DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Звезда-Вождовац-СВИ НА СЕВЕР!
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
DelijaUzice
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 30 May 2011
Posts: 40

PostPosted: 17 Feb 2024 01:42    Post subject: Reply with quote

Ево већ седам дана ми из главе не излази ово наше издање. Некако баш размишљам о свему ових дана, шта је на мене остављало највећи утисак од када идем на утакмице. Било је ту сјајних издања, али ова која ћу набројати су ми некако посебна. И сва имају једну заједничку ствар.

Први је био барјактар против Младог Радника. Нога пребачена преко ограде, барјак сачињен од малих заставица које се виоре, све одрађено на наш 3Д начин. Било је тих година и на другим трибинама по Европи добрих 3Д кореографија, те спушта се нешто са крова, па се комбинује са трибином, па нека ту пиротехника се пали, али ова наша, није што је наша, него је стварно била најбоља у то време. Поготово када додамо да је ово било против неког тима из Пожаревца, а не неко Европско такмичење.
Други је био болесник са шалом у болничком кревету на полуфиналу купа са комшијама. Болест којој нема лека. Можда и наше најбоље издање на Маракани против њих што ја памтим, а при том нисмо ни прошли у финале. Тако једноставно, а тако упечатљиво, још онај снимак са зграде са вождовца, савршено.
Трећи је космонаут. И на Марсу ако треба. Батица слеће на Марс и тамо затиче цигане који певају песму, пале бакље, виоре барјак и осликавају му се на визиру. Позадина црна, са понеким белим картоном који представља звезде у позадини.
Следећа је буђење раног пролећа. Некако ми је генерално прошла прилично незапажено, а била је маестрална. Да, била је за време короне, празан је био стадион, није имао ко да подигне кореографију, али у целом свету су били празни стадиони, а само на једном је осванула оваква слика.
Долазим до врхунца наше уметности као такве, по мом мишљењу. Звездана ноћ. Док још нисам ни био свестан, делић чега држим у руци, стизале су ми поруке од другара који иначе и не иду на утакмице, па чак и не навијају за исти тим, да је сјајно. Сам Ван Гог да је могао ово да види, остао би без текста.
И на крају долазимо до ове утакмице са Вождовцем. Стижу поруке на телеграму током недеље, најављује се до сада невиђени спектакл, очекујем да ће Звездана ноћ бити надмашена, али не много, јер је лествица итекако високо постављена. Иде кортео, стиже се на стадион, узимам летак пише кореографија 90 минута, и спремљено је 6 кореографија. Спуштам се до столице, видим 6 кеса, неке заставице, двомотке, тромотке, не може ни да се прође, а да не згазиш на нешто. Размишљам, јеботе само да се ових 6 ствари изведе како треба, зајебаћемо век. Човек са шипке узима микрофон, креће да објашњава све како ће да иде, схватам да неће бити 6 кореографија, већ 14, ЧЕТРНАЕСТ! Седам у првом, седам у другом полувремену.
Писало се већ о неким тамо Мароканцима. Дижу и они неких 3-4-5 прилично комплексних кореографија на једној утакмици. Али немају они, ма нема бре нико, једну ствар која се прожима кроз све ово што сам набројао. Та ствар је прича. Прича која свему даје смисао. Прича без које нема уметности. Не дижемо ми тамо неког Гандалфа, ју шел нот пас, на трибини, иако би могли и то лагано. Оно што се десило пре седам дана је нешто што је грађено деценијама, оно је једноставно баш оно што пише, идеологија, нешто што се изгубило у свету у коме живимо данас.
Очекивао сам да ће лествица бити мало подигнута, али она је подигнута сада толико високо, да се једноставно питам да ли ћемо чак и ми моћи поново да је досегнемо.
Некада смо у бутику имали у продаји календар који је имао по једну кореографију из претходне сезоне за сваки месец. Данас би тај календар могли да направимо од само једне утакмице, и још да нам остане за насловну и последњу страну.
Back to top
View user's profile Send private message
Брус Ли
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 21 Jul 2022
Posts: 53

PostPosted: 17 Feb 2024 08:14    Post subject: Reply with quote

DelijaUzice wrote:
Ево већ седам дана ми из главе не излази ово наше издање. Некако баш размишљам о свему ових дана, шта је на мене остављало највећи утисак од када идем на утакмице. Било је ту сјајних издања, али ова која ћу набројати су ми некако посебна. И сва имају једну заједничку ствар.

Први је био барјактар против Младог Радника. Нога пребачена преко ограде, барјак сачињен од малих заставица које се виоре, све одрађено на наш 3Д начин. Било је тих година и на другим трибинама по Европи добрих 3Д кореографија, те спушта се нешто са крова, па се комбинује са трибином, па нека ту пиротехника се пали, али ова наша, није што је наша, него је стварно била најбоља у то време. Поготово када додамо да је ово било против неког тима из Пожаревца, а не неко Европско такмичење.
Други је био болесник са шалом у болничком кревету на полуфиналу купа са комшијама. Болест којој нема лека. Можда и наше најбоље издање на Маракани против њих што ја памтим, а при том нисмо ни прошли у финале. Тако једноставно, а тако упечатљиво, још онај снимак са зграде са вождовца, савршено.
Трећи је космонаут. И на Марсу ако треба. Батица слеће на Марс и тамо затиче цигане који певају песму, пале бакље, виоре барјак и осликавају му се на визиру. Позадина црна, са понеким белим картоном који представља звезде у позадини.
Следећа је буђење раног пролећа. Некако ми је генерално прошла прилично незапажено, а била је маестрална. Да, била је за време короне, празан је био стадион, није имао ко да подигне кореографију, али у целом свету су били празни стадиони, а само на једном је осванула оваква слика.
Долазим до врхунца наше уметности као такве, по мом мишљењу. Звездана ноћ. Док још нисам ни био свестан, делић чега држим у руци, стизале су ми поруке од другара који иначе и не иду на утакмице, па чак и не навијају за исти тим, да је сјајно. Сам Ван Гог да је могао ово да види, остао би без текста.
И на крају долазимо до ове утакмице са Вождовцем. Стижу поруке на телеграму током недеље, најављује се до сада невиђени спектакл, очекујем да ће Звездана ноћ бити надмашена, али не много, јер је лествица итекако високо постављена. Иде кортео, стиже се на стадион, узимам летак пише кореографија 90 минута, и спремљено је 6 кореографија. Спуштам се до столице, видим 6 кеса, неке заставице, двомотке, тромотке, не може ни да се прође, а да не згазиш на нешто. Размишљам, јеботе само да се ових 6 ствари изведе како треба, зајебаћемо век. Човек са шипке узима микрофон, креће да објашњава све како ће да иде, схватам да неће бити 6 кореографија, већ 14, ЧЕТРНАЕСТ! Седам у првом, седам у другом полувремену.
Писало се већ о неким тамо Мароканцима. Дижу и они неких 3-4-5 прилично комплексних кореографија на једној утакмици. Али немају они, ма нема бре нико, једну ствар која се прожима кроз све ово што сам набројао. Та ствар је прича. Прича која свему даје смисао. Прича без које нема уметности. Не дижемо ми тамо неког Гандалфа, ју шел нот пас, на трибини, иако би могли и то лагано. Оно што се десило пре седам дана је нешто што је грађено деценијама, оно је једноставно баш оно што пише, идеологија, нешто што се изгубило у свету у коме живимо данас.
Очекивао сам да ће лествица бити мало подигнута, али она је подигнута сада толико високо, да се једноставно питам да ли ћемо чак и ми моћи поново да је досегнемо.
Некада смо у бутику имали у продаји календар који је имао по једну кореографију из претходне сезоне за сваки месец. Данас би тај календар могли да направимо од само једне утакмице, и још да нам остане за насловну и последњу страну.

Све си лепо побројао и подсетио на неке дане када је добар део људи међу којима сам и ја почео да се заљубљује у Звезду и трибину и да га све више и више занима навијачки покрет и како ствари функционишу на трибини. Набројао бих можда још и наша издања против Радничког Кг и Спартака из 2013.године, верујем да ће се доста људи сетити. Прво кореографија "све док дан мења ноћ" кад се црним и плавим картонима смењују дан и ноћ, а затим и Спартак где је кореографија била детонација после које је уследила бакљада са три трибине. Мени тада као клинцу је деловало да је то то, не може се прејебати ово нема трика. А у ствари, ни близу памети ми није било какви су нам домети и да ли их уопште и имамо. Да не говорим каква смо издања имали после тога. "Добро веће", забрањена гостовања, акције по Србији и по Европи којима нико не може ни да присмрси, кореографија на дербију у којој је учествовала и стока итд итд.
Могло би се до сутра набрајати и треба бити захвалан на томе што смо део овог времена и ове генерације када је север управо то што је данас.
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 17 Feb 2024 08:32    Post subject: Reply with quote

Не памтим кад је нека кореографија изазвала овакво интересовање људи што наших, што оних који се овлаж баве навијањем и по некад посећују стадион. Делује и да су се људи мало продрмали, као да су после овога скапирали чега су део. Јер ово не може да се исфолира, свако ко је макар и у пролазу био на Маракани, зна да су ово постулати северне трибине на којима она заснива свој живот! Можда баш зато, поред естетике, има толику тежину, јер садржи све елементе и навијачког али и Српског и људског да кажемо. И то су препознали људи, и добро је да је тако. Као да су се људи мало "отрезнили" од баљезгарија разноразних, неки се подсетили кад виде све на једном месту, неки тек сад скапирали, али у главном добра ствар је што је овако урадђено. Мислим да ни они што су смислили ово нису били свесни да ће некоме отворити очи, више је било да се цела идеологија трибине прикаже кроз 90 минута. Али након тога види се да људи много јаче реагују него што се мислило и да у ствари је прави потез што је тако изведено јер ето морало је овако да би барем навијачима Црвене Звезде, који знају да је баш овако како је изведено, на нашој Маракани сигурно једно 40 ак година. Не верујем да постоји и један наш и "разочарани" и "пензионисани", да се неће сложити са овим што је приказано. Јер кад би узели слику по слику да пишемо и разлажемо, то би требало данима да се пише за сваку, а не зна се која је јача и тежа од које. Чак и сам почетак са прве три кореографије говори СРБИЈА-БЕОГРАД-ЦРВЕНА ЗВЕЗДА! Иако делује "просто", о сваком делу се размишљало, па до тога да сваку слику прате песме везане за ту тему. Да нам ово да елана за утакмицу са Чукаричким, да пред дерби поново напунимо стадион и да ношени овим догађајем, надограђујемо даље причу.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 507
Location: Црна Гора

PostPosted: 17 Feb 2024 09:56    Post subject: Reply with quote

Брус Ли wrote:
Прво кореографија "све док дан мења ноћ" кад се црним и плавим картонима смењују дан и ноћ, а затим и Спартак где је кореографија била детонација после које је уследила бакљада са три трибине.


Стара добра времена, и даље се одлично сећам те кореографије, често пустим тај видео запис и одгледам за своју душу... када су комшије играле европске утакмице а ми ништа годинама, што кажњени, што због других околности (намерно саплитани и упропашћавани играчки и клупски), па смо радили на малим утакмицама све то као да играмо европске утакмице, изгурали најтежи период. Било је и ту људи који су ми говорили "Докле ћемо више овако?", ја реко: "Па ако смо оволико издржали, издржаћемо још, ниједно зло није довека".
Сада када клуб нормално функционише, прилично је стабилан и продаје скупо играче, требало би да је и више публике, али авај. Нама је титула преко потребна и сваки бод је битан с обзиром да је следећа лига шампиона другачија него претходне раније с лигашким системом. Још имамо добру шансу да уђемо у нову ЛШ. Надам се да ће "разочарани" почети полако да се враћају и мање да читају разне портале, што на власти, што опозиције, што неутралних са све нарученим и тенденциозним текстовима...
Године навијача немају никакве везе, неко с 50 или 60 година навија истим жаром као неко с 15-20, гледао сам једном неки шкотски олд-фирм дерби почетком деведесетих, људи од по 60 година крај аут линије на трибини (без ограде) стоје и навијају с жаром у очима и огромним темпераментом утичу на противничке играче, то је навијачки менталитет од колевке до гроба! То није нешто што се учи, то се рађа! Кога навијање после неког периода година "излуфтира" тај и није био прави. Или имаш болест којој нема лека, и која плаши нормалног човека, или си само реконвалесцент с тенденцијом брзог "оздрављења" Smile Свако нешто воли поред навијања, неко да пали бакље, неко да црта контуре за двомотке, неко у рано јутро много пре почетка утакмице, да узме маркер или најлон и дебелом траком залепи на столицу сваку, да спрема кореографију, то га испуњава и чини срећним... навијачки живот може бити занимљив и разноврстан, па коме шта одговара и проналази себе...
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4

View previous topic :: View next topic
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop