DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 31, 32, 33  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 27 Apr 2007 14:14    Post subject: Reply with quote

Вјечна му слава!

Кад сте поменули четничке пјесме,имам доста занимљивих.
Проблем је тај што нисам стручан превише са овим интернетом па не знам да их поставим да буду доступне свима,ако некога интересују Smile нека ми на ПП објасни како да то урадим.
Међу пјесмама се налазе "На планини на Јелици","Иде војска","Над Краљевом жива ватра сева","Четничке војводе","Хвала теби чича Дражо" и још других четничких.
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 27 Apr 2007 14:51    Post subject: Reply with quote

Забјело,нема потребе да се постављају песме које већ скоро сви имају или их знају.Ако имаш неки рарирет који се до сад још није чуо,онда га постави,а песме које су одавно постале легендарне,не треба постављати..
Исто се односи и на слике,ако имаш ти или било ко други нешто није до сад виђено (нпр. оставио ти (пра)деда у аманет) слободно постави.
Све остало је већ виђено преко других сајтова.
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 27 Apr 2007 16:18    Post subject: Reply with quote

Рекао сам ако некога интересују да ми се јави.Мислио сам да учиним услугу.
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 28 Apr 2007 00:29    Post subject: Reply with quote

Забјело wrote:
Рекао сам ако некога интересују да ми се јави.Мислио сам да учиним услугу.


добро си рекао
_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 28 Apr 2007 11:56    Post subject: Reply with quote

унцле вања wrote:
Забјело wrote:
Рекао сам ако некога интересују да ми се јави.Мислио сам да учиним услугу.


добро си рекао

Нема потребе да расправљамо јесам ли добро рекао или не
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
crazy_north
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 857
Location: Штек

PostPosted: 29 Apr 2007 10:59    Post subject: Reply with quote

Рехабилитација за идејног творца Равногорског покрета
Драгиша Васић погубљен тајно

Окружном суду у Београду поднет је захтев за рехабилитацију Драгише Васића, идејног творца Равногорског покрета, академика, књижевника и адвоката. Васићу је на тајном суђењу 1945. године у Бањалуци суђено по кратком поступку, проглашен је народним непријатељем, одузета су му грађанска права и слободе, а одмах после тога је стрељан. Захтев за рехабилитацију поднела је његова ћерка Татјана Васић-Јанићијевић.
- Дуго нисмо знали шта је с њим. Једни су тврдили да су га усташе убиле или да су га живог спалили и да је на најстрашнији начин умро. Друга верзија је била да он није продужио са четничким командантом Павлом Ђуришићем, већ је остао са делом војске код Бањалуке. Ту су га ухватили удбаши и стрељали. Несрећа је што ја јако дуго нисам смела да се распитујем. На Српској академији наука су га одгурнули, склонили га из књижевности, а његово име није смело да се спомиње, сем у најгорем смислу. После смрти био је глинени голуб за све оне који су хтели да напредују - прича Татјана Васић-Јанићијевић.
Почетком прошлог века Драгиша Васић дошао је из Горњег Милановца у Београд да би се школовао. Постао је угледни књижевник, новинар, адвокат и члан Српске академије наука. Оженио се с Радмилом, ћерком Стојана Рибарца, председника српске владе. Жена му је убрзо умрла и по повратку из Првог светског рата затекао је само двогодишњу ћерку Бранку.
- Моју мајку Наташу упознао је десетак година касније у Београду, као избеглицу из Петрограда. Њен отац је био генерал, инжењер Сергеј Александров, главни градитељ Кронштата. Мајка је била врло млада, много млађа од оца и он јој није дозвољавао да ради. Мој отац је имао 40 година када сам се ја родила и с њим сам провела детињство и младост све до своје петнаесте. Био је један од оснивача и потпредседник Српског културног клуба, а ја сам била најмлађи члан. Председник је био Слободан Јовановић. Отац је имао огроман ауторитет међу тада најобразованијим људима у Србији. Био је рањаван у Првом светском рату и одликован орденом белог орла. Био је веома храбар и као новинар и као политичар - каже Татјана.
Драгиша Васић се из Првог светског рата вратио врло незадовољан. Говорио је јавно против ратних профитера, тражио да се социјално стање најугроженијих поправи, био члан Републиканске странке Јаше Продановића, покренуо лист "Прогрес", писао у часопису "Република". Сматрао је да је српски народ формирањем Југославије постао "дезоријентисан". Уочи Другог светског рата посетио је Москву и био је гост на прослави годишњице социјалистичке револуције. Написао је књиге "Утисци из Совјетског Савеза", "Карактер и менталитет једног поколења", историјска дела "Деветсто трећа", "Утуљена кандила", роман "Црвене магле", којим се замерио комунистичком покрету. Био је сигуран да је комунизам само пролазна појава. У предвечерје Другог светског рата био је главни уредник "Српског гласа". Последњи број овог листа изашао је 27. марта.
- Дража Михајловић га је позвао да приступи четничком покрету, заједно са Млађом Жујовићем, који је оцу био и ортак у адвокатури. Тада су четници и партизани били заједно у борби против окупатора и нама су спалили сву имовину у Горњем Милановцу. Немци су ухапсили мене и моју мајку и биле смо шест месеци у логору на Бањици, као таоци. После тога криле смо се по селима и манастирима. Оца сам последњи пут видела у Ивањици, крајем 1944. у јесен, када се четнички покрет припремао за повлачење у Босну - каже Татјана Васић-Јанићијевић.
Васићима је после рата конфискована сва имовина у Горњем Милановцу и тек довршена кућа у Београду у коју нису успели да се уселе. Почетком деведесетих књиге некада анатемисаних писаца поново су штампане. Међу њима и одабрана дела Драгише Васића.

Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 08 May 2007 18:31    Post subject: Reply with quote

Са данашњим даном почели су традиционални народни скупови на Равној гори,посвећени подизању трећег српског устанка и његовом вожду Дражи Михаиловићу.

У организацији Равногорског покрета,данас 08.05. на Марковдан, у јутарњим часовима одржана је литургија, после тога и смотра гарде и помен поред гроба Крсте Кљајића.Програм је трајао до 16 часова и по слободној процени присутних је било око 3.000.С'обзиром да је радни дан и да је претходних година било тек око пар стотина људи на овај дан,ово је одличан број,поготово што се зна да ће већина поштовалаца дела генерала Михаиловића доћи на Равну гору за викенд..



Са осталих скупова следи извештај у наредним данима.
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 08 May 2007 19:58    Post subject: Reply with quote


_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 08 May 2007 20:24    Post subject: Reply with quote


_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 10 May 2007 18:44    Post subject: Reply with quote

Arrow http://www.youtube.com/watch?v=AiMqGbRiye8
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
2.екипа
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 26 Apr 2005
Posts: 9

PostPosted: 14 May 2007 15:12    Post subject: Reply with quote

Основан Равногоски покрет отаджбине Српске у Марковцу
12.5.2007
У Марковцу код Челинца данас је основан Опчински одбор Равногорског покрета отаджбине Српске.
Наш основни цилј је служба богу и роду слободарских традиција српских бораца, који нису жалили ни своје животе да би сачували свој народ, вјеру своју и отаджбину од освајача.Наше намјере су честите и добронамјерне. Србе не дјелимо по мјестима гдје живе , него на добре и лоше лјуде, реко је преседник одбора Лјеканић.

Овом скупу, осим чалнова и симпатизера Равногорског покрета из челиначког краја , присуствовали су и представници равногорских округа Козара, Лијевче, Мотајница, Крајине и Борја.

Равногорски покрет отаджбине Српске недавно је врло успешно спровео акцију прикуплјанја хуминтарне помочи за Србе на Косову и Метохији.

Након оснивачке скупштине равногорци су посетили гроб Милана Јелића у гроблју Марковац, који је ликвидиран од присталица ОЗН-е 1953 године.

Нјегове кости лежале су на мјесту погибије дуже од пола вијека, да би
28 априла ове године пренесене у мјесно гроблје.

Тим поводом протонамјесник Боголјуб Чанић , парох јошавачки и јереј
Дејан Поповић, парох челиначки , данас су служили парастос за све настрадале равногорце у отаджбинским ратовима. ( СРНА )
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 16 May 2007 15:34    Post subject: Reply with quote

У силним својатањима Равне горе и генерала Михаиловића од стране политичара и странака,има нечега и доброг.
Људи који цене и поштују генералово дело све мање се обазиру на њихова парадирања по Равној гори,фотографисања пред камерама,окружени силним буздованима од обезбеђења.Сваке године у све већем броју се дешава да људи долазе независно од било које партије.Као доказ за такву тврдњу су полупразни страначки аутобуси накићени називима свакаквих селендри по Србији и велики број људи који се могу видети у камповима,подигнутим далеко од централног места дешавања и то по неколио дана раније припремљеним.
Као друга добра страна овог својатања је то да се од раније само 13.маја када је СПО организовао прославу,данас прослава развукла на по неколико дана.Углавном почиње са 08.мајом кад Равногорски покрет има своју светковину,па до 13-ог кад СПО завршава.Све чешћи назив који се користи за ова дешавања је "ДАНИ РАВНЕ ГОРЕ".

12.05. Св. Василије Острошки чудотворац (субота)

На овај дан по некој нашој слободној процени окупило се нешто више од десетак хиљада људи,и ако је незахвално прогнозирати цифру,јер се никад неможе видети да су сви окупљени на једном месту,већ су раштркани по целој планини.
У односу на претходне године,ове је приметно било много младог света,што је за сваку похвалу (чак и чудновато велики број женског света),уз уобичајено униформисање свих генерација.
Као један од јачих утисака био је одлазак (а посебно повратак) из "Дражине пећине".Сама пећина налази се око 2 км од спомен дома и до ње се може отићи пешака јер пут иде низбрдо.За повратак се обично користи "такси служба" која наплаћује место у камиону 100 динара по особи.Свакоме ко се одлучи да обиђе пећину препоручио бих ово јефтино разбијање камена у бубрегу,вреди сваке паре.

Ако је неко био 13.05. на Равној гори,било би добро да напише своје утиске од тог дана (Арчибалде Р. ти си мој фаворит за ово).
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Син Ј.Стевића
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Feb 2006
Posts: 311
Location: обронци Сувобора и Маљена

PostPosted: 16 May 2007 15:53    Post subject: Reply with quote

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]
_________________
Пао је у блато и осетио цев..видео је фацу брадату и дрску..видео је смрт и чуо је речи:Добродошли у Републику Српску!
Back to top
View user's profile Send private message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 16 May 2007 16:53    Post subject: Reply with quote

Уууууу.... ОООДЛИЧНЕ слике! Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
xrayspex
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 22 Mar 2007
Posts: 4

PostPosted: 22 May 2007 22:42    Post subject: проглашено је 15 војвода из уједи Reply with quote

проглашено је 15 војвода из уједињеног Равногорског покрета



По "посљедњој жељи" покојног четничког војводе Мила Ракочевића, 40 дана послије његове смрти проглашено је 15 војвода из уједињеног Равногорског покрета од којих пет из Црне Горе.

То су помоћник министра за дијаспору у Влади Србије Миодраг Божовић, затим Милан Добрашиновић, син Светозара, ратног замјеника Павла Ђуришића, те пјесник из Колашина Вуко Влаховић. Поред Мандића звање војводе из Црне Горе добио је и Милета Павићевић, јавности познат по томе што је током опозиционих трибина и протеста био маскиран у Дражу Михаиловића. У телефонском разговору, Божовић је навео да је проглашење војвода била "посљедња жеља" посљедњег војводе ђенерала Драже Михаиловића, Мила Ракочевића. Ракочевић је, додао је Божовић, био ваздухопловни мајор Војске Краљевине Југославије који је умро у 97. години, 6. фебруара ове године у Паризу.

Божовић је казао да је чин проглашења обављен у цркви Светог Саве у Паризу 17. марта, 40 дана након Милове смрти, по овлашењу његовог сина Ђорђа.

У документу до којег су дошле "Вијести", Ђорђе је на тешко читљивом француском језику дао овлашћење за овај чин. Извор "Вијести" близак равногорском покрету навео је да Ђорђе не говори српски.
"То му је (Ђорђу) отац оставио у аманет. Ја сам телефоном разговарао са покојним војводом дан прије него што је умро и то је урадио при здравом разуму. Постављење војвода била је посљедња жеље Мила Ракочевића два мјесеца прије смрти, иако прије двије године није био за то", рекао је Божовић.

Он је објаснио да је и Илија Бирчанин, по налогу Драже Михаиловића, именовао 24 војводе, те да ће тако бити урађено и у овом случају, али да ће преосталих девет војвода именовати Високи војводски савјет.

Божовић је додао да су све новоименоване војводе заслужиле ту титулу.
"Сви ти људи су из уједињених Равногорских покрета, прави Срби, провјерени", навео је Божовић.
Он је објаснио да ће војводе 12. маја положити заклетву у Цркви Светог Марка у Београду, уз присуство "шест-седам" свјештеника Српске православне цркве.
Након тога, додао је Божовић, заказана је свечаност "уз српску музику и присуство бројних личности из политичког, спортског и јавног живота" у хотелу "Метропол" на којој ће војводама бити уручене грамате.

Павићевић је "Вијестима" казао да чин проглашења за војводу представља велику част.
"Нијесу ме питали када су ме бирали за војводу. Не волим титуле, али ово је част која се не одбија, јер би то била издаја", рекао је Павићевић.

Судећи по презименима број стварних војвода из Црне Горе је виши од пет. Тако су, према документу до којег су дошле "Вијести", за војводе из диј-аспоре проглашени Чедомир Ашанин, Божидар Вешовић и Томислав Томковић, из Србије Мирчета Ивановић, Бранислав Јефтић, Миодраг Миловановић и Гојко Даничић, из Републике Српске Јован Тинтор и Драшко Стојисављевић – генерални секретар Равногорског покрета, те Урош Шуштерич из Словеније.

Саговорник "Вијести" близак Равногорском покрету навео је да се размишљало о још неким људима из Црне Горе који су провјерени Срби, али да се у крајњем остало на овом списку. Он је додао да је један од људи о којем се најозбиљније размишљало био и потпредсједник СНС Горан Даниловић, али да се од тога одустало у корист Милете Павићевића.

В.ЖУГИЋ
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 31, 32, 33  Next

View previous topic :: View next topic
Page 6 of 33

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop