DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ко су хрвати?
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 26, 27, 28  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  

Ко је већи непријатељ српскоме народу?Ватикан или муслимани?
ватикан
68%
 68%  [ 271 ]
ислам
31%
 31%  [ 127 ]
Total Votes : 398

Author Message
Rotter stern
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 19 Nov 2007
Posts: 47
Location: И дан данас Звездо ја сам ту !!!

PostPosted: 14 Jan 2008 22:21    Post subject: Reply with quote

Нисам гласао у анкети из разлога што сматрам да су нам и једни и други велики непријатељи,а одлучујући фактор у томе који су већи је њихова снага у датом периоду.
_________________
Срце моје је увек уз тебе ЗВЕЗДО ВОЛИМ ТЕ !!!
Back to top
View user's profile Send private message
ZMAJ 357
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Jul 2007
Posts: 14
Location: Zmajevo gnezdo

PostPosted: 15 Jan 2008 20:24    Post subject: лако питање Reply with quote

Највећи непријатељ српском народу су Срби(наводно православни).

Можда је ово неко већ приметио горе па се извињавам ако се понављам.

Ако је мерило непријатељства број мртвих онда тема нема смисла јер ко што каже сведок(историја) ако је турчин крвав до колена, потурица је до грла.

плус то што се даје легитимитет УСТАШАМА, унијаћеним Србима тако што им се тепа ХРВАТИ.

ја иначе не волим да пискарам јер на овом форуму сам попу.. много банова и сл. али не могу да се уздржим кад видим глупост
Прича се о мурији која има мало постова и провоцира...
Па они су МЕНСА за овакве анкете!

толико.
Back to top
View user's profile Send private message
LocaL_SupporteR
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 69
Location: Belgrado

PostPosted: 15 Jan 2008 20:59    Post subject: Reply with quote

Hatori Hanzo wrote:
Било је и Хрвата, као и Румуна, Албанаца... Наравно, радило се о малом броју војске али су многи народи имали своје представнике у Косовском боју. Нису џабе звонила звона на Нотр Даму у Паризу кад им је стигла вест да је Српска војска однела победу, то су сви доживљавали као заједничку претњу од освајача из Азије. Тад смо им били добри Smile


Звона на Нотр Даму су звонила јер се Влатко Вуковић вратио жив у Босну,и остали европски народи су мислили да смо ми однели победу у смислу да смо поразили, буквално згазили турску војску.
Овим не умањујем значај Косовске битке, напротив зна се да после те битке турци нису неколико година наставили своја освајања.
Што се тиче хрвата, о њима говори само толко да после свега,после свих злодела које су учинили на Србима,они и даље мрзе Србе и опседнути су нама, и величању усташа.
Чак је скоро био и онај концерт оног усташе који је преносила њихова телевизија Mad а који нико није осудио!
_________________

Back to top
View user's profile Send private message
zvezdino
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 11 Nov 2005
Posts: 679
Location: ушће Саве у Дунавац

PostPosted: 15 Jan 2008 21:03    Post subject: Re: лако питање Reply with quote

ZMAJ 357 wrote:
Највећи непријатељ српском народу су Срби(наводно православни).

Можда је ово неко већ приметио горе па се извињавам ако се понављам.

Ако је мерило непријатељства број мртвих онда тема нема смисла јер ко што каже сведок(историја) ако је турчин крвав до колена, потурица је до грла.

плус то што се даје легитимитет УСТАШАМА, унијаћеним Србима тако што им се тепа ХРВАТИ.

ја иначе не волим да пискарам јер на овом форуму сам попу.. много банова и сл. али не могу да се уздржим кад видим глупост
Прича се о мурији која има мало постова и провоцира...
Па они су МЕНСА за овакве анкете!

толико.


Змају тебра,ништа те ја разумео нисам,ај молим те ако ти није проблем,препричај разгоноветније шта си хтео да кажеш.
Жив био.
_________________
...... КАД ПОРАСТЕМ БИЋУ КАО СОГОМОН ТЕЛИРИЈАН......
Back to top
View user's profile Send private message
Celtic
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Sep 2004
Posts: 281

PostPosted: 15 Jan 2008 21:36    Post subject: Reply with quote

Ај да не отварам нову тему. Мада је вероватно далеко од истине, бар мало сам сеирио читајући овај чланак и замишљајући колико би се усташе тек усрале када би се прича обистинила: http://www.slobodnadalmacija.com/20080114/novosti01.asp
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 16 Jan 2008 01:42    Post subject: Reply with quote

усташки злочини!
http://video.google.com/videoplay?docid=7382152105195322675
_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ZMAJ 357
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Jul 2007
Posts: 14
Location: Zmajevo gnezdo

PostPosted: 16 Jan 2008 02:51    Post subject: Врло радо Reply with quote

Шта ти је нејасно ЗВЕЗДИНО?

сад си ме стварно забринуо, дефинитивно не умем да кажем шта мислим

јел оно за МЕНСУ?
javascript:emoticon('photo')
photo
photo
Back to top
View user's profile Send private message
Necro
ДЕЛИЈА


Joined: 12 May 2005
Posts: 203

PostPosted: 16 Jan 2008 10:44    Post subject: Reply with quote

Ова истинита приповетка врло добро објашњава ко су они.


ПИЛИПЕНДА

Симо Матавуљ

Пилип Бакљина спаваше, на огњишту, обучен, покривен хаљком, главом окренутом ка слабом пламену, који је лискао дно лонца, објешена о вериге. Запаљено смреково коријење давало је више дима него пламена; дим је плавио мрачну кућицу, дизао се под сламени кров, покушавајући да изађе кроз једини отвор на крову. Вјетар је сузбијао дим, те би се лице Пилипово намрштило, а промолили се крупни, жућкасти зуби под четкастим просиједим брковима. Кад би вјетар утолио, дим би уграбио прилику да се извуче, те се могаху разабрати: у једном углу кревет, испуњен сламом, али сав расклиман; у другом разбој и на њему њеколико хаљина; према вратима кош и над њим нахерена полица са њеколико комада посуђа; око огњишта још два-три лонца и толико троножних сточића. И то бјеше цијело покућанство!

У дворишту, домаћица, Јела Пилипова, ситна жена, ружна, посматраше на позитку два бременца смрекових пањева, помијешаних са њеколико ситних грабових цјепаница, што су њих двоје са великом муком за два дана насјекли и прикупили по забрежју, над селом. Вјетар је ландарао њеним зубуном и косом без повезаче, а она је намјештала пањеве, како ће товар изгледати већи.

У прегратку гризао је Курјел, ситан, риђ, готово сијед магарац, танких ногу, сама кост и кожа. Над њим, на таванцу, бјеше сложен товар јечмене сламе, његова крма за цијелу зиму, а пред њим, на земљи, бјеше руковијет сламе, његов јутерњи оброк, који је он гризао лагано, готово сламку по сламку. Његов благи поглед био је управљен час на домаћицу час на пијевца и двије кокоши, што према њему чучаху, гледајући га жалостиво. Очевидно ох ин је жалио, особито веселу и лијепу Пиргу, те би радо с њима подијелио своју сламу, кад би то за њих храна била.

Још двадесетак таких кућица, па онда десетак повећих, то је село К. у горњој Далмацију. Село серазасуло на једном рубу равнице, под брежуљцима. Мала старинска православна црква, склонила се за најгушћом гомилом кућа, у средини. А у зачељу села, одвојена, зидала се велика, господска зграда, очевидно богомоља, која би доликовала каквој варошици, а не најсиромашнијем селу Петрова поља.

Јела уђе у кућу, треснувши вратима. У исти мах и вјетар хукну јаче и пламен букну и вода у лонцу узаври, те се Пилип трже, сједе и погледа мутним очима око себе. Кад устаде да се протегне, тада се тек видје да је прави Пилипенда, како су га сељани звали, јер кад диже руке поврх главе, умало не дохвати шевар на крову! Бјеше кракат, дуга врата и обле главе. Беневреци на њему бјеху сама закрпа, а њекада црвена капа, од плијесни црна, натакла му се до клепастих ушију. Кад зијехну, чинило се да ће прогутати лонац.

Јела извади из коша и стави пред мужа земљану здјелу, у којој бјеху око двије прегршти кукурузова брашна, већма црна него жута. Пилипенда уздахну, одмахну главом, па захватив половину, сасу га у врелу воду, па мјешајом проврти кашу. Јела однесе остатак, а донесе њеколико зрна соли и спусти их у лонац. Обоје стадоше гледати како кркља качамак, једући га очима. Најпослије Пилипенда скиде лонац, измијеша пуру и изручи је у дрвену здјелу. Па изиђоше обоје пред кућу да се умију.

Пошто се прекрстише, почеше полако, опрезно жвакати, омјерајући несвјесно, брзо и кришом једно другом залогаје. Кад већ бјеху при крају, Јела ће:

- Јадна ти сам, што ћу!? Немам повезаче! Како ћу сјутра на причешће без повезаче?

Пилипенда слегну раменима, напи се воде, па изађе из куће. Жена изађе за њим, те натоварише магарца. Онда обоје стадоше као скамењени, посматрајући товар, магарца и кокоши. Поњекад, тренутно, сукобили би се њихови празни, тужни погледи, али би их брзо одвратили. Тако изгледаху као два кипа, који оличавају глад и немоћ! Најзад опет ће жена, као за себе:

- Јадни ти смо, шта ћемо? За ово нећеш узети ни пет шестица, колико треба за брашно, а ја гологлава не могу на причешће, те ће се рећи да смо се и ми уписали!

Пилипенда пусти глас, који је наликовао на режање љута пса, па избуљивши крваве очи на жену, запита кроз зубе:

- А хоћеш ли да се упишемо у ту ... ту ... вјеру?

- Сачувај Господе! – рече Јела устукнувши и прекрстивши се.

Онда Пилипенда уђе у магарећи преградак и изнесе најбољу кокош.

Јела, ужаснута, викну:

- Ма зар Пиргу? Хоћеш да продаш Пиргу?

Пилипенда само рече: ,,Е, ја!” па дохвати дугачки штап и пође за магарцем.

Пут је водио мимо нову цркву. Пилипенда чу гдје га њеко озго зовну, али пљуну пут радника, па похита даље, преко њива.

Кад стигоше на колски пут, Пилипенда се осврте на планину Динару, која се бијељаше од снијега: тужним погледом прелети цијело Петрово поље, које се црњаше у сухомразици; погледа жалостиво на сеоца што се нижу по рубовима и учини му се да види како по равни лети она страховита утвара која већ од четири мјесеца дави народ.

То је било зими године 1843. Због необично слабе љетине, још с јесени, завлада глад по горњој Далмацији. Пред Божић мало која кућа имађаше њешто жита, а због слабог саобраћаја у оно вријеме жито је споро долазило с мора у градове, а бездушни трговци ударише превелике цијене. Шумовити и сточни крајеви помагаху се којекако, продавајући дрва, хранећи се бијелим смоком, кољући стоку, продавајући је у бесцијење, али голо Петрово поље нити има шума ни стоке! Кад се већ десило њеколико смртних случајева од глади, онда опћина дрнишка, којој припада Петрово поље, стаде оправљати и градити путове, плаћајући раднике кукурузом. Снажан и вриједан радник, као што бјеше Пилипенда, могаше зарадити пола оке кукуруза на дан, а толико бјеше доста за њих двоје, јер већ крајем љета отидоше им оба сина у Приморје, у најам. Али након њеколико недјеља, опћина прекиде радове, а среска власт набави доста жита и поче га дијелити народу на два начина: католицима на почек (бива, да отплаћују на оброке у новцу, након нове љетине), православнима пак поче поклањати кукуруз, под погодбом да сваки кућни старјешина који буде примао исхрану мора пријећи у унијатску вјеру. Народ се смути. Агитација највише поче у К., гдје не бјеше друге вјере сјем православне. Стари, изнемогли поп настојаше да оразуми своју паству, али баш знатније сељаке страх од глади нагна да се поунијате. То учинише капитан, ађунто, чауш (сеоски кнез, замјеник му и разносач службених листова) и још седам-осам домаћина. То се звало: ,,уписати се у царску вјеру!” Разумије се да је нововјерцима било забрањено улазити у православну вјеру...

Пилипенда је ишао ка граду за својим старим Куријелом, који је набадао танким ножицама, споро одмичући. Али га Пилипенда ниједном не ошину, нити га је икада тукао, јер му жао бјеше свога старога и оданога помагача у ратовању за опстанак. Пилипенда пожали и јадну Пиргу, која једном зараколи и залепета крилима, покушавајући да се отме. Он јој рече: ,,Еј, моја Пирго, жао ми те, али ми је жалије себе! Оплакаће те Јела, ље!”

Дабоме да је Пилипенда на свој начин помало и размишљао о злом удесу који снађе њега и остале, и да је везивао на то њека своја кратка разлагања. То му се највише врзло по мозгу кад би тако за својим магарцем ишао у град, а све се натуривало у облику питања. Питао је Пилипенда Бога:

- Бого мој, зашто ти шаљеш глад на људе кад је мени, јадном тежаку, жао и стоке кад гладује!? И зашто баш шаљеш биједу на нас тежаке, који те више славимо него Лацмани, сити и објесни!? Али, опет, хвала ти кад даде да смо ми најсиромашнији најтврђи у вјери, те волијемо душу, него трбух!...

У њеко доба Пилипенда чу иза себе тутањ корака; упореди се и пође с њим Јован Кљако. Бјеше то живолазан старчић, који је прије двадесет и пет година учествовао у шибеничкој буни против владике Краљевића, кад оно хтједе да поунијати православне Далматинце, а сад Кљако, под старост ипак превјери! Назва Бога Пилипенди и додаде:

- А, јадан Пилипенда, смрзну ли се?

- Валај да хоћу да се укочањим овђе, насред пута, не бих зажалио!

- А јадан, а што ти ... а што се ти не би уписао?

Пилипенда одврати.

- Валај, нећу, па сад цркао од глади! А нећете дуго ни ви сви, па да вам је цар поклонио цијело Петрово поље!

Кљаку и друговима му Пилипенда бјеше живи, оличени пријекор; ипак се насмија и поче извијати:

- Ама, Пилипенда, болан, оразуми се и чуј ме! Не учинисмо ни ми то од бијеса, нити мислимо остати у поганији, него... знаш ... докле изимимо, докле спасемо нејач и чељад, па онда ћемо лако!

Пилипенда пљуну.

- Ја не знам хоћете ли лако и како ћете, али знам да вам образ не опра нико, ни довијека, ни докле вам буде трага!

Кљако се намршти, те ће опоро:

- Блејиш, Пилипенда, али ћеш и ти бити унијат прије Ускрса!

Пилипенда стаде и викну:

- Ја се уздам у мога српскога Риста! Ако ће ми помоћи, хвала му, ако неће, и онда му хвала, јер ми је све дао, па ми све може и узети, и душу! А ти...

Кљако га прекиде.

- Мучи, Пилипенда, ја сам царске вјере!

- А, пасји сине, - викну Пилипенда измахнувши штапином... - чекај да ти притврдим ту вјеру!

Али Кљако побјеже.

Онда Пилипенда, изван себе од гњева, свом снагом удари Куријела. Овај стаде, окрете главу и тужно погледа господара, а Пилипенда се постидје, па га обузе жалост, те сједе на перваз цесте и заплака се!
Back to top
View user's profile Send private message
ZMAJ 357
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Jul 2007
Posts: 14
Location: Zmajevo gnezdo

PostPosted: 17 Jan 2008 06:12    Post subject: Риспектача добри мој Некро!!! Reply with quote

Necro wrote:
Ова истинита приповетка врло добро објашњава ко су они.


ПИЛИПЕНДА

Симо Матавуљ

Пилип Бакљина....
icon_notworthy
Back to top
View user's profile Send private message
bob-ant
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 29 Aug 2006
Posts: 618
Location: на пар км од Маре

PostPosted: 17 Jan 2008 23:48    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:
Наравно, али постоји велика разлика између нових ствари, читавих области које до јуче нису постојале, а појавиле су се у земљама енглеског говорног подручија. У тим случајевима обично се преузима реч. Рекох, сада више него икад, услед бржег развијања технологије. И оних ствари за које имамо реч, али "озбиљније" Rolling Eyes звучи на енглеском, па фолиранти воле да их користе. Пи-ар и остало што си навео су одлични примери малограђанштине.

Код Хрвата је обичај да измишљају речи, ма колико апсурдо или смешно звучале, само да би било хрватско. Говорим о званичном хрватском, јер и тамо нико не каже чврстило за хард-драјв, а спикер на телевизији мора.
То није исто што и пазити на свој језик. То је загриженост да се докаже нешто што се тешко доказује другчије - а баш има везе са темом - национални идентитет.

иду толико далеко да по том "новохрватском" речцу нећу пишу одвојено( не ћу) ?????!!! тако им сада уче клинци у школама.А да не помињем што је аеродром постао "зракопловна лука" и слично.Једноставно-комплекс.Немаш историју,немаш традицију,шта они имају да чувају-ништа.Зато и смишљају ове глупости
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 18 Jan 2008 10:58    Post subject: Reply with quote

а ми то што имамо не знамо...тако да је питање ко је луд.сутра ће испасти да они имају, а ми немамо и нико неће више знати да смо имали.
од `90. од српског језика су настала још три `нова` иако сви користе вукову реформу писма нпр. настали су `хрватски`, `бошњачки`, `црногорски`. наше `елите` нас убеђују да свако има право да свој језик назива како хоће...наравно да има право да назива свој језик акко хоће, али не и мој, и нико нема право да измишља и изврће историју, тако американцима није пало на памет да свој језик назову другачије, као ни мексиканцима или бразилцима и свим осталим латиноаериканцима, него се зове и даље енглески или шпански или португалски.
нама се све контра дешава пред очима, зато... ми треба да се окренемо себи пре свега, да исправљамо своје грешке које смо до сада направили и да не правимо нове, а усташе ко јебе, кад смо ми јаки брига нас какви су други, нажалост велики број Срба данас и даље сања југославију и нема српску заставу у кући и не зна речи своје химне и тако неке основне ствари када је традиција у питању, али се сви нешто бусају...потпуно ушинуће памети, ето то је мени криво
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Necro
ДЕЛИЈА


Joined: 12 May 2005
Posts: 203

PostPosted: 18 Jan 2008 11:19    Post subject: Reply with quote

Слажем се да су измислили многе речи али и многе су на месту.Ја не видим ништа лоше у томе да ми аеродром зовемо ваздушна лука.Кад имаш лепу српску реч,зашто користити страну,макар била и грчког порекла као што је аеродром?
Back to top
View user's profile Send private message
Mikelandjelo
ДЕЛИЈА


Joined: 24 Mar 2005
Posts: 247
Location: Gradiska, Republic of Srpska (West Serbia)

PostPosted: 18 Jan 2008 20:40    Post subject: Reply with quote

A раскружје, зракомлат, занагласна дуљина ... Rolling Eyes

Јесте ли знали да је Венецуела постала Венезуела ... Има тих бисера милион.
_________________
Ако ли те заборавим, Косово, нека ме изда десница моја!
Back to top
View user's profile Send private message
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 18 Jan 2008 21:41    Post subject: Reply with quote

А перилица што живи дуље уз Калгон?
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
LocaL_SupporteR
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 69
Location: Belgrado

PostPosted: 19 Jan 2008 10:54    Post subject: Reply with quote

А кондом зову Бранимир Главаш. Laughing
_________________

Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 26, 27, 28  Next

View previous topic :: View next topic
Page 4 of 28

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop