DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Водич кроз Србију
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
CominCorect
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 17 Jun 2003
Posts: 980
Location: кућица од чоколаде

PostPosted: 14 Oct 2007 19:29    Post subject: Reply with quote

реците нам молим вас неку детаљнију информацију..да ли се заиста ради о дуван чварцима , од када датира та манифестација...када се појело највише чварака...ко је победник овогодишљег такмичења..немојте да сте шкрти, што исцрпније податке молим вас. Laughing
_________________
СЕВЕРНА АРМИЈА=РЕД+РАД+ДИСЦИПЛИНА
Back to top
View user's profile Send private message
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 14 Oct 2007 20:58    Post subject: Reply with quote

CominCorect wrote:
реците нам молим вас неку детаљнију информацију..да ли се заиста ради о дуван чварцима , од када датира та манифестација...када се појело највише чварака...ко је победник овогодишљег такмичења..немојте да сте шкрти, што исцрпније податке молим вас. Laughing


То се и подразумева
_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Швалер
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Sep 2003
Posts: 536
Location: Винипенг,Канада

PostPosted: 15 Oct 2007 14:49    Post subject: Reply with quote

молио бих (нисам мислио на босну и херцеговину) људе добре воље ако знају за нека догађања у фебруару да напишу... е да обавезна ствар да није комерцијални скуп....
хвала...
_________________
http://youtu.be/zWXem8buI98
Back to top
View user's profile Send private message
Пера Којот
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 24 Jan 2006
Posts: 26

PostPosted: 15 Oct 2007 21:18    Post subject: Reply with quote

Та како је зову "чварчијада" се одржава од прошле године:значи ова је била друга по реду.Да су дуван чварци јесу стварно јер се у нашем крају тако праве.И ја сам чуо да је било пуно људи али немам прецизнијих информација,јеби га запио сам се у другој кафани па нисам био у могућности да одем Very Happy .Када сазнам нешто више јављам.
Back to top
View user's profile Send private message
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 16 Oct 2007 08:24    Post subject: Reply with quote

Швалер wrote:
молио бих (нисам мислио на босну и херцеговину) људе добре воље ако знају за нека догађања у фебруару да напишу... е да обавезна ствар да није комерцијални скуп....
хвала...


У фебруару су кобасицијада у Турији и сланинијада у Качареву али то је већ комерцијала. Ако имаш склоности ка ловном туризму тад има доста сусрета ловаца.

Ал мислим да би теби највише одговарало да посетиш манифестацију "ОД ТРАГОВА ДО КОРАКА-СУСРЕТИ СЕЛА У СВИЛАЈНЦУ", то је андерграунд! Laughing
_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ЛудиШеширџијa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 09 Nov 2006
Posts: 331
Location: У земљи чудеса

PostPosted: 16 Oct 2007 14:59    Post subject: Reply with quote

Код нас у селу кад неко некога хоће да убије само га позове у лов и ..... ДРМ
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=62Pkr5xWbX8
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 16 Nov 2007 02:13    Post subject: Reply with quote

икс wrote:
препоручио бих свима да посете ''српску Свету Гору'', односно манастире Овчарско-Кабларске клисуре, као и саму клисуру...
мислим да се на том малом простору налази 10ак, можда и више манастира, а ја бих пре свега издвојио манастир Свете Тројице, који је поприлично издвојен од осталих у дивљини, на падинама Овчара, и рекао бих по архитектури најлепши манастир... Нисам сигуран из ког века потиче манастир, али чини ми се да сам негде прочитао да најстарији писани помен о манастиру потиче из 16. века... Нисам сигуран да ли баш сваке године, али Патријарх лети неколико дана борави у овом манастиру...
ево и кратак текст који мало описује ''српску Свету Гору'':

Quote:
На путу Чачак-Пожега, у природним лепотама огромне клисуре коју гради Западна Морава протичући између стеновитих врхова Овчара и Каблара, скривено је мноштво манастира, цркава и капелица, који се једним именом зову Овчарско-кабларски манастири или "Мала српска света гора". Ту су данас манастири, метоси и цркве Ваведење, Вазнесење, Преображење, Сретење и Света Тројица на десној и Благовештење, Илиње, Јовање, Успење, и Никоље на левој обали Мораве, а интересантна је и збег црква "Каденица" и црква посвећена Светом Сави са извором лековите воде. Сами врхови Овчар и Каблар представљају упечатљив призор, а Западна Морава која протиче између њих повремено се проширује у језерца чисте, зелене воде, а повремено се сужава и прави рукавце преко којих постоји неколико уских висећих мостова.


када будем нашао прикладну слику за манастир Свете Тројице, поставићу...



поред тога бих издвојио једну врло интересантну црквицу...



Quote:
Под старим литицама Каблара, испод једне стене у малом удубљењу камена, извире вода која се ту задржава и прави мали резервоар запремине 2-3 литра.

Та вода не отиче, али је увек има и када се узима у великим количинама.

Ову воду народ зове ¨водица Светог Саве¨ и верује се да је она чудотворна.

Код извора је 1938. године подигнута црквица посвећена Светом Сави.



Хтео бих мало да допуним, али и исправим ово што сам поодавно написао...
дакле, пре свега да се исправим... Написао сам Патријарх лети борави у манастиру Свете Тројице, међутим, истина је да борави у манастиру Благовештење.
Хатори, колико си сигуран да се Патријарх замонашио у манастиру Вујан? сада сам мало збуњен, јер сам мислио да се он замонашио управо у Благовештењу, где често и борави, а такође сам чуо да је био тешко болестан и да се ту излечио... Нисам потпуно сигуран, тако да, ако имаш неку проверену инфомацију, подели је са нама... Wink

уз то, још бих нешто написао о Савиној води, о којој сам раније нешто нашао на интернету, а сада пишем из прве руке... Smile
прво да кажем да сам одушевљен, и да ме још држе утисци, иако је то било пре скоро два месеца... из Овчар Бање, путоказом долазите до ресторана Дом, где креће мала стазица, ширине таман да човек може да хода, и након 45 до 60 минута, а можда и више, потпуно смо се изгубили... Laughing ни сами не знамо како... у сваком случају, не надано и почели пењање, поприлично касно, тако да смо после неког времена одустали... Следећи дан, за око 20ак минута хода смо били пред црквицом... Стварно диван призор, а прилаз врло тежак, још уз то нисмо видели један неприметни путић, па смо четвороношке стигли до саме капије... Laughing сама црквица је закључана, а пре тога смо били у манастиру Никоље, па нам је Монахиња дала тамјан, да окадимо црквиву, а ту смо купили и свеће, и запалили их на предвиђеном месту пред црквицом... Иначе, стварно је невероватно где је изграђена црквица, да кажем у једином малом удубљењу са те стране Каблара, где је то било изводљиво, и као што један од другара рече: ''Бог је хтео да овде буде црквица!'' Smile и стварно тако изгледа када сте горе... мало смо ту седели на клупици, видели место где се налази вода, међутим, у том тренутку воде није било, али се види да је увек влажно, и ту стоји црево и други реквизити потребни да би се дошло до воде... Црквица иначе изгледа много лепо, што ћу сликама и документовати... Wink
Толико од мене, и, стварно свима препоручујем да уколико се нађу близу, обавезно посете манастире Овчарско-Кабларске клисуре, и наравно Савину воду...
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 16 Nov 2007 02:28    Post subject: Reply with quote

http://img266.imageshack.us/my.php?image=dsc00832mn7.jpg

http://img266.imageshack.us/my.php?image=dsc00813vb9.jpg

http://img266.imageshack.us/my.php?image=dsc0081722222222222wi4.jpg

http://img266.imageshack.us/my.php?image=dsc00830dg6.jpg

http://img266.imageshack.us/my.php?image=dsc00825xx7.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Celtic
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Sep 2004
Posts: 281

PostPosted: 16 Nov 2007 16:18    Post subject: Reply with quote

Патријарх Павле се замонашио у манастиру Благовештење, мада је боравио и у Вујану.

Ово ме подсети на једну чињеницу, коју можда неко не зна а лепо је да се запамти. Ава Јустин Ћелијски се родио на Благовести 1894. а умро на Благовести 1979. године. Световно име му је, погађате, било Благоје (Поповић).
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 18 Nov 2007 01:47    Post subject: Reply with quote

Хвала на потврди... Wink

Иначе, кад си поменуо Аву Јустина, предложио бих свима, који још нису, да погледају документарнo-играни филм ''Ава Јустин''...

http://img148.imageshack.us/my.php?image=avajustinlo1.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 18 Nov 2007 20:55    Post subject: Reply with quote

Икс, Селтик ти је потврдио информацију па претпостављам да сте вас двојица у праву. У Вујну стоји урамљен текст који је изашао у Православљу у коме се описује живот искушеника Гојка који је смртно болестан дошао у манастир Вујан, да ту оконча свој живот. То је било рецимо тридесетих, или чак крајем двадесетих година двадесетог века. Пише како се молио над "моштима Светитеља из 13. века" (који се иначе чува унутар цркве), и да је ту оздравио напрасно. Врло је могуће да сам заборавио ако је писало да се потом замонашио али у другом манастиру, односно Благовештењу. Искушеник Гојко је, наравно, постао монах Павле, данашњи Патријарх Српски.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 18 Nov 2007 22:17    Post subject: Reply with quote

нешто врло интересантно везано за Манастир Вујан...

Quote:


У манастиру се као посебна драгоценост чува дрвени крст израђен руком патријарха Павла 1946. године у време док је био искушеник овог манастира.
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 18 Nov 2007 22:41    Post subject: Reply with quote

Ево 2007. на измаку а ја још нисам описао Косидбу... Па би био ред да напишем пар речи. Даклем, Косидба на Рајцу је традиционална српска манифестација која се одржава од давне 1892. године, а од 1964. редовно сваке године. Одржава се сваке године средином јула (ове године од 13-15. јула). Цитираћу непознатог аутора из једне књиге о туризму у Србији који каже:

"Стари путописци назвали су ову планину у западној Србији, недалеко од Љига, огранак Сувобора, рајем на земљи. Отуда име Рајац. Сваке године средином јула, око Петровдана, током више од једног века, тамо се одржава "Косидба на Рајцу", једна од најлепших туристичких манифестација етнографског карактера у Србији. Програм дочарава стари народни обичај мобе, када читаво село крене у помоћ једном домаћину да обави голем посао. Одувек је Косидба значила такмичење најбољих косача на планинским ливадама, али и променаду живописних народних ношњи и народног стваралаштва уопште, најлепших младића и девојака, игара и песама."

Врло лепо и истинито описано. Српкиње најлепше изгледају у народним ношњама што су потврдиле и водоноше које су уморне косце снабдевале водом на више него врелом јулском сунцу. Штета што нисмо сачекали избор за најлепшу водоношу, журили смо у оближње село где су нас чекали домаћини на ручку Wink Знамо сви какво је лето било, а те недеље кад се одржавало финално такмичење Косидбе, било је сто степени у хладу кога у околини није било. Зато смо врло брзо остали без једног члана који нје могао да издржи напоре. Те околности ипак нису умањиле природне лепоте које се пружају посетиоцу Рајца и лако је било наћи оправдање називу планине, што се по мало и види на наредној слици:


Главном такмичењу претходило је једно ревијално које је било и занимљивије, искрено речено. Ево једне фотке са ревијалног дела:


Све је било праћено коментарима једног средовечног човека који је седео на хауби војног џипа са сламеним шеширом и микрофоном у руци и без престанка причао, полу-пијан, полу-опаљен сунчаницом, мртав озбиљан а никад смешнији. Када је такмичење завршено, маса је кренула полако да се сели на ниже падине планине где су на путним завојима који воде од планинских висова ка нижим деловима и селима Славковица и Ба (познатих по Четничким скуповима), и укључењу на Ибарску магистралу недалеко од Љига, биле смештене популарне "шатре" са непопуларним ценама пића. Најелитније место у тим поподневним часовима била је шатра код, е заборавио сам на велику штету код кога, али што је најбитније ту је певао Туња, велика певачка звезда из околие Лазаревца који баш зна да дигне масу на ноге! Пева и убацује коментаре, најјаче, волео бих поново да гледам његов наступ. Нисмо се враћали касније али се чуло да су биле и трбушне плесачице, што поред тога што гарантује добар смех ипак много одудара од целе атмосфере и представља неки нови иступ и извитопереност популарне турбо фолк културе. Да није трач, увереили смо се пре неких месец и по дана на Купусијади у Мрчајевцима где смо гледали лајв верзију "Мали мрав" са све Ајшом трбушном плесачицом (али о тим детаљима другом приликом).

Поред хиљада дрангулија које су се могле купити као сувенир са ове манифестације, издвајају се неке. Мислим да сам већ споменуо мајице "Рајцем брију косе делије их носе", а ту је био и цига који је продавао сечиво косе, а Организатор и ја смо присуствовали његовој вероватно јединој продаји тога дана када је много срећан узео својих сто кинти и отишао на пиво. Онда, био је ту неки, рекло би се уметник, који је продавао ручно прављене казане за ракију, односне читаве скаламерије (како се беше зове то?) са којима се ракија прави. Тако минијатурни, од рецимо пола метра-метар, могу да праве ракију. То је више као украс али нам је испричао како је правио неким нашим земљацима што су бауштелисали по арапским земљама где је алкохол строго забрањен. Па је земљак правио сам своју љуту, домаћу, па га замало ухватили али се извукао тако што је "инспекцији" направио сок од шљиве. Србија бре. Рекох већ, нисмо остали до краја званичног дела и проглашења победника, али смо се врхунски провели. Узели смо ладну лубеницу и отишли у оближње село на ручак и ракијицу, а онда касније навратили до Такова где је подигнут Други српски устанак, а путешествије наставили на Овчару и Јелици... О томе касније, а може и Организатор да прича а ја ћу да поткрепљујем фоткама Wink

Ево и званичног такмичења где је наступило нас 15:


Ево Организатора скупа и мене како по мало тужни одлазимо са светковине јер нисмо победили:


Имате топле препоруке од мене да посетите Косидбу. Четири звездице од пет. Али дођите последњег дана кад је финално такмичење, и то негде око десет ујутру, да не пропустите дешавања. И нађите смештај у околним селима, ако немате родбину као ми Cool Останите и у вечерњим сатима кад су све фаце из околине ту, али не мангупирајте се много да не раде виле. И наравно, наставите путешествија по Шумадији, штета је да се одмах враћате кући кад се не зна где бисте пре могли да одете...
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 18 Nov 2007 22:46    Post subject: Reply with quote

http://www.selo.co.yu/

Одличан сајт на коме се може наћи смештај широм Србије! Веровали или не има пуно понуда и за 400 динара по особи, у пар примера чак и мање! А просечне цене су од 500-800 мада има и за 1000, 1200 па и скупље, чак до 9000. Можете тражити по регионима или по типу смештаја. Ако вас занимају конкретније информације, само укуцајте име и презиме, мејл и неку шифру која стоји испод, и послаће вам контакт телефоне од домаћина на мејл.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Organizator skupa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Jun 2005
Posts: 772
Location: лепо овде...

PostPosted: 19 Nov 2007 15:31    Post subject: Reply with quote

Након посете косидби и одмора од пакленог дана, сутра крећемо на Овчар, са намером да уз обилазак родбине једног члана експедиције свратимо у један од овчарско-кабларских манастира Св.Тројице.
Манастир је за разлику од оних у самој клисури поред мораве(уз пут којим се иде на море) смештен у једној увалици Овчара и није га лако ни пронаћи ни стићи до њега.
Налази се у прелепом окружењу. Пут до њега води кроз шуму тако да нас није горело Сунце као претходни дан иако је температура била скоро иста. Осим што је у предивном окружењу, манастир се може, мало је рећи подичити, и прелепом унутрашњошћу. Види се да монаштво заиста са љубављу ради на спољном изгледу манастира.
Ту смо се упознали са монахом, иначе пријатељем из детињства једног члана дружине. Наравно упознавање са историјом манастира и неколико духовних поука. Окрепљени манастирском водом крећемо у посету родбини, а мало затим крећемо у угоститељски бисер овог краја.
На обронцима легендарне планине Јелице, у селу Граб, налази се угоститељски објекат "Велики Грабовски". Прелеп поглед који се пружа на Драгачево, јефтина ракија, садржајно двориште, опуштени домаћини, укусна домаћа храна. Стварно место је за целодневни боравак. Газда је често у фазону - овде вам је ракија, овде пиво, ја имам неке корпе да плетем, ви се служите. После каже неку офрље цену која је често веома испод ионако јефтиних цена, мада чуо сам да зна и да пребаци Very Happy .
Овај део Србије свакако има огроман потенцијал што се тиче културно историјских и туристичких атракција. Биће тешко описати их све, али трудићемо се у паузама косачких тренинга. Сад је ионако снег па радимо само кондиционе.
Шаљи слике, а могли би и моје село лепше од Париза да опишемо, а?
_________________
Подигни се Мати мила, да нам будеш што си била!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic :: View next topic
Page 5 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop