DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Заставе и грбови Србије кроз ист
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 10 Mar 2011 22:38    Post subject: Reply with quote

Quote:
Сјајна тема.
Само ако се развија у добром правцу. Идеална је за оне који воле да бомбардују сликама, што би свакако сморило тему.



Кога стварно занима ова тема тај је и купио ову књигу која је прошле године била доступна свима и продавала на киосцима .
Издавач "Светигора" , написао ђакон Ненад М. Јовановић
с благословом Митрополита Амфилохија

Рецензент : Арх. Драгомир М. Ацовић :
" Дело "Грбови , заставе и химне у историји Србије" аутора ђакона Ненада Јовановића вредно је остварење у области националне хералдике , вексилологије и химнологије , и биће добар основ да се јавност упозна са елементима националне и државне симболике Србије и српског народа . "

Значи озбиљни људи су се бавили озбиљном темом и објаснили . У свом истраживању користили су бројну литературу , архиве , експонате војног и других музеја , манастирске и друге ризнице .
Кога ова тема занима ту може наћи све што га занима , све од првих застава и грбова па све до "четничке заставе " .



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 11 Mar 2011 08:34    Post subject: Заставе Reply with quote

Како је о заствама и грбовима кроз историју скоро све објашњено у књизи из предходног поста , а и сличним другим , мислим да би се у овој теми могло писати о заставама из новије наше историје , које су у књизи само поменуте .
Конкретно новоизмишњена "застава" Војводине има и свој сајт :

www.zastavavojvodine.com

27. фебруара ове године ткз. аутономаши су обележили седам година постојања те назови заставе .
Бројни билборди , флајери и остало су ту да нас потсете на тај "величанствени" јубилеј .
И на крају само од себе намеће се питање : Ко све то плаћа ?

" Pod vojvođanskom zastavom su dobrodošli svi čije su težnje ravnopravnost, solidarnost i napredak – svi koji vole Vojvodinu!
Zato se vojvođanske zastave vijore širom naše Vojvodine! "



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 11 Mar 2011 09:22    Post subject: Re: Заставе Reply with quote

andjelooo wrote:
" Pod vojvođanskom zastavom su dobrodošli svi čije su težnje ravnopravnost, solidarnost i napredak – svi koji vole Vojvodinu!
Zato se vojvođanske zastave vijore širom naše Vojvodine! "


И ако није тема морам да се осврнем на ове три речи које вуку за собом многе конотације и подсвесно утичу на човека. Све ове речи су лепе и свако нормалан не може бити против њих. А оне уствари подмукло говоре нешто друго.

Равноправност се каже, а мисли се на слабљење српског утицаја у сопственој земљи. У СФР Југославији термин је био "братство и јединство". Данас та реч изједначава мањине, многе потпуно маргиналне са већинским народом. Ево шта о тој "једнакости" каже Владика Николај говорећи о комунизму.
http://www.youtube.com/watch?v=rKn8nc4rBbU

Солидарност. Не знам да ли постоји већег лицемерја од ове речи кад се говори о Војводини. Док су нам на југу отргли део народа и територије, ова ђубрад се солидарише са патњама свог народа тако што се отцепљује. Притом не напада фотељаше из целе Србије који су се угнездили у Беграду, већ моју кеву јер је Београђанка, а нема за лекове.

О термину "напредак" су написане књиге и књиге. А оно што се најчешће везује са овом речи је "промена". Тако да свако ко је против промене је аутоматски против напредка и тиме је заостао. (па нећемо се ваљда враћати у апостолско време). Наравно промена не гарантује напредак и увођење новина обично има прикривене друштвено-економске циљеве који служе моћницима, а не народу.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 12 Mar 2011 08:30    Post subject: Reply with quote

Православље wrote:
Застава Србије из 1804 године



Ово је војна застава из 1804 године.


Да ме не прозива овај Лондонац око неког бомбардовања,поставићу само линк...

http://www.mycity.rs/Istorija/Grbovi-i-zastave-Srbije-kroz-istoriju.html

Добар форум,има доста занимљивих ствари....
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ
Ветеран


Joined: 11 Dec 2006
Posts: 1798

PostPosted: 12 Mar 2011 09:43    Post subject: Re: Заставе Reply with quote

andjelooo wrote:
Како је о заствама и грбовима кроз историју скоро све објашњено у књизи из предходног поста , а и сличним другим , мислим да би се у овој теми могло писати о заставама из новије наше историје , које су у књизи само поменуте .
Конкретно новоизмишњена "застава" Војводине има и свој сајт :

www.zastavavojvodine.com

27. фебруара ове године ткз. аутономаши су обележили седам година постојања те назови заставе .
Бројни билборди , флајери и остало су ту да нас потсете на тај "величанствени" јубилеј .
И на крају само од себе намеће се питање : Ко све то плаћа ?

" Pod vojvođanskom zastavom su dobrodošli svi čije su težnje ravnopravnost, solidarnost i napredak – svi koji vole Vojvodinu!
Zato se vojvođanske zastave vijore širom naše Vojvodine! "



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]


Тако се почиње озбиљнија прича... Сад то све звучи и изгледа наивно, мало, али једног дана кад им ојача утицај, они ће се позивати на то да су направили ту заставу тад и тад, и причаће о тежњама ”Војвођана” за осамостаљењем још тада....
Зашто три звездице? По аналогији са ”косовском заставом” свака звездица би требало да означава један народ. Претпостављам Срби, Мађари и... Хрвати вероватно. Хахахаха... Одлична замисао. Независна Војводина коју чине Срби, Мађари, Хрвати и још многи народи и ”народности”, економски стабилна и јака, богата природним ресурсима са високим стандардом. Где ћеш лепше. Неће ни мало бити наивна прича око Војводине кад крену агресивније да пропагирају њено отцепљење, а то нас чека у догледно време...
_________________
Обновимо цркву у Љевоши:
https://www.youtube.com/watch?v=kbac0MAsnww&feature=youtu.be
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 12 Mar 2011 11:26    Post subject: Reply with quote

Балкан ће се претворити у мноштво малих анационалних република. Тако нити један народ неће бити доминантан и неће бити разлога за сукоб. Република Српска ће се приспојити оном што је остало од Србије, тако да Срби на крају као ипак добију. Сви ће бити под ЕУ. Тако ће решити све пробелеме и у остатку Европе, јер готово свака земља има своја потенцијална жаришта.

Шта њих боли за нашу историју и правду. А покварених људи ће увек бити да би они тамо спровели своја дела овде. Сви други биће прегажени. Тешко ћемо против таквог центра моћи. А питање је да ли постоји неки други или је све исто. One to rule them all.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 12 Mar 2011 20:37    Post subject: Застава Reply with quote

Quote:
Православље wrote:
Застава Србије из 1804 године




Ово је војна застава из 1804 године.


Да ме не прозива овај Лондонац око неког бомбардовања,поставићу само линк...

http://www.mycity.rs/Istorija/Grbovi-i-zastave-Srbije-kroz-istoriju.html




Он је св'јетла цара причестио, Причестио и исповједио, У њега су књиге староставне.




Uploaded with ImageShack.us
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
ult ze
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Dec 2005
Posts: 400

PostPosted: 15 Mar 2011 19:10    Post subject: Reply with quote

погледао сам филм "Бој на Косову" па приметио жуто-плаве заставе са белим (или жутим?) крстом..да ли су управо такве постојали (или су смишљене за филм) и ако јесте онда шта значили ове боје?
има да се виде на 39.50 иза леђа, а и даље - од 56.10 има неколико врста жуто-плавој боје, као и у битке 1.03.00...
http://www.youtube.com/watch?v=kRAIwUq9aKA&feature=related
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 16 Mar 2011 00:34    Post subject: Reply with quote

Анђело,знаш ли ђе је ово село "...из села Тубравића у Поћути",интересје ме који је то крај Србије...


Quote:
погледао сам филм "Бој на Косову" па приметио жуто-плаве заставе са белим (или жутим?) крстом..да ли су управо такве постојали (или су смишљене за филм) и ако јесте онда шта значили ове боје?
има да се виде на 39.50 иза леђа, а и даље - од 56.10 има неколико врста жуто-плавој боје, као и у битке 1.03.00...


Могуће је да су смишљене за филм,не би ме чудило...
За ову прву што си пита,не би требало да је та измишљена,јер нешто ми је глупо да су измишљали заставе које су се качиле на српски двор.
А ове друге,чини ми се да већина нема значење...
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 16 Mar 2011 07:53    Post subject: Reply with quote

Постоји застава са златним (жутим крстом) на плавом, али ја стварно не знам много о њој (осим да не мислим на шведску, него на нашу).

http://www.mycity.rs/Istorija/Grbovi-i-zastave-Srbije-kroz-istoriju.html
улт зе на овом линку који је поставио Забјело обрати пажњу на устанички или Карађорђев симбол са вепровом главом (дивља свиња) и грб на штиту Обилћа. А где сте ви?Smile
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Православље
Ветеран


Joined: 31 Dec 2007
Posts: 1021
Location: Београд

PostPosted: 16 Mar 2011 10:38    Post subject: Reply with quote

Jа знам да је постојала Душанова застава са златним (жутим) крстом на зеленој подлози поставио сам слике на предходној страни а са жутим крстом на плавој позадини мислим да се појављује у фимлу Бој на Косову.
_________________
Јован (1:1) У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Бог беше Реч.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 17 Mar 2011 09:16    Post subject: Поћута Reply with quote

Quote:
Анђело,знаш ли ђе је ово село "...из села Тубравића у Поћути",интересје ме који је то крај Србије...




То су села која се налазе у околини Ваљева .
Село Поћута познато је по Манастиру Пустиња .

Село Поћута :

http://www.domaciniva.org.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=29

Карта :

http://www.domaciniva.org.rs/karta/okolina/index.htm
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 17 Mar 2011 13:09    Post subject: Reply with quote

Хвала Анђело.


УлтрасЛондон wrote:
...обрати пажњу на устанички или Карађорђев симбол са вепровом главом (дивља свиња)


Бепрова глава са стријелом међу очи. Мора да су милили на оне веприне од Турака како су прободени стријелама Laughing
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 17 Mar 2011 13:12    Post subject: Reply with quote

Извињавам се на дуплом посту,заборавих и ово да напишем.

Током 19 и почетком 20 вијека,мотиви Косовског боја су били доста заступљени код неких наших сликара...Ту се појављује мноштво застава,могуће је да су одатле узимане за филм. Е сад да ли те заставе представљају нешто или су биле плод сликарске маште...
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 17 Mar 2011 14:37    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:
Данашња застава би требало да долази као копија руске. Опет Петар Велики је те боје узео од Холанђана, а Срби су први прекопирали. Касније и остали Словенски народи користе комбинацију те три боје, па у хералдици ту комбинацију називају пан-словенском. Петар Велики је многе идеје узимао из Западне Европе (Холандије) па тако и заставу. Холанђани су имали наранџасто (краљевска боја у Холандији)-бело-плаву заставу. (каква је и стара застава Јужне Африке плус грб) Али су наранџасту заменили црвеном, под изговором да се јасније види. (заставе су се користиле на бродовима) Ипак мисли се да је прави разлог био да се умањи веза краљевске породице са државом. (још тада су били елдепеовци Very Happy )


Пре неколико дана разговарао сам са нашим историчарем Предрагом Марковићем, између осталог и о овој теми. УЛ је делимично написао тачан одговор, а Марковић ми је рекао да је одлука о нашој застави донета 1886. на Панславенском скупу који је оджан у Прагу. На том скупу су и остали словенски народи изабрали (одредили) своје заставе, по узору на руску. Занимљиво је да су хрвати тада такође хтели да им буде застава црвено-плаво-бела, али обзиром да смо је већ ми одабрали они су се одлучили за ову постојећу. У то време идеја панславизма је била веома јака и ови скупови словенских народа често су одржавани.
Иначе, тачно је да су Руси своју заставу израдили по угладу на холандску.
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop