном месту трибине на задњој Звездиној домаћој утакмици. Или да неко прозива друге за тенк чију је хистерију покренуо ратни хушкач и његов председник клуба којега као не може да отера па се из фрустрације истреса по другима на интернету. Нити је ово место које воде људи из групе, који причају са другим навијачима а у исто време лажу и праве пропаганду својим људима и јавности о тим другим навијачима. Где или они сами пишу лажи и гадости или својим људима то толеришу док у исто време уживо гледају у очи и причају са првим редовима оних о којима пуштају те лажи и гадости. На овом месту мора да се види да причају навијачи који знају како да пишу и који имају одговорност за оно што пишу. То је разлика између нас и свих других. Историја је показала да онај који је прави, добро ради и ко има одговорност добро прође, а онај који лоше ради, лаже и трује углавном не прође добро или заврши у историји на навијачи начин.

Навикли су људи да гледају како се навијачи обрачунавају и причају по друштвеним мрежама, фејсбуцима, по кретенским емисијама на јутјубу, да се бацају фразе и причам ти причу фазон. И онда имају ово навијачко место на које мисле да могу да преносе такву реторику. Овде сви имамо времена да се на миру прочита, одговори и развије дискусија. А онда када се уђе у квалитетан разговор и када ти који причају приче виде да неће моћи без одговора да се фрљају фразама онда ради одбрамбени механизам и стављање у улогу жртве како их неко напада итд. И то када им напишу људи који заиста одвајају од уста и који се питају на нашој трибини. Не пише ту држава, власт, паре, фирме, већ навијачи који су изградили овај Север, шетали свим озбиљнијим навијачким градовима Европе како треба, дали себе и све своје за клуб и групу. А на један миг су могли да узму по 100 хиљада евра сваки да воде лагодан живот, да их води мурија на утакмице или да не иду на гостовања, а да онда заиста остану у клубу и ведре они којима припада назив политичари.

Такав Север који има својих мана али је свој смета многима, они имају и паре и медије и све што пожеле али немају подло тле на нашој трибини и то пече. Зато нам се људима црта мета преко оног ђубрета од новина, и зато пишу на сваких месец дана новине и потурају у јавности да вођа Делија шверцује дрогу са бившим вођом загребачких БББа у Хрватској у грађевинском комбију. Па јел вам овакве ствари не говоре довољно ко је какав и зашто медији ово раде?

Делије су вероватно најзатворенија навијачка група од условно речено оних највећих. Ми знамо да је тако исправно, да је то навијачки, али нико није знао да ће ћутање и држање навијања строго унутар навијачког света да буде искоришћено за лажи, манипулације и слику која се створила у квази навијачком свету и јавности о нама. Па онда још на то је та наша затвореност и ћутање довело до тога да се аминује и да легитимет свим злотворским и лошим стварима на сцени и навијању. Ћутали смо за свако дешавње, за сваку одвратну појаву на сцени, трпели, чували ствари унутар нас, стадиона и улице. Нико није знао ако си навијач, ћутиш и држиш се неписаних правила субкултуре и навијања да ће то да буде искоришћено против тебе на најгори начин. Да доведе до последица са којима се тешко носи и проблема који се тешко исправљају. Да доведе до тога да си постао странац својим људима и да мораш да наступаш овако да би макар мало некоме отворио очи.

Људи и прави навијачи из Европе и света, из оних лудих земаља и из оних најсређенијих долазе у ову нашу земљу да виде шта је право навијање, права трибина да осете како то у таквој малој несређеној земљи имаш такве људе са таквим размишљањем. Да виде не само нашу атмосферу већ да протрљају добро очи јер виде да су нам људи лудаци по свим навијачким ћошковима света где треба и где је занимљиво у свакој ситуацији. Буквално још само на Марсу нисмо били али и тамо ћемо ако треба. И онда ти поред тога својим људима мораш да објашњаваш шта је и како је у њиховој и нашој кући и шта она представља у навијачком свету. Правим људима није уопште угодно када морају на овакав начин да пишу ствари јавно да би мало отворили очи нашим људима или неким другима. Јер ако је неко прави и ако тај гради трибину и зна ко је и шта је, њему не треба интeрнет и писање у јавности о оваквим стварима, али изгледа да није довољно да си само прави у свом навијачком свету, с обзирм на то у каквом одвратном искомплексираном и лошем времену живимо, које има моћ да у трену окрене ствари на другу лошу страну. А та лоша сграна ће да се ухвати за сваку сламку и искористи чињеницу да су људи више мање поводљиви зомбији без трунке свести који не размишљају или су у најбољем случају суви просек и статисти у животу које шетају како хоће.

Најзанимљивије навијачке групе поред нас силно се труде и муче да на највишем нивоу изгурају континуитет и избрусе свој менталитет. Па им тешко то иде. А нама то у добром делу полази за руком иако је много труда, рада и времена морало да буде уложено да то тако буде. И не ради се ту о томе ко је најбољи најјачи најлепши него комплетност и континуитет, тај укупни менталитет навијања о којем је 1945 причао. Ми смо ту тренутно у доброј позицији да обједињујемо оно што се назива комплетни прави са менталитетом у континуитету. То сутра може да буде другачије, јер да би се та укупност одржавала треба да се ради активно и много добро на томе. Већина група које су најозбиљније у наведеном, у неком моменту закажу негде, негде посустану, негде не одреагују како треба, падну, нису негде прави, мислим да свакоме може да се нађе нешто што му недостаје, нешто у чему је фалио. Без обзира што се навијање разликује од земље до земље и другачије су околности. Замолио би 1945 да напише када стигне које су то по њему навијачке групе на које би наши људи и млађи требало да обрате пажњу и гледају са занимањем када се прича о менталитету и ономе шта је навијачки о чему је писао. Дуго на форуму нису споемнуте групе које нешто значе на навијачкој мапи Европе, које су добре, и чији рад би био добар показатељ и нашим људима где смо ми у односу на то и како стојимо.

У овом моменту мислим да највећи проблем Севера може да буде то што је направљена превелика разлика између врхунског навијања и менталитета дела групе у односу на остатак групе, па онда између тог остатка групе и целокупне трибине. У односу на друге групе да не причам. Када су тако постављене ствари у једној групи као нашој онда ако се не ради квалитетно и ако се не шири оно најбоље на што више наших, може да дође до замора оних најбољих, неразумевања и не ускакања у онај највиши талас навијања. Треба радити да та разлика између људи буде све мања али не на уштрб врхунског навијања већ у корист оног најбољег дела трибине. И у смислу размишљања и у смислу броја људи који су део тога.

Што се тиче цене карата за Лигу шампиона требало је у старту да се коригује расправа, јер није нормално да ултраси на навијачком форуму бране и изводе менталну гимнастику да би оправдали безобразно високе цене карата. Јасно је свима у каквом смо друштву, Лига Шампиона, богати, профит итд. Али наш клуб и ми морамо да покажемо да можемо да се носимо са таквим друштвом на начин да се види да постоји она друга страна спорта фудбала и навијања. Црвена Звезда јесте тај фактор са својим навијачима, ми јесмо клуб и навијачи које људи гледају и препознају као неку врсту борбе, отпора према овим најмодернијим фудбалским токовима који не иду никако у добром правцу. Ми смо клуб који има играче који иду са нама на гостовања возом и навијају па га онда на гостујућем терену зашију из пенала пред домаћим навијачима за пролазак даље ка Лиги Шампиона. Ми смо клуб који са својим навијачима може да се носи са данашњом индустријом фудбала и покаже да је фудбал за све а не само за најбогатије. Тако треба да се поставимо и када су у питању цене карата за Лигу шампиона. А проблем публике на домаћим утакмицама, недовољан број сезонских да решавамо на друге начине који су темељнији и суштинскији за нас, јер на овај инстант начин превисоких цена клуб губи свој идентитет народског, доступног свима а не само онима дубљег новчаника.
Back to top
View user's profile Send private message
344A
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Jun 2015
Posts: 74

PostPosted: 11 Sep 2019 12:19    Post subject: Reply with quote

Quote:
Генералштаб
Певало се властодржцима за које мање ствари? Само ми то није јасно? Ко удари на нас, наравно да ћемо се бранити. Ја знам да се за тадића буквално морао народ да моли да пева, тотално си у праву када кажеш да је то твој субјективни осећај. Јер доживео сам и милошевићу када смо скандирали и зашта, и коштуници и јочићу и тадићу и овом сада актуелном...сваком за неки циљ и неки бунт. Ништа не може да се пореди једно са другим. 2008. године смо знали због застава да изађемо са дербија, и раније, знао је народ да изађе са пола милиона на улицу када су ови прогласили да је наш део земље њихов данас, већ годинама у назад нема људи да се буне за било шта...тотално промашена теорија да се сада нешто не сме или неће због не знам чега. Ни једном када је изашло из уста било кога од званичника оно што је за наше људе незамисливо...није се ћутало!!! То је оно што је за данашње време(замисли да се поредимо са нашим народом из 1914. на шта би личили ми из 2008.?), ипак нешто! Данас када сви ћуте, када нема ко више да се буни за било шта...ти одржаваш макар себе да не скренеш са пута! То је за сада победа, да нам млађи одрастају и знају да неке ствари не смеју да гледају немо иако је то већ и за њихове претходнике...тешка тема да се разуме. Једноставно време ради своје, одрастају нови, а стари покушавају да задрже оно што се овде хвали, а реално и тада је требало више од онога што је "урађено"...а чини ми се да ништа није.
Данас је свет другачије постављен, поготову у Србији и многе битке се другачије воде. МНого ружно ово звучи када чују људи којима вероватно дупе иде на решето ако се држави не свиди наш став, а ми га променити нећемо сигурно. И онда се човек запита...па који курац се ти гузиш ту када буквално цела јебена земља окреће главу на другу страну, правиш себи непријатеље за које 99,99% овог народа не знају ни да постоје, шта радиш кад ти сопствени људи не верују!? Сда ће неко да каже па увек је било тога...ја мислим да није и да гомила људи не схвата ништа, али ни то није проблем већ што људи не верују....
Мора да прође мало времена да би схватили људи ко је ко, тренутно је много ту информација и дезинформација, поређења која не да нису на месту, него су смешна за поређење.
Ми као трибина ни у једном тренутку никоме ништа нисмо прећутали! Дал смо некада могли гласније? Можда јесмо, али мислим трибина сама од себе неће умети да буде тиха ако буде требала да буде гласна. Много је примера свежих, од кореографија, парола, скандирања....баш зато што нас бије глас да смо "његови"....баш зато и нема ситуације да се прескочила...колико год да је тешка по нас.
Не разумеју људи још увек, али се надам да ће доћиу тренутак када ће напокон схватити. Ово испада да смо као и 95% група у овој земљи...да ћутимо, да нас нема нигде....а то није тачно. Ми смо буквално остали усамљени у неким стварима али за то нисмо ми криви.
Тако да...онај ко је кренуо на утакмице тад кад мисле људи да смо били у зениту "бунта", морам да га разочарам и кажем да свако време носи своје и да ово данас што радимо нико буквално не ради још поред нас као трибина! Па чак ни као део народа, или као нека национално свесна организација. Онај Север из 2000 их не би постојао данас са својом тадшњом снагом а да има ове изазове...чисто ако поредимо ствари, па да ти дочарам боље мало.
Што се тиче управе...какав бунт, који дуг? Најбоље да певамо да би људи рекли да смо бунтовници а правимо већу штету него корист. Али...нису то толико далеке ствари па ће се видети све...дал су "бунтовници" у праву...или ипак треба мало слушати људе.
Back to top
View user's profile Send private message
Incidente
ДЕЛИЈА


Joined: 12 Nov 2002
Posts: 114

PostPosted: 11 Sep 2019 13:14    Post subject: Reply with quote

Навијачка свест,менталитет. Људи имају различит поглед на то,свака трибина другачије гледа на то. Некоме је менталитет да ни не оде на гостовање,или да оде уредно плаћеним превозом од стране клуба,некоме је менталитет да лаје,трује преко интернета и парола,режи...а кад то треба уживо да демонстрира чврсто веже пертле на патикама да би могао пун спринт да ухвати,наравно у супротном правцу. Док неко једва чека бесплатан превоз од стране клуба други не би жив ушао у тај бус или авион. Некоме је менталитет да тренира борилачке вештине и иде по неким шумама и ливадама а на стадион не оде двапут годишње.
Гледајући споља човек нема појма шта је то,док неко ко изнутра обрати пажњу на то и сам ће приметити да је то посебна ствар,другачија од било чега другог,ствар коју не може свако да има. Ствар која са собом носи гомилу одрицања,гомилу пређених километара,некада наравно и проблеме,ствар којом се свака група и појединац са трибине поноси,ствар која те разликује од других,ствар која прави нераскидиву љубав,ствар која прави нераскидива пријатељства. Ствар која ти не дозвољава да се предаш ни поколебаш ма какав год проблем наишао!
Ствар која те просто тера да будеш увек и свуда уз клуб,некада на овај некада на онај начин,али увек и свуда како треба. Ствар која те тера да последњи динар или последњи залогај сендвича од пре 3 дана поделиш са својим саборцем до себе. Ствар која те тера да ако већ не можеш да помогнеш макар поделиш проблем са братом и другом са трибине. Ствар која те тера да чуваш леђа својим саборцима са трибине а не да их олајаваш иза истих тих леђа.

У овим мутираним временима где је навијачки покрет синоним за криминал,корист,прљавштину...јако је тешко имати ту свест и тај менталитет у себи. И то не може свако. Нити је то за свакога.
Не може свако да дође кући данас из Хелсинкија а да већ прекосутра креће за Копенхаген. Па кад се врати из Копенхагена после 2 дана да иде за Берн. И да се свуда појави како треба! Не може свако да оде на забрањено гостовање и тамо одржи двочас како и шта треба једна група да ради. И да притом ћути и ради,не кука како је извисио за карту и не опрашта се са “збогом”. Нигде нећеш чути или прочитати колико је то коштало,колико је плаћена карта,колико нечија породица испашта због свега тога што носи навијање данас,колико се робије или забране накупило...итд итд. А ћутати је данас врло тешко,можда и најтеже,људи какви су и на дупе би проговорили. А поготово је тешко ћутати кад највише пуца по теби,кад те поливају говнима са свих страна,кад си крив и за поскупљење млека и хлеба,кад сви једва чекају да скоче на тебе. А ти ћутиш и трпиш разне неправде и носиш се са тиме. То је менталитет. И то је свест навијача.
Сви очекују да ово постане нека врста огласне табле везано за Групу,да могу да скупљају информације па да уредно даље трачаре са ко зна ким и ко зна где. То тако овде не иде. Групе које немају дела иза себе морају да живе на причи,да себе величају кроз празне приче и да измишљају разне болештине везане за друге групе,да би макар мало прикрили своје срамоте. Док групе које имају дела иза себе о томе ћуте,јел ти људи знају шта причање о томе може да им донесе и да им нанесе. Ова трибина се никада није палила на лајкове и пратиоце на друштвеним проклетим мрежама,већ се задовољавала унутрашњим осећајем среће и задовољства због одрађеног тога и тога. И због подршке клубу где год он играо,на првом месту.

Нема лепшег осећаја него кад си окружен са људима који мисле као и ти,који воле исто што и ти,грми песма гори пиро,барјаци се вијоре,другари у трансу лудују и скачу...и тад ни киша ни снег,ни скупа карта ни далеко гостовање,ни пендреци преко главе и плаве коверте на вратима,ма ништа не може да надвлада тај унутрашњи осећај задовољства и среће.
Back to top
View user's profile Send private message
Историчар
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Sep 2019
Posts: 14

PostPosted: 11 Sep 2019 14:10    Post subject: Reply with quote

Као народ имамо проблем и са националном свешћу. И даље нам расте југослАвенштина. Мајице, заставе сфрј и сл. Додуше мање него пре 20 година, али је има. Мислим да је у Лондону било пре две године.

Мени је ово непојмиљиво, да станем и да се сликам овако. Rolling Eyes


Што се навијачке свести тиче то треба да ради више људи, да не кажем читава армија. Треба дефинисати кодексе, шта, како, где, колико... чисто да млађи који долазе имају изграђену свест о томе.
Раније колико се сећам било је штампање фаназина, и то често. На мене је то утицало. За остале и не знам.
Има доста људи који дођу на стадион и посматрају, скоро да нема иницијативе. Њима је углавном телефон у руци и једва чека да нешто слика.[/quote]
_________________
Америко проћићеш и горе због Косова и Крајине моје!
Back to top
View user's profile Send private message
Ел Пистолеро
ДЕЛИЈА


Joined: 19 Dec 2018
Posts: 227
Location: Ломина варош

PostPosted: 11 Sep 2019 15:14    Post subject: Reply with quote

"Млађе да учимо да буду исправни у глави исто тако да поштују противника са друге стране који размишља исто као они, да буду мангупи, а не дрипци.Ако је неко други смрад не значи да и ти мораш да будеш, поготово не већи од њега, остани доследан и исправан јер ти знаш какав си и то те управо разликује од овог другог. Север је увек вредновао и препознао оне праве."

Ово ми је једна од ствари које треба неговати и која мора да се препозна. Други људи који живе овај живот, поштују вредности које такође поштујемо и ми, знају да размипљају здраво, имају наионалну свест, не слажу се са неким модерним стварима, не сме и не треба да се етикетира као непријатељ, већ треба чак и да буде ближи него неко ко нема везе ми са спортом, ни са навијањем... Такође је битно и што је написано да је јаз између екипа и људи који долазе на север а нису део приче превелик. Сигуран сам да има момака који би желели да буду у томе и део тога, труде се, цимају се, а не знају како и шта
_________________
Напред младићи, куцнуо је час!
Back to top
View user's profile Send private message
Идеал
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 08 Aug 2019
Posts: 10

PostPosted: 11 Sep 2019 19:11    Post subject: Reply with quote

344A wrote:
Quote:
Идеал


Где оду људи преко 5 хиљада километара у једном правцу од Београда путују по три недеље па тамо доживе и имају оно што многе групе у целом навијачком животу неће да доживе на такав начин.


Да се исправим. 13 хиљада километара и пуне 2 недеље у путу. Суштина је иста, а она показује какви су наши људи. Кренули пре него што се знало са киме тачно играмо. Ово је најминималније о томе написано на интернету иако би могла цела једна тема да се отвори и пише у ово време када си прозиван и разапет од свакога за свашта. То исто много тога говори о нашим људима. Нема никаквих извештаја јавности, јутјуб премијера и видео аранжамана.

Quote:
Нама људи у озбиљним годинама када би требало да имају породице, добре послове, возе нека добра кола, имају каријере, они се возе градским превозом, размишљају како да се оде преко како треба, како бити овде прави, како имати кореографију добру, како упалити хиљду пиро на Лучанима, имати највише оригиналних песама, машу барјаком Нека победи бољи.


Да употпуним мало овај део, пошто верујем да наши људи и млађи навијачи читају па да слика ипак буде комплетнија и да се схвати на прави начин.
Север је велика трибина и наравно да Север има и људе са изграђеним каријерама у разним сферама живота, да има људи који имају породице, децу, послове, који су успешни и који заједно уз друге са трибине функционишу и доприносе клубу и групи на разне начине колико су у могућности. Бити на северу прави и посвећен навијач не значи немати каријеру, породицу, посао, већ значи своје приватне ствари и обавезе ускладити са радом трибине онолико колико можеш, колике су ти могућности и да сам знаш шта је за тебе и људе око тебе добро и шта те највише испуњава. И да се увек прави добра ротација и смена генерација. Има људи на трибини који разбијају све медијске стереотипе о навијачима као беспосличарима, необразованима итд. То све може да се види кроз рад трибине само треба гледати својим очима на прави начин а не бити изманипулисан и гледати искривљеним погледом. Север има различите профиле људи и зато јесте занимљив јер окупља најразличитије животне судбине. Оно што сам хтео да нагласим је да у овом материјалном времену где се све гледа кроз новац, ко ће пре да направи паре (направити паре-најчешћа фраза у Срба), неповерење, предрасуде, пропаганду и кроз искривљену слику је да има људи код нас који су спремни на велика одрицања и који су сфере приватног живота ставили по страну да би себе дали у једном моменту, дужи период а неки и цео живот да би трибина била то што јесте. Да има оних који су себе дали за клуб и групу годинама уназад, деценију, две и више, који су битни и који се питају, а где нeки од њих дан данас иду градским превозом на утакмице чекајући га на станици као сав други свет. Да има људи који немају нормалан приватан живот јер су дали безрезервно себе за ову причу Црвене Звезде и Делија а самим тиме се ставили у ситуацију да су прве мете и први на листама. Не кукају, свесни су свега, знају ко су шта су, храбри су, а знају и шта стоји иза њих. Такви су наши људи. Само треба ово да и други виде и препознају и да прихвате да постоје они који су прави, неупрљани, са исправним ставовима и резоновањем. А само такви могу да воде причу на Северу. То је прави пут којим треба да се воде људи на трибини.

Најбитнији су навијачки менталитет, размишљање и жеља код људи. Неко ће да каже шта нама овај прича а онда пише о 7 европских гостовања у сезони. Онај ко је 100% у овоме, коме су Црвена Звезда и Делије и навијачки изазови у глави, он зна како ствари функционишу, како настају, на који начин можеш све да постигнеш а да при томе останеш самосталан и независтан од клуба и било кога другог. Све се може ако неко то осећа на прави начин, зна зашто то ради и жели. Са мало пара, мало финансијских средстава ако си прави може много да се направи и постигне. Онај ко има пуно пара а мало навијачког у себи, без жеље и без навијачких амбииција, не може много да уради у навијачком свету, не на дуже стазе, ма не може ни за викенд. Онај ко има мало а са друге стране има жељу, време и страст према навијању може много да уради, што показују и наши примери где смо рецимо задњих 10-15 година били свуда у добром и репрезентативном броју на прави навијачки начин без обзира на стандард, проблеме и финансијску ситуацију у земљи. А постоји још много места код нас за напредак и уопште се не треба задовољавати са тренутним али треба бити свестан тежине онога шта је направљено и шта се ради. Време посвећено навијању, жеља, истрајност, упорност и сналажљивост су одлике људи са Севера. Такве људе којима мозак ради нонстоп навијачки, не могу да замене паре, ни да од њих буду јаче инстант појаве у свету навијања, сезонски радници на трибинама, нити такве праве навијаче може неко да изнајми и купи.

Историчар, слободно читај мало форум, не мора нужно да се пише. Без обзира што се овде није активније писало у задње време, постоје правила којих треба да се придржава. И писана и неписана.
Back to top
View user's profile Send private message
Делије Запад
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 30 Jul 2019
Posts: 11

PostPosted: 11 Sep 2019 19:26    Post subject: Reply with quote

пре 10-15 година на Северу, у едуковању нових Делија, а може се рећи и старијих, коришћен је "Информатор Северне трибине". Ствар из које се много тога могло научити. Бар ја. До тада су се на трибини дешавале многе ствари које никако нису могле допринети угледу Делија, и које су биле у потпуној супротности са навијачким размишљањем, а дешавали су се због незнања и неинформисаности људи. Мишљења сам да су многе од тих ствари "савладане" и научене, али због млађе генерације и нових људи на трибини можда треба опет поновити:

-НЕ СЛИКАЈТЕ НА СЕВЕРУ
Навијачи би требало да буду део кореографије, а не да у току кореографије ваде мобилне телефоне и снимају и сликају. Ко то ради не схвата значај и тежину навијача, и самим тим не припада Северу и Делијама. Север није ни дискотека, ни кафић, ни свадба да се слика и снима. По уласку на Север ставите телефон у џеп, и тих 90 минута заборавите на сликање, снимање и слично...Све слике и снимке можете наћи на сајту Делија.

-НЕ НОСИТЕ БИЛО КАКВА ОБЕЛЕЖЈА ИНОСТРАНИХ КЛУБОВА
Још увек се на Северу појављују људи са обележјама (шалови, дресови, мајице, капе...) иностраних клубова. Верујте да ношење таквих обележја није ни модерно, ни оригинално, нити има било какве везе са Звездом и Делијама. На Северу има места искључиво за обележја Црвене Звезде и нама пријатељских клубова.

-ПОШТУЈТЕ НАЦИОНАЛНА ОБЕЛЕЖЈА
Делије су одувек били Српски националисти и као такви поштују искључиво Српска национална обележја (грбови, симболи, заставе, слогане...). За обележја било које друге идеологије нема места на Северу (знакови као што су наци-фронт, мајице са Че Геваром, натписи СФРЈ и слично...). Нема разлога тражити идентитет или оригиналност у иностраним симболима већ се потрудите да афирмишете и поштујете симболе из националне историје и традиције.

-ПРОИЗВОДИ
Не купујте и не носите производе (шеширићи, циркуске капе, шалови Црвена Звезда Београд са заставом СФРЈ и слично...) који се продају на хаубама аутомобила око стадиона или на појединим пијацама. Север није вашар, а такви производи су ружни и не доприносе навијачном изгледу Севера.
...

Не би требало да у средини трибине, која је покретач и мотор, виђамо људе који не отварају уста, који не личе на навијаче, који су обучени као да су се спремили за неку дискотеку или шетњу Кнез Михајловом у дречавим мајицама и слично. Навијач не изгледа тако, не прати трендове који "креатори" намећу, већ има свој изглед. Такође, у средини трибине не би требало да навијачи доводе своје девојчице, другарице...јер њима није место ту. Ако баш толико желите, доведите је и станите на ободе трибине. Много је сигурније и због њих, а и да се не руши мотор трибине. Такође, сви који мисле за себе да су навијачи немају шта да траже по боковима трибине и да очекују да одатле могу да допринесу било шта својој групи.
...

Кашњење на утакмице постаје озбиљан проблем већ дуже време. Ајде да имамо пун капацитет трибине већ у првом минуту, а не да се трибина пуни до 30. минута. Стварно штета да наши играчи немају подршку од првог минута са 100% снаге, већ то могу да се надају тек од 30. минута. Свака утакмица је изузетно важна, и зато људи морају да стекну ту навику да буду са клубом од првог до последњег минута, јер то је основни смисао навијања и подршке клубу. Навијач би требао да сачека играче кад излазе на терен, то је много битан тренутак на утакмици. Тада се диже адреналин играчима на утакмици, тада је битно да се загрми по први пут на утакмици. Како неко може да буде равнодушан према томе? То је посебан тренутак на утакмици и многе спектакле које смо правили годинама су везани за тај тренутак-тренутак истрчавања играча на терен. Нема смисла да причамо о помоћи клубу и играчима а сами нисмо у стању сви да заједно одгледамо 90 минута наш клуб како треба. Зато треба ући 30 минута раније, да си већ на свом месту 20 минута раније, испричаш се са другарима и полако креће утакмица, а не да уђеш у 20. минуту, причаш до полувремена, па тек онда видиш шта се дешава ма терену и трибини што се навијања тиче. Ово мора да се мења! Ако долазите да гледате Звезду будите на Северу од почетка утакмице. Потребно је само мало воље и дисциплине да се раније долази на стадион, и то ће већ убрзо постати уобичајна ствар и навика.

Ово треба схватити као неки покушај договора на нивоу трибине за који, ако се спроведе, биће Север трибина каква вероватно нигде не постоји. Потребна је квалитетна трибина и споља и изнутра...Допринеси томе колико можеш!!!
Back to top
View user's profile Send private message
bl_regency
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Aug 2004
Posts: 298
Location: Banjaluka

PostPosted: 11 Sep 2019 20:05    Post subject: Reply with quote

Ако си окружен са 200 људи (а нису сви до једног "у причи") и доживиш од свих 200 такву дисциплину да не можеш слово наћи о нечему чега су били дио,чак ни као одговор на измишљотине других,то ти измами осмијех на лице.
Онда још видиш клинце око себе који раде за 250,300 евра,а одраде 4 од 5 ино гостовања за два мјесеца. Неће јести,али ће отићи на крај свијета ако треба. Тешко то може замислити неко са стране,али осјетиш понос што си ти такав,али и што је неко други такав исти,а и што си и поред тога што ти је стотине људи говорило да си луд јер можеш,а нећеш да запалиш преко и ријешиш живот,останеш и даље при томе да је ово твој живот.
Back to top
View user's profile Send private message
Историчар
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Sep 2019
Posts: 14

PostPosted: 11 Sep 2019 20:18    Post subject: Reply with quote

Делије Запад wrote:
пре 10-15 година на Северу, у едуковању нових Делија, а може се рећи и старијих, коришћен је "Информатор Северне трибине". Ствар из које се много тога могло научити. Бар ја.


Е управо то.
Мислим да се тај први број звао КОРАК ДАЉЕ. И данас ми то стоји у некој фиоци код матораца.
_________________
Америко проћићеш и горе због Косова и Крајине моје!
Back to top
View user's profile Send private message
Историчар
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Sep 2019
Posts: 14

PostPosted: 11 Sep 2019 20:34    Post subject: Reply with quote



Јоој колико је то година прошло. Twisted Evil
_________________
Америко проћићеш и горе због Косова и Крајине моје!
Back to top
View user's profile Send private message
Idemo delije
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 753
Location: 11050

PostPosted: 11 Sep 2019 21:12    Post subject: Reply with quote

Делије Запад wrote:
пре 10-15 година на Северу, у едуковању нових Делија, а може се рећи и старијих, коришћен је "Информатор Северне трибине". Ствар из које се много тога могло научити. Бар ја. До тада су се на трибини дешавале многе ствари које никако нису могле допринети угледу Делија, и које су биле у потпуној супротности са навијачким размишљањем, а дешавали су се због незнања и неинформисаности људи. Мишљења сам да су многе од тих ствари "савладане" и научене, али због млађе генерације и нових људи на трибини можда треба опет поновити:

-НЕ СЛИКАЈТЕ НА СЕВЕРУ
Навијачи би требало да буду део кореографије, а не да у току кореографије ваде мобилне телефоне и снимају и сликају. Ко то ради не схвата значај и тежину навијача, и самим тим не припада Северу и Делијама. Север није ни дискотека, ни кафић, ни свадба да се слика и снима. По уласку на Север ставите телефон у џеп, и тих 90 минута заборавите на сликање, снимање и слично...Све слике и снимке можете наћи на сајту Делија.

-НЕ НОСИТЕ БИЛО КАКВА ОБЕЛЕЖЈА ИНОСТРАНИХ КЛУБОВА
Још увек се на Северу појављују људи са обележјама (шалови, дресови, мајице, капе...) иностраних клубова. Верујте да ношење таквих обележја није ни модерно, ни оригинално, нити има било какве везе са Звездом и Делијама. На Северу има места искључиво за обележја Црвене Звезде и нама пријатељских клубова.

-ПОШТУЈТЕ НАЦИОНАЛНА ОБЕЛЕЖЈА
Делије су одувек били Српски националисти и као такви поштују искључиво Српска национална обележја (грбови, симболи, заставе, слогане...). За обележја било које друге идеологије нема места на Северу (знакови као што су наци-фронт, мајице са Че Геваром, натписи СФРЈ и слично...). Нема разлога тражити идентитет или оригиналност у иностраним симболима већ се потрудите да афирмишете и поштујете симболе из националне историје и традиције.

-ПРОИЗВОДИ
Не купујте и не носите производе (шеширићи, циркуске капе, шалови Црвена Звезда Београд са заставом СФРЈ и слично...) који се продају на хаубама аутомобила око стадиона или на појединим пијацама. Север није вашар, а такви производи су ружни и не доприносе навијачном изгледу Севера.
...

Не би требало да у средини трибине, која је покретач и мотор, виђамо људе који не отварају уста, који не личе на навијаче, који су обучени као да су се спремили за неку дискотеку или шетњу Кнез Михајловом у дречавим мајицама и слично. Навијач не изгледа тако, не прати трендове који "креатори" намећу, већ има свој изглед. Такође, у средини трибине не би требало да навијачи доводе своје девојчице, другарице...јер њима није место ту. Ако баш толико желите, доведите је и станите на ободе трибине. Много је сигурније и због њих, а и да се не руши мотор трибине. Такође, сви који мисле за себе да су навијачи немају шта да траже по боковима трибине и да очекују да одатле могу да допринесу било шта својој групи.
...

Кашњење на утакмице постаје озбиљан проблем већ дуже време. Ајде да имамо пун капацитет трибине већ у првом минуту, а не да се трибина пуни до 30. минута. Стварно штета да наши играчи немају подршку од првог минута са 100% снаге, већ то могу да се надају тек од 30. минута. Свака утакмица је изузетно важна, и зато људи морају да стекну ту навику да буду са клубом од првог до последњег минута, јер то је основни смисао навијања и подршке клубу. Навијач би требао да сачека играче кад излазе на терен, то је много битан тренутак на утакмици. Тада се диже адреналин играчима на утакмици, тада је битно да се загрми по први пут на утакмици. Како неко може да буде равнодушан према томе? То је посебан тренутак на утакмици и многе спектакле које смо правили годинама су везани за тај тренутак-тренутак истрчавања играча на терен. Нема смисла да причамо о помоћи клубу и играчима а сами нисмо у стању сви да заједно одгледамо 90 минута наш клуб како треба. Зато треба ући 30 минута раније, да си већ на свом месту 20 минута раније, испричаш се са другарима и полако креће утакмица, а не да уђеш у 20. минуту, причаш до полувремена, па тек онда видиш шта се дешава ма терену и трибини што се навијања тиче. Ово мора да се мења! Ако долазите да гледате Звезду будите на Северу од почетка утакмице. Потребно је само мало воље и дисциплине да се раније долази на стадион, и то ће већ убрзо постати уобичајна ствар и навика.

Ово треба схватити као неки покушај договора на нивоу трибине за који, ако се спроведе, биће Север трибина каква вероватно нигде не постоји. Потребна је квалитетна трибина и споља и изнутра...Допринеси томе колико можеш!!!


Браво, озбиљан подсетник! Као да сам јуче читао све то. Могао би неко ко има информаторе, ко их је сачувао (не знам како их немам, јер чувам баш све) да скенира/слика па да окачи овакве текстове који могу да едукују како млађе тако и добар број старијих људи на трибини.
Можда чак не би било лоше одрадити поново нешто слично том "часопису", никад није касно за едукацију макар ових евро навијача са свиленим "хауба" шаловима, шајкачама, капама и осталим...
_________________
Донирај,помози!
ФОНДАЦИЈА ДЕЛИЈЕ
105-3206-14
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13147

PostPosted: 11 Sep 2019 22:12    Post subject: Reply with quote

Где се ви враћате 15 година у назад само ми то није јасно!? Немој да се ова тема затрпава будалаштинама. Какав информатор, прерастао га је свако са наше трибине још пре 10 година! Историчар, лепо ти је Идеал рекао...мало читај више и полако.
Далеко је Север отишао од овог информатора, данас не можеш да напишеш најбитније ствари на папир јер једноставно то је кључ успеха и он се не пише. Али можеш да црташ људима около па полако да почињу да схватају ствари.
Ова тема је ниво 2, ако је она прва била ниво 1 и тако треба да се опходе људи према њој. Не да се затрчава и пише тек ради реда, него да има највбећи могући респект када се пише на њој.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Лука30
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Apr 2012
Posts: 337

PostPosted: 12 Sep 2019 04:45    Post subject: Reply with quote

Jeсте Север прерастао ниво 1, али они који су нови или који нису били део сазревања Севера га још увек нису прошли. И данас се појављују бољке о којима се причало тада - пре свега мислим на снимање и сликање по трибини. И даље се појављују пијачна обележја или нека фуш са интернета са нашим мотивима (ни близу као тада, али још увек да).

Даљи кораци по мени треба да буду (тзв. ниво 2) национална свест трибине (не мислим на групу него на цео Север), чланство и сезонске пре свега...

Иначе подршка за отварање ове теме. Треба да буде најважнија у наредних пар месеци.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 37, 38, 39  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 39

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop