DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 31, 32, 33  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Амбасадор
Ветеран


Joined: 09 Mar 2004
Posts: 1046
Location: Пимлико

PostPosted: 23 Mar 2007 07:16    Post subject: Reply with quote

cabron wrote:
рачић се убио???
јеси ли сигуран, мислим да сам нешто друго прочитао, тј. да је погинуо у борби у којој четници нису имали никакве шансе и да им је иза леђа била провалија, с те стране оно јесте самоубилачка борба, али није самоубиство, то је оно што ми се чини да сам прочитао, одавно је било, зато и питам јел неко може да потврди тачан начин смрти Д.Рачића


Мој покојни стриц је био борац у Рачићевом Церско-Мајевичком корпусу, тачније у Церском корпусу којим је командовао управо поменути херој Вујица Николић. По причама мог стрица (који на жалост није жив да то потврди), Рачић се јесте убио.

Није погинуо у борби коју описује Каброн, али се та борба десила 13 Маја 1945 код реке Језерице, где је Рачићева бригада од пар десетина људи била прибијена уз провалију са једне стране, а окружена са преко хиљаду комуниста са друге. Тада је Рачић својим борцима пред битку одржао чувени говор: "Браћо, доле нас чека сигурна смрт, а тамо можда живот. Зато у напад!!!"

У јесен 1945, Рачић је дошао у кућу Обрадовића да буде у земуници (недалеко од куће) извесно време, а онда да се пребаци у Италију, па у Енглеску. Са њим су били Вујица Николић, његов највернији официр и велики јунак, и Војин Ракић. Комунисти су Рачића тражили по том крају, али нису знали где је. Онда је Обрадовићева наивна жена, једном комунцу издала где се Рачић налази (где је земуница, односно бункер), и потом је велики број комуниста окружио земуницу. Рачић, Вујица и Ракић су се борили колико су могли (Ракић је погинуо), а када су видели да сигурно падају у руке комуниста, искористили су последња два метка да пресуде себи.

Е сад, Душан Трбојевић, потпоручник у Рачићевом одреду, у својој књизи наводи да су Рачића црвени изрешетали. Тако да постоје две различите верзије Рачићеве смрти.

Оно што је сигурно да су га изрешетали и мртвог убадали ножевима, шутирали и тукли (да ли се пре тога убио, није сигурно), и мртвог га на отвореним воловским колима вукли кроз Љубовију. Ту су га чак изложили три дана, да народ види шта се дешава са четничким вођама. Онда је један сељак тражио дозволу да га закопа, и тврди се да је Рачић сахрањен на необележеном месту где је данас аутобуска станица у Љубовији.
_________________
Мила мајко не жени ме млада,
кад ме жени Рачића бригада.
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 23 Mar 2007 08:50    Post subject: Reply with quote

Да ли неко од упућенијих зна када и како су настале песме попут:
Од Тополе; Спрем'те се, спрем'те; Морем плови итд. ?
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 23 Mar 2007 10:25    Post subject: Reply with quote

од тополе од тополе-вероватно за време после другог рата или после.
морем плови-мислим да је новија продукција.
док је
спремте се, спрем те- најстарија и настала је до 1910. колико је знам, првобитно у оригиналној верзији се помиње војвода Јован Бабунски, а село дреново је у старој Србији, данас Бивша Југословенска Република Македонија, после се та песма певала и Чичи у част, и та верзија је доста познатија.
неко исправи ко зна више.
п.с.
хвала свима на одговорима везаним за Рачића
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Rudolf Archibald Rays
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Jan 2006
Posts: 453
Location: планина Цер

PostPosted: 23 Mar 2007 10:26    Post subject: Reply with quote

Амбасадор wrote:
cabron wrote:
рачић се убио???
јеси ли сигуран, мислим да сам нешто друго прочитао, тј. да је погинуо у борби у којој четници нису имали никакве шансе и да им је иза леђа била провалија, с те стране оно јесте самоубилачка борба, али није самоубиство, то је оно што ми се чини да сам прочитао, одавно је било, зато и питам јел неко може да потврди тачан начин смрти Д.Рачића


Мој покојни стриц је био борац у Рачићевом Церско-Мајевичком корпусу, тачније у Церском корпусу којим је командовао управо поменути херој Вујица Николић. По причама мог стрица (који на жалост није жив да то потврди), Рачић се јесте убио.

Није погинуо у борби коју описује Каброн, али се та борба десила 13 Маја 1945 код реке Језерице, где је Рачићева бригада од пар десетина људи била прибијена уз провалију са једне стране, а окружена са преко хиљаду комуниста са друге. Тада је Рачић својим борцима пред битку одржао чувени говор: "Браћо, доле нас чека сигурна смрт, а тамо можда живот. Зато у напад!!!"

У јесен 1945, Рачић је дошао у кућу Обрадовића да буде у земуници (недалеко од куће) извесно време, а онда да се пребаци у Италију, па у Енглеску. Са њим су били Вујица Николић, његов највернији официр и велики јунак, и Војин Ракић. Комунисти су Рачића тражили по том крају, али нису знали где је. Онда је Обрадовићева наивна жена, једном комунцу издала где се Рачић налази (где је земуница, односно бункер), и потом је велики број комуниста окружио земуницу. Рачић, Вујица и Ракић су се борили колико су могли (Ракић је погинуо), а када су видели да сигурно падају у руке комуниста, искористили су последња два метка да пресуде себи.

Е сад, Душан Трбојевић, потпоручник у Рачићевом одреду, у својој књизи наводи да су Рачића црвени изрешетали. Тако да постоје две различите верзије Рачићеве смрти.

Оно што је сигурно да су га изрешетали и мртвог убадали ножевима, шутирали и тукли (да ли се пре тога убио, није сигурно), и мртвог га на отвореним воловским колима вукли кроз Љубовију. Ту су га чак изложили три дана, да народ види шта се дешава са четничким вођама. Онда је један сељак тражио дозволу да га закопа, и тврди се да је Рачић сахрањен на необележеном месту где је данас аутобуска станица у Љубовији.


Истраживао сам годинима животни пут пуковника Драгослава Рачића, од његовог рођења, школовања, основање првих четничких одреда, па све до његовог убиства око Никољдана 1945. г.
Два пута сам боравио у кући породице Обрадовић у Савковићима, Николе и Видоја, очевицима Рачићевог убиства, после чега сам сачувао тонски аудио запис мог разговора са њима. Нигде нисам наишао на податак да је Рачић извршио самоубиство, а у ту верзију сумња и његов синовац Никола, који данас живи у околини Краљева.
Рачић је био побожан човек, веровао је у Васкрсење после смрти, тако да приче да је сам себи пресудио, су неозбиљне и неосноване.
Са Рачићем у пратњи при доласку код домаћина главе породице Петка Обрадовића били су још Војин Ракић, из села Сикорића у Босни и и Велимир Вело Тешић,(а не Вујица Николић) из села Брњац код Лознице.
У најновијем броју часописа "Епицентар лудила" на неколико страница опширно је описана биографија пуковника Драгослава Рачића.
_________________
БОГ НА НЕБУ, КРАЉ НА ЗЕМЉИ, ДОМАЋИН У КУЋИ!
Back to top
View user's profile Send private message
cabron
Ветеран


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 1558
Location: КРАЉЕВИНА СРБИЈА, la Morlacchia

PostPosted: 23 Mar 2007 10:38    Post subject: Reply with quote

зато што рудолф каже и мени је веома необично да је то урадио, па иако је видео да нема излаза и иако није хтео да им падне у руке жив, ваљда је могао да крене, да кажем у јуриш, и погине.мислим ово су само нека размишљања и нагађања, тешко ми је да заислим да верник борац пресуђује сам себи, не кажем да није могуће и вероватно нам је немогуће да замислимо ситуацију уопште, али опет...
_________________
ОКРЕЧИТЕ БЕОГРАД!!!
Back to top
View user's profile Send private message
ЛудиШеширџијa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 09 Nov 2006
Posts: 331
Location: У земљи чудеса

PostPosted: 27 Mar 2007 11:57    Post subject: Reply with quote

Да ли постоји могућност да се нешто више каже о узроцима распада СЧП-а. Ја нисам толико упућен , али из неколико књига и разговора са старијим људима, мој закључак је да СЧП није обраћао толико пажњу да људима објасни зашто се бори (циљеви ) , јер су мислили да то не треба објашњавати пошто су били легитимна војска. Док су са друге стране комунисти имали јаку пропаганду машинерију (политички комесари ....). Такође шта је довело до потпуног слома СЧП-а ако партизана у Србији није било до 1943(мислим да су били потпуно разбијени и неорганизовани),тек тада су дошли из Босне јаки партизански одреди.Да ли је ово макар близу истине?Исправите ме ако грешим.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=62Pkr5xWbX8
Back to top
View user's profile Send private message
Масимо
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 27 Mar 2006
Posts: 675
Location: Правац Пелинковац

PostPosted: 27 Mar 2007 14:31    Post subject: Reply with quote

Имам још једно питање... Поред оног о песмама Wink

Колико је правилно користити назив Српски четнички покрет...?

Колико сам ја упознат (можда грешим), покрет се звао Равногорски или Југословенска војска у отаџбини.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 27 Mar 2007 15:50    Post subject: Reply with quote

ЛудиШеширџијa
Quote:
Да ли постоји могућност да се нешто више каже о узроцима распада СЧП-а. Ја нисам толико упућен , али из неколико књига и разговора са старијим људима, мој закључак је да СЧП није обраћао толико пажњу да људима објасни зашто се бори (циљеви ) , јер су мислили да то не треба објашњавати пошто су били легитимна војска. Док су са друге стране комунисти имали јаку пропаганду машинерију (политички комесари ....). Такође шта је довело до потпуног слома СЧП-а ако партизана у Србији није било до 1943(мислим да су били потпуно разбијени и неорганизовани),тек тада су дошли из Босне јаки партизански одреди.Да ли је ово макар близу истине?Исправите ме ако грешим.


Основни узрок пораза Четничког покрета је издаја такозваних савезника на Техеранској конференцији 1943. Наиме САД и В.Британији су требали Совјети,јер они сами нису имали шансе против сила Осовине.Е а пошто је Совјетима пуцала она ствар да гину за Западњаке, а да не добију ништа конкретно за узврат,онда су им лепо Черчил и Рузвелт као да се ради о њиховој дедовини, препустили малтене читаву Источну Европу са изузетком Грчке(о чему говори и пораз комуњара у грчком грађанском рату који је наступио после рата,да није то мало чудно,не ни мало,уосталом знам понешто о томе па ако неког интересује написаћу).
Главнина партизанских снага је из Србије побегла у касну јесен '41, а оно што је остало су били безначајни локални одреди.
Међутим 1944. долази преко милион совјетских ''ослободилаца'' из правца Румуније и Бугарске(ова друга је посебно занимљива,јер је са Црвеном армијом дошла и ''нова'' бугарска армија која се састојала од преобучених кољача и окупатора из источне и јужне тј. Старе Србије или Македоније,како ко хоће), а са њима долазе и партизани из Босне, и наравно пораз четника је био неизбежан.
Главна битка за Србију је била у септембру '44 где су поражене националне снаге(четници,недићевци,љотићевци).
Дакле није ЈВуО поражена зато што су партизани били бољи и активнији, нити зато што се нису борили против окупатора,а партизани јесу,што је ноторна глупост,већ зато што су се тако Велике Силе договориле, а мале државе су као по обичају била колатерална штета.
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 27 Mar 2007 15:59    Post subject: Reply with quote

cabron wrote:
од тополе од тополе-вероватно за време после другог рата или после.
морем плови-мислим да је новија продукција.
док је
спремте се, спрем те- најстарија и настала је до 1910. колико је знам, првобитно у оригиналној верзији се помиње војвода Јован Бабунски, а село дреново је у старој Србији, данас Бивша Југословенска Република Македонија, после се та песма певала и Чичи у част, и та верзија је доста познатија.
неко исправи ко зна више.
п.с.
хвала свима на одговорима везаним за Рачића



Легендарни Велешки војвода Јован Бабунски

Јован Бабунски

Спремте се спремте четници

Српска ми труба затруби
У тово село Дреново.
Спремте се спремте четници,
Силна ће борба да буде.

Ој напред иде пред четом
Јован Бабунски војвода,
За њим иде пред четом
Васил Велешки војвода.

Извика Јован Бабунски:
Држте го село оздола,
Држте го село оздола
Тува је Стеван Димитров.

Извика Јован Бабунски:
"Предај се, предај, Стеване"
"Не се предајем, Јоване,
Аз сам блгарски војвода!"

Извика Васил Велешки:
Фрљајте бомбе Четници.
Поче им кућа да гори,
Из куће Стеван говори:

"Пуштај ма, пуштај Јоване,
Чета ће да ми изгоре."
Српска ми труба трубаше,
Дреново село гореше.


Српски четници у Македонији

Извор:
http://www.pogledi.co.yu/makedonija/
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
ЛудиШеширџијa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 09 Nov 2006
Posts: 331
Location: У земљи чудеса

PostPosted: 27 Mar 2007 20:35    Post subject: Reply with quote

АЦБ хвала на одговору

AЦБ wrote:
о чему говори и пораз комуњара у грчком грађанском рату који је наступио после рата,да није то мало чудно,не ни мало,уосталом знам понешто о томе па ако неког интересује написаћу).


Што се мене тиче ја бих јако волео да видим тај текст, само не знам колико је тема везана за ЈВуО Wink ,чисто да не одемо превише у ширину.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=62Pkr5xWbX8
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 31 Mar 2007 12:36    Post subject: Reply with quote

пар слика са протеста спашених пилота против суђења дражи михаиловићу.



_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Rudolf Archibald Rays
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Jan 2006
Posts: 453
Location: планина Цер

PostPosted: 27 Apr 2007 09:25    Post subject: Reply with quote

На данашњи дан, 14/27. априла 1893. године у Ивањици је рођен Вожд Трећег србског устанка, командант ЈВУО и Равногорског покрета, ђенерал Драгољуб Дража Михаиловић.
Нека му је вечна слава, сада увек и у векова. Амин
_________________
БОГ НА НЕБУ, КРАЉ НА ЗЕМЉИ, ДОМАЋИН У КУЋИ!
Back to top
View user's profile Send private message
п дубаи
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Mar 2006
Posts: 941
Location: Догодине на Газиместану!

PostPosted: 27 Apr 2007 10:11    Post subject: Reply with quote

Такав човек се једном рађа... Вечна слава једном од највећих српских хероја, нашем Ђенералу!
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 27 Apr 2007 11:45    Post subject: Reply with quote

нек је вечна слава српском чичи,хероју и мученику
_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
crazy_north
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 857
Location: Штек

PostPosted: 27 Apr 2007 13:16    Post subject: Reply with quote

Нека је вечна слава овом Црпском мученику.
Надам се да ће ова багра једном да открије место где су његови посмртни остаци.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 31, 32, 33  Next

View previous topic :: View next topic
Page 5 of 33

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop