DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

НАРОД или нација, НАРОДНИ или нац
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Crazy north
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Perun
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Sep 2006
Posts: 93
Location: Češka

PostPosted: 07 Dec 2006 20:08    Post subject: Reply with quote

UltrasLondon wrote:
Perun wrote:
То је моје мишљење и никоме га ненудим

Perun wrote:
Молим Вас да престанете да користите страну реч нација, национални итд
Back to top
View user's profile Send private message
BodoniuS
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 29 Aug 2005
Posts: 420
Location: Београд

PostPosted: 07 Dec 2006 20:54    Post subject: Re: НАРОД или нација, НАРОДНИ или н Reply with quote

Perun wrote:
Молим Вас да престанете да користите страну реч нација, национални итд

Чак сам пре неки дан прочитао на теми о Б.М.К. термин "Србска национална музика".
Ово ми већ дође као да се ради о некој зарази.
Па зар смо ми нација или НАРОД?!
Слушамо ли ми то "нациолњаке" или народњаке Question Exclamation



smile
_________________
Поново долази наша ера!
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 07 Dec 2006 21:09    Post subject: Reply with quote

Randall Stevens wrote:
О,боже...
Нација и народ нису синоними,то су две потпуно различите ствари,тако да се не може једна реч заменити другом.

Exclamation
ово је поента, и зато тема није на месту...
Back to top
View user's profile Send private message
нешо подгориц
ДЕЛИЈА


Joined: 03 Feb 2006
Posts: 240
Location: Подгорица

PostPosted: 08 Dec 2006 08:00    Post subject: Reply with quote

@Perun

Mислим да је ова тема потпуно непотребна. Свако има право да говори како оће, и ти то не можеш никако исправити, па све и да си у праву.
_________________
Правда за Уроша !
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 08 Dec 2006 08:31    Post subject: Reply with quote

neso podgorica wrote:
@Perun

Mислим да је ова тема потпуно непотребна. Свако има право да говори како оће, и ти то не можеш никако исправити, па све и да си у праву.

Ау, ал си му објаснио.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
manicomio
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 31 Aug 2005
Posts: 513
Location: Нови Сад

PostPosted: 08 Dec 2006 08:51    Post subject: Reply with quote

Па и нација и држава исто нису исто.

Перуне, до јаја глуп топик, бар док не направе подфорум Србија.
_________________
За Србију све! Србију низашта!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
SPARTACUS
ДЕЛИЈА


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 197
Location: Београд

PostPosted: 08 Dec 2006 09:01    Post subject: Reply with quote

Не кажу Французи за џабе да смо ми Срби један од ретких народа на свету којима је још увек веома стало до очувања националног идентитета. Тако и треба.

Па једино је још у нашој администрацији постоји разлика између термина држављанство и националност. У овим јачим земљама је то одавно поистовећено, постоји само један појам (nationality, nationalite, nationalidad ....) и свако је оне националности чији пасош поседује, а не одакле је родом. А порекло .... то је за њих друга прича. Cool
_________________
Ја сам године провео са тобом ......
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Red Star Forever
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Jan 2003
Posts: 316
Location: Beograd, United Kingdom of Serbia

PostPosted: 08 Dec 2006 09:12    Post subject: Reply with quote

[quote="SPARTACUS"]Па једино је још у нашој администрацији постоји разлика између термина држављанство и националност. У овим јачим земљама је то одавно поистовећено, постоји само један појам (nationality, nationalite, nationalidad ....) и свако је оне националности чији пасош поседује, а не одакле је родом. А порекло .... то је за њих друга прича. Cool[/quote

Ово је јако битна констатација у целој причи иако је тема покренута из тоталног незнања...
_________________
www.delije-caffe.net
Back to top
View user's profile Send private message
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 506
Location: Црна Гора

PostPosted: 08 Dec 2006 09:21    Post subject: Reply with quote

Лепо је Рандал објаснио, народ и нација нису исто.
Имате у многим књигама појашњење шта то значи.

Спартакусе, зашто то каже тај Француз, по пракси је код њих (у свету) овако, наводим пример:
Човек који живи у Француској је Француз (Француски држављанин), немачког, алжирског, или пољског порекла. Србин који живи у Хрватској је Хрват (Хрватски држављанин) српског порекла. Муслиман који живи у Србији (Нови Пазар), је Србин муслиманског порекла. Мађар који живи у Темерину је Србин мађарског порекла.
Овакви термини се углавном најчешће користе у европским земљама.
Ко што су за Теслу рекли да је Хрват српског порекла. Једино зато што се родио на (тренутно) хрватској земљи, па одатле иде та одредница.

Овакве термине ми у Србији не користимо.

Неки пример народа и нације:
Србин може бити далматинског, крајишког, црногорског, шумадијског, косметског, херцеговског или војвођанског порекла! (Ово је само пример)

Неко ти каже "Ти си Црногорац пореклом", то значи да припадаш црногорском народу или подручју, али си по националности Србин!

Моје племе Братоножићи је из Црне горе, у задњих 800 година одувек смо били Срби. Међутим тренутна владајућа гарнитура на челу са Милом Ђукановићем покушава да од НАРОДА направи НАЦИЈУ.
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 506
Location: Црна Гора

PostPosted: 08 Dec 2006 09:29    Post subject: Reply with quote

Одличан текст са Стормфронта, сад сам запазио важан одломак:

Quote:
Dakle, i više država jedne nacije mogu da izražavaju jedinstvenu nacionalnu svest. Takav je slučaj sa prednemanjićkim srpskim državama i sa Crnom Gorom kao posebnom srpskom državom sa srpskom nacionalnom svesšću. Preko države se formira nacionalna svest, tj. narod se dovodi do samosvesti, ali se ne podrazumeva da je ime države istovetno sa imenom nacije koja je formirala državu, jer Bavarska je nemačka isto kao što je Crna Gora srpska država.

_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
мурке
ДЕЛИЈА


Joined: 14 Mar 2005
Posts: 122
Location: Universe

PostPosted: 08 Dec 2006 09:33    Post subject: Reply with quote

Kiza Lionac wrote:
Србин који живи у Хрватској је Хрват (Хрватски држављанин) српског порекла


Није Србин рођен у хрватској хрват...
Нпр. ја сам рођен у хрватској и поред Српског имам и њихово држављанство али ми у свим њиховим документима пише да сам Србин, а не хрват.

И мислим да је тема скроз безвезе...
_________________
Ја сам године провео са тобом, теби дао све за тебе живео !!!
Back to top
View user's profile Send private message
SPARTACUS
ДЕЛИЈА


Joined: 07 Mar 2006
Posts: 197
Location: Београд

PostPosted: 08 Dec 2006 09:44    Post subject: Reply with quote

Kiza Lionac wrote:
Спартакусе, зашто то каже тај Француз, по пракси је код њих (у свету) овако, наводим пример:

To кажу прави Французи, огорчени на тренутну етничку ситуацију у својој земљи.
_________________
Ја сам године провео са тобом ......
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Микса
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 30 Nov 2006
Posts: 23
Location: Добродошли у блокове

PostPosted: 08 Dec 2006 10:39    Post subject: Reply with quote

Извините због латинице, али тако је писан чланак... Ово су само извучени поједини делови... Поздрав

Mr Boris Milosavljević
Objavljeno u časopisu »Luča«, 1995. god.


NAROD, DRŽAVA I NACIJA
(Analiza osnovnih pojmova naše savremene političke terminologije)

Stanovništvo i narod

Pod terminom narod često se definišu ili podrazumevaju različite stvari. Nekad je reč o stanovništvu nekog kraja, nekad o većinskom, jednostavnijem delu stanovništva nasuprot društvenoj i državnoj eliti, nekad o naciji. Ovde bi se pod stanovništvom podrazumevao veći broj ljudi na jednom prostoru istog, sličnog ili različitog porekla koji je formirao jednu ili više država, a pod narodom stanovništvo istog porekla koje, iako ima važne elemente nacionalne svesti, još nije steklo punu samosvest preko države.
Neke evropske države su nastale iz naroda, a neke iz stanovništva, tj. populacije različitog porekla sa germanskim i rimskim državnim okviriom (Italija, Španija, Francuska). Druge države su nastale iz naroda, odnosno iz stanovništva jedinstvenog porekla kao što je slučaj sa nemačkim državama, rukskom i srpskom (srpskim) državama. Zato su neki jedinstveni elementi nacionalne svesti prisutni kod naroda i pre formranja države, dok su procesi formiranja jedinstvene svesti dugotrajni i pozniji u državama nastalim vezivanjem ili stapanjem više naroda.

Nacija i nacionalna paradigma

Pod nacijom podrazumevamo stanovništvo sa samosvešću o svom jedinstvu i povesnosti stečenom preko države i državne strukture. To stanovništvo može biti jedinstvenog ili različitog porekla. Ako je reč o različitom poreklu, nacionalna svest je isključivo utemeljena u državnoj formi, dok u drugom slučaju, jedinstveni nacionalni sadržaj postoji i u više država te nacije.
Naravno, nijedna nacija nije proistekla isključivo iz jednog naroda, jer je uvek dolazilo do mešanja starosedelaca i doseljenika. Međutim, tamo gde je više autonomnih nacionalnih zajednica formiralo jednu državu, reč je o različitom poreklu stanovništva, jer su svi manje više organizaciono ili procentualno zaslužni za formiranje države (Francuska, Italija...). Tamo gde je reč o jednom narodu, dolazilo je do mešanja stanovništva, ali ne toliko da bi jedinstveni, osnovni narodni korpus bio u većoj meri ugrožen. Takav je slučaj sa Srbima koji su se mešali sa drugim narodima, ali to mešanje ni u jednom srpskom kraju nije ugrozilo jedinstveno slovensko poreklo, karakteristike i običaje.
_________________
СНАГА БЕЛОГА ГРАДА НЕК' ВОДИ ТЕ САДА У НОВУ ПОБЕДУ...
Back to top
View user's profile Send private message
дрвосеча
ДЕЛИЈА


Joined: 17 Oct 2006
Posts: 142
Location: поред шуме

PostPosted: 08 Dec 2006 18:09    Post subject: Reply with quote

Да појаснимо шта је писац хтео да каже:
Нација може да буде Србин, Словак, Шпанац, али народ то је вишљи појам од нације... значи Славени, Романи, Германи итд.
Ово су социолошки термини, али у пракси ово се често поистовећује... тј. ставља се знак једнакости.
_________________
ПАЛИ БРАТЕ ФОРУМ, ТРИБИНА ЈЕ ЗАКОН!!!

КО СНИМА МОБИЛНИМ НА СЕВЕРУ:
КЕВА ТИ ЈЕ КУ*ВА - ПЕДЕРУ!!!
Back to top
View user's profile Send private message
BodoniuS
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 29 Aug 2005
Posts: 420
Location: Београд

PostPosted: 09 Dec 2006 11:26    Post subject: Reply with quote

дрвосеча wrote:
Да појаснимо шта је писац хтео да каже:
Нација може да буде Србин, Словак, Шпанац, али народ то је вишљи појам од нације... значи Славени, Романи, Германи итд.
Ово су социолошки термини, али у пракси ово се често поистовећује... тј. ставља се знак једнакости.


Не бих рекао. Нпр. иако су германи, Енглези и Немци нису исти народ.... Преширока ти је та подела, тако да не постоји германски, словенски, тј. романски народ.
Народи да, али народ не.
_________________
Поново долази наша ера!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Crazy north All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop