DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

КОРАК НАПРЕД!
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 56, 57, 58  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ
Ветеран


Joined: 11 Dec 2006
Posts: 1798

PostPosted: 14 Jul 2013 19:52    Post subject: Reply with quote

Драгане, јел правиш разлику измедју Звездаша и Делије ?
Јел правиш разлику измедју Навијача и Комплетног Навијача ?
У коју групу себе сврставаш ?
_________________
Обновимо цркву у Љевоши:
https://www.youtube.com/watch?v=kbac0MAsnww&feature=youtu.be
Back to top
View user's profile Send private message
DRAGAN 1389
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 08 Apr 2010
Posts: 489

PostPosted: 14 Jul 2013 20:05    Post subject: Reply with quote

ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ wrote:
Драгане, јел правиш разлику измедју Звездаша и Делије ?
Јел правиш разлику измедју Навијача и Комплетног Навијача ?
У коју групу себе сврставаш ?

Наравно да постоји разлика између Звездаша и Делија,свако има свој поглед на клуб,али поготово је разлика како размишљамо око трибине и навијања...Што се тиче навијача и комплетног навијача,ту си ми мало нејасан са тим питањем али ајде,а себе сматрам и Звездашем и Делијом,јер сви ми крећемо на утакмице као Звездаши као клинци,али да би био прави Делија ипак треба времена да би укапирао неке ствари,што се тиче и трибине,клуба да не набрајам опет и да се не понављам,и волео би чути суштину ових твојих подпитања...
_________________
Победа,жеља наша ТИТУЛА!!!
Back to top
View user's profile Send private message
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ
Ветеран


Joined: 11 Dec 2006
Posts: 1798

PostPosted: 14 Jul 2013 20:20    Post subject: Reply with quote

DRAGAN 1389 wrote:
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ wrote:
Драгане, јел правиш разлику измедју Звездаша и Делије ?
Јел правиш разлику измедју Навијача и Комплетног Навијача ?
У коју групу себе сврставаш ?

Наравно да постоји разлика између Звездаша и Делија,свако има свој поглед на клуб,али поготово је разлика како размишљамо око трибине и навијања...Што се тиче навијача и комплетног навијача,ту си ми мало нејасан са тим питањем али ајде,а себе сматрам и Звездашем и Делијом,јер сви ми крећемо на утакмице као Звездаши као клинци,али да би био прави Делија ипак треба времена да би укапирао неке ствари,што се тиче и трибине,клуба да не набрајам опет и да се не понављам,и волео би чути суштину ових твојих подпитања...


Из твојих ранијих уписа стекао сам утисак да си већ до сада морао да имаш јасно формиран став.
Неко ко долази редовно на север и иде на гостовања и при томе пева, али се ту његово деловање лимитира, он је НАВИЈАЧ. Ко иде преко тога, он је КОМПЛЕТАН НАВИАЧ, ЕКСТРЕМНИ НАВИЈАЧ или УЛТРАС. На то сам мислио да си морао до сада да имаш јасно формиран став ако си у дубљој навијачкој причи...
И не заборави да су УЛТРАСИ припадници одредјене субкултуре, да нису само поклоници фудбалског клуба или спортског друштва , већ нешто много више од тога !
Ако си ултрас требало би да разумеш шта пишем, а ако ниси ултрас онда и не мораш да разумеш, али је онда дискутабилан твој статус на форуму. Дискутабилан је јер ако си клинац, онда би морао више да читаш и упијаш, а ако имаш довољно година онда то дефинитивно није твој свет и нема разлога да се мешаш у њега !
_________________
Обновимо цркву у Љевоши:
https://www.youtube.com/watch?v=kbac0MAsnww&feature=youtu.be
Back to top
View user's profile Send private message
Balaclava
ДЕЛИЈА


Joined: 11 Jan 2011
Posts: 110
Location: Доњи дом

PostPosted: 14 Jul 2013 20:32    Post subject: Reply with quote

николаБГ wrote:
онда треба да знаш како тај север фукционише и зашто је најбоља трибина у Европи!

Ово је озбиљнији закључак него што изгледа и мислим да би требали да га заобиђемо... за наше добро. Управо због квалитетнијег Севера, да нам се не обије о главу.
_________________
Миланко Рашковић
Back to top
View user's profile Send private message
DRAGAN 1389
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 08 Apr 2010
Posts: 489

PostPosted: 14 Jul 2013 21:03    Post subject: Reply with quote

ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ wrote:
DRAGAN 1389 wrote:
ΔΥΤΙΚΗ_ΣΕΡΒΙΑ wrote:
Драгане, јел правиш разлику измедју Звездаша и Делије ?
Јел правиш разлику измедју Навијача и Комплетног Навијача ?
У коју групу себе сврставаш ?

Наравно да постоји разлика између Звездаша и Делија,свако има свој поглед на клуб,али поготово је разлика како размишљамо око трибине и навијања...Што се тиче навијача и комплетног навијача,ту си ми мало нејасан са тим питањем али ајде,а себе сматрам и Звездашем и Делијом,јер сви ми крећемо на утакмице као Звездаши као клинци,али да би био прави Делија ипак треба времена да би укапирао неке ствари,што се тиче и трибине,клуба да не набрајам опет и да се не понављам,и волео би чути суштину ових твојих подпитања...


Из твојих ранијих уписа стекао сам утисак да си већ до сада морао да имаш јасно формиран став.
Неко ко долази редовно на север и иде на гостовања и при томе пева, али се ту његово деловање лимитира, он је НАВИЈАЧ. Ко иде преко тога, он је КОМПЛЕТАН НАВИАЧ, ЕКСТРЕМНИ НАВИЈАЧ или УЛТРАС. На то сам мислио да си морао до сада да имаш јасно формиран став ако си у дубљој навијачкој причи...
И не заборави да су УЛТРАСИ припадници одредјене субкултуре, да нису само поклоници фудбалског клуба или спортског друштва , већ нешто много више од тога !
Ако си ултрас требало би да разумеш шта пишем, а ако ниси ултрас онда и не мораш да разумеш, али је онда дискутабилан твој статус на форуму. Дискутабилан је јер ако си клинац, онда би морао више да читаш и упијаш, а ако имаш довољно година онда то дефинитивно није твој свет и нема разлога да се мешаш у њега !

Не знам и даље која је твоја намера са свим овим питањима,такорећи ништа конкретно немаш да кажеш него извлачиш нека своја запажања а да ми није јасно шта је тебе подстакло на то.Да ли мене овде да напушиш или нешто друго,али ајде ако мислиш да ће то допринети КВАЛИТЕТНИЈЕМ СЕВЕРУ,онда мислим да се обраћаш погрешном човеку,али ти уживај у тој својој теорији,мисли да сам клинац од 15 година,и свима лепо,прија кад људи мисле да си млађи. Wink
_________________
Победа,жеља наша ТИТУЛА!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 Jul 2013 21:07    Post subject: Reply with quote

DRAGAN 1389 wrote:
Генералштаб wrote:
Иста ствар и за облачење!Ако су сви светски креатори педер до педера...ако више не знаш дал су фармерке за мушко или женско,ако је "у граду" постао фазон да носиш боје које су само девојке носиле до скора...то уопште не значи да на месту као што је трибина исто тако треба да буде!Ваљда је трибина место где се налазе људи који искачу из шаблона,који имају свој поглед на свет...и по неком схватању,на живот гледају мало милитантније од других,а ја би рекао и напредније!?

Макар док су ови летњи дани можемо исфорсирати причу да што више људи носи ЦРВЕНЕ и БЕЛЕ мајице.Ништа лепше него кад на сликама видим црвено белу трибину.Тамније ствари како год окренеш фурају се у јесењем делу,тако да што се тиче облачења ту имамо највећи проблем кад је лепо време па из ормана извуку дречаве варијанте разних тренерки и мајица...

Навијачу-ултрасу нема потребе да објашњаваш како да се обуче,и кад их све ставиш на једно место схватио би да,и ако су различити сви сличе један другом.А то је зато што имају сличне погледе и размишљања једноставно.Спаја их исти начин живота...и једноставно и одећа је један део тога.Баш као што и сваки музички правац има своје одевне правце...тако и навијање има своје.У то се искрено не убраја тај колорит црвено-бели,али и то је много боље него да дречимо и шљаштимо!Једна ствар је Звездашки,а друга навијачки-ултрашки,и не треба бркати та два појма.Симпатизер и хоће да обуче дрес,да буде што више црвено бео...код навијача или ти Ултраса...то је већ мало другачије.Зато верујем да те је Грк и питао како гледаш на себе...дал као на ултраса или навијача и симпатизера.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Alek
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 16 Jun 2013
Posts: 28

PostPosted: 14 Jul 2013 21:15    Post subject: Reply with quote

Зар ова прича око облачења није више резонована и прихваћена, макар код већине? Много пута је било приче око исте теме, и мислим да не треба више причати о томе,а поготово да иста тема не би требала да има значаја на овој садашњој теми у којој треба причати о развоју других ствари, и то много битнијих као што је навијање.
Back to top
View user's profile Send private message
незнани
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 02 Sep 2011
Posts: 483

PostPosted: 14 Jul 2013 21:17    Post subject: Reply with quote

Јако комичан призор, ал би могао да послужи као наук сваком!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 Jul 2013 21:19    Post subject: Reply with quote

Причано је 100 пута...аи нон стоп нам се повећава број и једноставно долазе нови који једноставно нису толико упућени и можда не разумеју све до краја.Свака тема попут ове је давала резултата,али сваки пут су се појављивали нови људи којима је потребно то објаснити.А од прошлог пута је сигурно изашло доста добрих навијача.Надајмо се да ће и сада тако бити.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 Jul 2013 21:36    Post subject: Reply with quote

Још нешто...небулозно је себе сматрати Делијом а да при томе никако не доприносиш групи(овде се не рачуна редован долазак на стадион и на гостовања јер се то подразумева за једног навијача...па чак и јачег симпатизера)!Некада је можда и било довољно да си редован да би себе могао да смтраш делом неке шире екипе...али данас дефинитивно су расподеле другачије!Ако желиш да си Делија...онда треба да будеш део приче!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Каменко
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 14 Jul 2013
Posts: 69
Location: Пиз ди Материни

PostPosted: 15 Jul 2013 00:14    Post subject: Reply with quote

Не би требали толико да се обазиремо на облачење јер постоје и већи проблеми, али ћу покушати на примеру облачења да дочарам како ја видим ствари, можда нисам у праву. Неко је споменуо да су навијачи посебна субкултура и да као такви имају свој посебан стил облачења. Ако изузмемо обележја групе, приметне су и одређене "марке" или "брендови" који се сматрају навијачким. Како неко ко је ултрас, дакле посебан, јединствен, екстреман, може себи да допусти да изгледа исто као навијач нпр. Рапида из Беча? Мени је то једнако, као да препевавамо туђе песме. Мислим да сваки појединац мора да се потруди и у том сегменту, до сржи, и да одевање прилагоди свим "обавезама" које као навијач има, а да то опет није нешто исфурано, да се тако изрази. Да не причам о оним кретенским стварима, cant stop ultras, pyro is not a crime итд. Мени се чини да на тим дуксевима пише: Ја сам јако екстреман навијач, ухапсите ме. Прошла су, на жалост, та времена и морамо се прилагодити.
Оно што сам горе писао важи и за певање, које нам је, руку на срце, болна рана.
Да урла из све снаге може и симпатизер, а да пева гласно и мелодично, може само навијач. Сам труд да научиш тешку мелодију како треба, и да не престајеш док то не урадиш како ваља, представља границу између симпатизера и навијача.
Људи навијају готово роботизовано. До сада су неке ствари толерисане, јер је резултат на терену био примаран, али чини ми се да се неће много тога променити у главама "шире масе" док се нешто драстично не догоди, или док се људи не измалтретирају до суза неком тежом мелодијом, коју константно греше, па се прекида и онда из почетка, и тако деведесет минута, па нас неко на сред Маракане одере у навијању.
Вечито и конструктивно незадовољство је кључ напретка.
Ово су моји ставови о неким питањима, можда и нису скроз на месту, па бих молио старије и искусније да ме исправе ако негде грешим, и мене ради, а поготово ради најмлађих који ово читају.
Back to top
View user's profile Send private message
Инкогнито
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 26 Apr 2013
Posts: 271

PostPosted: 15 Jul 2013 01:38    Post subject: Reply with quote

Куће, тема је "Корак напред"! Логично је питање "Ка чему?", а само питање је за довољно укључене у причу поприлично реторичко. Идући ка томе нечему, испунили смо дугогодишњи сан неких ранијих генерација. То је управо та бројност изазвана препознавањем тешког момента за, новинарски речено, "Посрнулог гиганта"! Миц по миц, од великог броја људи, увек се појави доста правих навијача, а што посебно радује је што се појављују и још по неки прави екстремни навијачи или ултраси, тј. више него у претходном периоду. Као што је корак напред ка завршавању факултета, полагање неког испита, тако ће и ово бити испит за нашу трибину, почевши од утакмице са Исланђанима. А када положимо испите, остварићемо то нешто чему тежимо. Е па зато:

- Ултрасима свих екипа тј. подгрупа Делија, место је у једном, заједничком копу, на доњем, централном делу трибине. То оправдава назив целе групе, то води ка бољој кохезији трибине, бољим познанствима, мањем броју међусобних фрка, већем квалитету самог навијања и ка још вреднијим и бољим ванстадионским активностима. То је кружни ток тј. епицентар, где је срамота не дати све од себе, где је прек и узвично-упитни поглед довољан да се неко тргне ако је застао. То би било место где екстремно и организовано навијање добија свој прави смисао.

- Навијачима који искрено воле клуб и осећају припадност бојама, а нису се доказали или нису хтели да учествују у раду трибине, нико никад неће и не сме забранити долазак на север, али сами треба да схватају да им у самом епицентру није место. Север није мали, место ће лако наћи, а по важности би најлогичније било да стоје око самог језгра. Ако је коп мотор трибине, они би требали бити бар нека шкољка. Постало је чудно некако. Деси се да не смеш некоме да кажеш било шта и ако знаш да није прави навијач, јер зна некога из ове или оне екипе. Са копом свих подгрупа, то би такође било избегнуто, а самим тим би и разни мрштавци и усијане главе имали разлог више да се не појављују на Северу или да мењају начин размишљања.

- Девојкама (правим и неправим), деци и људима који их доводе (нек су сви до једног од тих клинаца потенцијално-прави навијачи), старим људима (осим ветерана трибине којима је место у копу), блејачима (боље да блеје на трибини него на улици Laughing ) и сличнима, место је на рубовима трибине, где не утичу на оне који се залажу, а где им се оставља простор да допринесу навијању (кореографији, певању, итд.) Глупо је да не долазе на север, још једном понављам, нико не треба да се нађе прозван. Требају нам и оне и они, али ако иду на утакмице иоле редовно, требало би да схватају зашто би распоред требао бити овакав.

Ово овако речено изгледа као класично етикетирање, али будући да је за добробит трибине и да није толико црно као што изгледа (што ће се, даће Бог, осетити), ја, а верујем и многи други не би требало да имају ништа против. Дакле, распоред би био за сада кључ. Централна два сектора пуна ултраса и правих навијача, са не превише видљивом, али поприлично осетном разликом између та два. То вуче и певање, и облачење, и неснимање, и компактност групе. Што је најважније, даје прави пример неким наредним генерацијама. А ако да неким другим трибинама, па ко их јебе, биће нам само занимљивије да постанемо још бољи!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 15 Jul 2013 06:58    Post subject: Reply with quote

Каменко wrote:
Неко је споменуо да су навијачи посебна субкултура и да као такви имају свој посебан стил облачења. Ако изузмемо обележја групе, приметне су и одређене "марке" или "брендови" који се сматрају навијачким. Како неко ко је ултрас, дакле посебан, јединствен, екстреман, може себи да допусти да изгледа исто као навијач нпр. Рапида из Беча? Мени је то једнако, као да препевавамо туђе песме. Мислим да сваки појединац мора да се потруди и у том сегменту, до сржи, и да одевање прилагоди свим "обавезама" које као навијач има, а да то опет није нешто исфурано, да се тако изрази.

Нису рапидови измислили тај начин одевања,већ су га преузели.баш као што смо и ми преузели УЛТРАС фазон од италијана!Нисмо га ми измислили већ је преузет са свим својим правилима и смеровима!Наравно да смо га ми надоградили и да смо тренутно испред вероватно свих италијанских група,али немојте да толико сметнете са ума и да се изгубите у тој "оригиналости"...јер је цео тај фазон преузет.Од кортеа, мегафона,барјака,бакље,кореографије,бар шала,облачења,независности од клуба...и да не набрајам сад још хиљаду ствари...све је преузето од УЛТРАС правца,а они су неке преузели од других па све смешали у то једно њихово!Према томе,ми од тога нити можемо нити желимо да побегнемо,јер ми управо желимо да будемо ултраси,тј.та мешавина свега доброг са више страна које је добило свој назив негде у италији!Друга је ствар што га неке бечлије кваре својом појавом и руже све оно што идеали правог Ултраса заступају(при томе не мислим на борбу против модерног фудбала и остале грлупости које опет раде да копирају друге).За то нисмо ми криви једноставно,већ они који су такви какви су(мада се и они мењају временом јер су почели да стасавају као група како тако).Вероватно све те марке користе и неки енглези...да не набрајам сад неке добре групе...па код њих вероватно не делују смешно и неоригинално кад их видиш на улици!
Дакле,од неких ствари не може се побећи једноставно...јер то је као када би наши панкери рекли...што би ми морали да се облачимо као они тамо у енглеској!?Па не мораш,нико ти ни не каже да мораш,али једноставно временом схватиш да је то тај правац...уз по неку твоју корекцију и оригиналност....и то је то.Једноставно схватиш да не волиш ни розе,ни дречаво зелено...него ти се више свиђа да изгледаш другачије,много нормалније а опет препознатљиво за сваког другог навијача који прође поред тебе.
У главном...на фолиранту све стоји лоше...то би могао да буде закључак целе ове приче можда када већ причамо о рапидовима и другима који слепо без икаквих идеја иду и копирају све и свакога а да у главном ни не знају зашто то раде.Ипак,код правих...то има другу димензију.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ДорћолЦЗ
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 01 Apr 2012
Posts: 80

PostPosted: 15 Jul 2013 11:12    Post subject: Reply with quote

Не бих да опет отварам дискусију око девојака, само бих се вратио на оно што је неко написао да је велики проблем то што, махом клинци, доводе клинке на север како би се курчили и испали неки мангупи. Да, тако је у великом броју случајева. Дакле, самим тим што ћемо клинце, блејаче, позере (зовите их како хоћете) избацити из средња два сектора, са њима ће отићи и те клинке које они доводе. Да би се то све десило потребно је да се промени свест на трибини. Да те буде блам ако дођеш у розе мајци, да ти буде још горе ако доведеш рибу и станете у центар трибине, да ти не падне на памет да ћутиш са прекрштеним рукама ако сви око тебе скачу и певају, итд...Ово све, нажалост, није могуће да се промени преко ноћи, већ само радом и сталним понављањем, како би дошло до оних који то треба да чују.

Стално кукамо на то како се на толе супер лиги улази до 15тог минута, некада и дуже. Зашто сада у четвртак неби сви прави ушли раније и заузели средња два сектора? Да направимо то језгро о којем причамо још пре почетка утакмице! Можемо ми до сутра да причамо како би то све требало да изгледа, а много бољи ефекат је да свако од оних којима је место у копу то покаже својим примером и заузме своје место! Ово је нека моја идеја како би требали да се боримо за оно чему тежимо....
Back to top
View user's profile Send private message
Darko ZF
Ветеран


Joined: 27 Nov 2010
Posts: 1612
Location: Београдска калдрма

PostPosted: 15 Jul 2013 11:21    Post subject: Reply with quote

Критичар wrote:


Закључно са утакмицом Црвена Звезда - Спартак, достигли смо неки максимум у сегменту навијања - ИЗГЛЕД ТРИБИНЕ. Када кажем "максимум", не мислим само на изглед нашег севера, већ уопштено на ситуацију на трибинама широм света. Можда звучи нескромно, али чињенично стање је такво. Међутим, у тоталној нам је диспропорцији НАВИЈАЊЕ са ИЗГЛЕДОМ трибине. "Има слике , а нема тона...". Шалим се, није тако, али у певању не представљамо оно што представљамо у ИЗГЛЕДУ и неким другим сегментима навијања. Да не кажем "Споља гладац, изнутра јадац".
По мом мишљењу, ПЕВАЊЕ (или НАВИЈАЊЕ) је основа свега. Одатле се покреће она најискренија љубав према клубу. Певање је много СТАРИЈА, много СЛОЖЕНИЈА и много ЗАТХЕВНИЈА дисциплина од ИЗГЛЕДА трибине. Пре свега , зато што за ту дисциплину, много више људи мора да покаже пожртвовање. И то пожртвовање не може да траје 1 минут, или 10 минута, већ 100 - 120 минута.
Ако нам је стварно стало да ПЕВАЊЕ на трибини буде још много боље, морали би искрено и озбиљно да се позабавимо тим проблемом. Проблем се неће решити сам од себе. То би исто било као да неко има месечну плату 250 евра, а хоће да сагради кућу и ишчекује да се потребан новац за кућу једног дана створи сам од себе, а да при том , он ништа не предузима.
Много смо до сада више посвећивали пажње ИЗГЛЕДУ трибине, а много мање ПЕВАЊУ на трибини, што је по мени наопако. Наопако је, јер на играче на терену много више утиче глас са трибина, него како трибина изгледа. Неко би могао да каже за нас , да смо "навијачи-шминкери". ПЕВАЊЕ је основа навијања , а ИЗГЛЕД трибине тек надградња. То би било као да прво обучеш џемпер, па тек онда преко њега поткошуљу.
Да кажемо да север има 5000 редовних навијача. Сигурно од њих барем 500 прочита овај топик. То је више него добра основа да се покрене иницијатива за бољим ПЕВАЊЕМ, ако заиста постоји искрена жеља код људи.
Моје мишљење је да морамо да кренемо од нуле и ову годину поред МОБИЛИЗАЦИЈЕ посветимо стандардно добром ПЕВАЊУ. Под тим подразумевам - темељан рад на стварању високог стандарда ПЕВАЊА на трибини. Висок стандард ПЕВАЊА значи да временски траје константно докле год су играчи на терену, да се чује гласно и да буде мелодично. До сада је ПЕВАЊЕ било контантно, али није било довољно гласно и мелодично.
Делије, па неће бити великог помака ако се озбиљно сви заједно, и као група, и као појединци, не посветимо максимално проблему. Свако индивидуално мора на трибини да се више потруди, како својим певањем, тако утицањем и подстицањем на оне који су у његовој околини да боље певају. Исто тако и ван стадиона у друштву са пријатељима, треба причати зашто и како север треба боље да пева.
Неки логичан редослед би био :
- сагледавање проблема
- проналажење најбољег начина да се проблем реши у теорији
- решавање проблема у пракси
САГЛЕДАВАЊЕ ПРОБЛЕМА - Моје мишљење је да највећи проблем представља то, што данас код нас у Србији не постоји култура навијања. Култура навијања је постојала до 1992. године, а онда је скоро потпуно нестала. Од тада, на стадиону је мало гледалаца, а и то мало се брзо смењује због смене генерација које су превише учестале. Тек последњих година почиње поново да се ствара култура навијања.
Шта значи култура навијања? Култура навијања је доћи на време на стадион , видети се и испричати се пре утакмице са другарима, а онда се посветити утакмици. За навијача после голова, најважнији моменти су излазак играча на терен и њихово испраћање у свлачионицу. Када играчи изађу на терен, много је важно да се створи позитивна атмосфера код њих и да им проради адреналин, како би дали свој максимум на терену. Пример наше некултуре је последња утакмица на Маракани, Црвена Звезда - Спартак. Оног тренутка када је званично завршена утакмица Млади Радник - Партизан, ми смо постали јесењи прваци. Наши играчи излазе на терен и тајац. Никакав буран аплауз, ништа нарочито,... утакмица као и свака друга. Уместо да је са трибина загрмело "шампиони" , тек на почетку утакмице креће нека песма која нема везе са тим што смо постали јесењи прваци. Људи на трибини су потпуно роботизовани, као да сами не могу да просуде када како треба да се реагује. Неколико пута је покушавана из копа да се профура песма "Душмани" и никада није прихваћена како треба. Када је кренула са шипке, онда је све било нормално. Па где је мозак ? Шта сутра када забране разглас и мегафоне ? Људи не препознају када је тренутак да скачу или "лудују", већ им се са шипке каже, "ајде сада сви скачите...лудујте".
На трибинама има много мало правих навијача и то утиче на певање. Има много клинаца, девојчица, индијанаца, позера, квази навијача,... Није проблем у новима, јер и међу новима има одличних навијача, као и што међу старима има оних који нису ни Н од навијача. Проблем је у немању навијачке културе. Често долази до апсурдних ситуација, које су здравом разуму много тешке да разуме. На север се долази ЗБОГ ЉУБАВИ ПРЕМА КЛУБУ и ЉУБАВИ ПРЕМА ТРИБИНИ. На трибини се појавила потпуно нова категорија људи, која не пева и не гледа утакмицу. Која је сврха њиховог доласка на север и то међу навијаче ? Разумем али неоправдавам људе који гледају утакмицу и зато не певају, али шта рећи за ове ? То је као да скупо платиш туристичкој агенцији да одеш на Ибицу и када стигнеш, остајеш по цео дан у хотелској соби да играш видео игрице . Зашто си долазио када си то исто могао да радиш код куће ?
Раније сам се нервирао због лошег навијања, али више не, јер схватам да је проблем у друштву. Није проблем у новима, већ уопште у људима. Има оних који држе затворена уста скоро све време, има оних који мало певају - мало ћуте, има оних који само отварају уста и певају као по казни,...Многи долазе на стадион само зато што им је досадно. Нема страсти, нема фанатизма, нема љубави, ... све је једна равна линија, људи не осећају радост, не осећају тугу. Такве ствари не могу да се науче, такве ствари се осећају. Док већина на трибини не почне да осећа, нема ништа од доброг навијања, а за то су потребне године.
Брзање смо већ сви приметили. Успели смо да упропастимо и песме које смо некада добро певали. Зато сам и рекао да морамо да почнемо од НУЛЕ. Фасцинантно је да су покварене, и можда се данас и најгоре певају, песме са рукама. Раније, управо те руке су омогућавале да се одржава прави ритам. Песме са рукама (нпр "Маракана дал је пуна...") су идеалне, баш због тога што омогућавају да се удахне, што много олакшава певање. Ми данас због идиотског журења, не можемо како треба да скандирамо "Звезда-ле". Све из почетка мора...

ПРОНАЛАЖЕЊЕ НАЈБОЉЕГ НАЧИНА ДА СЕ ПРОБЛЕМ РЕШИ У ТЕОРИЈИ :

Певање треба да причињава задовољство, а не напор. На константно певање се треба навикнути. Као када почињеш да тренираш, па не можеш да урадиш ни 20 склекова, а после неколико месеци ти је то ништа, тако се и глас билдује. Само ако на почетку имаш жељу, све ће доћи, и после неког времена константно певање неће представљати проблем. Лако ћеш савладати и технику да можеш да пратиш утакмицу и да за то време певаш све време, само полако. Ако постоји искрена жеља, без бриге.
Данас на северу не постоји место који је његов мотор, када мислимо на певање целе трибине. Ја мислим да ту лежи кључ успеха. Има неких покушаја, али је то једне недеље овако, следеће недеље онако, нема континуитета. Да не улазимо дубље у разлоге (оправдане) зашто је тако било до сада , суштина је да мора да се приступи стварању места које ће да служи као пример, где ће да се осећа навијачка атмосфера, и које ће бити жила куцавица и главни мотор остатку севера. На једном простору морају да се концентришу сви они који искрено желе да навијају све време како доликује навијачима. Нешто као коп у копу. Ти људи морају да се препознају када ово читају , и они морају да пронађу своје истомишљенике на трибини. То је основа свега. Ако не постоји довољан број људи, или људи нису довољно заинтересовани, никада нећемо имати ПЕВАЊЕ на реномеу коме север тежи. Све ће остати само теорија.
Ако би тако нешто заживело (по цену и да се у прво време огради неким канапима), остатак људи на северу би временом схватио поенту и сигурно је да би давали већи допрнинос.Сваки почетак је тежак, па би на првим утакмицама требало уложити више напора на опомињање оних који дођу на то место (или боље да навијају или да изађу).
Што се мене тиче, био бих презадовољан када би се концентрисала екипа од 1000 људи, која би навијала како треба. Остали нек навијају како им воља.
Најлепши осећај је када песма крене са једног места. Што се упорније пева , све више људи је прихвата. С' обзиром на дешавања на терену, има своје успоне и падове, али са тог места се ни тренутак не посустаје са песмом, а онда после неког времена, цео север захвата еуфорија. То су најлепши моменти који могу да се доживе на северу, када причамо о навијању.
Као што је данас разглас представља ауторитет на северу, тако временом то место које представља мотор севера, треба да представља ауторитет када, како, и шта да се пева. Лично сам против разгласа. Потребан је кореографије и за обавештења (за која се јако мало користи) , али није за певање. Много је све вештачки. Ако постоји место на трибини где 1000 људи пева како треба, разглас је потпуно непотребан. Временом ће остатак трибине научити да се управља према том месту. То је стварање навијачке културе једне трибине и тај процес траје годинама.
Бубњеви су основа правог ритма. То значи да се не брза, да се удахне када треба и да се отегне када треба ("... ни дан ни годинаааааа..."). Бубњева би морали да имамо, квалитетних између 5 и 10 , са много добро увежбаним бубњарима. Бубњеви за трибину су као матрица за певаче. Ако они држе добар ритам и стоје поред мотора трибине од 1000 "певача", који их јасно чују, успех је загарантован. Да би бубњеви држали ритам, неко мора само о томе да брине, јер није могуће са шипке бити пођеднако добро концентрисан, и на ритам, и на стање на трибини. Код нас се често дешава да разглас убрза песму, па се онда бубњеви воде према њему, што је погрешно. Шипка треба да се води према бубњевима, јер шипка служи да анимира људе да певају. Редослед је БУБЊЕВИ - ШИПКА - МОТОР - ОСТАТАК ТРИБИНЕ.
Када постоји концентрисано место са навијачима који константно певају , двоглас (ободи трибине) се брзо враћа у један глас и не постоји потреба да се зауставља песма.
Проблем су и нове песме. Још увек нисмо пронашли најбољи начин, како да најбрже заживе на трибини. Нове песме су јако важне, јер нове ствари увек доносе полет. Сада се све пева по аутоматизму. Не мораш да дођеш на утакмицу,а већ знаш са сигурношћу шта ће се певати у 90% случаја. Имамо гомилу песама које чекају да буду запеване на северу, а ми смо ове јесени лансирали само "Од рођења мог..." , и вратили у живот "Звезда игра тотално другачије...". Морали би у току године 20ак нових песама да убацимо у репертоар. То би значајно освежило ситуацију на трибини.
Кад сам већ отворио душу, да напишем још што ме мучи. У неким тешким ситуацијама последњих неколико година, увек смо дозволили да будемо нокаутирани. Као боксер када га сруше на под, уместо да смо одмах скакали по примљеном голу, ми смо остајали да се ваљамо по поду и требало нам је времена да дођемо себи. Увек смо реаговали споро и слабо. То морамо да променимо.
За крај : водите рачуна шта пишете. У гомили неквалитетних постова, изгуби се вредност и оно мало квалитетних.


Критичар wrote:
Навијању на утакмици са ОФК Београдом треба приступити максимално озбиљно. Као што се људи са трибине труде да у оквиру акције "ЗВЕЗДАШИ МОБИЛИЗАЦИЈА" доведу што је могуће више навијача на стадион, тако треба покренути и МОБИЛИЗАЦИЈУ око певања на северу. Стварно би требали да се сви активирамо и максимално дамо свој допринос, да то навијање буде на највишем могућем нивоу.
Многобројни примери из света доказују, да за певање на високом нивоу није потребан разглас, ако су навијачи заиста уходани и заинтересовани да песмом стварају добру атмосферу.
Изглед трибине нам је одличан, али не би смели да дозволимо да будемо навијачи којима је најважније да се сликају и да своје слике ставе у албум. Атмосфера/навијање/песма је ипак суштина навијача на трибини.
Разглас ипак није природно навијачко средство, као што аутомобил није природно средство за кретање човека. Када се човек потпуно ослони на ауто, па тако и најкраће дестинације прелази са њим, полако се улењује, атрофирају му мишићи (наравно, ако не тренира), губи кондицију и временом постаје неспособан да обави неке активности које је раније обављао са лакоћом. Бојим се да разглас међу навијачима полако доводи до сличне ситуације и зато га треба хитно избацити из употребе. Наравно, као што човек користи ауто да би отишао до суседног града, јер је то корисније, тако и разглас треба задржати за давање обавештења, организовање кореографије и још неко време док се трибина не научи да пева мелодично.
Постављају се два проблема:
1) мелодично певање и
2) усаглашено певање
Да би певали мелодично, т.ј., да би певали правом брзином (све живе песме убрзавамо), удахнули када треба и отегли када треба, ипак се том проблему треба посветити темељније и није могуће решити га на једној утакмици. Мислим да је за то потребно барем једна цела полусезона и много заинтересованих да се заиста тај проблем реши. Најискренији да будем, мислим да никада нећемо решити тај проблем, јер нема довољно заинтересованих људи на северу. Много су нам људи на трибини заинтересованији за друге ствари, али отом потом, време ће показати да ли сам био у праву...
Усаглашено певање је већ нешто лакше , али и за то је потребна воља и концентрација оних који долазе на трибину.
Када се гледа трибина са стране, тачно се види да се спорадично пева. Зато би требало категорисати људе на трибини , да свако на основу своје савести зна где му је место.
Ја бих поделио људе у 4 категорије.
Категорија 4 су они који се ретко укључују у навијање. То ретко значи да само после голова или неког значајног момента за време утакмице, приључе се навијању.
Категорија 3 су они који се повремено укључују у навијање, т.ј., мало певају, мало не певају. Певају песму један или два круга, па онда ућуте и прате утакмицу, па после пропуштених 2-3 круга песме, поново се прикључују навијању, итд...
Категорија 2 су они који већи део утакмице певају, али једноставно нису толико екстремни , па зато понекад одморе.
Категорија 1 су они који никада не стају са песмом.
Категорија 4 = симпатизери
Категорија 3 = полунавијачи
Категорија 2 = навијачи
Категорија 1 = екстремни навијачи
На северу по секторима пише Д-Е-Л-И-Ј-Е , са тим да на левом и десном боку према истоку и западу постоји по један полусектор на коме нема слова.
Док се ствари на северу не промене на боље, овако би требало да постоји подела по територији :
Категорија 4 би требала да стоји у слову "Д" и према западу , и у (последњем)слову "Е" према истоку.
Категорија 3 би требала да стоји у словима (првом)"Е" и "Ј".
Категорија 2 би требала да стоји у централном делу, у словима "Л" и "И".
Категорија 1 би требала да има централно место у централном делу.
То је једини начин да нам заживи навијање на нивоу да можемо у песми да се поредимо са сваком трибином на овој планети. Без тога, навијање неће никада бити на највишем могућем нивоу.
Зато свако од вас треба да размисли где му је место и да не квари распоред. Ако долазиш са још 4 друга , за које знаш да не воле да певају, а ти волиш, или се одвоји од њих, или идите у секторе за категорију 3.
За кетогорију 4 нас баш брига, нек се прикључе песми када они то пожеле. Категорија 3 би било добро да се ангажује више, али не треба никог силити, али зато категорија 1 и 2 - централни сектор, они би морали да певају без обзира на све.
Навијање креће из централног дела, тамо где су бубњеви, тамо где је категорија 1. Категорија 2 прихвата песму, која се шири на категорију 3 и понекад на категорију 4. Категорија 4 прва престаје са песмом, за њом категорија 3, па 2. То је начин да не буде двогласа и трогласа.
Наравно, да ту и бубњеви имају много утицаја. Зато би и њима требало посветити максималну пажњу.
На форуму осим неколико људи (на прсте једне руке) не пишу озбиљнији навијачи, иако су регистровани , чак су писали раније. Ово нам је виталан проблем, па молим све да се укључе у расправу. Интересује ме реално мишљење осталих, ако нам је тренутни просек на трибини 8000 и више, колико имамо навијача за песму Категорије 1, колико Категорије 2, колико 3 ,а колико 4 ?
Против ОФК Београда треба тежити, али не треба очекивати перфекцију и зато се не треба деморалисати , јер ништа значајно не може да се реши преко ноћи.


Увек када се говори о напредку трибине треба се присетити ових уписа . Ово ће бити много тежи и захтевнији "посао" него мобилизација. Зато молим и апелујем овим путем на све битне и значајне људе на трибини да се укључе у ову дискусију.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 56, 57, 58  Next

View previous topic :: View next topic
Page 3 of 58

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop