DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Систем образовања
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Boki_bg
ДЕЛИЈА


Joined: 22 Aug 2009
Posts: 164
Location: Епицентар лудила

PostPosted: 24 Apr 2011 09:29    Post subject: Reply with quote

НПЛ wrote:
nika3 wrote:

Ми имамо, а мислим пре свега на високошколске установе могућност да стекнемо доста знања која су актуелна у смислу да се траже на тржишту код нас и у свету. Веруј ми да не заостајемо што се теоријске основе тиче, чак шта више! Под сталним смо притиском да наше ништа не ваља, како нам знања која добијамо на факултетима нису адекватна(што негде и јесте случај), али имам пуно пријатеља и родбине који су било основне студије или постдипломске студије завршили или завршавају у иностранству и који су ми преносили своје утиске. На страну што је код нас заиста скупо студирати ако ниси на буџету, па чак и ако јеси има скривених трошкова мали милион.


Ја не делим такво мишљење,јер сматрам да се код нас учи много непотребног па људи забораве и оно потребно. У Немачкој се лупам ауто-лимар учи да буде ауто-лимар и крај, а код нас он мора да буде и географичар,историчар,математичар и шта ти ја знам. Не треба за то нека школа, хоћу само да нагласим разлику нашег и њиховог образовног система. Он када заврши зна да ради свој посао,не треба му нико и ништа ван онога што је научио. А што се тиче цена школарина, код нас су сличне као по европским државним универзитетима, а приватни су једни од најјефтинијих. Наравно,код њих је стандард другачији, плате су веће, па је зато тачно да је код нас скупо студирати.

Да, али мислим да је велика разлика уопште и популацији становништва. Они имају услова и прилика да тако нешто раде, а тешко да то може да прође у Србији, имајући у виду да нам не природни прираштај -4,5 чини ми се! Једноставно мислим да немамо довољно људи да се тако нешто уведе код нас...
_________________
"То тешко може да се схвати, то не може да се плати, тај осећај наш, кад погодак даш!"
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 24 Apr 2011 13:45    Post subject: Reply with quote

Boki_bg wrote:

Да, али мислим да је велика разлика уопште и популацији становништва. Они имају услова и прилика да тако нешто раде, а тешко да то може да прође у Србији, имајући у виду да нам не природни прираштај -4,5 чини ми се! Једноставно мислим да немамо довољно људи да се тако нешто уведе код нас...


Мислим да ниси схватио шта сам хтео да кажем. Јер ово што си написао нема везе са тим. Поента је да те тамо уче ономе што ти је потребно за твоју професију, све небитно избацују, док су код нас све професије прешироке и уче те нечему што ти у животу неће требати,а самим тим се потискује оно што је важно! Не знаш на крају ни шта си ни где си!
Back to top
View user's profile Send private message
Boki_bg
ДЕЛИЈА


Joined: 22 Aug 2009
Posts: 164
Location: Епицентар лудила

PostPosted: 24 Apr 2011 13:51    Post subject: Reply with quote

Извињавам се онда, погрешно сам те разумео... А слажем се за гомилу непотребних ствари, то би требало да се искорени!
_________________
"То тешко може да се схвати, то не може да се плати, тај осећај наш, кад погодак даш!"
Back to top
View user's profile Send private message
nika3
ДЕЛИЈА


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 215
Location: Београд

PostPosted: 24 Apr 2011 16:52    Post subject: Reply with quote

НПЛ wrote:
Ја не делим такво мишљење,јер сматрам да се код нас учи много непотребног па људи забораве и оно потребно. У Немачкој се лупам ауто-лимар учи да буде ауто-лимар и крај, а код нас он мора да буде и географичар,историчар,математичар и шта ти ја знам. Не треба за то нека школа, хоћу само да нагласим разлику нашег и њиховог образовног система. Он када заврши зна да ради свој посао,не треба му нико и ништа ван онога што је научио. А што се тиче цена школарина, код нас су сличне као по европским државним универзитетима, а приватни су једни од најјефтинијих. Наравно,код њих је стандард другачији, плате су веће, па је зато тачно да је код нас скупо студирати.

Не мораш ти да мислиш исто што и ја, али ред је да ти кажем ако нешто грешиш. Људи толико мало уче да није ни чудо што заборављају. Предпостављам да причаш о средњим школама, а ја сам говорио о восокошколским установама, али нема везе. Када већ спомињеш аутолимара, нема он потребе да буде историчар или географ али мора да научи неке ствари из тих области које се тичу макар наше земље да се не дешавају случајеви како је неко већ написао да људи не знају на карти Србију да пронађу. У средњим школама мислим да се примењују слични уџбеници зависи од школе(гимназија,економска,саобраћајна...) али све је стандардизовано што се тич градива. Једино је разлика у томе где се колико знања тражи. Можда неком звучим као џангризави ћале, али људи не уче довољно. Ни ја који сам био нећу да будем не скроман али више него солидан ђак нисам учио довољно и то сам схватио тек када сам почео да студирам.
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 24 Apr 2011 17:22    Post subject: Reply with quote

Мислим да не грешимо ни ја ни ти. Све што си ти рекао стоји за одређену групу људи,као и ја што сам рекао. Нисам мислио само на средње школе, мислио сам и на факултете али нисам дао пример као за ово. На факултетима је друга прича, али такође сматрам да је градиво преопширно,тј није проблем у томе него у гомили непотребних информација. Све то може да се сведе на много мање градиво које ће бити ефикасније и продуктивније. То да има пуно таквих које си ти навео,то стоји и ја то ниједном нисам оспорио. Њима не помаже ништа, али има оних који су негде у средини и којима би ово сигурно помогло. Мени лично не смета ништа од тога, али су то неке ствари које би по мени могле да се исправе и које би можда донеле добро. Е сад какав смо ми народ, ко зна на шта би то код нас изашло...
Back to top
View user's profile Send private message
Кроки
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 23 Aug 2005
Posts: 56
Location: Beograd

PostPosted: 24 Apr 2011 18:01    Post subject: Reply with quote

НПЛ wrote:
Мислим да не грешимо ни ја ни ти. Све што си ти рекао стоји за одређену групу људи,као и ја што сам рекао. Нисам мислио само на средње школе, мислио сам и на факултете али нисам дао пример као за ово. На факултетима је друга прича, али такође сматрам да је градиво преопширно,тј није проблем у томе него у гомили непотребних информација. Све то може да се сведе на много мање градиво које ће бити ефикасније и продуктивније. То да има пуно таквих које си ти навео,то стоји и ја то ниједном нисам оспорио. Њима не помаже ништа, али има оних који су негде у средини и којима би ово сигурно помогло. Мени лично не смета ништа од тога, али су то неке ствари које би по мени могле да се исправе и које би можда донеле добро. Е сад какав смо ми народ, ко зна на шта би то код нас изашло...

Није само градиво проблем, већ и пракса. Лако је научити теорију, изаћи на испит и положити. Проблем је како касније то знање применити. Ево ја завршавам факултет и искрена да будем мало ме хвата паника у вези мог будућег запослења (да ли ћу добро радити свој посао, да ли ће ме у ствари газда уопште примити да радим с обзиром да они кад гледају у твој CV гледају да ли имаш нека искуства). Као пример могу да наведем обичну израду семинарских радова. У првој години нико нам није објаснио како и шта треба да се ради, него смо морали да из библиотека узимамо разне зборнике и да "копирамо" радове других аутора (наравно не буквално). Тек у трећој години једна професорка нам је све детаљно објаснила, кад је видела да смо ми буквално неписмени кад је у питању писање семинарског. Да не спомињем то да ми на крају имамо и израду дипломског.
_________________
пала са крушке у купус, желим само да кажем да су роде неправедно осумњичене
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 24 Apr 2011 23:47    Post subject: Reply with quote

Слажем се око праксе, чудно да сам то заборавио да споменем, а то је нешто у чему су они далеко далеко испред нас. Креће се на праксу још у основној школи од 7.ог разреда и траје до краја школовања,након тога у 90% случајева се добија посао управо тамо где си обављао праксу. Е сад она се много разликује од наше,а и ти си вероватно мислила на неке друге ствари,иначе дугачко је а верујем и неинтересантно да пишем о томе како је тамо, јер код нас никада тако неће бити.
Back to top
View user's profile Send private message
Делије Звечан
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Apr 2004
Posts: 667

PostPosted: 09 May 2011 18:16    Post subject: Reply with quote

Најбитније образовање јесте оно основно. дакле-треба ставити акценат на основне школе.
Ја стварно не видим перспективу детета које је уписало први разред,који добар део дана проводи у школи,родитељи су на послу и на жалост,силом прилика радећи да би преживели немају довољно времена за сопствено дете.
А у школи...
-дете се преводи од првог до четвртог а да ни азбуку не мора да зна..ни таблицу множења.
Дакле,једино чиме данас дете човек може да услови,оценом,њему је у том периоду тотално небитна..
И сад кад оно не научи прве три године ништа...како размишља даље?Ппа мене су прво моји кући малтретирали и лемали да учим јер ја у тим годинама представе нисам имо шта је школе и колико је у ствари битна за даљи неки живот.
Са оваквим системом правимо интелектуалне иналиде....и будућност нам је као држави под великим знаком питања.
Ја сад не знам да ли је по среди европеизација и да то тако мора да би ушли у ту Еу,али да не ваља-не ваља.
Или нје неком са стране једноставно циљ да нас интелектуално осакати.
_________________
''Страх животу каља образ често.''
Back to top
View user's profile Send private message
Ђомла Београд
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Jul 2009
Posts: 326

PostPosted: 24 Jun 2011 18:35    Post subject: Reply with quote

Један од разлога што је образовање на све нижим гранама је и ово:
http://www.blic.rs/_customfiles/pdf/test-matematika-3.pdf
Дакле деци,која треба да упишу средње школе и тако одлуче шта ће радиити у даљем току свог живота,они дају један овакав тест.Толико спуштају тежину тих задатака,а опет 70% деце не може да извуче барем 17-18 поена на оваквом тесту.Надлежне установе би требало под хитно да промене садашњи систем образовања,како не би из основних школа излазила деца дебили,него деца са неким предзнањем које ће им помоћи у даљем току живота и како би више користила свој мозак.Овим темпом за пар година они ће урадити оно што желе,гомила младих људи које не занима ништа,који гледају само свој интерес и апсолутно их боли к**** за ментално стање државе.
Back to top
View user's profile Send private message
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 508
Location: Црна Гора

PostPosted: 24 Jun 2011 20:44    Post subject: Reply with quote

Ау бре, па ово је смејурија у односу на оно што сам ја полагао не тако давне 1997. Иначе се слажем са Ђомлом у потпуности
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
нема предаје
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Mar 2009
Posts: 189

PostPosted: 24 Jun 2011 23:20    Post subject: Reply with quote

ја сам прво мислио да је ово нека шала, кад оно..међутим
туга, јад и беда!
Back to top
View user's profile Send private message
Ројал[цз]
ДЕЛИЈА


Joined: 10 May 2007
Posts: 214
Location: Церак

PostPosted: 25 Jun 2011 00:26    Post subject: Reply with quote

Ако сам ја добро укапирао ово, у наслову теста пише "ЗАВРШНИ ИСПИТ НА КРАЈУ ОСНОВНОГ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА", тако да мислим да људи нису одмах укапирали о чему се ради овде. Дакле ово нису задаци за конкурисање за средњу школу, већ нека ваљда обновљена пракса нечега што се рецимо зове матруски испит за основну школу и који као такав би требало да могу да ураде апсолутно сви који су и ишли тих 8 година, вероватно без да се нешто посебно спремају за њега. Милсим, идеја је вероватно да овај тест могу комотно да реше и они који ће после основне школе ићи на занат, њиву или шта већ... Као нека норма и резиме "основног" знања које би требало да пружи то обавезно "основно" образовање.
_________________
ми смо деца љубави
јебаће вас цигани
Back to top
View user's profile Send private message
су-кру
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 02 Oct 2005
Posts: 542
Location: Северна трибина стадиона "Рајко Митић"

PostPosted: 25 Jun 2011 13:03    Post subject: Reply with quote

Ројал је одлично приметио, ово је хајде тако да га назовемо резиме неког основног знања из математике, мада оно ни на шта не личи.

У праву си за то да неко заврши тест и оде на њиву без жеље, можда могућности да упише средњу школу, али шта ћемо са онима који желе?

А по овом завршном тесту мене је бојазан колико се ти ђаци уопште спремају за неке више изазове у будућности и да ли се све мора финансирати из приватнога џепа путем приватних часова?

И Звечан је одлично рекао, огроман акценат се једноставно мора ставити у образовање, па и у моје време (ај комунистичко) се пролазило у основној без знања азбуке, многи ни данас не знају тачно а да не причамо о деци у школи. Забрињавајуће је да се ништа не мења и да се деца све више затупљују. Част изузецима, настаницима, родитељима који гурају причу код деце и деци која су много свснија од своје већине вршњака.

И пост од Нике погађа суштину јер јесте да је везан за средњу школу али је суштина и мислим да се у трогодишњим школама па и четврогодишњим колико/толико солидно ради и солидно је распоређена тежина знања потребна за завршавање одређеног смера, баш како је он и написао. Основе мора бити свугде.
_________________
Свакоме коме је до српске земље добиће је!
ПУНА УСТА!
Back to top
View user's profile Send private message
Дачија
ДЕЛИЈА


Joined: 11 Jul 2008
Posts: 212

PostPosted: 25 Jun 2011 13:17    Post subject: Reply with quote

Ројал[цз] wrote:
Ако сам ја добро укапирао ово, у наслову теста пише "ЗАВРШНИ ИСПИТ НА КРАЈУ ОСНОВНОГ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА", тако да мислим да људи нису одмах укапирали о чему се ради овде. Дакле ово нису задаци за конкурисање за средњу школу, већ нека ваљда обновљена пракса нечега што се рецимо зове матруски испит за основну школу и који као такав би требало да могу да ураде апсолутно сви који су и ишли тих 8 година, вероватно без да се нешто посебно спремају за њега. Милсим, идеја је вероватно да овај тест могу комотно да реше и они који ће после основне школе ићи на занат, њиву или шта већ... Као нека норма и резиме "основног" знања које би требало да пружи то обавезно "основно" образовање.


Па да, као сад ће разлику за упис у школе правити број поена који си стекао током школовања. Па ће они који су учили током свих година имати већи број поена и овакав тест неће правити разлику. Учење ће им се исплатити.

Тако сам ја резоновао овај лагани тест. Али ипак то је исто могло и са мало тежим тестом. Надам се да знају шта раде.
Back to top
View user's profile Send private message
цоа[кг]
ДЕЛИЈА


Joined: 16 Sep 2006
Posts: 109

PostPosted: 25 Jun 2011 14:56    Post subject: Reply with quote

Ројал[цз] wrote:
Ако сам ја добро укапирао ово, у наслову теста пише "ЗАВРШНИ ИСПИТ НА КРАЈУ ОСНОВНОГ ОБРАЗОВАЊА И ВАСПИТАЊА", тако да мислим да људи нису одмах укапирали о чему се ради овде. Дакле ово нису задаци за конкурисање за средњу школу, већ нека ваљда обновљена пракса нечега што се рецимо зове матруски испит за основну школу и који као такав би требало да могу да ураде апсолутно сви који су и ишли тих 8 година, вероватно без да се нешто посебно спремају за њега. Милсим, идеја је вероватно да овај тест могу комотно да реше и они који ће после основне школе ићи на занат, њиву или шта већ... Као нека норма и резиме "основног" знања које би требало да пружи то обавезно "основно" образовање.


Овај тест који је Ђомла поставио је тест који су клинци полагали као део пријемног испита за средње школе. Ако нисте сигурно у то, имате на сајту министарства просвете решење за тај тест и видећете да се поклапа. РЕШЕЊЕ. Међутим, то сад није ни поента. Као што сте сви већ нагласили, образовање (које је некад било заиста добро) постаје све лошије и ту се нешто мора урадити, да ли сазвати неку трибину па ту дискутовати о овом проблему или на неки други начин, али нешто мора да се уради.

Највећи је проблем што су родитељи незаинтересовани за своју децу. Пример тога имам у свом блиском окружењу, где су мајчини кућни пријатељи тотално незаинтересовани за своје дете. Пусте га на комп, дете ради шта год хоће, они седе у дневној соби и пију алкохол. После им је дете криво кад добије двојку, тројку. Треба дете само да учи, али морају и родитељи више да се укључе у процес школовања деце. Једном сам био присутан кад та жена каже мужу "Иди помози ћерки, није јој јасно нешто у вези математике", а његов одговор на то је био "Боли ме уво, ја сам своју школу завршио".

Јесте образовање, на жалост, постало проблем, али исто тако морају и родитељи више да се укључе у све то.
_________________
Од душе се не може отети - Космет је Србија!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop