DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Војвода Ђујић
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kiki
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 836
Location: Beograd

PostPosted: 12 Sep 2006 17:24    Post subject: Reply with quote

Rudolf Archibald Rays wrote:
Кики, залажем се за помирење четника и партизана

Да ли си ти свестан чињенице да су ти људи углавном мртви? Мој је отишао у рат са 17 година (нема пуно оних који су били млађи), а сада има 82 (нема пуно оних који су га надживели).
Ко онда са ким треба да се мири? Знаш ли колико има људи који потичу из мешаних (у том смислу) средина? Да ли они треба да се мире сами са собом?
_________________
Danas su na Marakani bili oni koji ne vole Crvenu zvezdu. Oni koji Zvezdu vole, sačekaće sledeću evro utakmicu ili derbi kako bi pokazali svoju ljubav i odanost crveno-belom dresu.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Rudolf Archibald Rays
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Jan 2006
Posts: 453
Location: планина Цер

PostPosted: 12 Sep 2006 18:08    Post subject: Reply with quote

kiki wrote:
Rudolf Archibald Rays wrote:
Кики, залажем се за помирење четника и партизана

Да ли си ти свестан чињенице да су ти људи углавном мртви? Мој је отишао у рат са 17 година (нема пуно оних који су били млађи), а сада има 82 (нема пуно оних који су га надживели).
Ко онда са ким треба да се мири? Знаш ли колико има људи који потичу из мешаних (у том смислу) средина? Да ли они треба да се мире сами са собом?


Када сам написао да се залажем за помирење четника и партизана, мислио сам на потомке, на нас данас живе Србе који се још увек делимо на четнике и партизане. Што се мене тиче помирења неће бити са партизанима, све док истина не изађе на видело. Четници су увек били и остали србска војска, док су партизани безбожничка револуционарна интернационалистичка терористичка група.
У Србији и данас живе комунисти, учесници Другог светског рата који су убијали своју браћу само зато што се нису хтели одрећи своје крсне славе, своје државе, свог Краља... Њима треба под хитно судити, натерати их да кажу све што знају о комунистичким злочинима.
Комунисти се морају искрено покајати ( ако они уопште знају шта је грех ), замолити србски народ за опроштај, изнети све историјске чињенице на сто и на крају се помирити са самим собом. Ми још живимо у држави где џелати могу бити жтрве а жртве џелати.
Мислим да си ти Кики довољно зрела особа да разумеш моје написане речи, или ће можда бити да ти потичеш из једне комунистичке породице....
_________________
БОГ НА НЕБУ, КРАЉ НА ЗЕМЉИ, ДОМАЋИН У КУЋИ!
Back to top
View user's profile Send private message
Кежуал
ДЕЛИЈА


Joined: 02 May 2004
Posts: 228
Location: Србија

PostPosted: 13 Sep 2006 01:01    Post subject: Reply with quote

11.Септембра 2006.год у 11 часова у Цркви Светог Марка одржан je парастос Великом Србину Војводи Момчилу Ђујићу,потпуковнику Југословенске Војске у Отаџбини и команданту Динарске Четничке Дивизије 1941-1945 као и лидеру Српске емиграције све до 1999 и своје смрти.

На парастосу Војводи Момчилу Ђујићу било је као прошле године доста поштовалаца лика и дела овог див јунака,у организацији Динарског четничког покрета,а уз присуство познатих српских бораца Николе Каваје и уметника Драгутина Кнежевића Крунице.
_________________
"Михајло Пјановић може да се пореди са Митром Мирићем.
Затаји,али кад експлодира,нација је на ногама!"
Back to top
View user's profile Send private message
kiki
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 836
Location: Beograd

PostPosted: 13 Sep 2006 04:43    Post subject: Reply with quote

Када сам написао да се залажем за помирење четника и партизана, мислио сам на потомке, на нас данас живе Србе који се још увек делимо на четнике и партизане.[/quote]
Причај у своје име. Та подела је још увек изражена само међу вама који не живите у Србији и Балкану. Ми овде имами паметнија посла да радимо него да се пропитујемо коме је деда где и шта био. Какве везе унуци имају са оним што су им дедови радили?
Rudolf Archibald Rays wrote:
или ће можда бити да ти потичеш из једне комунистичке породице....

Ја сам већ написала да ми је један деда био у четницима јер је то била једина војска у његовом крају и једини начин да преживи (не зато што је то била регуларна краљева војска, или што је волео краља, Дражу, Ђујића), а други је био комуниста (није учествовао у рату). Да ли бих ја морала сада да се мирим сама са собом? И са којом половином би ти желео да се мириш? Знаш ли колико има људи који су као ја и које заболе за овакве глупости о којима ти причаш?
Ако ви, исељеници, немате сврсисходнији начин да помогнете Србији, немојте да помажете ни на овај начин, није нам то потребно.
_________________
Danas su na Marakani bili oni koji ne vole Crvenu zvezdu. Oni koji Zvezdu vole, sačekaće sledeću evro utakmicu ili derbi kako bi pokazali svoju ljubav i odanost crveno-belom dresu.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Сербо Макарид
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 2889
Location: Epicentar ludila

PostPosted: 13 Sep 2006 11:49    Post subject: Reply with quote

Рудолфе зашто не напишеш у целини то писмо жабара мусолинију..
Кики ево за тебе..

Вође устанка у другим деловима Крајине били су свештеник Момчило Ђујић, Мирко Марић. поручник Мићо Лукић. Никола Дрча, Јово Богуновић. мајор Бошко Рашета, поручници Милан ССтарчевић и Стојан Матић, и други.. До половине аугуста 1941 устаници су ослободили највећи део Крајине. Усташка протиофанзива, започета 16. августа, завршила се потпуним неуспехом. У одсудној бици код Кулен Вакуфа, 19. аугуста, усташка дивизија имала је 365 погинулих, 190 рањених и 608 заробљених, док су истовремено погинула само три четника: Никола Љиљак, Мило Обрадовић и Никола Ђоковић. У невероватној победи против одлично опремљених усташа, Крајишници су дошли до богатог ратног плена: преко 1.000 пушака, 17 пушкомитраљеза, итд.. Заробљене усташе пустили су кућама..
У нову офанзиву, започету 2. октобра, Павелић је упутио главнину снага, јер су Немци и Италијани већ сумњали у његову способност да одржи НДХ без осовинских трупа, које су биле преко потребне на другим фронтовима. Усташе су постигле почетне успехе на Горијевцу, поразивши одред Миће Лукића, који је погинуо у борби прса у прса.. Однос снага на горијевцу био је 20:1 у корист усташа. Два дана после овога усташе освајају Кулен Вакуф, да би 8. октобра започела четничка противофанзива у правцу Доњег Лапца. Била је то још једна сјајна победа, под командом Пајице Омчикуса, Мирка Марића, Миће Обрадовића, Пере Рајака, Петра Ђиласа и Дане Калинића. Усташе су имале преко 1.000 погинулих и 800 рањених и заробљених, док су се четници поново домогли великог ратног плена.
Неуспех друге усташке офанзиве уверио је Италијане да Павелић није у стању да контролише НДХ. Зато 17. октобра италијанске трупе порширују своју окупациону зону на рачун хрватске нацистичке државе. Италијани су запосели већа места и у ослобођеном и у неослобођеном делу Крајине, терајући усташе даље према северу. Тако је у овим крајевима коначно завладало примирје, које ће крајем године нарућити комунистичка акција против Срба..

_________________
www.fondacijadelije.org
Back to top
View user's profile Send private message
kiki
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 836
Location: Beograd

PostPosted: 13 Sep 2006 13:14    Post subject: Reply with quote

Главна ствар која ме овде нервира је што појединци тврде како су сви четници били добри (уз појединачне изузетке), а сви партизани лоши (без појединачних изузетака). Свако са иоле мозга зна да је ово небулоза и то у рангу са комунистичким тврдњама да су сви четници били кољачи и убице, а да су партизани мирисали цвеће.
Пошто си поставио нешто конкретно, ја сам приупитала моју тетку која ми је потврдила дедину причу - поп Ђујић је молио Италијане да окупирају Книн. Италијани су дошли само до села Кистање где су Срби масовно почели да беже (Италијани нису убијали цивиле). Велики број Срба је правио папире како би отишли у Београд - само можемо да претпоставимо колико њих је успело. Усташе су у ушле у Книн и заузеле га.
Ово је укратко колико се моја тетка сећа приче. Потрудићу се да од деде извучем конкретније.
Само да напоменем - мој деда је био учесник ових догађаја, није био неки жабар у Задру који је чекао извештаје.
_________________
Danas su na Marakani bili oni koji ne vole Crvenu zvezdu. Oni koji Zvezdu vole, sačekaće sledeću evro utakmicu ili derbi kako bi pokazali svoju ljubav i odanost crveno-belom dresu.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 13 Sep 2006 15:57    Post subject: Reply with quote

kiki wrote:
Главна ствар која ме овде нервира је што појединци тврде како су сви четници били добри (уз појединачне изузетке), а сви партизани лоши (без појединачних изузетака). Свако са иоле мозга зна да је ово небулоза и то у рангу са комунистичким тврдњама да су сви четници били кољачи и убице, а да су партизани мирисали цвеће.

Свако са иоле мозга може да преброји злочине,четнике и партизана па да закључи да су сви четници били добри (уз појединачне изузетке),као и да су сви партизани лоши уз по који изузетак.
Паравојна партијска скупина,која је до напада на њихову државу СССР ладила муда,одједном се диже на ''устанак'' против мрског окупатора,који им је до тад у складу са политиком СССР-а био савезник и то како?Тако што је убила двојицу српских жандарма у Белој Цркви,а тај пробисвет Жикица Јовановић Шпанац и дан данас има школе и улице са својим именом у Србији.
Немој ни случајно више да поредиш четнике и партизане,јер су једни и поред свих мана које су имали,а имали су их,као и сви људи,скоро једини у другом светском рату били којима је стало до опстанка српског народа,док су други и те како радили заједно са усташама и Немцима на његовом уништењу,а наставили после рата оно што су у истом започели.
Је л треба да наводим ''Крваву Ужичку републику'',''Лева скретања у Црној Гори'',Шесту личку и осталу гамад која је побила скоро сву младеж у Шумадији од '44 па на даље,је л' треба да се наводи преблачење усташа у партизане,је л' треба да се наводи случај Марка Месића,усташе заробљеног на Источном фронту,који после у партизанској униформи убија све што не мисли комунистички,а нарочито у Чачку(у недељу је наш клуб играо на масовној гробници,жртава партизанског терора у Другом светском рату,мислите о томе Делије),је л' треба да се наводи 12000 убијених Београђана по ''ослобођењу'' и још 130000 српских младића на Сремском фронту,је л' треба да наводим стрељања грађана у Шапцу и бацања са моста у Саву,да им се ни гроб не зна...могу ја тако до сутра,а ти када су у питању четници,не мож' даље од две странице,а и то питање.
Зато молим те уздржи се даљих коментара на тему четници-партизани.
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
kiki
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 836
Location: Beograd

PostPosted: 13 Sep 2006 16:24    Post subject: Reply with quote

Схватам твоју мржњу према партизанима, вероватно су ти завили породицу у црно, али ја не желим да ми односи четници-партизани одређују како ћу данас да живим. Ако ти желиш да својој генерацији копаш ко му је био деда, само изволи, али допусти да има и оних који не желе тиме да се баве јер желе да оставе прошлост на миру и да је препусте историчарима. Верујем да се све врати и све плати, и да многи данас окајавају грехе својих предака (знам конкретне примере управо партизана који су правили жестока срања, па им потомци више него жестоко испаштају).
На ову тему сам се јавила само зато што знам понешто о Ђујићу, а неки су одмах почели да причају о данашњем времену, у шта ја не желим да улазим.
Као што сам већ написала, распитаћу се детаљније о ситуацији у книнској крајини током рата и о томе шта се тамо дешавало.
_________________
Danas su na Marakani bili oni koji ne vole Crvenu zvezdu. Oni koji Zvezdu vole, sačekaće sledeću evro utakmicu ili derbi kako bi pokazali svoju ljubav i odanost crveno-belom dresu.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 13 Sep 2006 16:53    Post subject: Reply with quote

Quote:
Схватам твоју мржњу према партизанима, вероватно су ти завили породицу у црно

Завили су они целу Србију и српски народ у црно и то осећање мржње према њима је сасвим нормално код сваког иоле национално свесног Србина.

Quote:
али ја не желим да ми односи четници-партизани одређују како ћу данас да живим.


А где пише да односи четници-партизани треба да одређују како ћеш ти данас да живиш.

Quote:
Ако ти желиш да својој генерацији копаш ко му је био деда, само изволи, али допусти да има и оних који не желе тиме да се баве јер желе да оставе прошлост на миру и да је препусте историчарима.


Баш немам паметнија посла него да копам коме је нечији деда био партизан или нешто друго.Где сам ја то поменуо,а узгред буди речено имам и ја такве другове,али се не либим да кажем шта мислим о партизанима.

Quote:
Верујем да се све врати и све плати, и да многи данас окајавају грехе својих предака (знам конкретне примере управо партизана који су правили жестока срања, па им потомци више него жестоко испаштају).


То је само доказ да Бог постоји,а таквих примера има на стотине,ево ти неколико Цвијетин Мијатовић,високи комуњарски функционер,обе ћерке му умрле као наркоманке,Крцун,мислим да не треба причати ко је он,ћерка му пре неколико година пала у рупу испред зграде где је живела па право код тате да се мало дружи са њим,Дража Марковић,такође стара комуњара,син му је умро пре њега,а зна се да је за родитеље највећа несрећа кад надживе своју децу.Иако та деца нису крива за грехе својих родитеља,све се плаћа све се враћа.
Нажалост многа комунистичка деца и дан данас дрмају Србијом.
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
Boki
ДЕЛИЈА


Joined: 15 May 2004
Posts: 199
Location: Over The Hills And Far Away

PostPosted: 13 Sep 2006 22:09    Post subject: Reply with quote

Кики,одустани од даље дискусије-нема сврхе (не мислим ништа лоше).

Молим да овај топик о великом човеку и правом четнику (једном од ретких) остане ускраћен за препуцавање и убеђивање...

Quote:
Нажалост многа комунистичка деца и дан данас дрмају Србијом.


На жалост СВИ који данас дрмају Србијом су комунистичка деца!
_________________
Слободан Бобан Јанковић 1963-2006
12 година и 326 утакмица
Back to top
View user's profile Send private message
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 14 Sep 2006 16:57    Post subject: Reply with quote

Боки стварно ми није циљ да се препуцавам на топику посвећеном једном великом човеку,али не волим кад на том истом топику неко покушава да брани неодбрањиво.
Елем да не скрећем много са теме,ево да и ја мало допринесем:

ВОЈВОДА МОМЧИЛО ЂУЈИЋ

ДОСТОЈНО ЈЕДНОГ ВИТЕЗА...

У 92. години живота, у Калифорнији је преминуо легендарни командант Динарске четничке дивизије

Испраћен је на вечни конак 15. септембра 1999. године војвода Момчило Ђујић.
Вест о његовој смрти пренета је као светлост муње широм свег родољубивог Српства у Заграничењу на свим континентима. Ова ма колико очекивана вест због покојникових високих година, примљена је са великом тугом и непрежаљеним болом, болом једне ране на већ рањеном српском бићу.
Многи Срби, нарочито његови саборци-четници, схватили су да је са овог света отишао један од највећих српских бораца - витез-горостас - неустрашиви ратник и ненадмашни родољуб, који је цео свој живот посветио борби за добро српског рода. Најлепше године свог живота провео је у шумској герили Другог светског рата, предводећи његове Крајишнике у борби протв хрватских усташа и комуниста за које је представљао страх и трепет на терену Тримеђе - Босне, Лике и Далмације.
Носио је у себи једну неисцрпну духовну и моралну снагу, бескомпромисан и доследан својим српским идеалима до последњег даха. Изгледао је физички бесмртан, јер је у његовом дивовском телу горео огањ једне неугасиве животне ватре. Сам је себи био извор и утока те снаге која се у њему обнављала: надахнут Божјим благословом за Правду, Истину и Слободу. Вођен овим духовним агенсима истинског, урођеног родољубља, стекао је огромну популарност; његова бритка реч и оштра мисао је као ехо одјекивала далеко и оплеменисала се као завет међу Србима, а "глас народа је глас Божји", каже се. Преселио се из живота у смрт, из смрти у Вечни Живот Небеске Србије.

***

Као што доликује само српским великанима, сахрана војводе Ђујића била је величанствена чином богослужења Српске цркве, јер је покојник био и њен свештеник. Желео је да постане официр по професији, па пошто је (чини се) из здравствених разлога био одбијен, уписао се на Богословију у Сремским Карловцима, коју је и завршио али са судбином био предодређен за службу српском народу путем Светосавља и његовог учења.
Не памти се свечанији и узвишенији чин опела и сахране. Олтар цркве Свете Петке је био украшен венцима најлепшег цвећа, сваки распоређен у српским симболима: црвено-плаво-беле тробојке. Црквена просторија - доста велика - била је исувише мала да прими све присутне, па је много света стајало пред портом. Сви су желели да целивањем упуте последњи поздрав вољеном покојнику. Многа врела суза се слила низ образе, многи јецај је утрнуо у духовном поју црквеног хора...
За последњи испраћај пристигло је много људи из Енглеске, Канаде и далеке Аустралије, оданде чак и неколико свештеника. Њих петнаест, у једном полукругу, давали су (бар ту) слику црквеног јединства и српске слоге. дивним гласовима су се нарочито истицали прота Божидар Драшковић и Властимир Петаковић, затим Милан Вуковић и Мирослав Марковић. (Нека ми опросте што не знам имена осталих.) Не би требало изоставити, а да се овде не помене један не мали пропуст. На улазу су додељиване листе у којима је писало да се не дозвољава сликање у цркви. Разлог је непознат, а било је пожељно да се зна какав је био мотив овакве одлуке и чије: породице и фамилије или црквене управе
Оваквим поступком одузета је, свакако умањена, скраћена и осакаћена величина свечаности. Колико би било лепше, потпуније, осмишљеније и садржајно богатија слика богослужења да се дозволило фотографисање, макар само за десетак одређених минута. Каже се да "једна фотографија вреди хиљаду речи", а то је била јединствена и непоновљива прилика да многи Срби, поштоваоци покојног војводе, виде слике повезане у један албум, а о дејству "видео-касета" да не говоримо. Присуствовали смо чиновима многих крштења и венчања иза којих су "за успомену и дуго сећање" остале хиљаде слика, па је неразумљиво да нам је овом приликом и тужним поводом био ускраћен један драгоцен документ који би само истакао веродостојност и лепоту овог православно-хришћанског обичаја.
И црквена сала је била препуна света до последњег места. Сви присутни представници четничких организација су истицали улогу и значај покојника. Долепотписана је била замољена од стране брата Славка Пановића, председника СНО и њеног чланства да прочита посмртно слово последњег поздрава, што јој се није омогућило. Стога, у допуну овог дописа, доносимо посебно целокупан текст.
О делима војводе Ђујића биће свакако још много речи на странама српске штампе и у расејању и у Отаyбини, где су срце и дух покојника пресељени да вечно почивају међу онима за које је војвода живео, радио и борио се, јер су националне дужности биле сврха и циљ, есенција и срж целокупног његовог битисања.
Нека му је слава и хвала!
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
икс
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Jan 2004
Posts: 506

PostPosted: 14 Sep 2006 17:29    Post subject: Reply with quote

Извињавам се, али текст је писан латиницом...


Dom cestitih srpskih roditelja Rade i Ljubice Djujic, u pitomom Dalmatinskom selu Topolju kod Knina, bio je ispunjen neobicnom radoscu 27. Februara 1907.godine. Toga dana rodilo im se prvo musko dijete; nadjenuse mu srpsko istorijsko ime:MOMCILO.Ko je tada mogao i zamisliti da ce ime zaista odgovarati ulozi koja ce cekati Radinog sina kad bude u zrelim godinama i koju ce on uspjesno odigrati ne samo u svome rodnom mjestu vec na sirokim prostorima tromedje Bosne,Like i Dalmacije! Niko tada nije mogao predvidjeti kolika ga slava ceka, ali i koliko breme odgovornosti, koje ce on nositi na svojim plecima. Nosice on to breme junacki, herkulski... Neki ce mu zavidjeti, ali mnogi ce mu se diviti; divice mu se srpski Zlatoust 20-og vijeka, Vladika Nikolaj, koji ce svoje divljenje za Vojvodu Momcila ovjekovjeciti pjesnicki nadahnutim pozdravom:



,,Oj Momcilo, sve ti zdravo bilo!

Momcila si starog nadmasio.

Tvoja slava i tvoje junastvo,

glasice se dok bude gusala

i dok bude pjevackijeh grla.

[img]http://www.dragutin-knezevic-krunica.com/Vojvoda%20Djujic%20i%20Vladika%[/img]
Vojvoda Djujic i Vladika Nikolaj

u Sloveniji 1945 god.


Vojvoda Djujic prima blagoslov od Njegove Svetosti

Patrijarha Gavrila Dozica u Sloveniji, 1945 god.

Pored Momcila, Bog je blagoslovio Radu i Ljubicu jos sa sinovima: Glisom i Boskom i kcerima Marom i Ikom.Sin Gliso je poginuo u ratu, u borbi protiv partizana.

Dom Rade i Ljubice bio je pravi srpski patrijarhalni dom. U njemu se slavilo ima Bozje; u njemu se srpskim nacionalnim duhom disalo i Cirilovim slovom pisalo. U domu svojih roditelja Momcilo dobija svoje prvo vjersko i nacionalno vaspitanje koje ce docnije razvijati i upotpunjavati kroz Crkvu i bogoslovsku skolu.Cvrsta vjera u Boga i neizmjerna ljubav prema srpskom rodu jos iz malena prozimaju cijelo Momcilovo bice. To su ustvari dva krila na kojima on leti i u djetinjstvu i u mladicskom dobu i kroz cijeli svoj zivot. A kao potomku slavnih predaka iz viteske Crne Gore, iz borbenog plemena Vasojevica, Momcilu nece biti tesko da se naoruza i onim vrlinama koje su oduvijek krasile sve istinske sinove Crne Gore – cojstvom i junastvom...

Iako Momcilo s ponosom govori o svome korijenu,koji je u junackom plemenu Vasojevica,pogresno bi bilo to shvatiti kao neku vrstu pokrajinske pristrasnosti.On podjednako voli sve Srbe.On je cijelim bicem Srbin.Samo nezaboravlja svoj korijen... Ne mora se biti narociti psiholog, pa u Momcilu prepoznati izvjesne karakterne crte njegovih crnogorskih predaka: hrabrost, odlucnost, nepokolebljivost, nepopustljivost... Sve pomenute osobine su ocigledne u njemu, u njegovom drzanju i ophodjenju sa drugima. Cak ni blaga klima plavog dalmatinskog podneblja nije mogla ni da izmjeni te osobine, ni da umanji ili ublazi njihov efekat. One su u svoj punoci bile i ostale sastavni dio Momcilovog bica.

Mladi Momcilo voli svoje rodno mjesto.Uziva u njegovoj prirodi, kao i prirodi cijele okoline. Cesto se vidja sa knjigom u ruci, setajuci uz obe strane rijeke Krke, ciji je izvor bas u Topolju, posmatrajuci njen tok, diveci se bucnim i zapjenusenim vodopadima Krcica... Njegovu paznju privlaci i gorostasna Dinara koja se izdize istocno od njegovog rodnog mjesta, u cijim ce njedrima i na cijim ce vrhovima on, poslije nekoliko godina, teske borbe voditi i s neprijateljima ljute megdane dijeliti. Sva ta velicanstvena priroda ce nesumnjivo imati uticaja na Momcila. Jedno je izvjesno,a to je da je on u njoj vidio djela Tvorca i da je kroz nju razgovarao sa Tvorcem. Kao kruna tih razgovora slijedice Momcilova odluka da se posveti bogoslovskim studijama, te ce se prijaviti na natjecaj u Bogosloviju u Sremskim Karlovcima.

[img]http://www.dragutin-knezevic-krunica.com/Vojvoda%20Djujic%20i%20Vojvoda%[/img]
Vojvoda Djujic i Vojvoda Bogunovic na rijeci Krki tokom rata


Dinarska Cetnicka Divizija: Vojvoda Momcilo u sredini sa mitraljezom


Legenda koja zivi i nikad ne umire




Ово је само део, а читав текст можете наћи на http://www.dragutin-knezevic-krunica.com/VojvodaMomcil%20R.Djujic.html.htm


Слава му и хвала!
Back to top
View user's profile Send private message
НС_ганЦи
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 14 Jul 2005
Posts: 64
Location: Нови Сад,Србија

PostPosted: 15 Sep 2006 01:22    Post subject: Reply with quote

anti crno-beli,samo jedno pitanje:moj pokojni deda,Bog da mu dusu prosti,je bio partizan,ranjavan tri puta od strane nemaca,da li ja treba da ga mrzim kao sto ti kazes?veliko postovanje za vojvodu,i izvinjavam se na cirilici
_________________
И после Џаје,Џаја!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
100%anti crnobeli
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 22 Aug 2004
Posts: 871
Location: Вишњичка бања

PostPosted: 15 Sep 2006 04:10    Post subject: Reply with quote

NS_ganCI wrote:
anti crno-beli,samo jedno pitanje:moj pokojni deda,Bog da mu dusu prosti,je bio partizan,ranjavan tri puta od strane nemaca,da li ja treba da ga mrzim kao sto ti kazes?veliko postovanje za vojvodu,i izvinjavam se na cirilici

Шта сам имао да кажем о ''друговима партизанима'',ја сам рекао и тачка,ово није топик посвећен њима.А покојни војвода је о њима мислио исто што и ја овде,ако не и горе.Читао сам његову исповест,тако да не причам на памет.Ево његове изјаве:''Ја сам са усташама и партизанима само преко пушке разговарао...''
П.С. и међу њима је било честитих људи,није спорно,али генерални утисак о њима је sniper .
П.С.2 Што се извињаваш за ћирилицу кад си писао латиницом smile .
_________________
Шај LAV чека титулу...
Back to top
View user's profile Send private message
Boki
ДЕЛИЈА


Joined: 15 May 2004
Posts: 199
Location: Over The Hills And Far Away

PostPosted: 15 Sep 2006 09:09    Post subject: Reply with quote

Quote:
NS_ganCI Posted: 15 Sep 2006 03:22 Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

anti crno-beli,samo jedno pitanje:moj pokojni deda,Bog da mu dusu prosti,je bio partizan,ranjavan tri puta od strane nemaca,da li ja treba da ga mrzim kao sto ti kazes?veliko postovanje za vojvodu,i izvinjavam se na cirilici


Ово што си написао је еквивалент одласку атеисте у цркву који се верницима обратио речима:
"Ви сте супер и Бог је супер,али мислим да овде губите време и да Бог не постоји".

Нек се свако моли "у својој цркви" и оставите мртве на миру,овај топик сам разумео као "трибјут" попу Ђујићу и такав треба и да остане.
_________________
Слободан Бобан Јанковић 1963-2006
12 година и 326 утакмица
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 7

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop