DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

9. Март
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 09 Mar 2007 10:06    Post subject: 9. Март Reply with quote

Да не заборавимо да је данас 16-та годишњица најозбиљнијих демонстрација у Србији.

1990-91. држава је већ била пред извесним распадом, а грогирана комунистичка власт на климавим ногама. Лета и јесени 1990. одржавале су се бројне енергичне демонстрације и острашћени митинзи широм Србије, а велики број Делија је учествовао у свакој акцији која је била уперена против владајућег режима. Анти-режимски бунт је кулминирао 9. марта 1991. на београдском Тргу Републике, где је Српски Покрет Обнове одржавао велики митинг пред око 100 000 људи. У сред митинга, демонстранте је напала мурија, прво сузавцима и воденим топовима, онда пендрецима, па пиштољима, да би на крају на улице били изведени чак и тенкови.

У првим борбеним редовима нашли су се и представници Делија који су пре свега из националних и патриотских разлога храбро јуришали на разјарену милицију.

Била је радна субота, и сећам се да смо бежали са часова да би дошли до Трга. Трг је био блокиран од стране пубова, али смо успели да се провучемо кроз споредне улице. Вук је баш тада држао говор са терасе Народног позоришта, а онда су се из правца Дома Омладине и Теразија појавила борна кола пандурска и почели да избацуји сузавац у масу, која је до тада била савршено мирна.

Кренула је општа анархија, ОГРОМНА туча са пубовима, сузавац на све стране, лети камење, штангле, водени топови, пандури немилосрдно бију све, укључив и жене... Погинули су један момак од 17 година (иначе Гробар), и један пандур. Огроман број повређених...

Увече су извели тенкове на улице.

Први пут је режим био озбиљно уплашен, али наши "опозициони" политичари сувише разједињени, неорганизовани, уплашени и глупи да истрају.

Данас многи злоупотребљавају те демонстрације, чак и они који су тада јавно и отворено осуђивали "понашање" демонстраната (а касније шатро били "хероји 5. октобра"), данас се понашају као да су они јуришали на разјарене и никад крволочније пандуре.

Битан датум у историји Србије и Делија.
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 09 Mar 2007 10:34    Post subject: Reply with quote

Ево мало постова са Кафеа о овом догађају:

Гогили

Quote:
demonstracije protiv slobe? pa na primer 9 mart, po podne, okruzen centar pandurskim kondomima , mi polako se spustamo niz kneza milosa u nameri da probijemo jedan, ono u prvom redu sam bio sa svojim ortacima (od tih samo jedan je ziv danas) pored nas Sima Zulu sa njegovim , plus jos neki likovi sa severa, i murija iz Pozarevca vadi prangije i ladno puca malo na nas malo u vazduh, tu je onaj decko poginuo, a pored mene neki tip bio pogodjen u nogu, pa smo ga vukli gore do M.Tita....naravno svi smo zavrsili u 29-tom, na "informativnim razgovorima"...ko je bio tamo zna gde su sobice poredjane jedna do druge u kojima se vrsi "ispitivanje" , e sad vodi mene neki inspektor, a gledam u tim sobama sede samo CIgani!...najzad su i meni nasli sobicu, gde me je crnogorac pandur olesio od batina, najvise su me tukli da im priznam ko je sve bio i ko je sta sve radio na demonstracijama, sto ja nisam hteo makar mi kicmu slomiJo...ja naravno sve sam odgovaro u fazonu, ma ljudi koji vam je ja tu zivim, pa izaso u setnju, lep dan, kad ja tamo a ono miting, pojma nisam imao sta se desava i sl..onda su me odveli u sobu gde su one kamere i monitori, tad sam provalio da je Beograd motren budnim okom naseg velikog brata u svakom cosku , ( nikad nisam saznao gde su sve te kamere na ulicama bile postavljene), al uglavnom pokazao mi je slike sa par mesta de su bili fajtovi sa pandurima, i ja u toj gomili, naravno bilo je ono, ma nisam to ja, mutna vam kamera i sl...uglavnom drzase me u 29-tom 3 dana, tukose me ko ludog, i posle kao ajde kuci...uz poziv za sud..tad je vazio zakon da mogu da te drze 72 sata bez optuznice i dokaza...posle me pita neko sta ja imam protiv pandura...a taj dan je doso jedan cigan-Boban iz Herceg Novog, koji je kunto kod mene, koji se ceo dan sam zaletao na pandure, jednom prilikom izvuko skakavac i kreno ludak sam na pandure, jedva smo ga oborili, jer se ziv ne bi vratio...u toku dana, scena, napada ga pandur sa pendrekom, minut kasnije, Boban juri pandura sa pendrekom Very Happy ovaj se hvata za utoku, u tom trenutku dolaze i drugi panduri, masovna tuca, opsti haos...
mada meni su najgore demonstracije bile pre tog 9 marta, jer na mnogima nisu bile kamere, pa je murija radila sta je htela pogotovu u manjim mestima kad se skupe i seljaci sa vilama, pa te juri krezavi ludak i urla "stani ustaso", a tebi ga zao, nije on kriv, al nemas izbora nego...nego se sibas sa matorim pijancima, koji su tu dosli da pomognu narodnoj miliciji....u kragujevcu je ja mislim bilo kad stojimo ispred kordona, i pevamo "durpa nema mozak" a oni se klibere, jer pojma nemaju da ih prozivamo...cak je ortak i njih tero kao ajmo svi "srpska" pesma, a oni kao lele bre mali nezajebavaj nego se pripazuj za ponasanje, ni ti ovo beograd Smile ...stalno su nas ganjali po tim mitinzima, kao mi smo tudjmanovi placenici, i to nas ubedjuju ljudi....
dobra je tuca bila i kod andricevog venca jedno pola godine pre 9 marta, kad je nas jedno 20-tak se sibalo sa pandurima...kad smo skidali table "ulica Marsala Tita"
uglavnom 99% demostranata (aktivnih) su bili samo Cigani ...
bilo je bas dosta navijackih akcija tih dana...
pozdrav


Затим Форевер Ултрас,познатији као ''поз Будимир'' Mr. Green

Quote:
Ja see nisam nesto narocito istakao 9. marta, jer u to vreme nisam bio toliko aktivan koliko moji drugovi koje je to stajalo i glave. Taj decko koga opisujes, bio je moj dobar prijatelj iz kraja. Delija Hooligan mozda zna da je on ziveo u Prokopu nedaleko od nas (na pola puta). Ovi redovi su posveceni njemu i nasem drugarstvu.

Kao i veci deo "mog" naselja, on je navijao za partizane. Da bi ostao kao navijac medju svima njima, a bili su grupa "The Necrophiles" (pod grupa onog starog Fronta), morao si da budes tri puta (bar) ludji od njih da bi zavredio njihovo postovanje... Inace, Brana Milinovic (Pevac), bio je jedan od prvih skinsa u kraju i na jugu. Imao je herca da uleti u tucu i nije bio kukavica. Sa njim sam bio u Splitu 88, on me je zastitio od starijih grobara u vozu kada su hteli da "maltretiraju cigancica" objasnivsi im da sam mnogo veci covek od onih koji nisu smeli da zapale na tu tekmu. To mu nikada necu zaboraviti... Trenirao je nasket u partizanu i predvidjali su mu sjajnu buducnost ako se mane navijanja i svega sto je islo uz to (vutra*pivo*pljuga*stanje) Smile a dodatni problem bila je cinjenica da je u putu na jedan od Zagreba ispao iz voza i jedva izasao iz kome, uz uspomenu - ogroman oziljak na glavi. Ta povreda, plasili su ga doktori, mogla je biti kobna nakon jaceg udarca u glavu sto smo smejuci se komentarisali spremajuci se za tekme... Tog 9. marta Brana je sa jos jednim clanom tadasnjeg Fronta, Maksom, otisao na demonstracije, cisto da ih vidi i da kupi novu kasetu neke punk grupe, kada je ludilo zavladalo po gradu i kada je video kako murija nasrce na narod prikljucio se. Ne trebada vam objasnjavam da je, takav kakav je bio, bio u prvom redu. Nisu ni svi glodari pi***, mada ponekad mislim i ja tako. Smile Brana to nije bio. Definitivno. On i Maksa, takodje moj ortak, trcali su niz ulicu Kneza Milosa nanzie jureci muriju. Ispred njih je izasla policija iz neke provincije i videci sta se desava pucala u njih. Branu je metak pogodio u vrat. Iskrvario je Maksi na rukama... koji se posle toga nikada vise nije sasvim oporavio od tog soka... Nema te ikone koja bi mogla da stane iza ovih reci a da opise sta osecam o svemu tome. Ubica nije nikada nadjen, iako bi mozgu kokoske u muriji za to trebalo vremena koliko i da popije casu vode. To je mogao biti bilo ko od nas. Mnogi nasi zajednicki prijatelji izginuli su kasnije u saobracajnim nesrecama, ratu, Vukovaru... mnogi su otisli negde daleko. Tog dana, kada je Brana poginuo, da smo uspeli, sve je mozda moglo biti i drugacije. Barem da je nesto vredelo...

Znam da ovo nema toliko veze sa temom, ali kada god se setim tog dogadjaja, tesko mi je. Vratim se na nas basket teren i zamisljam sebe kako mi opet daje fore 19 razlike a igramo do 21, i znam da ne mogu da ga pobedim... kako sedimo u mojoj sobi, slusamo P.t.t.b. i citamo Alana Forda... bedak...

Sorry, ovo je bilo sasvim licno. Pokoj mu dusi i neka mu je laka srpska zemlja...

poz,
budimir


Затим опет Гогили,истина овај његов пост није строго везан за 9. март,али описује много тога што се дешавало у тим временима.


Quote:
Jebi ga "FU" kapiram te skroz, jer iz istog razloga ni ja "ne volim" da se prisecam tih dana/godina jer su na kraju svega ostavile isuvise gorak ukus u ustima..mozda svesno mozda ne, al kad god sam opisivao nesto uvek sam govorio samo jedan je od njih ziv, sto je nesto sto ni posle 10-11 godina ne mozes da zabarovis, nit mozes da o tome ne razmisljas...sto ti kazes- pazi- zbrda-zdola -carsav
od 89 do 91 je bilo ubedljivo najbolje zezanje u istoriji Bg-a, ko je tad ziveo tamo zna o cemu pricam, izlasci, atmosfera u gradu, utakmice, ljudi oko tebe, nije postojao jedan jedini dan da kazes da ti je dosadno i da nemas sta da radis- para smo jos dovoljno imali da se zajebavamo antilegs, al 91 je donela neke grozne stvari : Iglu i Rat. vec uveliko 90-te su se mnogi iz kraja dodavali ko ludi, pa su poceli i moji, al sve je to u pocetku bilo zezanje, mislim jos 87-88 se vaodu tigar, motala vuca, i sl, al 91 je donela dop i lobe ko nikad do tada, tako da su se svi klinci primili, plus je krenuo Mak da "cveta" po svim krajevima ko lud, i mnogi jako dobri momci su jednostavno nestali-pravile se "cajanke", privatno-javne bar -zurke, u stvari tada su postojala mesta preteca danasnjih "lounge-a" ...ali gudrovina je zajebala mnoge od njih, ukljucujuci i mog najboljeg ortaka...drugi je stao na minu. A nekolko meseci pre toga Zvezda je postala prvak Evrope, i svi smo bili na okupu i zezali se ko da cemo vecno biti zajedno...igrali basket, fudbal, isli na gostovanja, koncerte, letovanja( tad smo isli na Brac nekoliko godina za redom, a ja tamo imao kao neku ribu Anitu iz Splita, koja se lozila na Torcidu isla na tekme, mi smo se par godina dopisivali, a ona mi stalno slala torcine slike a ja njoj nase, tako da sad u Bg-u mozda jos uvek imam preko 100 Torcinih slika iz kraja osamdesetih, ih da znam gde su pa da ih prodam pare bi napravio), e da sam samo znao da ce mi zadnja zvezdina tekma biti u madjarskoj kao "domacin".... ali zato ko da su "drugi" znali jer su je ovekovecili, bas sam tad i "izaso" u Zurnalu na zadnjoj strani, kada su slikali tribinu" , sa te tekme .....koja nedelja kasnije ja zavrsio u JNA i to mozda na najgoroj mogucoj poziciji, razvozim ranjenike iz Hr do VMA, ili gde god treba da se ranjeni prevezu...jednostavno neke scene nikada ne moze covek da zaboravi nit o tome da ponovo prica...u pocetku smo mahom srbe prevozili, i to decurliju (bez uvrede, svima koji imate 18 godina) al kad sada gledam na klince od 18, ne mogu da verujem da oni matorci su slali tako mlade ljude u rat.... sve vreme sam nosio zvezdin dres ispod ko amajliju, jedan stariji decko sto je bio samnom u kamionu, stalno me je zajebavao zbog tog fresa, ono nemoj da te ustase uvate sa tim dresom, pa tek si onda najebo. ...U pocetku sam "likovao", kad bi naleteli na kojeg ranjenog vathr-a, ono u fazonu, ako tako ti i teba, pogotovu posle gomile nagledanih ranjenih nasih, sve do jednog dana, kad smo prevezli njih 5 a od toga 2 su bili njihovi, i to vozili smo ih u bolnicu , ako se nevaram u NS...kad smo trebali da ih iznesemo, ja izleteo napolje, i pogledam 5 klinaca koji vriste, a od krvi se ne vidi koji je nas a koji njihov, a sva petorica isto pricaju i isti naglasak imaju, u tom trenutku nesto mi je puklo u glavi, seo sam maltene u prvi bus i vratio se za BG. Cale mi tresno poziv za sud i posebno sudksu odluku za tvorza i par samara, odrzo lekciju sto sam zbriso iz askare, one budale u 29 spakovali mi prikolice za neke gluposti -tekme, demonstracije, i za mnoge stvari gde nisam nikako mogao da budem ucesnik, pogotovu sto za neke zasta sam bio optuzen su se desile dok sam bio u askari, e sad kad posle 7 metara provedenih u askari za vreme rata, dodjes kuci i ceka te tvorza za gomilu stvari za koje nisi kriv, brate kurslus u glavi nastane..kreno da jurim ortake, da se izvucem, da dokazem, ma kakvi, ovi meni ti ludujes/provodis se na tekmama- pravis sranja dok je rat?!?!?! (nisam ni sam znao sta cu) a tih godina (90-92) ko se setao oko konja zna da je bilo dosta izbeglica nasih godista, ratno sposobnih, koji su zapalili odatle, a JNA nas slao da idemo tamo.....secam se zujali smo bulevarom 92 negde oko 1 ujutru, kad su nas njih sestorica startovali i zickaju pare, kao izbeglice trt mrt, ostali bez doma svog, a ono janpiiii ortaci u pm, i bukvalno 15 metara dalje sretnemo drugaricu koja mi u suzama saopsti da je Aca stao na minu i pogino na licu mesta, mi se okrenusmo ka onim izbeglicama, a njih trojca pisaju na sred bulevara i pevaju nesto a la merlin/jabuka ()........,,,,par meseci kasnije bio sam u americi, i godinama se trudio da zaboravim na sve te stvari....e jebi ga sad, kad krenete da pricate o tekmama dogadjajima ja opet vidim svoje ortake zajedno kako pirkamo na severu, kako se radujemo zvezdinim pobedama, ko da nikada niko nece da nas razdvoji, ma ono najlepsi moguci san, koji nikada ne bih mogao da vam opisem, a svi ste gledali zvezda- bajern u Bg-u(2:2), na kraju tekme se pusta djurdjevdan pesma, i rts kamera snima/zumira ortake zagrljene na samom centru kako skacu u krug i pevaju, e od te grupe samo nas dvojca smo ostali zivi danas ....

e jebiga ako je previse licno, nek se izbrise, da nekvari forum....

_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
Швалер
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Sep 2003
Posts: 536
Location: Винипенг,Канада

PostPosted: 09 Mar 2007 10:44    Post subject: Reply with quote

Амбасадоре нема разлога да подебљаваш неке делове...
Срби и Србија!!!
_________________
http://youtu.be/zWXem8buI98
Back to top
View user's profile Send private message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 09 Mar 2007 10:51    Post subject: Reply with quote

Швалер wrote:
Амбасадоре нема разлога да подебљаваш неке делове...
Срби и Србија!!!



Има итекако разлога, јер млађе генерације Делија, које су изложене најгрђим медијским лажима и манипулацијама, могу да грешком доведу у везу Делије и СПО, а битно је нагласити да је учешће Делија на тим демонстрацијама било инспирисано патриотизмом, а не страначком политиком.
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 09 Mar 2007 11:36    Post subject: Reply with quote

http://www.xs4all.nl/~freeserb/comments/2001/a09032001.html
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Швалер
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Sep 2003
Posts: 536
Location: Винипенг,Канада

PostPosted: 09 Mar 2007 12:05    Post subject: Reply with quote

Амбасадоре у то време како се узме....
_________________
http://youtu.be/zWXem8buI98
Back to top
View user's profile Send private message
Red Star Forever
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Jan 2003
Posts: 316
Location: Beograd, United Kingdom of Serbia

PostPosted: 09 Mar 2007 13:57    Post subject: Reply with quote

Масимо wrote:
http://www.xs4all.nl/~freeserb/comments/2001/a09032001.html


Иако сам би клинац (13год) сећам се као јуче призора са тв-а тог 9-ог марта... Многи су плакали од сузавца а ја од туге што нисам био тамо... Овај линк и опис догађања из сата у сат су ме вратили у то време и сећам се колико ми је значило то што се дешавало, што се Србија буди, што момци из краја којима сам се дивио као старијим Циганима учествују у свему томе итд. ... Тек са ове временске дистанце можемо да скапирамо колико је то био битан догађај за Србију, а ја да скапирам колико је то било битно за мене и развој моје свести и почетак формирања ставаова који и дан данас представљају део моје личности... Остаје оно чувено шта би било да је било...
_________________
www.delije-caffe.net
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 09 Mar 2007 14:19    Post subject: Reply with quote

Вечерас у 18 часова у СО Раковица је изложба фотографија посвећена 9. марту.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
БиП
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 06 Dec 2005
Posts: 258
Location: Београд, Краљевина Србија

PostPosted: 09 Mar 2007 22:26    Post subject: Reply with quote

Red Star Forever wrote:
... Остаје оно чувено шта би било да је било...

Данас би већ увелико били Краљевина Србија
_________________
Колумбо, јебем те радозналог!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 09 Mar 2007 22:30    Post subject: Reply with quote

Слава свим жртвама комунистичког режима и њихових наследника.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
аца_91
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 26 Feb 2007
Posts: 70
Location: Somewere in the World

PostPosted: 09 Mar 2007 22:42    Post subject: Reply with quote

шта да вам кажем него да сам рођен месец дана касније...иначе причу тог 9.марта ми је причао стално ћале који је био тамо...данас сам у знаку 9.марта заједно са буразеровом странком отишао на обележавеање и положење цвећа палим жртвама крвавог комунистичког режима... слава им!!!
_________________
***PARTIZAN Rules***
***Zortam_X***
Back to top
View user's profile Send private message
Менаџер
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 07 Mar 2007
Posts: 62

PostPosted: 10 Mar 2007 12:54    Post subject: Reply with quote

Штета је велика што тада нисмо сменили оног мајмуна са власти, сада би већ живели у једној стабилној држави која би размишљала како зарадити за боље сутра, а не да размишља за голи опстанак.
_________________
још давно к'о дете, ја наш'о сам пут...
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 10 Mar 2007 13:21    Post subject: Reply with quote

није се тада ни ишло на то да се милошевић скине са власти већ она дебела свиња митевић. милошевић је тада још био популаран у народу и није се смело отворено ићи против њега у то време.
_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Менаџер
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 07 Mar 2007
Posts: 62

PostPosted: 10 Mar 2007 15:45    Post subject: Reply with quote

унцле вања wrote:
није се тада ни ишло на то да се милошевић скине са власти већ она дебела свиња митевић. милошевић је тада још био популаран у народу и није се смело отворено ићи против њега у то време.

Мислим да грешиш. Да се није усрао, никада не би пустио крајем дана војску на улице Београда. Тада је ваљда Јовић био председник државе па га је милошевић замолио да то уради.
_________________
још давно к'о дете, ја наш'о сам пут...
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 10 Mar 2007 18:13    Post subject: Reply with quote

Менаџер wrote:
унцле вања wrote:
није се тада ни ишло на то да се милошевић скине са власти већ она дебела свиња митевић. милошевић је тада још био популаран у народу и није се смело отворено ићи против њега у то време.

Мислим да грешиш. Да се није усрао, никада не би пустио крајем дана војску на улице Београда. Тада је ваљда Јовић био председник државе па га је милошевић замолио да то уради.


Протест је организован под називом: Митинг против петокраке. Име јасно говори који је био циљ протеста.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop