DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Светска економија
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 04 Mar 2012 06:42    Post subject: Reply with quote

Видиш мени се чини да ти изванредно пишеш о кулисама неке представе или филма као да је у питању права зграда. Знаш и стил и материјал јер то је оно што се види. А уствари картон.

У Кини се ништа није променило век један а они постадоше велесила. Како бре? Лепо Кина ltd. је настала кад је САД ltd достигао тај моменат кад не може да се шири више па је потребно да се појави нова компанија.

Рецимо држиш кафану која добро послује и све време је гужвара. Проширено је колико може нови спратови и то је то нема даље. Шта се уради? Купи се нова кафана са мало промењеном концепцијом наставиш да правиш кинту.

Тако је компанија под именом САД купила све у компанији под именом Кина. Врло подобна компанија за рад нема људских права, јефтина радна снага, земља где сам купиш свој метак кад треба да изврше смртну казну па то је идеално за посао.

Нпр.
Зато ти кажем можемо да причамо о Слоби као неком ко није знао да заокрене ка демократији и изведе земљу на прави пут како се представља у звабичној историји. Аа можемо да не кењамо превише и причамо како је он извршавао наређења оданде где је био на школовању као представник најјаче наше банке.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 04 Mar 2012 06:54    Post subject: Reply with quote

То је као да потрошиш сат времена анализирајући игру и тактику и поједине играче у утакмици која је потпуно намештена. Те спортске емисије управо и служе да дају легитимитет такмичењу и служе као параван. Е тако и разноразни разглабатори око економије. Како то да нико од тих чувенох економичара не предвиди даље од свог носа? Знам неко и погоди али сви лупају све па онда мора неког да и укења. Само што не да прави разлог. Ево сад криза пола виче излазимо из кризе а пола да сад тек иде срање. Их мудрости. Играм на рулету на црно и црвено. А само права раја је знала у чему је трик...
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 04 Mar 2012 06:58    Post subject: Reply with quote

Даћу још једно поређење: политичке партије. Ваљда је свима сад јасно да су то игре и да су сву мање више исти лопови. Сад је врлонеозбиљно да верујеш да су они прави непријатељи. То иде толико далеко да су најљући противници у коалицији: дс и спс а ево сад лдп и спо. Зашто то онда се на то не гледа тако и на светском нивоу?

One to rule them all.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
млади делија
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 07 May 2007
Posts: 895
Location: Лазаревац

PostPosted: 04 Mar 2012 10:14    Post subject: Reply with quote

СКИДС wrote:
Питања и Одговори - Бранко Драгаш

http://www.youtube.com/watch?v=0aqpPPpweig&feature=player_embedded

Exclamation



Објасни човек ситуацију у свету за пола сата, што ти НПЛ не успе недељама Laughing Али трудио си се, нема шта, одајем признање за (оволики) труд Cool

Лондонац, мислим да је овај погодио, па и да је дао неке од разлога, међутим разлоге и узроке знамо, битне су последице. Није тешко уочити да ли излазимо из кризе или тек иде срање, а како и Драгаш каже, сваки човек појединачно се пита где је и шта да ради у таквој ситуацији.
Пошто је мој пост покренуо целу причу и оволике трактате Laughing , желим да изјавим за дневник да је тема у погрешном смеру, да се превише бавимо узроцима, а премало последицама и како се сачувати и избавити од последица, што је сигурно врло корисније.
Неминовно је да још гора криза долази и најбоље (практично једино могуће опстати) је бити независан од било каквог градског снабдевања, била то храна, вода, струја, грејање или нешто десето, јер уколико било шта од наведеног нестане у граду како може човек опстати? Као што Драгаш рече, ако имате шта заборављено на селу пронађите или купите ако немате, па да га макар за почетак адаптирамо, па се кад-тад и преселимо.
То је све што се тиче појединца, "обичног човека", а што се тиче решења на нивоу државе и решења проблема презадужености, који је главни узрок и проблем свим последицама потлачености наше државе овима изнад, нико још није дао конкретно решење, Драгаш као има неки вид решења заснован на томе да Србија треба да производи и извози храну са своје плодне земље и тако отплати дугове, занимљив концепт али ван реалности, јер за почетак неко ту земљу треба да обрађује.
Поштено. Двери.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=8nGXys1B3mM
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 04 Mar 2012 18:07    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон написао сам око 10 аргумената који потврђују моју теорију и то без рукавица или новинских подметачина како си тражио. Ако се имало разумеш у економију, знаћеш шта сваки од њих значи. Ти си се ухватио за један, а написаћу ти статистичке податке да увидиш да и за тај један грешиш!

Прво и најважније су као што сам у прошлој поруци написао ресурси, и то све могуће врсте ресурса, а које Кина као земља са огромном популацијом и територијом поседује, за разлику од нпр Србије.
Питаш како је могуће да се одједном нагло промени. Нетачно да је све исто, променило се много много тога на економском плану. Кина је до тада била економски затворена у односу на остатак света. Од како се придружила СТО, као и дуго времена пре тога и 14 година преговора, Кина је кренула да доноси разне реформске кораке за систем управљања увозом и извозом. Донели су преко 3000 нових закона и прописа који се односе на овај део функционисања државе!!!
На тај начин су направили савршен правни и економски систем који ће привући велике инвестиције, а који је временом још дограђиван и усавршаван. За тих 30 година реформи привукли су у односу на USD20.6b у 1978.години до USD2.1738t у 2007.години . Изражавам их у доларима и у америчким јединицима због девизних резерви које поседују у доларима о којима сам писао, а којих се ослобађају купујући све и свашта по свету.
Е сад, онај најважнији део. Не кажем да количина америчког капитала у Кини није огромна, али свакако није довољно велика да би се они назвали америчким вазалима или пријатељима, она је чисто пословна. Године 1992. САД су биле четврти инвеститор у Кини , међутим бројећи тек неких 4,6% инвестиција. Тек десет година касније, тачније 2000. САД су постале други највећи инвеститор у Кини али опет је проценат њиховог учешћа 10,8%. Четири земље ЕУ и то В.Британија, Немачка,Француска и Холандија су 1992. године учествовале са око 3%, а 2002. са такође 10% инвестиција. Индустријалистичке земље, тј земље у развоју су 92е чиниле 15% инвестиција, а 02е чак 30% инвестиција.
Још занимљивији су подаци из 2009.године који говоре у прилог ономе што пишем. САД су тек пети инвеститор ако земље ЕУ посматрамо појединачно, или шести ако их посматрамо заједно и чини укупно 3% инвестиција.
А ако бисмо по твојој теорији гледали да ли је неко пријатељ са неким или не, онда ћемо доћи до толико парадоксалног и невероватног закључка да је Русија пријатељ Америке, јер се огроман амерички капитал налази и у Русији.
А ево нешто и од пре 5 година везано за Руско-Кинеску војну сарадњу http://www.politika.rs/rubrike/Svet/29252.sr.html .
И још један интервју једног "американца" http://www.nspm.rs/savremeni-svet/americkog-kauboja-mogu-zaustaviti-samo-rusija-kina-i-evropa.html .
Дакле кажеш да пишемо отворено, али нигде не видим доказе за твој став, само нагађања. Рекао бих ти само још везано за економисте које спомињеш да ниси у праву. Економисти чије ставове је заступам виде итекако даље од свог носа и итекако добро у будућност. Очигледно читаш,причаш или слушаш погрешне или оне који раде у интересу неке партије. И притом, јако је тешко предвидети шта ће се десити у будућности зато што се многи фактори мењају не само из месеца у месец, већ и из недеље у недељу. Зато је већина прогноза написана на начин да ако се ништа не промени рачунајући тренд биће овако, ако се промени на овај или онај начин биће овако. А много је ту ствари у питању да би неко знао како ће се све одвијати. Али о стварима из прошлости и оним актуелним се могу извући само такви закључци и донети најбоља одлука.
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 04 Mar 2012 18:17    Post subject: Reply with quote

Млади Делијо, он је од свих пола сата интервјуа посветио неких 3 минута економији у глобалу, осталих 27 је причао о Србији. То што је он причао о Србији сам ја и пре овог видеа написао и то чак давао тачне информације у процентима које ћете ретко где чути. Што се тиче будућности све док је овако и док нема ко ће да води земљу како треба,а нема их на видику, биће нам како јесте, нема ту пуно филозофије.
И иначе он није имао Лондонца да му контрира,већ само водитељку што клима главом Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 04 Mar 2012 20:43    Post subject: Reply with quote

Нпл,

О каквим партијама причаш?? Које ја то партије слушам? Можда радим у интересу неке партије???
Не познајем економију довољно добро тачно, али посматрам свет мало другчије. Школовао сам се за нешто друго, радим нешто треће... није неопходно да студираш економију да разумеш живот. Не вређај се одмах.

Нису то јефтине новинске подметачине што причам и изнад којих треба ствари посматрати. То је једна машинерија (Чачак) која је далеко дубље у причи.

Човече да ја имам доказе... па то нико нема. Мој доказ је логика.
Довољно познајем економију да кад отворим Фајненшал тајмс видим да цела Србија не вреди ни пишљива боба у односу на 10 највећих светских фирми. И ствари су тиме одмах јасније. Мало промениш поглед на свет.

Видиш да револуција у Египту није дошла из народа. И ако се убише да објасне како је немам појма фејсбук главно оруђе револуције - ту је акценат да би било народскије. Е тако то економско "отварање" Кине није дошло 8. седницом КПК и јогурт револуцијом.

У некој другој причи око Б92 овде на форуму неко је причао о Грчкој, па смо објаснили како се кроз грчке фирме ради у корист САД. Каква црна Грчка.

И што би било чудно то око тог што сам написао око Кине?

Ја те капирам. Замисли студираш архитектуру и дипломираш на лупам Партенону. И онда одеш у Грчку и видиш да је то уствари кулиса од стиропора и да никад није постојало. Прво би напао водича да те одвео на погрешно место. Онда би избацио гомилу података о Акрпољу и Партенону да убедиш да постоји. Е онда стварно не знам шта би радио.. Smile

Шта је у нашој стварности парадокс, у некој другој потпуно реалној је врло логично. Видиш ја сам студирао нешто друго и научио да читам медије. Гледам Russia Today и CNN и као да је све снимано у студију који један до другог. Тако ми делује. Могу о томе 5 дана да причам, а ти ме убеди супротно ја бих био најсрећнији да си управу.

А што се економиста тиче... и предвиђања.. Значи лепо си рекао да има много фактора који утичу и то данас више него икад због повезаности света. Мада је увек било тако, али никад у овој мери и брзини. Управо о томе ти причам да је предвидети тешко. Али они не могу да предвиде и велике догађаје, епохалне,... а ја само кажем да ништа није случајно него унапред добро уцртано.
Па јебо те ти који раде на само и једино ширењу моћи нису дебили већ врло прорачунати и моћни.

Ја нећу писати на овој теми више. Ја не видим сврху. Надао сам се да ћеш ме разумети. Међутим ти почео о политичким партијама и триповима...

Додаћу само ово.
Мој један пријатељ магистар LSE и нешто сад кења по Ф.тајмсу иначе луд је ако нема по које милионче, а ћале му био гувернер банке једне земље... ме убедио како је слободно тржиште права ствар. Математика је јасна два пут ништа је ништа, црва није ни било! Ја трипујем да исто тако би ме очас посла убедио цифрама и шемама да је и пирамида права ствар и како ради и сви играју и добијају. А уствари...
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 04 Mar 2012 21:07    Post subject: Reply with quote

Извини ако си стекао такав утисак, нисам имао намеру да вређам већ сам написао у другом контексту.
Што се тиче партија, мислио сам на то да у нашој јавности увек наступају економисти који пишу из неког интереса и да људи које економија не занима на тај начин на који занима мене углавном слуша њихове прогнозе и предвиђања и зато стиче утисак да економисти ни сами немају појма шта причају. Не да слушаш партијске економисте и пишеш њихове тезе или нешто слично.
Ја разумем да неко има другачији поглед на свет, али као што сам ти рекао, желео бих да чујем конкретне чињенице биле оне у цифрама или реченицама, а које се не своде на можда и неко. Ја сам бар до сада све писао транспарентно и конкретно, где,колико,када и шта.
Баш као што сте објаснили конкретним чињеницама за б92 и удео у компанији који држи фирма из САД, тако бих прихватио да нисам у праву што се тиче Кине или сличних ствари. Али у овом случају статистика показује нешто друго, зар не...
Извини још једном ако ти се учинио бурнији одговор и све најбоље!
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 04 Mar 2012 21:18    Post subject: Reply with quote

Види те цифре које су теби доступне (и мени) су ту да би биле доступне свима. Онај ко је боље упућен као ти свакако да ће имати лакши бољи приступ цифрама. Онај који их добро чита, као ти, умеће и да повеже ствари и да даље резонује.

Али поента мог писања је управо оно што сам упоредио с намештеном утакмицом. И сви податци са те текме су прави: шутеви у оквир гола, корнери, офсајди, посед лопте (са кућом и окућницом),... али текма је намештена. Црвени и плави се договорили. И сад ми можемо у кафани да паламудимо три дана - лаици, ко и они у студију - тренери и бивши фудбалери. Али они прави играчи су одиграли.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 04 Mar 2012 22:10    Post subject: Reply with quote

Слажем се, само што је поента мог уписа да нису можда сви играчи наместили утакмицу Wink
Ето Кинез се поломио како би победио. Трчао је као луд, чак је и толико нападао плаве да су се у једном судару он и американац повредили. Можда је он то намерно урадио како га не бисмо извалили да намешта јер између осталог носи и дрес који му је амерички спонзор купио, а можда је како на око изгледа искрено било а на то је једноставно принуђен како би уопште учествовао у игри. Very Happy
Долазимо до истог закључка као и са Критичаром на прошлој страни. Можда је у ствари велика завера у питању,а можда је онако како ја мислим а то је да свако гледа себе,а моћници покушавају то што хоће. Да им је негде успело,негде није. Време ће показати ко је био у праву.
Back to top
View user's profile Send private message
vojvoda_neunistivi
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 210

PostPosted: 04 Mar 2012 23:49    Post subject: Reply with quote

Све је политика

Једино је тачно да се свако бори за себе. Све остало је неизвесно. Можда се Кина сама развила, можда јој је неко помогао, можда је неком одговарала јака Кина па је није спречавао да се развије, можда су покужали да је спрече па нису успели....
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 05 Mar 2012 08:10    Post subject: Reply with quote

Кинез је наместио текму. Ко ће ако Кинез неће. Very Happy
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
vojvoda_neunistivi
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 210

PostPosted: 05 Mar 2012 08:21    Post subject: Reply with quote

НПЛ wrote:
vojvoda_neunistivi wrote:
Ево нешто о ММФу

Прва ствар, они дају кредите за крпљење буџетског дефицита и за решавање проблема платног промета. Нема никаквих кредита за индустрализацију, пољопривреду или за било какву инвестицијону потрошњу. Ово пишем јер сам такве ствари прочитао у претходним постовима.

Друга ствар, кад се држава обрати ММФу за помоћ она се буквално одриче неких делова економске политике и препушта их ММФу. То је услов њихове помоћи.

Ево и како то функционише.

Треба да се нагласи да ММФ није проблем. Проблем је што државе троше више него што приходују па им се јављају рупе у буџету. Проблем је и то што државе више увозе него што извозе. Такође ММФ није ни право решење, доказа за то има превише


Ако је о мојим текстовима реч, молим те да објасниш прву реченицу, јер не знам о чему причаш.
Друго, да ли мислиш да су фер ти услови њихове помоћи?
Треће, слажем се са тобом да ММФ не би требао да буде главни проблем, али поред политичара јесте! (мислим да је такође објашњено).
Значи још једанпут, стварно бих волео да разговорам о свему томе, али с обзиром да кажеш да си економиста, мислим да ти неће представљати проблем да разумеш позадину и целу моју причу, која у ствари и није само моја (већина наших доктора економије или професора на факултету,као и истакнутих економиста има скоро идентичне тврдње као ја, неки више неки мање исто), само ако пажљиво прочиташ све о чему сам писао. Стекао сам такав утисак јер сам та питања сам постављао и на њих одговарао, а и због првог текста о ммф-у који си написао а о чему сам ја још шире писао.
Као што сам и на почетку рекао, пре него што сам се одлучио да пишем, прочитао сам много актуелних књига које су писали најбољи економисти данашњице, са многима разговарао, а и многи су ми лични пријатељи (матори је некада био директор једне од већих банака,па су ми остали контакти) тако да ове ствари пишем са великом дозом опрезности и сигурности и тек након што се и сам уверим у истинитост истих. Зато бих волео да чујем чврсте доказе који ће нешто да оповргну и сам ћу признати да сам погрешио.


Не могу никако да нађем теј текст у коме је неко написао да су Аргентинци преварени јер су очекивали да им ММФ да кредите за индустрализацију. Дефинитивно то ниси ти написао јер сам твоје постове још једанпут прочитао.

Свет што кажеш о ММФу стоји. Али опет понављам они нису проблем или да се другачије изразим они су проблем само као део решења. Све државе које се обраћају ММФу обраћају му се за помоћ зато што имају проблем са финансирањем. Држава не може вечно да опстане трошећи више него што приходује то је поента.
Већ си објаснио како функционише међународна трговина и ми том систему можемо само да се прилагодимо. То значи да можемо да увеземо само онолико колико можемо да платимо и нема даље. Једино решење за нашу земљу је смањење државне потрошње и супституисање увоза домаћом производњом.

Написао си да ММФ штампа новац и да тим новцем финансира своје пројекте. БИло би лепо да напишеш овде зашто то мислиш. Верујем да знаш да кажем званичан извор тих пара у коме се штампање не помиње
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 05 Mar 2012 17:13    Post subject: Reply with quote

Нисам ја то написао, тај део сам цитирао са неког блога, то сам и написао пре цитата, тако да се не бих пуно задржавао на томе.
Написаћу само како се по званичној верзији ММФ финансира.
Постоји неколико начина којима ММФ стиче средства која затим пласира земљама чланицама којима су потребна:
1.Уплаћени капитал у виду квоте коју је свака земља дужна да уплати приликом учлањења у ММФ. Висина квоте зависи од економске снаге земље. Начин уплате квоте је следећи: 25% у конвертибилној валути (до 1975. овај део је могао да буде уплаћен и у злату, а од тада злато више нема улогу новца) и преосталих 75% квоте у националној валути.
2.Повремено задуживање ММФ-а према земљама чланицама које су у могућности да позајмљују средства. ММф је до сада „склопио“ два аранжмана о позајмљивању средстава са већим бројем држава. То су ГАБ – Општи споразум о позајмљивању и НАБ – Нови споразум о позајмљивању.
3.Приход по основу датих зајмова. Наиме, сви кредити ММф-а се дају уз одређену камату које земље дужнице морају да плате.
4.Додатна средства од емитовања специјалних права вучења, средства плаћања које је ММФ креирао 1967. године у циљу повећања ликвидности међународних плаћања, чији је износ растао у складу са растом међународне трговине.
Е сада, занимљиве су тачке 1. и 2. јер је ММФ организован по принципу акционарског друштва (број гласова сваке земље у одлучивању зависи од уплаћених средстава). За уплаћену квоту земља добија 250 гласова, а за сваких уплаћених 100.000 СДР преко квоте земља добија још по један глас (вредност СДР се утврђује на основу вредности значајних светских валута. Пре креирања СДР, уплаћена средства су се исказивала у америчким доларима, УСД.). Знамо ко је највећи кредитор ММФ-а и ко дакле на неки начин управља том институцијом.
Слажем се са тобом у потпуности да смо ми новчана средства која смо од њих добили потрошили узалудно и да нису они највећи кривци. Највећи кривци су неодговорни политичари који су водили земљу од 2000. године! Слажем се да нисмо развијали привреду на начин на који треба и да смо сами криви због своје политике. Али неки услови попут приватизација које су постављали како бисмо добили кредите су довели до тога да Србија више не управља својим финансијама. Да преко 90% нашег финансијског тржишта држе странци што значи да они само једним потезом могу направити општи колапс у земљи и да смо од њих зависни. И притом земљама које им се обраћају за помоћ дају смернице које држава мора да прати а које су са друге стране у већини случајева толико баналне да земљу једноставно воде у пропаст.
Back to top
View user's profile Send private message
vojvoda_neunistivi
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 210

PostPosted: 05 Mar 2012 17:44    Post subject: Reply with quote

Допунио бих ово што си написао.

Прво, квоте су одређене и САД има 16,77%, Јапан 6,02%, Немачка 5,88%, Француска 4,86% , Велика британија 4,86%,Кина 3,66%. Оне се могу мењати али за такву одлуку мора да гласа најмање 85% гласова што практично значи да Америка има право вета на ту одлуку.

Као што сам у неком претходном посту написао паре се од ММФа добијају кроз транше. Сваком траншом држава се одриче дела своје монетарне политике. Пошто очигледно имаш приступ литератури или си скроз залуђен за ову тему мого би да напишеш нешто о тим траншама и наравно о условима.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

View previous topic :: View next topic
Page 4 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop