DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Резерве крви на минимуму!

 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
муња
Ветеран


Joined: 16 Jan 2005
Posts: 1076
Location: Делије припреме

PostPosted: 14 Feb 2007 14:26    Post subject: Резерве крви на минимуму! Reply with quote

Пошто је ово доста хитно, отворио сам нову тему само за то.
Мислим да свако, ко је у могућности може и треба да помогне у тој ситуацији Idea


Rezerve krvi na minimumu

14. februar 2007. | 12:30 | Izvor: Beta

Beograd -- Institut za transfuziju krvi Srbije saopštio da se zbrinjavaju samo hitni slučajevi, a zakazane operacije odlažu. Exclamation

Dragocena telesna tečnost

Gordana Antuljeskov, iz tog instituta, kaže da su rezerve krvi samo na jednodnevnom nivou, kao i da zbog nestašice krvi ne postoji mogućnost za optimalno zbrinjavanje svih pacijenata. Ona je kazala da se pomeraju sve planirane operacije na koje pacijenti čekaju i po nekoliko meseci, kao što su kardiovaskularne ili ortopedske operacije.

Kao jedan od razloga nestašice krvi ona je navela pojavu gripa i brojnih respiratornih infekcija.

Antuljeskova je apelovala na građane svih krvnih grupa od 18 do 65 godina da dođu u Institut ili u autobus Instituta koji je postavljen na Trgu Republike i daju krv.

Prema njenim rečima, muškarci mogu krv da daju četiri puta godišnje, a žene tri puta.

Ona je kazala da je minimalna dnevna potreba krvi za Beograd 350 do 400 jedinica, a da bi dnevna optimalna rezerva trebalo da bude 1.000 jedinica.
_________________
Догодине у Призрену!

www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 506
Location: Црна Гора

PostPosted: 14 Feb 2007 15:22    Post subject: Reply with quote

Па могло би да се организује као прошле године, добровољно давање крви у Ревији.
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
нешо подгориц
ДЕЛИЈА


Joined: 03 Feb 2006
Posts: 240
Location: Подгорица

PostPosted: 14 Feb 2007 15:29    Post subject: Reply with quote

Да Кизо, то би била добра идеја и изузетно хумана
_________________
Правда за Уроша !
Back to top
View user's profile Send private message
муња
Ветеран


Joined: 16 Jan 2005
Posts: 1076
Location: Делије припреме

PostPosted: 14 Feb 2007 15:54    Post subject: Reply with quote

Не знам што треба сад нешто да се компликује и организује и да се губи драгоцено време на тај начин, кад може свако ко је у могућности да оде до Трга или у Институт и тамо обави ствар Idea

Као што се види из приложеног ситуација је озбиљна, здравство није баш на неком нивоу а и у време када је ситуација "нормална" људи чекају дуго да дођу на ред, а сад се то чекање још продужава Sad .

Сматрам да је она акција била ок и мишљења сам, да треба то радити сваке године, јер видимо да се ситуација са недостатком крви понавља...Последњи пут, мислим да је до недостатка дошло у априлу, само што изгледа да је сада још тежа ситуација.

Било би добро да неко провери, какво је радно време Института и аутобуса на Тргу републике, да не би људи безвезе долазаили. Аутобус је колико ме памћење служи обично радио до 16-17 сати.
Такође да се постави неки текст где пише у ком случају не може да се да крв.
_________________
Догодине у Призрену!

www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Делија84
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 2
Location: Пих свашта, па Север бре! :)

PostPosted: 25 Feb 2007 23:13    Post subject: Reply with quote

Дакле стварно! Ово бар ништа не кошта јебем му миша! Лично сам први пут дао крв у средњој, само месец-два након што сам напунио 18! Последњи пут сам дао 18. јануара ове године, и чим прођу 3 месеца, дакле крајем априла, ићи ћу опет.

Ко је расположен и нема објективних препрека да учини то, само напред!!! Ништа не боли! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
MAXIMUS
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 44

PostPosted: 27 Feb 2007 10:29    Post subject: Reply with quote

Муњо потпуно си у праву. Нико не мора да чека да неко организује да би дао крв... У оваквим тренуцима кад је хитно потребно је што прије отићи или у Институт или у неку од болница која вам је најближа, и дати крв.
А о организованом давању крви делија као прошли пут треба само покренути иницијативу да се то поново организује. Мој предлог је да се то организује свака 3-4 мјесеца.
Back to top
View user's profile Send private message
Бах
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Oct 2005
Posts: 436
Location: Тамнава

PostPosted: 12 Mar 2007 22:40    Post subject: Reply with quote

Мени лично, а верујем и свима нама, није свеједно какав утисак ћемо оставити у јавности овим или оним својим поступком. Има разлике, и то не мале, између организованог давања крви и појединачних одлазака у Заводов бус или неки Дом здравља. Не би било лоше показати да се не ради о гомили обесних малолетника који немају никакав циљ у животу, па их доколица тера у насиље, већ да смо пре свега људи који желе добро свом народу и својој земљи.
Нисмо, наравно, политичка партија да се неком шлихтамо и да водимо кампању, али не би било лоше показати колико смо бољи од оне слике коју смрадови свесно праве у медијима. Ако ни због чег другог, бар зато што не заслужују ни ту медијску победу! Надам се да ћемо ускоро имати акцију давања крви, то би био сјајан потез.
Back to top
View user's profile Send private message
ujke
ДЕЛИЈА


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 234

PostPosted: 13 Mar 2007 13:38    Post subject: Reply with quote

Стварно људи, јел може да се организује та акција, а не да идемо појединачно да дајемо крв, много боље би било... Ја лично "редовно" дајем крв, дао сам већ неких 5-6 пута, и сад ми је "термин" Laughing али више бих волио да то буде нека организована акција са наше стране... Чисто моје мишљење!
Ја ћу свеједно ускоро отићи да то обавим, па ето...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours


View previous topic :: View next topic
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop