DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

'92-'05 навијачке приче
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 95, 96, 97  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 26 Dec 2017 20:58    Post subject: Reply with quote

Међутим, то је била само прва рунда...у наредним годинама је тек кренула права репресија...али то није за ово раздобље...

Дерби 2006. године.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bl_regency
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Aug 2004
Posts: 298
Location: Banjaluka

PostPosted: 26 Dec 2017 22:38    Post subject: Reply with quote

Ух,за овај сам први негдје у Бијељини чуо да ће бити бојкот,али гдје да се враћам Very Happy
Што се тиче овог на јна мене је изненадило кад сам рекао куму из Беча који је дошао са мном да излазимо и он каже ок. Лик је симпатизер обични. Много добра навијачка свијест на трибини тих година,колико то фали људима данас
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 26 Dec 2017 22:50    Post subject: Reply with quote

Ово су слике и снимци као документација како смо се постављали сваки пут када је неко кретао на нас неосновано и неправедно. И то је за млађе да знају пут који је већ утабан. Данас истина тога нема, али и ако га буде, ја се надам да се реакција ништа неће разликовати од ових, чак напротив...милим да ће бити још јача и боља!
А и дужни су млађи поготову да знају историју своје трибине и када је шта радила, када је грешила...када је радила праве ствари...а не да по разним фејсбук страницама читају којекакве глупости и то усвајају као истину пошто са наше стране тешко да ће се нешто епохално чути. Али ово су неке ствари које јасно показују ко је био какав тих година...а тек наредних...нема шта да се прича.
Мислим да је ту прво људска свест и тај бунтовнички дух преовладао...навијачка свест ту и не игра толику улогу, колико то да људи не воле неправде.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tufi
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Aug 2003
Posts: 425

PostPosted: 26 Dec 2017 23:26    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:



Због лепљена ових "плаката" пред дерби је похапсено пар насих који су лепили.
Laughing
_________________
Tufi a bored twenty something who lives for the weekend, casual sex, watered down lager, heavily cut drugs…. And occasionally kicking the fuck out of someone.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zvezda
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 12 Mar 2004
Posts: 601
Location: ...тамо где је Звезда

PostPosted: 28 Dec 2017 16:30    Post subject: Reply with quote

моја генерација је имала јако мали број година када су се ове борбе догодиле али могу са сигурношћу да кажем да су ово ствари због којих смо се тих година "заљубили" у навијачки покрет, док су наш још очеви водили на стадион. љубав према Звезди је темељ и она се јавила много раније, а ове ствари су нас усмериле на трибину и групу. постојање идеје, бескомпромисност да се та идеја одбрани и оствари, насиље са смислом, а не ради насиља, као што су сукоби крајева и школа били у тим годинама. одједном си део веће машине, бориш се за слободу, против неправде, бориш се за лепе ствари, да се покажеш да си најјачи, најдуховитији, најистрајнији. ове ствари су нам отвориле врата једног много квалитетног света. не квалитетног онако како новинари говна мисле, говнари који ће због немања муда и неспремности да ризикују и да се жртвују за нешто у шта верују заувек остати "остатак света" који о правој слободи и другарству може да гледа само америчке филмове, што није ништа страшно када немаш потребу да трујеш, код тих гована је проблем што би волели да могу да пробају али им је прескупо па ће онда бар да трују, серем им се у послове и животе. врата у слободу у 21. веку кад нико и ништа није слободно, осим пар "острва" слободе у свету. Делије Север су кроз ове борбе и кроз поглед који имају ка неправди доста учиниле по питању васпитања мојих вршњака и мене. доста се то изгубило и не знам шта би поручио људима који сада имају година као ми почетком 2000их када смо били на оној критичној раскрсници 10, 11 година, кад ти први пут прети опасност да скренеш међу ретарде, какви су, част изузецима скоро сви људи на свету. Север нам је увек био права старана, права борба и биће увек, што каже јсо док има барем један жив који се бори за то. јако је леп осећај када 15ак година касније, видиш исте оне другове са којима си гледао у Север који баца бакље у терен, док ћале покушава да скрене пажњу на дешавања на терену. диван живот, сада делује да нема ничега од свега тога, али нека сви буду сигурни да ће Север бранити своју слободу и статус "острва" у поробљеном свету на све могуће начине.

С ТОБОМ ЦРВЕНА ЗВЕЗДО ЈА САМ ЈАК!
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
spiderman
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 26 Nov 2012
Posts: 259

PostPosted: 28 Dec 2017 21:20    Post subject: Reply with quote

ВЕОМА ЗАПОСТАВЉЕНА ТЕМА МОЖДА СА НАЈВИШЕ СПОНТАНИХ СУКОБА ЈЕ БИЛО У ОВОМ ПЕРИОДУ ЈЕЛ ТАД СУ СЕ НАПАДАЛИ КОРТЕИ И МОГО СИ НАЛЕТЕТИ НА ДРУГУ ГРУПУ ИЗНЕНАДА ДОБА БЕЗ ТЕХНОЛОГИЈЕ МОБИЛНИХ ФЕЈСА И СВЕГА СТО ЈЕ СЈЕБАЛО СПОНТАНЕ ТУЧЕ МЕЂУ НАВИЈАЧКИМ ГРУПАМА ТАД СИ У КОРТЕУ БИО НАЈСПРЕМНИЈИ ДА ТЕ НЕКО НАПАДНЕ А САД СИ НАЈБЕЗБЕДНИЈИ И МИРАН...
Back to top
View user's profile Send private message
Tufi
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Aug 2003
Posts: 425

PostPosted: 29 Dec 2017 04:25    Post subject: Reply with quote

Sada kada pogledam iza sebe te 90-te mi zaista deluju kao fenomenalan navijacki period u poredjenju sa danasnjim. Tih 90-tih svi mi smo ziveli za price iz SFRJ i zalili sto nismo u to vreme imali priliku da budemo deo tribine, prepricavale su se price ko je sta i od koga cuo, verovatno je bar 60% tih prica bilo izmisljeno ili ozbiljno preuvelicano. Da bi ste saznali sta se desava na drugim tribinam morali ste da imate nekog ko ide u skolu sa nekim i tako su se price prenosile. Apsurd mi je da je vodja delija tada imao negde oko 30. godina i da je bio ozbiljno stariji od svih nas, a da kazem prva ekipa ako bi tako mogao da se izrazim oko 24. godine i manje. a zapravo nosioci tadasnje tribine su bili uglavnom klinci koji su jos uvek isli u srednju skolu.
Vecina starije ekipe je prvu polovinu 90-tih provela po ratistima, a deo je jednostavno posle raspada jugoslavije izgubio volju za utakmice. Ta situacija se u drugoj polovini 90-tih polako menja pa klinci koji su stasavali u prvoj polovini 90-tih polako upoznaju ljude o kojima su do tada slusali samo iz prica a koji su se vratili na tribinu.
U to vreme se podrazumevalo da komsijama pravimo sacekuse posle njihovih utakmica, a oni su isto tako nama uzvracali, a posto su se zastave nosile uglavnom na ruke jasno vam je da je otimanje zastava bilo nesto sto se desavalo cesto. Derbi je bio posebna poslastica kada smo se od ranih jutarnjih sati skupljali po gradu i u manjim grupicam isli i jedni i drugi da naletimo na protivnika, kasnije su poceli i da se upraznjavaju kortei i pocele su malo organizovanije akcije za derbi.
Gostovanja bili smo smoreni sto su vecina gostovanja van beograda zapravo i dalje vrlo blizu i svi smo mastali kako bi bilo lepo putovati xyz sati do nekog udaljenog mesta, a da ne pricamo o tome da smo mastali kako bi bilo dobro da znas da te neko ceka tamo i da zeli tvoj skalp. Ali je gostovanje predstavljalo dobar provod za nas u svakom smislu, tada nas jos policija nije pratila i mislim da vam je to dovoljno da stvorite sliku sta se tu sve moglo da desava. A tek da ne pricam kada nismo isli organizovano busevima, nego kada se krene vozom za negde, pa ta gostovanja su mogla da se oduze i na nekoliko dana. Novi Sad je bio omiljeno gostovanje, a pri tom domaci navijaci, ma bre koji domaci navijaci oni nisu ni postojali sem sto su imali zastave i dobijali batine non stop. Jedino su grobari iz ns mogli da napadaju nase grupice koje se odvoje ali i to je bilo dosta rizicno jer bukvalno ns bude preplavljen zvezdinim navijacima. Poslastica je takodje bila i TV liga sampiona za vreme sankcija, gde se u ns i zadnji put u pristini sastaju zvezda, komsije i vojvodina. U drugoj polovini 90-tih u ligu ulazi buducnost pa se konacno dobija i neko gostovanje gde si morao da putujes duze od dva sata, a i bilo je nekih navijaca, nista posebno ali opet nije bas bilo da si 101% bezbrizan. Kasnije je bilo i drugih gostovanja po CG.
Najozbiljniji problem polovinom 90-tih su nam bili UF u tom periodu njihov vodja je iskoristio sto svoja poznanstva sto neke problem na nasoj tribini i regrutovao dosta ljudi koji su bili na nasoj tribini da navijaju za rad i u pocetku im je islo vrlo dobro, par puta smo bili prazeni, oni su izgradili reputaciju kao zajebani i vrlo opasni momci da je ceo grad zazirao od njih. I zaista jesu imali dobru ekipu, kapa dole za bivse drugare sa severa. Ali kada smo ih konacno posle par neuspeha nagazili i posteno razjurili oni vise nikada nisu uspeli da skupe ekipu koja ce napasti nas korteo bilo kod njih na stadionu bilo kod nas. Jos neko vreme su drzali kao neku reputaciju ali kako su se smenjivali generacije tako su i oni slabili.
Tih 90-tih na severu je bilo i dosta medjusobnih tuca ili mozda bolje reci carki gde su se kristalisale ekipe koje ce da ostanu i opstanu i kasnije naprave sever jednom ogromnom institucijom. Sever tada nije bio uredjen ko sada sto je, vladala je anarhija i bilo je ko prvi dodje okaci zastavu pa onaj ko drugi dodje ako mu ta ekipa nije simapticna a jaci je prekaci, ako je dobar sa njima okaci pored, pa se desavalo da se zastave pomeraju po tri cetiri puta dok se konacno ne okace. Bitan detalj je da iz svih tih razmerica i carki nisu proizasla neprijateljstva nego su problemi prevazilazeni.
Velika mana tog vremena je sto ste na svakom gostovanju imali otprilike dva busa i to je to (sem NS). Mana je brojnost na Marakani koja je bila uzasna. imali smo par koregrafija ali tada je to tek bilo u povoju. Bilo je tu jos nekih problema ali mislim da su to zanemarljive stvari. Sve u svemu po meni jako lep period sa danasnje tacke gledista da se navijacki prozivi, sa tadasnje i ne bas, imali smo losu ligu, igrao se los fudbal, malo navijaca, losa gostovanja.
Mozda sam malo udavio al eto imao sam neku inspircaju da napisem ovo.
_________________
Tufi a bored twenty something who lives for the weekend, casual sex, watered down lager, heavily cut drugs…. And occasionally kicking the fuck out of someone.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Minarik
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 27 Aug 2016
Posts: 46

PostPosted: 29 Dec 2017 09:11    Post subject: Reply with quote

Ниси удавио, написао си врло интересантно да је било велико задовољство читати и замишљати како је то изгледало.
Ако није тајна, напиши какав је проблем искористио водја УФ да регрутује доста људи са наше трибине?
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 29 Dec 2017 10:03    Post subject: Reply with quote

Туфи, ако мене питаш то је све зато што си тада имао по пар десетина људи на свим трибинама који су били "у причи". Сада имаш огранак наш у неком од градова Србије који броји више људи који се интересују за навијање, него што си тада имао све укупно људи. У школама ако си имао до 5 људи који иду активно на утакмице. Пар наших, пар комшија, и можда, али можда...неки радовац у завистности од школе које идеш. Али у већини школа нису ни постојали. И онда је логично да је све здравије, да се ређе срећеш и ствараш непријатељства која су касније повећањем екипа се и сама повећала. Друго...то су генерације, барем по мени, које су расле у неко боље време без обзира што нас је рат ухватио, васпитавани су пре ратова...Много је људскости било више са свих страна...спонтаних ствари, нису људи били толико оптерећени "правилима"...могло је да се деси да се заклети "непријатељи" сретну негде, и да или изађу 1 на 1...или се испричају и разреше размирице које су имали...некада се дешавало да се попије и пиће...невероватне сцене за данашњи период. У крајевима није било таквим стриктних подела(једва да се назирало да за један-два краја можда може да се каже да су нечији)...једноставно имао си друга који је био комшија, он имао тебе...малтене да кренеш у исто време на утакмицу...само он на једну страну ти на другу....
Времена су пролазила а самим тим и нове генерације долазиле...које су имале своје схватање навијања...а ко је хтео да остане могао је или да се прилагоди томе или да одустане. У главном...да...тај период је био са све 30 људи под кровом много лепше време за некога ко је навијач...него ово у последњих скоро две деценије рецимо....Долази доба интернета после...и све лагано иде у курац упоредо са тиме....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
circleoftwo
ДЕЛИЈА


Joined: 15 May 2012
Posts: 180
Location: БЕОГРАД,ТАШ

PostPosted: 29 Dec 2017 21:23    Post subject: Reply with quote

ух наравно,обојица сте управу и још много тога је било другачије од свега што сте набројали па преко много мањих последица након хапшења па ужасно мала бројност.Мислим да је незахфално и немогуће све у једном посту написати,зато ми помозите да покушамо да барем мало отворимо свет нашег одрастања.А и нмг свега сесетити.За сваку да кажем лошу ствар из тих година сигурно има барем једна добра да је покрије
_________________
Наш крај лепши од париза.!!!!!!ДЕЛИЈЕ ТАШ
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 16 Mar 2018 12:55    Post subject: Reply with quote

Ајде мало да освежимо ову тему јер има повод за то. Ове године је једна од наших група са Севера, у јануару напунила 18 година свог постојања. 2003. године, пре 15 година, док се још на Северу за кореографије трибина обраћала клубу, и још доста ствари...ова група, иако махом састављена од 20 огодишњака, је скупила сама новац и направила кореографију на утакмици са Одензеом. То је за то време било незамисливо и први пример на нашој трибини, да тако нешто велико финансира једна екипа. У то неко време је иста та група крнеула са политиком да се карте за утакмице не тапкају, и након пар година изгурали су своје, такође иста група је била међу онима ко је покренуо иницијативу да се не тражи више од клуба ништа бесплатно већ да сами све плаћамо...сада некоме то све делује катастрофално да су се паре узимале од клуба за кореографије, плаћало путовање...али су та времена била времена преживљавања и беспарице. Како је млађа генерација Севера осетила да то више није случај и да је престало такво време...почело се са осамостаљивањем које је било преко потребно да би били сами своји и да не би имали нкакав терет на глави када се одлучује о било чему.

https://www.youtube.com/watch?v=7vYDeNVDhqs
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tufi
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Aug 2003
Posts: 425

PostPosted: 16 Mar 2018 15:10    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
Ајде мало да освежимо ову тему јер има повод за то. Ове године је једна од наших група са Севера, у јануару напунила 18 година свог постојања. 2003. године, пре 15 година, док се још на Северу за кореографије трибина обраћала клубу, и још доста ствари...ова група, иако махом састављена од 20 огодишњака, је скупила сама новац и направила кореографију на утакмици са Одензеом. То је за то време било незамисливо и први пример на нашој трибини, да тако нешто велико финансира једна екипа. У то неко време је иста та група крнеула са политиком да се карте за утакмице не тапкају, и након пар година изгурали су своје, такође иста група је била међу онима ко је покренуо иницијативу да се не тражи више од клуба ништа бесплатно већ да сами све плаћамо...сада некоме то све делује катастрофално да су се паре узимале од клуба за кореографије, плаћало путовање...али су та времена била времена преживљавања и беспарице. Како је млађа генерација Севера осетила да то више није случај и да је престало такво време...почело се са осамостаљивањем које је било преко потребно да би били сами своји и да не би имали нкакав терет на глави када се одлучује о било чему.

https://www.youtube.com/watch?v=7vYDeNVDhqs

Srecno punoletstvo, sad treba da pazite sta radite. Laughing
Mislim da je tu celu inicijativu iznelo na svojim plecima najvise par ljudi iz te ekipe koji su ruku na srce rovovsku borbu vodili da to dodje na svoje mesto i da pridobiju ostale grupe i pojedince i da rasire svest o tome na ostatak tribine.
To je verovatno jedan od kljucnih momenata da sever napravi ovoliku razliku izmedju nas i ostalih grupa u Srbiji.
_________________
Tufi a bored twenty something who lives for the weekend, casual sex, watered down lager, heavily cut drugs…. And occasionally kicking the fuck out of someone.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 16 Mar 2018 18:50    Post subject: Reply with quote

Поента приче је да млађи који су на свом месту и будући предводници трибине, увек треба да теже да шире здраве идеје на остале...сваку праву, здраду причу...свако мора да прихвати пре или касније, а нови да пронађу начин на који ће то да презентују свима и заинтересују их за то.
Као и за све велике ствари...потребно је много времена и одрицања...свађе и објашњавања прво својима па онда тек другима...али за добре ствари никада не треба жалити ни један секунд уложен у све то.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bl_regency
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Aug 2004
Posts: 298
Location: Banjaluka

PostPosted: 16 Mar 2018 18:55    Post subject: Reply with quote

Каква навијачка свијест и визија будућности трибине тако младих момака тада. Прави примјер,али и задатак данашњим млађим генерацијама. Срећно и будите још бољи!
Back to top
View user's profile Send private message
bl_regency
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 30 Aug 2004
Posts: 298
Location: Banjaluka

PostPosted: 16 Mar 2018 19:12    Post subject: Reply with quote

Једно од првих битнијих европских гостовања те екипе је неки баскет са грцима? Знам да сам се затекао доле,била су два буса,старији и млађи. Или сам ја тотално побркао године и утакмице Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 95, 96, 97  Next

View previous topic :: View next topic
Page 77 of 97

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop