DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Пренос моштију светог краља
Goto page Previous  1, 2
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ДелијаЧачак
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 06 Jan 2007
Posts: 31
Location: универзитет Београд

PostPosted: 23 Feb 2007 17:00    Post subject: Reply with quote

унцле вања wrote:
још нешто што је поменуо делија чачак није милутин ударио темељ моћној србији која је постала царевина за време душана већ стефан немања и да наставимо са зидарским терминима милутин јој је изградио зидове а душан ударио кров. поздрав


да да то је прави зидарски термин, мој је само лоше историски поткован, али је и он добар Very Happy !

А кад већ помињете Стефана Дечанском као сина Милутиновог и његов долазак на власт, када се погледа како је који Немањић долазио на власт видећемо да је један јако мали број од неких 2-3 владара дошли нормално да власт! (знам да није тема само сам рекао кад већ помињете Стефана)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 23 Feb 2007 19:40    Post subject: Reply with quote

па неће бити тако, сви сем душана су дошли на власт после црквено-народних сабора, за које се може рећи да су нека врста средњовековног парламентаризма, односно све државе које нису имале ту несрећу да буду окупиране из таквих установа вуку корен свог парламентаризма, сад опет преброј па види који од немањића није дошао на власт после таквих сабора, сем душана
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
радомир
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 339

PostPosted: 10 Apr 2007 09:50    Post subject: Reply with quote

Јел се зна тачан датум преноса моштију?
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 10 Apr 2007 14:43    Post subject: Reply with quote

ја не знам, мислим да сам наилазио на 17. август, као један од датума који се помињу, али зато сам између осталог и поставио тему овде да би поставили датум чим неко сазна тачно, па да се организују људи који су заинтересовани и да се оде до Бањске.
за сада, мислим, да тачан датум још увек није утврђен, не знам из ког разлога
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
jeremija
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 21 Aug 2003
Posts: 59
Location: Zemun,Kraljevina Srbija

PostPosted: 11 Apr 2007 18:33    Post subject: Reply with quote

Када се већ повела прича, да разрешим две дилеме.
Стефан Дечански јесте био ослепљен у младости, та чињеница је касније доста допринела његовој победи у грађанском рату након Милутинове смрти који се водио између три брата : Стефана (Дечанског), Константина (другог Милутиновог сина) и Владислава (Драгутиновог сина) . Две године након што је ослепљен Стефанов вид се вратио, постоји теорија у српској историографији да су му приликом ослепљивања, које се вршило ужареним жељезом, спаљени само очни капци. Када је рана зарасла, вид му се вратио. Друга теорија је да је у питању Божје чудо, у Стефаново време она је била опште прихваћена међу властелом и обичним народом, што му је донело велики углед који је касније искористио у победи над браћом.
Што се тиче Драгутиновог напуштања престола, он то јесте учинио након пада са коња и лома ноге, али не зато што је постојало правило да владари са физичким манама не могу да владају-као што је познато, сломљена нога зарасте после два-три месеца, већ зато што је сматрао да је његов удес Божја казна за његове грехе, и да због тога не треба да остане владар, препустивши престо млађем брату Милутину. Тако је српски владар у ”мрачном средњем веку” учинио оно што у ”светло модерно доба” ниједан српски политичар, 1000 пута безвреднијег положаја, не би учинио. Зато смо данас ту где јесмо.
_________________
stella vita est,residui nugae sunt
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 07 Aug 2007 08:01    Post subject: Reply with quote

http://www.eparhija-prizren.com/default.asp?s=vesti&idvestfo=1932

ово је последња вест о манастиру Бањска, нажалост још нема конкретног датума повратка моштију светог краља
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
MRedLady
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 11 Nov 2005
Posts: 39
Location: Београд

PostPosted: 23 Aug 2007 20:29    Post subject: Reply with quote

12.новембар- могући датум повратка моштију Светог краља Милутина

http://www.politika.co.yu/detaljno_arhiva.php?nid=37740&y=2007&m=8&d=16
_________________
Све мирно.
Тајац.
Ћути поље равно
Где некад паде за четама чета...
Из многе крви изникнуо давно,
Црвен и плав, Косовом божур цвета...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop