DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

модерни фудбал, модерни навијачи
Goto page 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 29 Feb 2012 20:13    Post subject: модерни фудбал, модерни навијачи Reply with quote

Ко је за , ко је против и зашто ???

sesi wrote:
Галатасарај 3 - 2 Бешикташ - 3Д кореографија

http://www.youtube.com/watch?v=2dZ1grmUsew&feature=player_embedded

занима ме мишљење ових искуснијих, што организју кореографије Smile
колико је по вамо ово добро урађено, оригинално, компликовано...?


НПЛ wrote:
Ова кореографија је добила по мени више медијске пажње него што је заслужила. Ово није ни први ни последњи пример ових "3д кореографија", и већ је било приче о томе на другим темама. Ево ти нпр. једна по мени још лепша која је постављена на овом форуму http://www.ultras-tifo.net/images/stories/news/2011-2012/hertha-nurnberg/10.JPG .
Мислим да не бисмо требали да форсирамо ово из пуно разлога, а што се тиче изводљивости на Северу, могло би од оног дела где почиње кров, значи изнад половине трибине да одрадимо вероватно,али кажем опет ја то не бих радио,јер безвезе да ми копирамо неке групе по европи(ево сада и турској) које нам нису ни до колена. Када буде требало инвентивности,смислиће се нешто ново. Ионако овим кореографијама које смо имали до сада постављамо стандарде,набијамо комплексе и како оно даље иде Laughing

П.С. Имали смо ми и своју верзију 3д кореографије
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 29 Feb 2012 21:02    Post subject: Reply with quote

Морам због наслова да те питам да не би долазило до забуне, да ли си поставио уопштено питање о модерном фудбалу и навијачима или о овим кореографијама? Јер што се тиче ових кореографија, не бих их баш поистовећивао са модерним фудбалом, јер не знам да ли су оне производ тога. Али у сваком случају као што сам написао, нисам нешто загрејан за опцију да заживе и код нас,иако зна лепо да изгледа. Имамо ваљда свој фазон који фурамо...

Иначе апсолутно против модерног фудбала, хот-дог навијача, дифенс "балона" итд!
Зашто? Јер мислим да је највећи пораз једне групе да његову трибину преплаве такви.
Исцртана лица и тела као да је извођач у циркусу а не навијач, "You never walk alone" коју пева цео стадион(не мислим на Ливерпулов!!!) , скандирање сваком играчу који постигне гол а после тај исти дрес и клуб пљуне, честа позоришна атмосфера, забрана бакљи,димова,стробова, чак је на светском било плаћено и оним корејанцима да ударају у плочице итд.
Нераздвојни појмови са модерним фудбалом а који се сваком правом навијачу гаде и на сам помен!
Било је много наших по стадионима где се игра "модеран фудбал", могу вероватно још много о овоме да напишу.
Имамо и пример Салцбурга (Ред Була) ко зна о чему причам.
Иначе по Аустрији и Немачкој скоро свака група има транс Gegen den modernen Fußball - Против модерног фудбала. Има и по другим земљама.










И тако даље:
http://images.spox.com/userfiles/D/5/G/d/t/yfiKhCowtemqL7x9ZICqZa.jpg
http://www.schwatzgelb.de/media/fotos11-12/buli/tsg-bvb/TOM_5480.jpg
Чак су и рвати против модерног ногомета Laughing http://1.bp.blogspot.com/-3YR8HmQCE5A/TVsG53NeOXI/AAAAAAAAADc/XBXg8IUMCCI/s1600/protiv_modernog_nogometa333.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-FLDTtDqBphg/TVsG37jgzXI/AAAAAAAAADM/EOWzoMxSge0/s1600/article-0-032B3BA0000005DC-574_468x320.jpg
http://www.indehekken.net/wp-content/uploads/2010/08/against-modern-football.jpg
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQgTE09e8ZorhDvAbHSDYcHJey4iWYpGr0tBkeYswPmwScFhDqWDWgHhTJ6Cg
Back to top
View user's profile Send private message
шумски_коњ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 06 Feb 2012
Posts: 498

PostPosted: 29 Feb 2012 21:17    Post subject: Reply with quote

Занимљиво ми је да су Челзијеви навијачи против модерног фудбала,а њихов клуб је управо због тога јак...Што се тиче модерних навијача замислите само утакмице Премијер лиге да имају ''праве'' навијаче,играчи би имали већи мотив,атмосфера неупоредиво боља...Али Челзи од њих неће зарадити пара колико ће од Кинеза који ће после меча да опустоше продавницу са сувенирима...Све је у парама....
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 29 Feb 2012 21:26    Post subject: Reply with quote

Питао сам уопштено , а ова кореографија може да послужи за почетак расправе !
То што неко носи пароле "против модерног фудбала" а ништа не ради конкретно делима против, онда је и он сам део тога, "модерних навијача", и то више ради из моде зато што је видео код других, него из истинског и суштинског убедјења.
Мени су кореографије ове врсте одвратне. Ово више личи на отварање неког такмичења него на навијачку трибину. По мени, није у реду ни радити кореографију пре него што се отворе капије стадиона за све и тражити посебне дозволе за њу. Кореографија је једино исправна ако се унесе на улаз заједно са навијачима и када продје контролу на капијама. У том случају и домаћи и гостујући навијачи су у позицији да направе кореографију истог квалитета, само зависи од способности трибине. Нешто као како то функционише у Аргентини.
Мени је и разглас део модерних навијача и модерног фудбала. Колико је допингована екипа у предности у односу на ову другу, толико су и навијачи са разгласом у предности у односу на ове друге.
На овој теми би требали да износимо позитивне и негативне примере и да коментаришемо општу ситуацију, да људи и о тим стварима створе неку свест.
Наполи - Челзи
кореографија унета регуларно на улаз и постављена 1/2 сата пре утакмице
катастрофа су ови мобилни телефони

http://www.youtube.com/watch?v=9AjZ4sdDxNc&feature=player_embedded

после утакмице музика са разгласа. Песма "'O surdato 'nnammurato" је о војнику Наполитанцу који је 1915. у рову и ратује, али пати због своје девојке коју је оставио кући. Буквално је много тужна и слична са нашом "Тамо далеко", чак је у исто време и смишљена.
Обратите пажњу како у секторима где су ултраси не желе да шире шалове и да буду део диригованог спектакла, чак су и навијали за себе, али не може да се чује због тога што песму пева већина стадиона ...

http://www.youtube.com/watch?v=Mdvy7JAXnyc&feature=channel_video_title

Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
ultrazonfaultrazonfa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Nov 2010
Posts: 613

PostPosted: 29 Feb 2012 21:59    Post subject: Reply with quote

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/431995_261084530629299_100001832633008_639544_351727715_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/404730_261084937295925_100001832633008_639558_1606667297_n.jpg

мене највише нервирају ови нови модерни стадиони.. упоредити стари стадион легије и овај нови стерилни. све би дао да нам маракана остане оваква каква јесте.
Back to top
View user's profile Send private message
сеси
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 31 Dec 2010
Posts: 618

PostPosted: 29 Feb 2012 22:03    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
Мени је и разглас део модерних навијача и модерног фудбала. Колико је допингована екипа у предности у односу на ову другу, толико су и навијачи са разгласом у предности у односу на ове друге.


један од примера који је био упечљтив, скоро неки дерби на ЈНА, где стока пушта њихове тобоган песмице преко разгласа, огромни звучници постављени испред севера, чак се и на тренутке убацује њихов вођа на разглас, костанто покушавају да нас спусте у навијању мада мислим да и нису успели у томе јер навијање је било у инат још јаче (мање више раде то сваки дерби) не понашамо се као стока али их спштамо редовно у навијању
Back to top
View user's profile Send private message
сеси
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 31 Dec 2010
Posts: 618

PostPosted: 29 Feb 2012 22:20    Post subject: Reply with quote

оно што је по мени још део модерног фудбала - навијања, не могу да кажем шта је било пре 90-тих али мислим да је ово настало после 90-тих
а то је да доста клинаца долази из моде на трибину, више пута је писано на разним темама. Шта ти значи Звезда? Због чега си дошао да навијаш? и слично....
не кажем да сви углавном клинци али доста њих долази из неке моде јер немају тај осећај....дођу да се сликају за фејс, да после причају да по школи како су били на текми и слично....то су углавном они "Дођите на Милан"
против модерних кореграфија немам ништа, гледам на то Добре и Лоше,
и не треба да имамо комплекс да смо ми од неко нешто копирали, па нисмо ми измисли шалове, бакље, бубњеве итд.
а и кад смо узели од свих по нешто и направили наше то је било боље од њихових, мислим да је то наша прича
ево још једне кореографије која може да се сврста у модерне, мислим да ми можемо исто да урадимо на маракани само много боље, не знам ко је ово радио

Back to top
View user's profile Send private message
dpcz
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Feb 2008
Posts: 240

PostPosted: 29 Feb 2012 23:19    Post subject: Reply with quote

Немам ништа против таквих кореографија. Нормално је да се кореографије временом усавршавају, постају комплексније и самим тим компликованије за извођење, па њихова реализација показује степен организованости једне трибине и групе. Сетите се само кореографије на утакмици против Кајзерслаутерна. Сигурно смо се сви тада дивили изгледу трибине и тај корео сматрали врхунским. Упоредите то са неким од кореографија које се данас реализују на Северу.

Уосталом те 3д кореографије како су их крстили новинари и нису неки новитет, нити су је измислили и први пут извели Турци.

Ево две сјајне кореографије тог типа. Ова прва слика је стара бар четири године.




_________________
Срце моје је увек уз тебе, Звездо волим те!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13139

PostPosted: 01 Mar 2012 07:56    Post subject: Reply with quote

Све је то до онога како људи схватају навијање.Рецимо,ја мислим да би 90% група дупе дало да има трибину као што је ми имамо...али кад погледаш нашу трибину...ту и нема неких толико компликованих кореографија.Више су то слике и поруке које су много везане за догађаје актуелне што на терену,што ван њега...више идемо на то да што јаче убодемо емоцију кроз паролу...него да нам висе неки бродови и летећи тањири са крова...
Барем за мене,гледајући неке навијаче кроз њихов менталитет и квалитет групе почиње да ти се свиђа и њихов колорит или не.
Мени као клинцу 10 пута лепше је било да видим Миланову кореографију него оне траке развучене по Аргентини...како упознајеш мало и једне и друге...ствари се полако окрећу у глави.Тако мислим да је свака ова 3 д кореографија у многоме пропала у самом старту јер је дижу "навијачи" који имају јако мало навијачког у себи и доказано,никакав менталитет или свест коју треба да поседује нека група уопште да би ти се свидела.
Наполитанци,колико год ово изгледало лоше што су урадили против челзија...имају више духа и некако ми лепше изгледа него ови турци или швајцарци...
Ако имаш то нешто у себи...све што урадиш имаће тежину и неку своју лепоту...која и ако на око није као ове 3 д...имаће некако већу тежину јер потиче од правих!
То је моје мишљење.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vojvoda_neunistivi
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Nov 2009
Posts: 210

PostPosted: 01 Mar 2012 09:45    Post subject: Reply with quote

Мислим да је почетак модерног фудбала оног тренутка када су играчи почели фудбал да играју због новца и кад су због новца почели да прелазе из клуба у клуб. Волео би једног дана да видим двадесетак момака чији би циљ био да у дресу звезде играју целе своје каријере.
Глобализација је захватила све сегменте људског друштва и она је створила такву ситуацију да сада српски нлинац сања да једног дана заигра у барселони а не у звезди. Мислим да је модерни фудбал продукт баш глобализације.

Е сад, што се тиче модернизације фудбала ми се ту баш много и не питамо јер се она врши помоћу огромног новца а као што каже наш народ пара врти где бургија неће. Али што се тиче модерног навијања ту се итекако питамо и морамо да се боримо против тога.

Сложио бих се са критичарем да је много боље кореографију радити од тренутка отварања капија стадиона па каква год она испала јер је порука ипак много битнија од самог визуелног ефекта.

Моје је мишљење да би као група која се бори против модерних трендова требало да размислимо о постојању ( или непостојању ) наше интернет презентације као и делије шопа. Волео би да ми неко одговори на ово.
Back to top
View user's profile Send private message
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 01 Mar 2012 12:11    Post subject: Reply with quote

навијачи Ливерпула из Зенице ... Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=afK5CqE-Mec&feature=player_embedded

Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 01 Mar 2012 13:23    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
То што неко носи пароле "против модерног фудбала" а ништа не ради конкретно делима против, онда је и он сам део тога, "модерних навијача", и то више ради из моде зато што је видео код других, него из истинског и суштинског убедјења.


Не бих да будем досадан са Швабама, али пошто се ово делимично на њих односи,ајде да напишем овде још једном моје виђење. Значи скоро сваки клуб од прве до регионалних лига има навијачку групу (за разлику нпр од наше лиге). Они немају толико јаке групе као што су наша или од ових преко пута, углавном из разлога бројности. Колико год да их дође на текму, углавном су мањина у односу на остатак стадиона где преовлађују симпатизери. Можда то изгледа лепо када покажу Борусијину трибину и где буде преко 20 000 људи који рашире шалове и запевају на почетку или крају утакмице, али истина је у ствари да је само доњи део копа део групе. Остало су симпатизери који су се ту стопили и који не знају шта би та трибина требало да представља. Дакле, тек бих можда за Дрезденову трибину рекао да је једна од компактнијих и у већини,и још неке које се провуку али опет може много боље. То углавном не значи да овај мали део људи који стоји иза транса групе нема свест и да ове пароле не ради из убеђења. Њихова борба са јавности и симпатизерима је далеко тежа од наше. Било који већи инцидент и следи невероватна репресија, закони су ужасни. Ево ко је пратио, видео је вероватно да су Динамо Д избацили из купа следеће сезоне због инцидената. Поништена је одлука, али срећом па се то десило Динаму. Да је којим случајем Шикериа(којих има 500,1000) направила исто то срање, цео Минхен би се дигао на ноге да се целој групи забрани улаз на стадион. Опет, та мањина коју чине групе имају донекле изражену свест,неки мање неки више. Могу слободно да кажем да је та борба против модерног фудбала искрена, иако се тамо игра модеран фудбал. Значи ако посматрамо стадион као стадион, то јесте модеран фудбал, али као што се може видети на Наполијевом клипу који си поставио није и група у тој причи. Нажалост, тамо групе знају да се стопе са симпатизерима итд. али опет тврдим да ти момци који су стварно у навијачком свету имају изражену свест, која се код њих не поклапа увек са нашим виђењем ствари. Они би више од свега волели да имају трибину као нашу, што говори да то што раде није из моде већ убеђења.


sesi wrote:
и не треба да имамо комплекс да смо ми од неко нешто копирали, па нисмо ми измисли шалове, бакље, бубњеве итд.
а и кад смо узели од свих по нешто и направили наше то је било боље од њихових, мислим да је то наша прича


Гледај брате, то су била друга времена. Имаш на теми историја на трибинама много тога објашњеног како је функционисало тада. Тада је код нас ултра покрет био у развоју, код њих је био на врхунцу. Било је сасвим логично да се покупи нешто од њих. Бесмислено је да сада, када смо једни од најбољих у европи и свету ми од некога нешто узимамо. Постављени су неки неписани стандарди којих се треба придржавати. Ако можемо да певамо само своје мелодије, иако је некима у почетку било чудно зашто тако, веруј ми да ћеш након пар година када у још већој мери буде присутан модеран фудбал,на овакве ствари да гледаш исто тако.


vojvoda_neunistivi wrote:
Моје је мишљење да би као група која се бори против модерних трендова требало да размислимо о постојању ( или непостојању ) наше интернет презентације као и делије шопа. Волео би да ми неко одговори на ово.

Зашто? Интернет презентација је једино место у јавности ван стадиона где и наш глас може да се чује без икаквих медијских заврзлама! Многи људи нису у навијачкој причи и информишу се преко овог форума како,шта,где и када. Добијају одговоре на питања на која иначе не би могли. Размењују се мишљења, па су чак и многе позитивне ствари покренуте управо овде. Свакако је интернет помогао и у Мобилизацији.
А што се тиче Делије шопа, то је најбољи начин за финансирање активности групе. И не видим разлог уопште за гашење шопа? У сваком случају се то сигурно неће десити,али занима ме зашто то поистовећујеш са модерним фудбалом?
Back to top
View user's profile Send private message
Boki_bg
ДЕЛИЈА


Joined: 22 Aug 2009
Posts: 164
Location: Епицентар лудила

PostPosted: 01 Mar 2012 14:59    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
навијачи Ливерпула из Зенице ... Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=afK5CqE-Mec&feature=player_embedded

Exclamation


Е ово је мени доста тужно! Ово је само један случај нечег оваквог, многи клубови (претежно енглески) имају своја "упоришта" код нас и на Балкану генерално. Могу све да разумем, али овако нешто ми никада неће бити јасно. Не бих да доносим неке закључке или слично, али сам сигуран да 90% ових људи никада није било у Енлеској а камоли на утакмици Ливерпула. Али мене интересује одакле онда њима та "љубав"?! Од кога су то видели као клинци па почели да навијају за страни клуб? У вези са овим само бих још додао да је пре неколико година на Челзију стајала застава на огради, српски навијачки клуб или тако нешто...
Што се модернизације тиче, као што је неко рекао, од модерног фудбала се не може побећи. Срећа у несрећи код нас је што се још увек не обрћу велике паре у фудбалу тако да не привлачимо велике спонзоре и разне шеике. Модерно навијање је нешто сасвим друго и мислим да то не зависи ни од ког другог сем од саме трибине, т.ј. људи који је чине и воде. Могу они теби да забране и пиро и бубњеве и барјаке али не могу да ти забране тај менталитет и вољу код људи. Верујем да када би ми били у тој ситуацији да би било проблема али би опет задржали оно наше препознатљиво навијање и понашање на утакмици, али ако сама група прихвати да игра ту игру модерног навијања онда све почиње полако да се распада и све више и више преовлађују симпатизери са хот договима и фотоапаратима у првом реду!
_________________
"То тешко може да се схвати, то не може да се плати, тај осећај наш, кад погодак даш!"
Back to top
View user's profile Send private message
Сунце Слободе
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 22 Jun 2011
Posts: 37

PostPosted: 01 Mar 2012 17:02    Post subject: Reply with quote

Тема је изврсна и актуелна. Данашње је навијање прије постмодерно него модерно ако се навијање схвати мало шире. Све треба да се проматра у контексту и добро је да се зна с чиме смо окружени када је ријеч о навијанју. Повезаност и могућност брзог увида(интернет) у оно шта се дешава на стадионима и трибинама утиче и на сам изглед и рад тих трибина. Требало би указати на праве и добре примере као и на оне који то нису, али без упирања прстом с висока у било кога, јер то је у старту погрешан приступ.

Треба бити прво искрен у свему шта се ради. Многе од тих парола „Против модерног фудбала“ нису искрене и врло често постоје примери у којима „модерни ултраси“ дижу пароле „против модерног фудбала“. Када је ријеч о кореографијама мени је занимљиво како неки навијачи кажу да је данас на многим стадионима атмосфера као у позоришту(иако је данас позориште у неким случајевима много субверзивније од неких навијачких трибина) и да стадиони нису и не би требало да буду таква мјеста. С друге стране управо ови примјери и слике које сте поставили показују много „позоришнију“ атмосферу са свим овим сценографијама него ли шта је то случај с многим позориштима данас. Испреплићу се многе ствари и мијешају и да не знам да је ријеч о фудбалу на основу ових неких слика помислио би да је ријеч о неком театар фестивалу на отвореном и слично.
Кад сам код позоришта, да кажем да данас постоје представе чија се сценографија базира на 3д пројекцијама, у којима не постоје физички објекти, већ се исти пројицирају преко пројектора и софтвера намјенјених за то. Када гледа такву представу, публика је на самом почетку очарана и фасцинарана сликом и ефектима, али када се око привикне на то, за што је потребно пет минута, почетно усхићење нестаје и остаје сама срж. То је глума, монолог, дијалог, атмосфера, прича. Ту многе такве представе падају, јер када се оголи ствар, остаје суштина, која је најчешче на слабом нивоу у таквим представама. Тако је и с навијанјем на многим трибинама. Све се врти око те слике, кореографије, а када се избаце све попратне ствари и садржаји на трибини, остаје суштина, а то је навијанје. Остаје и атмосфера уз навијанје која се добија садржајима на утакмици, између осталог и кореографијама, али никако не би требали ти садржаји бити центар, сами себи сврха, већ у служби што бољег навијанја и атмосфере.

Када се покренула лавина незадовољства и огорчености радом Уефе у навијачком свету многи навијачи су били гласни. Рад Уефе смо осјетили на својој кожи много пута до сада, али смо први који смо на тако видљив, директан начин показали своју реакцију и незадовољство, без обзира на могуће посљедице. Каква је тада била реакција других навијача на нашу кореографију против Милана? Након тога креће хрпа парола и застава против Уефе, модерног фудбала итд. Данас нема групе која се није огласила по овом питању.

Горе је слика Армаде из Ријеке са паролом против модерног фудбала и бизниса. Армада је задњих година имала највише парола везаних уз лоповлук, неспособност, репресију како на локалном тако и на сирем нивоу у вези с полицијом, уефом, фудбалским савезом. На слици која је постављена кажу да су ултраси посљедњи дух пропалог фудбала. Ријека је клуб који задњих година нема сјајне резултате у хр. првенству. Дјеловање ријечке Армаде иде уз резултате клуба, и како „Ријека игра тако и Армада навија“. Биће занимљиво видјети Армаду сада када су се десиле промјене у њиховом клубу(промјене карактеристичне за модеран фудбал) како ће се понашати и како ће изгледати. Кажем све ово јер су увијек на паролама „звучали“ добро и писали праве ствари али су паралелно с тим били као и сви други, односно оптерећени резултатом и навијали онако како им и клуб игра. Увијек су ми били симпатична група, али је данас Армада група која на сопственом примјеру показује раскорак у ономе шта пише и шта ради. Њихове пароле су сјајне, али су први који их нису испратили како треба и показали тај менталитет с паролаодносно с ријечи на дјела.

Кратко ћу још када сам код хрватских група као примјер да увијек треба да се буде досљедан и „чист“. Торцида је задњих година имала акције и пароле као реакције на лоше ствари везане уз Уефу и модерни фудбал. То су биле праве ријечи на правом мјесту, но паралелно с паролом „Против модерног фудбала“ Торцида је на својој огради имала главну заставу с натписом године оснивања групе коју је носила и редовно на гостовања. Главна застава групе с таквим реномеом и традицијом направљена је на полеђини цираде рекламе Ожујског пива. Та реклама је била директно видљива свим члановима групе јер је била на полеђини заставе. Мање више за заставу али зашто пиво из ривалског града Загреба? Шала. Овај примјер и није толико страшан каквих има свакодневно у навијачкој Европи када је ријеч о раскораку између онога шта се пише и шта се ради. Апсурдно је да имају такву заставу а поред ње и заставу традиције 20 година, Т Зг.

Прољеће прошле године у дербију с Партизаном у купу смо имали кореографију с паролом „Болест којој нема лека“. Након утакмице код неких навијача других клубова појавиле су се реакције како шеталица изгледа као да ју је цртао неко ко иде у основну школу, да лик на шеталици изгледао као овца итд. Шеталица је била баш онаква каква треба да буде. Лик на шеталици у кревету и са шалом је урађен баш онако како и треба да изгледа са дијагнозом коју има. Другима је то било „смијешно“ баш зато што су оптеречени визуелним изгледом који јесте битан, али често и промаши поенту зашто се диже кореографија. У овом случају никако не би ваљало да се нацртао лик који ће да буде фотореалистачан, којему се виде нокти доле на ногама, да има неки много добар навијачки дукс, фризуру итд.. Овако како је направлјено уз паролу је права ствар, једноставно и лудо, у служби пароле. На тој утакмици је навијање било одлично и атмосфера као да сми ми прошли у финале купа, а не комшије које су отужно напустиле стадион. Кореографија као део садржаја на утакмици, да пошалје поруку и то је то, не да буде центар јер то је свега пет до десет минута утакмице, а утакмица траје 90 минута.
Сјетио сам се још једне занимљиве појаве око кореографија. Обратите пашжњу када друге групе имају кореографију колико то траје. Мени то изгледа као да су им кореографије у служби сликања. Да се подигне, покаже, услика, спусти, и избаци на интернет, и каже „имамо и ми кореографију, не заостајемо, ту смо“. Ријетко гдје кореографије трају 5-10 минута као што је то случај код нас. То је једна од ствари која ми се највише свиђа код наших кореографија. Многи их дижу када лопта креће с центра и то траје 60 секунди, минут, два евентуално и то је то. И то много говори када је ријеч о приступу и схватању навијања.

Данас ни једној групи није проблем да направи кореографију, мање или више добру, спектакуларну, визуелно одличну. С друге стране многи муку муче да извуку и пола сата доброг навијанја у току целе утакмице, да не говорим о томе колико их само санња да има врхунско навијањњ кроз 90 минута. Нама би то требало да буде приоритет, држање квалитетне атмосфере и навијанја на врхунском нивоу читавих 90 минута утакмице. Да ли ће нам при томе бити потребно више или мање садржаја на утакмицу који ће дизати темпо од кореографија, пиротехнике, парола, трака и ролни, није битно, само да претворимо тих 10 минута луднице када је нека кореографија или баклјада у питанју у цијелу утакмицу. Да ври пре, за време и на крају утакмице, без обзира на резултат. То је ствар која би била новина у навијачкој Европи. Ми смо на добром путу.

Тема је супер и може још много тога да се напише. Размишљао сам баш да се отвори једна тема на навијачким причама у којој би могли да пишемо о односу и напредку наше трибине и трибина у Европи, Свету . Која је данас разлика, које су добре, лоше ствари, које би могле бити боље итд. Кроз анализу других и нас у односу на друге групе. Што се тиче (пост)модерног навијања ту смо прилично „сигурни“ и нисмо упали у ту машину, иако има неких ситница које би могле да се повежу с тим правцем и на нашој трибини. Оне су минималне, и не утичу на наш прави пут. Рецимо застава „Гомила нелогичних потеза“ је прелијепа застава и у поруци и у изгледу али је по мом мишљењу „вишак“ и иде ка оном правцу који нама није потребан. Таквих застава и слогана, парола има доста како у окружењу тако и шире. „Тотално друкчији од других“, „Намјерно другачији“. Танка је граница између доброг слогана и поруке и личног самозадовољења. Надам се да нисам с овим отишао предалеко.

Као када у животу упознате особу и она Вам у свом представљању
каже „Ја сам посебна и другачија“. Људи жуде за тим да су другачији, посебни, они глуме и не схватају да су јединствени, искрени и посебни само онда када су то што заиста јесу. С друге стране „Наша линија живота“ је прави пример добре, искрене поруке.

Моја прва порука с мало одужила, немојте замјерити. Поздрав свима !
Back to top
View user's profile Send private message
1969
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 25 Feb 2010
Posts: 256
Location: oko sanka

PostPosted: 01 Mar 2012 18:33    Post subject: Re: модерни фудбал, модерни навија Reply with quote

sesi wrote:
Галатасарај 3 - 2 Бешикташ - 3Д кореографија

http://www.youtube.com/watch?v=2dZ1grmUsew&feature=player_embedded

занима ме мишљење ових искуснијих, што организју кореографије Smile
колико је по вамо ово добро урађено, оригинално, компликовано...?


Шта онда рећи за ову кореографију од пре 20 и више година. Навијачи Ђенове !!!! Као што се може видети по спуштању заставе, иста је направљена од заставица и картона.

http://www.youtube.com/watch?v=FEG_eCoHz8c

После ове имали су још пар сличних на дизање помоћу канапа
,ево клип, од 4:05 гледајте !!

http://www.youtube.com/watch?v=Rgny8OgWuw4&feature=related

И сада се појави ова са Галата-Бешикташ 2012-те и као нешто....
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 25

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop