DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Водич кроз Србију
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 19 Nov 2007 21:56    Post subject: Reply with quote

Твоје село је стварно за причу...

Ево једне слике из манастира Свете Тројице на Овчару, нисмо хтели да кваримо амбијент сликањем, ионако не може атмосфера да се дочара сликом. У манастиру смо били још неколико пута од тада, и свима бих топло препоручио да сврате. Кад се прође Чачак, кад идете из Београда, мало пре Овчар бање, видећете таблу за манастир Свете Тројице и Преображење, који се налазе недалеко један од другог, неких десетак километара од скретања са пута, потпуно изоловани од света, као што је Организатор већ и описао...



Лево је новији конак са трпезаријом и капелом, а десно се само мало види црква, јако стара из чини ми се 16. века (нисам сигуран). Иза је стари конак и монашке келије, и још неке помоћне зграде. Као што рекох, треба ипак видети.

У Преображењу (женски манастир), нисмо били, али је јако близу, свега пар километара пута.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 19 Nov 2007 22:18    Post subject: Reply with quote

Сеоска идила подно Овчара:



_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 19 Nov 2007 22:31    Post subject: Reply with quote

Поглед из ваздуха на село одакле је наш културни гигант Жељко Митровић:



Пас који прича, зна да каже ЉИ-ЉА-НА, само немојте да кажете Куриру да не наруши мир у Дучаловићима:


_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 19 Nov 2007 22:57    Post subject: Reply with quote

Велики Грабовски, село Граб на Јелици:


Бесна конобарица:


Детаљ:


Етно "Грабовски":




Купатило:


Иначе, спавање је нефто много јефтино, власник нам рече ваљда 7 евра? Мада на сајту за сеоски туризам пише да је 1000 динара. Мислим да то важи за период трајања Сабора трубача у Гучи, кад је на Грабу боље него доле, тако се бар прича. Све у свему, обавезно посетити.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
CominCorect
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 17 Jun 2003
Posts: 980
Location: кућица од чоколаде

PostPosted: 20 Nov 2007 06:21    Post subject: Reply with quote

не знам да ли је можда неко био тамо и да ли има слике да постави..али сасвим случајно сам пре једно 4 месеца, када сам ишао код другара из Јагодине на свадбу посетио и један Манастир у близини Параћина где се он венчао..ради се о селу Лешће или тако нешто..где се тај манастир налази..ао ниси већ био Хатори препоручујем да посетиш...ја сам се збунио кад сам видео и ниам могао да верујем да тако нешто постоји на таквом месту..по причи, Отац манастира је то направио сам својим трудом и донацијама које је скупљо...Манастир још није завршен..али и сада је невероватан..Црквена звона је добио из Русије..а поред манастира на поточићи који ту пролази је направио и 2 рибњака са огромним пастрмкама..потрудићу се да нађем слике ако ништа те са венчања па да окачим са све сватовима Laughing али ОБАВЕЗНО правац Лешће! као што кажеш, немогуће је то речима описати...а срамота је да се тако нешто и не посети, јер нисмо ни свесни какве лепоте све имамо!
_________________
СЕВЕРНА АРМИЈА=РЕД+РАД+ДИСЦИПЛИНА
Back to top
View user's profile Send private message
petar-DELIJE024
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Jul 2004
Posts: 668
Location: у сред среде

PostPosted: 20 Nov 2007 12:16    Post subject: Reply with quote

Село се зове Лешје, а налази се на планини Баба у источно од Параћина, према Зајечару..
Био сам више пута, и сваки пут останем без текста.

http://manastirulesju.org.yu/

Ево и њихов сајт, ту можете наћи слике.
_________________
У борби истине и лажи, правде и неправде, неутралност значи помагање зла!
Back to top
View user's profile Send private message
Швалер
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Sep 2003
Posts: 536
Location: Винипенг,Канада

PostPosted: 20 Nov 2007 13:00    Post subject: Reply with quote

Quote:

У фебруару су кобасицијада у Турији и сланинијада у Качареву али то је већ комерцијала. Ако имаш склоности ка ловном туризму тад има доста сусрета ловаца.

Ал мислим да би теби највише одговарало да посетиш манифестацију "ОД ТРАГОВА ДО КОРАКА-СУСРЕТИ СЕЛА У СВИЛАЈНЦУ", то је андерграунд!


Хвала ти брате ..сланинијада ме не привлачи...има ми неку одбојност одма од почетка Smile
Е али у Турији је Швалер био док то још није била баш таква комерцијала... тада сам био и млад талентован фудбалер...па смо ту имали и као неку утакмицу пријатељску...ја нисам дочекао ни половину првог полувремена (мислим у игри) морали људи да ме ваде из игре колико сам био пијан..три пута сам падао сам нигде никога запињући за траву..
Е овај сусрет села ми се чини интересантан... мада сам био на једном тамо код мене у крају и није било нешто.. руку на срце то је био сусрет два села..
_________________
http://youtu.be/zWXem8buI98
Back to top
View user's profile Send private message
Pedjo_BBrdo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 28 Sep 2003
Posts: 586
Location: Небеска Србија

PostPosted: 21 Nov 2007 03:42    Post subject: Reply with quote

Дајте људи да се лепо направи календар свих ових манифестација па да се упишу сви датуми и онда да људи лепо могу да планирају кад је шта Smile.
За пола ових ствари први пут чујем и то чујем тек кад се заврши,а и сами видите да увек искрсне неко ново дешавање већини нас непознато,па би био ред да се сви мало боље упознамо са овим општенародним весељима icon_pijan .
_________________
"Границе између Православља и јереси су исписане крвљу." (Старац Јероним Светогорац)
Back to top
View user's profile Send private message
Каспер
ДЕЛИЈА


Joined: 28 Aug 2008
Posts: 120

PostPosted: 12 Nov 2009 13:11    Post subject: Reply with quote



Postoji nekoliko žitija o životu Svetog Oca Prohora Pčinjskog, a jedno od njih kaže ovako:

,,Prohor je rođen u prvoj polovini XI veka u nekom od sela na Ovčjem polju., kao jedino dete imućnih roditelja Joakima i Ane. Posle njihove smrti, kao vrlo obrazovan, školovan mladić, odrekavši se svega nasleđa i svetovnog života posvećuje se veri i Bogu. Povlačeći se u usamljenički život, našao je stanište u jednoj pećini kraj planinskog izvora, koji i danas postoji pored hrama Svetog Đorđa u Starom Nagoričinu. Loveći u tim krajevima, vizantijski vojskovođa Diogen, goneći ranjenu srnu koja je kod Prohora našla utočište, sretne se sa starim isposnikom od koga se uplaši i počne bežati. Vidoviti starac pozove ga i reče mu da ide u Carigrad, gde će biti izabran za Cara. Diogen ubrzo postane car (Roman IV Diogen, 1068.- 1071.), ali zaboravi na proroka Prohora, zbog čega ga ovaj u snu prekori. Car potraži pustinjaka u pećini nagoričkoj pred kojom ga je sreo, ali kako ga ne nađe, podiže na tom mestu hram i posveti ga velikomučeniku Georgiju. Ova crkva i danas stoji u selu Staro Nagoričane, ali znatno izmenjena kao zadužbina srpskog Kralja Milutina. Prorok se Diogenu ponovo javi u snu i reče mu da ga potraži uz Pčinju, na planini Kozjak, u pećini nad kojom spazi belog orla. Pronašavši pećinu i u njoj telo pustinjakovo, car naredi te mošti Prohorove prenesu u novi hram Svetog Georgija. Međutim telo Prohorovo se tri puta vraćalo na Kozjak te car naredi da ga prenesu u Carigrad. Međutim, ni to ne učini jer nikakva sila ne mogaše podići kovčeg sa zemlje, pa odluči da tu podigne veličanstveni hram i posveti ga Ocu Prohoru.

http://www.discoverserbia.org/sr/jugoistocna-srbija/prohor-pcinjski
Back to top
View user's profile Send private message
рашанин
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Oct 2009
Posts: 237
Location: kod jataka...

PostPosted: 12 Nov 2009 17:51    Post subject: Reply with quote

Као што је већ писано на форуму,на реци Ибар се одржава Весели спуст од средњевековног града Маглича до Матарушке Бање код Краљева.Осим овог спуста одржава се и СПУСТ БЕЗ ГРАНИЦА,који креће од Јериња до Рашке.Наравно како и сам назив каже,циљ манифестације осим доброг зезања и дружења је и то да се покаже да формална административна линија између Србије и Косова и Метохије НЕ ПОСТОЈИ,нити ће икада постојати.
Нешто више о самом спусту можете прочитати на сајту http://www.spustbezgranica.co.rs/
Такође ту можете погледати и галерију слика,изглед кампа,АЛТЕРА ФЕСТ који се одржава у Рашки,све у свему одличан провод за време трајања читаве манифестације.Ако се узме у обзир и то да сем природних лепота Копаоника и Голије,река Ибра и Рашке,велики број манастира чине такође овај крај изузетним.Није без разлога долина реке Ибар названа Долином Србских Краљева.Светиње као што су Жича,Студеница,Градац,Стара и Нова Павлица,Бањска,Манастир Сочаница(Манастир Св.Јована) чине овај крај једним од најлепших у Србији.
Семетешко језеро са својим плутајућим острвима је нешто јединствено и то би свако требало да види и да доживи.О њему ћу вам написати нешто више други пут са све сликама овог бисера природе....
_________________
https://youtu.be/zLfXw7IicGs
Back to top
View user's profile Send private message
Нема предаје!!
ДЕЛИЈА


Joined: 25 Sep 2011
Posts: 106

PostPosted: 01 Aug 2012 20:19    Post subject: Reply with quote

Ово је веома добра тема, а могли би сви заједно да се потрудимо да је претворимо и у корисну тему! Многи од нас би могли да представе свој родни крај, своју општину, или омиљени регион... Као што је оснивач теме и написао "Упознајмо Србију да би је још више волели".

Пошто је тема пала у заборав, да је мало освежимо.

Ја бих да представим један мали део источне Србије. Маршуту од Петровца на Млави па на даље...

Када се крене од Петровца југоисточно према Хомољу, наилази се на бању Ждрело. У последњих неколико година изграђени су базени (са спа центром, тобоганима, турским купатилом...) и хотел. Занимљиво је да се овде људи и зими купају јер је температура воде 40 степени целзијусових. Иначе, вода је веома добра за кожне болести. Бања се налази уз сам пут. Ево и једне фотографије хотела...



Након бање после неколико километара улази се у прелепу Горњачку клисуру коју усеца река Млава! На самом улазу у клисуру са десне стране налази се рибњак у коме можете купити пастрмку. Cool Такође, имају и ресторан, тако да можете и да ручате ту.

Горњачка клисура


У клисури се налазе и два извора веома хладне пијаће воде, један изнад пута, други испод пута, до Млаве. Овај испод пута је добар за избацивање камена и песма из бубрега (тако сам чуо).

Река Млава (овај предео можете видети ако се спустите до овог другог извора)



На километар од другог извора пијаће воде, изнад десне обале Млаве налазе се Митрополија са Малом црквом и манастир Благовештење.



На 18. километру од Петровца наилази се на манастир Горњак који се налази на десној обали Млаве! Изграђен је у периоду од 1376-1380. године као задужбина кнеза Лазара.





Толико у овом упису. Када будем имао времена, написаћу још један упис којим ћемо окончати ово "путовање".

П.С. Надам се да упис није конфузан, покушао сам да будем што краћи и прецизнији.
Back to top
View user's profile Send private message
Филип
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 85

PostPosted: 08 Dec 2014 15:28    Post subject: Reply with quote

Село Чокешина подно Цера одакле су и моји. Прелепо место


Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
RdsBgd
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 19 Apr 2014
Posts: 45

PostPosted: 11 Dec 2014 09:38    Post subject: Reply with quote

Гора, Шар-планина, најјужнија тачка државе Србије и иначе мој крај...
Песма која иде уз ове слике https://www.youtube.com/watch?v=M6HMiG6HATY
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.184772961542937.38080.125948017425432&type=3
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

View previous topic :: View next topic
Page 6 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop