DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Српска ликовна уметност
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 06 Mar 2007 11:56    Post subject: Српска ликовна уметност Reply with quote

На нама је да обогатимо овај форум правим српским вредностима наше пребогате културе.. Многи запостављају нашу културу, уметност, писмо мислећи да ће их неко више ценити ако буду копирали неког "од тамо преко", можда оће онај тамо преко да их цени као што ми ценимо неког ко се диви нашој култури, народу, историји..

На овом топику молио би да се убацују линкови са нашим најлепшим и најинтересантнијим православним иконама, сликама, графикама, уз по коју реч/коментар што је увек добродошло..
_________________
www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 06 Mar 2007 12:52    Post subject: Reply with quote

Фина тема... браво Клане... Smile

Нећу сад да копирам неке текстове са других интернет страница, нити да стављам линкове, али бих хтео да поменем пар сликара који су у врху српског сликарства

Урош Предић... мени омиљени српски сликар - аутор Косовке Девојке, Пијане браће, Спаљивања Св. Саве на Врачару,

Паја Јовановић... мислим да о њему сви знамо. Аутор Сеобе Србља, Таковског устанка...

Марко Мурат... Дочек Цара Душана у Дубровнику (једна од најјачих слика)

Надежда Петровић... генијална ауторка Грачанице, Косовских Божура...

Сава Шумановић
... луд ко струја, али неприкосновен аутор Пијане Лађе, Доручка на трави, Бачког друма...

а од новијих, свакако треба поменути Љубу Поповића, Петра Омчикуса, Мила Милуновића, Владу Величковића, Мићу Поповића... и још многе врхунске сликаре.
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 06 Mar 2007 21:33    Post subject: Бели Анђео Reply with quote

Бели Анђео
-Mанастир Милешева је подигнут 1219 год. Налази се близу Пријепоља и има огроман значај за историју Србије тело Светог Саве је било похрањено у овом манастиру. Ремек дело фреско сликарства "Бели Анђео" је у овој прелепој грађевини.


Arrow Бели Анђео

http://www.uzice.net/mileseva/bandjeo.htm
http://www.dijaspora.nu/srpski/opsti/andjeo.html
http://www.yu4you.com/trazi.php?vrsta=16&terms=manastir+Mile%C5%A1eva&lang=sr
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 07 Mar 2007 16:33    Post subject: Reply with quote



Ово је рад Божидара Дамјановског инспирисан, очигледно, Белим анђелом. Уопште овај уметник налази инспирацију у Православљу и византијској уметности, али и у другим античким ументостима, као што је египатска. Рођен је у Скопљу, а живи у Бгд где је и завршио академију.

Поменуо бих Недељка Гвозденовића, Милену Павловић Барили, Александра Цветковића, Димитрија Поповића, Стојана Челића...
Стојан Челић је био један од потписника меморандума Академије 1986 који је представљао темељ идеји српског национализма, а посебно на примеру Косова и Срба у Хрватској. Поред њега потписник је и Дејан Медаковић, наравно академик и професор уметности, издао је многе књиге о српској уметности, историји уметности, као и историји Срба упоште, нпр. "Срби у Загребу" јер је и сам тамо рођен.


Стојан Челић
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 07 Mar 2007 17:22    Post subject: Reply with quote

Паја Јовановић - Крунисање Цара Душана
Много јака слика...



Админ:
Мала исправка..
Слика се зове Проглашење Душановог законика
Када је први пут била изложена, а често и касније, носила је погрешан назив Крунисање цара Душана. Међутим, Паја Јовановић је изричито изјавио и забележио да композиција представља Проглашење Душановог законика, а не Крунисање, мада су српска влада и двор првобитно били поручили композицију крунисање цара Душана. Паја Јовановић је у договору са Стојаном Новаковићем напустио тему крунисања у цркви и одлучио се да изради "проглашење Душановог законика на отвореном пољу, пред црквом, показујући војну и политичку снагу младог царства".

_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 07 Mar 2007 20:08    Post subject: Reply with quote

Још неке слике Паје Јовановића..
Ова мислим да се зове Ослобођење Косова и Метохије


И следећа - Мачевање

_________________
www.fondacijadelije.org


Last edited by Сербо Макарид on 07 Mar 2007 21:19; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 07 Mar 2007 20:15    Post subject: Reply with quote

Даље..
Краљевић Марко


Проглашење Душановог закона


Сеоба Срба

_________________
www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message
Менаџер
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 07 Mar 2007
Posts: 62

PostPosted: 07 Mar 2007 20:17    Post subject: Reply with quote

Ђура Јакшић- Караула


_________________
још давно к'о дете, ја наш'о сам пут...
Back to top
View user's profile Send private message
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 07 Mar 2007 20:37    Post subject: Reply with quote

Икона је грчка реч и значи слика. На иконама Црква представља: Господа Исуса Христа, Богородицу, анђеле и светитеље. Поштовањем икона ми прослављамо оне који су на њима и оживљамо успомену на њих. Као што из љубави, поштовања, подсећања и успомене чувамо слике своје родбине и пријатеља, тако је слично и са иконама светитеља. Иконе су споменици религиозних великана, споменици који нас подсећају на њих и њихов рад; врло јако средство за религиозно'морални живот, јер буду живу успомену на њих ињихова дела која загревају, одушевљавају, изазивају и вуку да их подржавамо. Гледајући иконе сећамо се побожног живота оних који су на њима представљени, и то нас побуђује да се угледамо на њих и да и ми испуњавамо хришћанске врлине као и они, и нагоне на топлију и усрднију молитву. Истина је да се човек може молити и без икона, али оне боље задовољавају људску природу, јер је човек састављен из душе и тела, па му је потребно нешто видљиво да би у њему изазвало представу невидљивог и створило веће молитвено расположење. Свете иконе су као отворена књига из које се уче сви, а посебно неуки.
Свети Јован Дамаскин каже: "Икона је као учитељ за просте, који не знају читати, а књига за писмене; она говори погледу, колико реч слуху. Икона је као књига која нам помаже да се сетимо дела Божијих и светитеља његових".
Зато иконе треба поштовати. А поштујемо их ако их стављамо у храмове, куће и друга места; ако им се кљањамо; ако их целивамо; кадимо и свеће пред њима палимо. Свете иконе јесу и уметничка дела и споменици културе и општечовечанско културно наслеђе, али и много више од тога: оне су документа хришћанске вере, вере у тајни и непролазни смисао и боголикост лика људског, христолике личности Светитеља као истинских људи!

Богородица Тројеручица

_________________
www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message
Милош Б.С.
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 18 Nov 2005
Posts: 576
Location: Манастирска шума

PostPosted: 07 Mar 2007 21:08    Post subject: Reply with quote

http://www.megaupload.com/?d=UOE0ZJQ9

Линк је ка фолдеру који садржи слике икона и дубореза, разлог зашто нисам хтео да постављам појединачно слике, је што нажалост не бих знао пуно о њима појединачно да кажем, а сматрам да треба да их пропрати и одговарајући текст...6 мб је величина фолдера.
Back to top
View user's profile Send private message
Милош Б.С.
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 18 Nov 2005
Posts: 576
Location: Манастирска шума

PostPosted: 07 Mar 2007 21:50    Post subject: Reply with quote

http://www.megaupload.com/?d=G9SJ6DIV

Eво још овај фолдер и нећу више Wink У питању су иконе и фреске, око 40 мб, око 150 слика. Посматрајући овај подфорум, можда би православље требало да добије посебну тему овде, само да неко то правилно обликује и да предлог како би требало да изгледа.
Back to top
View user's profile Send private message
ujke
ДЕЛИЈА


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 234

PostPosted: 07 Mar 2007 22:46    Post subject: Reply with quote

клан и масимо
договорите се око назива слике и одраза у огледалу Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 07 Mar 2007 23:45    Post subject: Reply with quote

ujke wrote:
клан и масимо
договорите се око назива слике и одраза у огледалу Wink

www.mgb.org.yu/srp/legati/lgpaja/lpj307.htm
Морам рећи да сам се истриповао накратко поводом овог поста али накратко, рекао бих да сам ја ипак у праву.. Laughing Мада ни брат масимо није много погрешио јер када је први пут била изложена, а често и касније, носила је погрешан назив Крунисање цара Душана. Међутим, Паја Јовановић је изричито изјавио и забележио да композиција представља Проглашење Душановог законика, а не Крунисање, мада су српска влада и двор првобитно били поручили композицију крунисање цара Душана. Паја Јовановић је у договору са Стојаном Новаковићем напустио тему крунисања у цркви и одлучио се да изради "проглашење Душановог законика на отвореном пољу, пред црквом, показујући војну и политичку снагу младог царства".


Још једна Јовановић Пајина
"Краљевић Марко дели правду"

_________________
www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 08 Mar 2007 01:45    Post subject: Reply with quote

Још Паје:

Таковски устанак



Рањени Црногорац



@Клан
У прави си потпуно за назив слике.
И заиста, што рече Ујке, ово око одраза у огледалу ми никако није јасно... Са које стране се гледа та слика? Confused
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
odan_SEVERU
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Jan 2005
Posts: 264
Location: СЕВЕР-срце Србије

PostPosted: 08 Mar 2007 08:21    Post subject: Reply with quote

Na današnji dan - 8. mart

1879. - Rođen srpski slikar i vajar Mihailo Milovanović, jedan od osnivača Udruženja likovnih umetnika Srbije, ratni slikar Vrhovne komande srpske vojske u Prvom svetskom ratu, autor čuvenih portreta srpskih vojvoda Radomira Putnika, Živojina Mišića, Stepe Stepanovića i Petra Bojovića, kralja Petra I Karađorđevića i regenta Aleksandra Karađorđevića.

Да ли неко може да постави ове портрете?
_________________
ДЕЛИЈЕ СЕВЕР 1989
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page 1, 2  Next

View previous topic :: View next topic
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop