DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

'92-'05 навијачке приче
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 95, 96, 97  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 11 Apr 2020 13:32    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:
Генералштаб wrote:
Када кажем најдуже, мислим на 150 људи који крену један уторак а врате се у други.


Било је и гостовање 1989. у Виљнусу (још увек тог тренутка у СССР-у) против Жалгириса на које се ишло аутобусом и трајало је 7 дана...

Колико је људи тада ишло?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Madness
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 27 Jun 2009
Posts: 6
Location: Beograd

PostPosted: 11 Apr 2020 13:33    Post subject: Reply with quote

Reditelj je sin od ducija simonovica...
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 11 Apr 2020 16:43    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=Ektp6s8Ou1E
Да се заокружи време до 2000. сигурно мора да се помене догађај какав је "Трошарина". Чим у навијачким круговима кажеш Трошарина, знаш на шта се мисли, а то довољно говори о догађају са снимка. Није тајна никаква да су Делије у тим послератним годинама доста стагнирале, и да са ове дистанце нису користили ни 20% својих могућности. На другим трибинама се јављају амбиције да се "највећима" узме скалп. И у годинама од 95. па до 98. било је више сукоба са навијачима Рада где су Делије забележиле и пар пораза. Одприлике ово је био тренутак када је сазрело, када је морало да се покаже...или ће цела историја Делија да оде у курац, или ће ствари да се поставе на своје место. Делије се скупљају на Трошарини у јако кратком року, вероватно да одатле се крене ка 5 солитера где је било стандардно зборно место Радових навијача у то време пред утакмицу са нама. Међутим, њихова извидница уочава да се Делије скупљају ту и они се одлучују да крену у сусрет скупљању Делија али са шина на које може да се уђе из 5 солитера а да не изађу ни на једну улицу. Делије у том тренутку крећу ка 5 солитера али улицом, пошто је то поприлично близу, и иза се чују гласови да стижу одатле. Док се цео наш први ред окренуо из здањег у први, већ су кренули да трче. Али овај пут наишли су на најбоље што је север могао да извуче у то време. Одличан контакт и њихово повлачење...па опет стају па крећу, па опет у назад. Од старта се осетило да они ову тучу не могу да добију само је било питање времена када ће да пукне. И након неког минута и пар контакта, на залетање пуца им прва линија и крећу да беже што назад шинама, што преко неког градилишта ту поред. Најупорнији су их јурили до уласка у солитере. Ово је била једна од тих већих прекретница за Делије, уз агенцију и јурњаву гробара око нашег стадиона и још пар ствари...јасно је да се створио победнички менталитет и да је север почео за озбиљно да узима неке ствари које је требао одавно још да уради. Смелост групе да нападне Делије за сваку похвалу, чак их је и било мање....али ипак су ствари морале да дођу на своје место. Такође, једна од већих победа Делија тог времена, а и уопште. Од наредних година Делије почињу да користе свој потенцијал који нису до тада и све креће неким другим токовима...Много повређених и много ухапшених, иако је полиција стигла поприлично касно на овај догађај јер је и тада већински била на Косову. Све у свему одличан догађај и велика победа Делија. Можда још треба напоменути да је први део снимка њихов и да нису крили снимак, шта више, проследили су га и да није њиховог снимка питање је дал би могло да се види како треба јер је друга камера снимала небо и земљу и све што не треба.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Критичар
Стара гарда


Joined: 02 Jun 2005
Posts: 2485

PostPosted: 11 Apr 2020 17:36    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
Критичар wrote:
Генералштаб wrote:
Када кажем најдуже, мислим на 150 људи који крену један уторак а врате се у други.


Било је и гостовање 1989. у Виљнусу (још увек тог тренутка у СССР-у) против Жалгириса на које се ишло аутобусом и трајало је 7 дана...

Колико је људи тада ишло?


Један аутобус, 50 људи...
_________________
љубав - радост - мир - слобода
Back to top
View user's profile Send private message
zokriogi
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 May 2008
Posts: 525
Location: kosutnjak

PostPosted: 12 Apr 2020 16:31    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
То је прва утакмица где је полиција побегла са стадиона. То је онако дефинитивно био знак да је све сазрело када су они себи допустили такву ствар. Није то прва утакмица да они силазе до доле, у том периоду су пар пута покушали слично, и то на тако неким утакмицама где и није састав трибине најсрећнији, некад им је изговор био упаљене бакље, некад и веће ситнице...али тада се поклопило тако да су бежали главом без обзира. Није само та застава завршила у станици, цела ограда је иструлила негде у 29. вероватно до сад. Довољно је видети ограду на утакмици са Динамом из кијева која је била следећа, и све је јасно. Наравно да нису заборавили тај догађај и ко зна како би све то ишло да се нису десиле промене, тј. да није слоба смењен. У велким говнима би били сигурно, али испало је како је испало.


И тај левак који су направили је био порозан па је могло лагано да се шмугне. Мог другара су скембали у марицу па сам се и ја “предао” да би смо заједно завршили епизоду. Колико су били поремећени жандари сведочи пример да су узимали људима податке у станици без да су им тражили личне карте на увид. Те њихове фаце су слика коју никада нећу заборавити уз наравно фаце оних несрећника који су дошли да хапсе на трибини. Неки од момака који су тад били у 29-том су и данас веома активни. То избацивање са трибине је и дан данас нека покретачка снага да се залетимо на њих када кроче бахато на трибину. Тако је и онај у “боди блузу” најебао кад се опустио. Сад су спремнији али то им не гарантује успех. Јеботе колико сам матор. Погрешан сам упис цитирао али и предходни који сам хтео да цитирам се односи на исту текму тако да не замерите.
_________________
Нек' песма ори се нек' грми стадион,
ти нећеш остати никад сама јер живот си мој!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 12 Apr 2020 16:41    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=AerjrU-xts8
Суботица 2000...на изглед ништа посебно, поготову када се погледају издања у последњих 10 ак година на том стадиону наша. Ипак, оно што је занимљиво за ово гостовање, а не може само снимак да опише то...прво шеталица која се појавила. Радиле су је млађе Делије просек година 18...који су на своју иницијативу и од својих пара урадили нешто за трибину. Иако је то једна од група урадила, није ставила свој лого на шеталицу иако је могла, него је урадила грб Делија. 1000 ствари смо и пре и после тога урадили бољих и лепших естетски, али ипак ова је имала неку тежину. Делије су од оснивања јако кратко биле у том облику у коме је замишљено, док није дошао Аркан и разбуцао целу идеју већ годину дана касније. Већ коју годину иза свака група полако враћа своју заставу на ограду, праве се нове...Делије као кровна организација Севера добија замрзнути статус. Па смо се као трибина тог имена сетили једва када се славило 10 година против Жалгириса у Пиониру...и то је онако било исфорсирано од стране пар људи али није успело да узме залет никако, и касније је било покушаја али све је то слабо било...по неки шал, по некада окачена Делије застава, али ништа даље од тога. Прошло је још година док се није појавила читава млађа генерација која је прво неговала јединство међусобно а онда полако и почела да се враћа коренима своје трибине за које је мислила да су исправни. И тако би можда могло да се каже да је ова мала никаква шеталица у Суботици, поприлично битна за новију историју Делија. Жеља да се искаже јединство урађена је преко ове шеталице. Жеља за оним старим Севером, које су те млађе генерације гледале само преко касета и слика је исказана овом шеталицом. Како су године кретале, тако је могло да се види све више и више Делије, тако су се ствари враћале на своје место и унапређивале.
Друга ствар која може да буде интересантна. За почетак 90 их не знам и године пре, али од тада до тог тренутка сигурно нико није издвојио из свог џепа паре и купио бубањ за трибину. Та млађа група која је урадила и шеталицу је скупила паре за два бубња. Старији навијачи су били у фазону...што скупљате паре дај да одемо до управе и тражимо узећемо 5...али људи су имали своју визију како све то треба да изгледа и да се ради. Пре утакмице,чини ми се да је то та Суботица, једна од група са Севера је имала добар сукоб са полицијом када је излазила из аутобуса. Где су севали пендреци по главама али су и летеле шапке.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 12 Apr 2020 20:52    Post subject: Reply with quote

Tufi wrote:
Генералштаб wrote:
https://www.youtube.com/watch?v=BXw08g6goYY
111. дерби је био један од занимљивијих у то време, у главном због дешавања ван стадиона. У то време су се гробари окупљали у центру града, један њихов члан је држао кафић у самом центру па су неретко одатле кретали на утакмице. Некако је то тада било све много наивно и некако простије него данас. Пар дана раније си могао већ да чујеш по школи и другим местима да неко нешто спрема...тако и није била нека превелика тајна да гробари хоће да покушају нешто. На дан дербија екипа Делија се окупила на Звездином стадиону, али поприлично неупадљиво с обзиром на дербије пре ових где се масовно кретало на јна од нашег стадиона. гробари су кренули од центра пешице и то је било то неко лудо време где је полиција сва била на Косову малтене, минимум полиције је тада обезбеђивао утакмице иначе им овако нешто не би прошло никад. Шетајући од центра до Аутокоманде, они су само продужили поред пумпе, нису скрнеули ка југу него продужили ка Маракани са источне стране. Попели се уз север. У том тренутку стиже информација да су код севера, док је цела екипа Делија била код спортског друштва. Креће се ка Маракани и просто невероватна сцена да им избијају главе код наше благајне. Делије поприлично неспремне, док са друге стране је попаљено на десетине бакљи и којчега је полетело. Први сукоб је настао код трафоа испод севера и ту је било они у назад, ми у назад по пар метара. У много су бољјој позицији били јер су дошли одозго, али опет на нашем су стадиону што опет за њих није сигурно опуштено. У неком тренутку чак је изгледало као да победника не може да буде јер су и једни и други стајали, али на неки орук, дреку, вику...они крећу да беже. И то када је кренуло није могло да се заустави. Бежали су запад(где су поразбијали стакла на управи), југ, исток...па доле до Аутокоманде. Најупорнији су их јурили малтене до краја. Како је све изгледало на почетку, ово се претворило у потпуну катастрофу њихову и један од већих пораза.
На стадиону опет изненађење. На југу се диже Ултра Бојс застава. После Екерена пар њих је ушло на наш стадион и под причом послао нас тај и тај прошли поред портира и отишли у просторију где су се сушиле малтене све заставе са Екерена које су биле. Како су ушли узели су Ултрас Ред Стар Белграде дугачку 40 метара, Ултра Бојс и још пар застава и неки барјак чини ми се. Тих дан два после се свашта нешто дешава, у главном гробари одлучују да врате заставе на Маракану, и довозе их колима и избацују. Наша страна наравно каже из страха док они кажу да су већали и да су рекли да је то ненавијачки и да су зато одлучили да врате. Иако су и раније крали... Било како било, Ултра Бојси од тог момента заборављају на своју заставу више да је носе јер без обзира што су је вратили, нису хтели да носе нешто што је стајало дан два код највећих ривала. И тако бацају своју заставу на терасу Звездине ревије. И она је ту стајала буквално као отпад, што је наравно неки лопов искоритио и поново се докопао заставе али овај пут су ћутали када су је узели. И дочекали овај дерби и избацили је. Нико није гледао на то као срамоту нити се нешто претерано потресао, јер су сви знали позадину приче и није имало никаквог ефекта, ни 10% од онога када је избачена застава Ултрас. Шта је време без интернета, буквално се није причало иза тога ништа о томе, данас би интернет горео од Марока до Шведске да се тако нешто избаци. Зато кажем да су то била некако наивнија и простија времена него ова данас. Или си победио или си изгубио, или је срамота или није...нема интернета да ти шминка или вади пораз....Много се лакше долазило до закључака него данас када све као можеш да чујеш и видиш. Људи су на то гледали буквално као да су отишли по контејнеру да чепркају и да изваде заставу коју је ова група бацила. На утакмици добра кореографија од картона и стиропором урађено шта смо све освојили до тад. У том тренутку разлика је била већа разлика између освојених титула и купова, а наравно она два средишња пехара не треба ни помињати. Све у свему дерби који спада у ред оних који се памте.

Jedna od zaista boljih tuca pre svega sa njihove strane, mada sa druge strane i najava koje nismo bili svesni sta ce se dogoditi u buducnosti. Oni su dosli preko severa pored blagajne i spustili se do trafoa, cak i ispod maltene da kafica lotus (sada se zove dika), mi smo bili stacionirani nekih pedestak metara nize kod ulaza u upravnu zgradu i u samoj upravnoj zgradi kako je procula vest krecemo ka njima i kako smo se nasli na nekih 10-tak metara od njih oni pale baklje i ispaljuju rakete u nas (iste one koje su godinu dana kasnije usmrtile Radovic Acu) doduse ruku na srce ispaljuju ih u zemlju ispred nas i one onako skacu po zemlji otprilike kao neka zmija koja se jako brzo krece. Kako su to ispalili (A koliko me secanje drzi to je prvi put da je neko ispalio rakete na nekoga kod nas) i kako su nasi iz upravne zgrade krenuli da naviru povlace se na vrh brda do blagajne i tu staju. Tu krece jedno duze natezanje korak napred dva nazad i obrnuto i bilo je pristojnog direktnog kontakta sto za njih nije bio obicaj obicno su uvek iz daljine gadjali. na kraju tog natezanja iako su bili na visini u odnosu na nas i imali su vise svega i svacega (mi smo imali jedne grabulje o kojima su oni posle kukali kao da ih je bilo stotine) oni krecu da beze, toliko od mene sto se tice te tuce tu mi se spusta adrenalin i shvatam da nisam obliven znojem nego krvlju i ne jurim za njima. Crying or Very sad


Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 13 Apr 2020 16:52    Post subject: Reply with quote

114. дерби, први након погибије Аце Радовића, проћиће у знаку његовог имена свакако. На почетак песме "играјте за Ацу", пада гол, мислим да нема човека на Северу који се није најежио. Скандирано је име по први пут, и дан данас то име чувамо од заборава!
Иначе, на овој утакмици је први пут учена песма "дај гол", која касније прелази у сталан репертоар наше трибине, занимљиво је да је из пар мелодија и покушаја на крају искрсла ова са речима.
Кореографија јако слаба, можда први пут да су гробари имали бољу кореографију од нас на утакмицу(они су имали шеталицу јужни фронт и по 3 велика шала са стране), али код нас је млађа генерације се ухватила посла и то покушала да уради. Ово је било за наук тој генерацији ако жели тиме да се бави...да мора више да се потруди. Чак су нам и паролу провалили...ми смо имали "победа или смрт", они су донели...."трт, мрт,смрт"...а парола је рађена на дан утакмице на стази и највероватније је неко иза зграда у Војводе Степе из солитера видео и јавио. И ово је било за наук ако хоћеш да се играш навијања...Навијање само скроз добро, и резултат је ишао на руку...све у свему дерби који може да се памти по разним стварима...преплитање осећања...радости, туге...Можда треба навести да је једна група за тај дерби урадила фантомке са прорезима за очи само...што је у том тренутку био новитет не само за нашу трибину. Паралелно са једном старијом групом је урађено. Са ове тачке гледишта две мане...када окренеш главу као да си у џаку, а друга је што су дуксеви црвени па си малтене као тагован на трибини био чак и у то време. Пиротехнике није било у то време јер је неки глас се пронео да полиција жестоко кажњава за паљење па тако нико није палио, у Суботици ми једну и на Бановом Брду те године 10 ак, и онда се полако пробијала та баријера...
Радовића Аца
https://www.youtube.com/watch?v=KukbDeGXeGw
Кореографија
https://www.youtube.com/watch?v=L_jOo5oHnI4
Навијање
https://www.youtube.com/watch?v=0twumm23nVk
Дај гол
https://www.youtube.com/watch?v=mggM4rDt9lY


Last edited by Генералштаб on 13 Apr 2020 17:25; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 13 Apr 2020 17:04    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
Делије се скупљају у близини у шуми, поприлично неприметно. Сукоби пре овога су некако дали људима неку снагу, очекивало се да ће се наставити у том ритму, међутим бројност је овај пут заказала. По причи оних који су били неко је бројао када су се сви скупили и стигао је до броја 136. Више пута је пролазио и бројао јер је био свестан где иде и да би сигурно волео да се зајебао макар за 20 још...али највероватније ово је коначна бројка, да не кажем сигурно. Даље, по причи кренуло се ка стадиону партизана, прешла се улица и убрзно су се Делије нашле на северу њиховог стадиона кретавши се ка западној трибини. У том тренутку су гробари већ чули и сазнали да им стижу гости, и већ су кренули у сусрет. Негде на пола запада они истрчавају и то да не претерујемо да кажемо да их је било 300, неки кажу и више...свакако им је то зборно место на дан дербија, тако да цифра сигурно није претерана. Креће лудило, бакље и ракете са обе стране, укрштање...Делије су биле боље спремне али то је последица тога што је њима полиција приметила опрему и узела, тако да нису били баш спремни као друга страна али далеко од тога да су били голоруки. Упад у њих, и њихово повлачење до чини ми се рефлектора који је на ћошку стадиона, и онда још један налет и сви комплет крећу да беже. Од скоро половине запада, види се на снимку где су они скоз доле код кладионице, док су Делије код њихове агенције. Ту их полиција опкружује и покушава нешто ни они не знају шта...и ту Делије успевају да пробију кордон и да крену да беже уз земљу преко пута. Невероватно шта одлучност може, просто мислим да су Делије саме себе изненадиле овим догађајем. Место где су нападнути, у ком односу...за мене су довољни да за овај догађај кажем да је највећа победа Делија над комшијама икада.








_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
transparent
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 10 Feb 2012
Posts: 14

PostPosted: 13 Apr 2020 19:13    Post subject: Reply with quote

Уф јако добро се сећам тог дербија. Сигуран сам да је и код постизања нашег другог гола певана песма "играјте за Ацу..." Ако смо се код првог гола најежили овде смо се само заледили са неверицом и сузама у очима погледали. Стварно нестварне ситуације.
Корео по мени за то време скроз ок,једино што пише на шеталици латинично FK а на пароли је све на ћирилици. Чињеница је да су нам провалили паролу али јбг. Много је боље да учиш на туђим грешкама али је реално да правиш и своје.
Сада сам приметио да су неке групе које су основале ББРС поред те заставе качиле и своје. Нисам до сада то уопште примећивао.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 13 Apr 2020 22:02    Post subject: Reply with quote

Некад је то било да се попуни ограда, некада по инерцији донесе неко...у главном нестајало је то временом
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ultrazonfaultrazonfa
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Nov 2010
Posts: 613

PostPosted: 14 Apr 2020 01:58    Post subject: Reply with quote

каква носталгија. надам се да ће се избацити сав материјал који је био на оним вхс касетама, има доста добрих ствари које су прескочене, а најбоље тек долази. 117 119 124...
ово је милина видети опет и подсетити се тог времена, поготово сад и после мобилизације кад је трибина "прешла игрицу" што се тиче организованог навијања.
облачење које је данас незамисливо. црвени ултрас фантом дуксеви, капа клупске тренинг мајице, дресови. мања разлика између навијача и симпатизера, одличан спој тада старијих и њиховог "фазона"и млађих који доносе нови.
и поред тога што није било све савршено организовано, некако је било више страсти у људима и навијању него сад кад је доста усиљено разним ултра правилима.
кад дође до неког засићења, стагнирања или пада бројке.. можда се треба мало вратити у прошлост и прогурати опет неке добре ствари из тих времена да би се трибина тргла и добила неку стару/нову енергију.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 14 Apr 2020 16:10    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=2R8pHGw9c38
Први пут учена "свуда грми около"....одлично навијање, добро зезање, кореографија...почиње полако експанзија...након 5 година титула опет на видику...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13168

PostPosted: 15 Apr 2020 19:26    Post subject: Reply with quote

Након Зрењанина, полако се наговештавала титула, јер је Звезда те године била доминанта да је коло пред крај већ освојила титулу. Тако да су на помолу биле утакмице које су водиле ка титули али и ка освајању купа и дупле круне. Некако је то пролеће много наговештавало, осећало се да се и народ дигао на ноге, протести на улицама...много један слободан народ ако се погледа из данашње перспективе, жив, жељан... Утакмица са Обилићем, два кола пред крај, већ је Север био поприлично пун! А како и не би. На титулу се чекало пуних 5 година! Победа је оваравала титулу тако је и било! Много је добра атмосфера била тих недеља на, и око Маракане...Сада већ нереална сцена да пар кола пред крај Север буде поприлично пун, пиротехника...за то време скроз нереално да 30 литарских димова оде на неку утакмицу са Обилићем, а није последња утакмица...
https://www.youtube.com/watch?v=6Mm8ehA8jng
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Иницијатор
ДЕЛИЈА


Joined: 18 Apr 2014
Posts: 124

PostPosted: 15 Apr 2020 20:14    Post subject: Reply with quote

Да ли је на оној мањој застави Ред Бојса, слово ,,О,, уствари лик ултраса? Из даљине личи на оног шта користе Доријани, могуће да грешим.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 87, 88, 89 ... 95, 96, 97  Next

View previous topic :: View next topic
Page 88 of 97

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop