DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Звезда-Војводина субота 18 и 30 ч

 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Делије Север
Ветеран


Joined: 31 Jan 2006
Posts: 1428

PostPosted: 12 May 2023 08:01    Post subject: Звезда-Војводина субота 18 и 30 ч Reply with quote

У суботу од 18 и 30ч Звезда на Маракани игра против Војводине. На претходној утакмици нисмо навијали јер смо желели да још једном скренемо пажњу на трагедију и одамо пошту преминулима. Од утакмице са Војводином настављамо са навијањем и тамо где смо стали, па позивамо сце Делије да дођу на Север како би нас било што више. Утакмице против Војводине увек су биле занимљивие и привлачиле су више навијача. Очекујемо да ће тако бити и у суботу, До краја првенства остало је још неколико утакмица, а ми ћемо водити рачуна да наше навијање буде у складу са сутуацијом након трагичних догађаја, укључујући и прославу титуле која је планирана 28. маја против Пазара.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Делије Север
Ветеран


Joined: 31 Jan 2006
Posts: 1428

PostPosted: 13 May 2023 21:59    Post subject: Reply with quote
















Last edited by Делије Север on 13 May 2023 23:33; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Делије Север
Ветеран


Joined: 31 Jan 2006
Posts: 1428

PostPosted: 13 May 2023 22:04    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=XNluu6DwDII
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Farhazdinac
ДЕЛИЈА


Joined: 13 Oct 2006
Posts: 125

PostPosted: 13 May 2023 22:17    Post subject: Reply with quote

Свака част за енергију са шипке. Добро је што се причало о проблемима певања. Требало би буквално на свакој утакмици издвојити пар минута да се, нажалост, људима објашњава како да воле и бодре свој клуб. И овде, и преко летака и преко мегафона и међусобно...сваки пут, док навијање не буде поново у моди.
Примећујем да највише навијају људи који су 30+, па и 40, док млађе генерације као да нису уопште заинтересоване за певање, мелодичност, да се песма закува онако сама од себе, да их дотакне нека реч ...мислим да ту лежи главни разлог лошијег навијања у задњих пар година
Back to top
View user's profile Send private message
Kiza Lionac
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 Sep 2004
Posts: 507
Location: Црна Гора

PostPosted: 14 May 2023 09:55    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?v=CREXhc5b_C8
https://www.youtube.com/watch?v=xXKx6ykauhU
_________________
С ТОБОМ НАША ПЕСМА УВЕК БИЋЕ ЗВЕЗДО НАПАДАЈ, КАДА ГУБИШ КАД ЈЕ ЛОШЕ СЕВЕР ТЕ... НЕ ОСТАВЉА!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 May 2023 10:59    Post subject: Reply with quote

Што више одмиче време све сам сигурнији да људи код нас у земљи уопште, појма немају шта је навијач, а тек ултрас или не знам како другачије да назовем човека који хоће активно да учествује у навијачком животу...да навија, виори барјак, даје допринос трибини у организацији итд. Поражавајуће је, а делује ми да је тако и за цео регион, само што је њима неупоредиво лакше јер немају терете које ми имамо, да људи тотално промашено воде своје навијачке животе. Ово приказано од јуче је да човек стави прст на чело и размисли чега је у ствари део? Шта је то што би требало да доведе једног навијача на стадион? Ми скоро сам сигуран да никада, бар од настанка навијања организованог на овим просторима, нисмо имали културу навијања. Било је сталне публике али баш као и данас и то је то. Једина разлика је била што си имао 3-4 јаке утакмице осим Партизана где дође више људи и то је то.
Мислим да је проблем и у генерацијама које стоје на трибини, а немају појма зашто су ту. Не знам како другачије да објасним себи зашто смо пре 10-15 година знали да навијамо, да наше песме обрађују Грци, Италијани, о целом Источном блоку да не говорим, западне земље...сви су препознавали добре мелодије између осталог јер су певане са страшћу неком, а онда и мелодично...са вољом. Данас, из авиона се види да ми то немамо више и што пре то схвате људи пре ће се кренути у поправку нечега што је поприлично запуштено. Тачније, није запуштено, него једноставно навијање не препознаје нове тренодве нити може да се уклопи у њих, једноставно не жели, а и да жели не знам како би обрадили Нућија или Сару Јо, ако сам им уопште погодио имена како треба, не може да се навија са телефоном у руци, није туђе говно слађе него наш мед...једноставно друштво, па и људи који долазе на стадион су отишли са тим новим временом, док трибина остаје као неки музеј да подсећа са времена на време како је некад било. Буквално као да уђеш у музеј и гледаш диносаурусе. Тако данас кад кренеш неку песму а да није стандардних 5 које једине из неког опет чудног разлога једине могу да прођу како треба....гледају те људи ко дебила. Не вреди, супер што се прича са шипке, али мислим да ова генерација то чује на једно уво и то је то. Раније реч људи са те шипке па и кад су мртви пијани и не знају ни шта причају...значила је као да је Матија Бећковић или Љуба Тадић(за данашње време Бака Прасе), нешто изговорио. Данас, онај мали одслуша и врати се на телефон, где прво пише да је онај што му прича овакав или онакав, јер не постоји данас ни приватност а тек истина. Па онда оде на 5 других места које му после 15 минута скроз избаце из главе шта је чуо од ових бронтосауруса што су се појавили и нешто причају људима. тако да, док се не скупи довољан број оних који разумеју ово, тешко више да прича нека помаже и да ће неком ко није разумео навијање од почетка како треба, да нешто промени у глави. Наша трибина јесте порасла у просеку година, али опет мислим да смо једна од најмлађих трибина кад се погледа цела Европа, просек година. Оно право навијачко су сачували они којима се не мења постава трибине комплетно на сваких 5 година, они имају вероватно и симпатизере који разумеју ово што пишем, а камоли навијаче или ултрасе. Код нас ми немамо тај континуитет из милион разлога, али први је тај што никада на овим просторима људима нису долазили масовно на стадион из правих побуда. Ми смо навијање усвојили и модификовали га на свој неки начин па тако само код нас може да се деси да навијачке групе прво у друштву имају такву улогу какву имају а самим тим и огроман терет на леђима јер су људи много застранили и свака лаж, полу истина рефлектује се на њих 10 пута израженије него било која добра истина. Пале се људи на то да нешто не ваља да је, док је он ишао, то било право време а не ово данас када је....па милион ставки и кењажа може да се поброји, а у суштини све је исто, трибина је иста чак и боља, али су сви отпали и сви који су на њој чак, у неком трипу да се нешто изменило. Много је тешко бити навијач у Србији, а тек да имаш трибину каква треба, једноставно лоше карте смо добили кад су се делиле и то је тако. Чак сам ишљења да више ни не треба се трудити објашњавати људима да нису Делије биле на рођендану никаквом, нити је снимак свадбе једног од Делија прослава рођендана...нити било шта друго. Већ смо као пас "Далматинац" имамо 101. пегу, кога боле курац дал имамо 103 или 110. То је тако тренутно укорењено међу људима и тешко то било шта осим времена може да промени. Може да прође 5 година па да људима кад се издешавају којекакве ствари и расплете се све што је било, онда буде нешто јасно, али данас...тешко. Истина је тешка реч у данашњем свету јер се много тешко долази до ње, али кад тад се дође...и добро и лоше...па и лоше можда има разлог или покриће зашто је тако било. Али кажем, за то је потребно време, данас је то немогућа мислија.
Трибина треба да буде састављена од квалитетних људи прво, добрих, честитих, од људи који су испред времена и умеју да виде ствари како треба, креативних људи, оних који неће да живе по ономе што му се диктира, и наравно на првом месту...да воле спорт, фудбал, и да их навијање интересује.
Ја се сећам рецимо пре 20 ак година, на видном месту на Маракани су стајали графити у фигуративном смислу изречени..."бомбе на Пинк" и "говна на СОС", данас видим сви нешто почињу да причају о "Пинк култури" итд. Коме није јасно, може да одгледа хумористичку серију на јутјубу гостовања вође Делија и Гробара из тог времена у најгледанијој емисији баш на тој ружичастој телевизији, баш из разлога јер је пре две деценије препознана као све оно што не желимо да видимо у Србији. Тада се то пре свега односило на чобанлук, тај дегенски гламур шљаштећи, вештачко прављење од људских карикатура на велике звезде, Гранд параде итд. Сад људима сметају ријалитији....добро јутро што би се рекло.
Е, то је само један од доказа и показатеља како север размишља, а и дан данас тако размишља, само на много већем нивоу. Али, све ми се чини да људи нису у стању то да схвате. Да има грешака, наравно да има, али генерално људи су ушли у машину а друштво које год да је боје, укључило их је на центрифугу.
Конкретно о чему сам писао сада је зашто нема људи и зашто нема навијања какво би требало да буде. Две много битне ставке...бројност и навијање. И вероватно ћемо морати да сачекамо да време уради своје да би то дошло све на своје место...а дотле, ко разуме треба да чува трибину ако већ долази на њу и да покуша да разуме речи диносауруса. Некада је корисно да чујеш.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Буљави
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Dec 2011
Posts: 234
Location: Београд

PostPosted: 14 May 2023 15:52    Post subject: Reply with quote

Генералштаб wrote:
..."бомбе на Пинк" и "говна на СОС"

Соско наркоман Cool
Претпостављам да је свима већ јасно да једни те исти људи и пишу и реплицирају на овом месту, које се исто кроз миленијуме претворило у својеврстан "парк из доба јуре".
Очигледно и то тако треба...
Више пута ми буде тешко да покренем причу пред неким другарима који су раније били доста активни, а сад ме гледају као ментално заосталог кад чују да бежим са посла да би успео у Тополу преко радне недеље, зашто је одлазак на стадион редовно или чешће него што то тренутно раде, једини прави показатељ привржености том клубу у који се и даље куну пред целим својим окружењем и здушно обрађују народне песме на свадбама и прославама. Нит ово пишем да би себе истакао као навијача или да себи дам право да паметујем, нити желим њих да унижавам. Разумем ја и године и обавезе, и друге породице и природу и друштво и једноставно живот...али не разумем како то да ти више није битно као првог момента??
Волео бих ако нађеш времена и снаге да напишеш своје виђење али без увијања у обланде(не кажем да то иначе радиш), како смо одједном остали без толиког броја људи из екипа? Да ли мислиш да је и са те стране нешто погрешно рађено у самој иницијацији у групу/е? Сад си написао какве особине треба да има један навијач...Колико сте спремни да се чврсто држите тих норматива убудуће? То нису интервјуи за посао и ви нисте кадровска служба, али су приче јако блиске. Трули компромиси кад тад дођу на наплату. Узели сте на себе да васпитавате целу једну државу, а ту не сме да буде селективних одлука и вредновања, нека основна начела верујем да морају да буду забетонирана!
Кажеш и сам да смо/сте пропустили више генерација и да на 5 година отприлике долази до смене поставке на трибини...У каквом се то зачараном кругу вртите? Јел се слажеш са мном да дечачка љубав према клубу и љубав уопште треба да буде основна ствар која треба да се развија и негује код некога ко чини језгро групе и генерално у звездашкој маси? Не пишем ја сека-перса причу, надам се да разумеш...Пишем све ово јер имам утисак или предикцију да ћеш/ћете морати испочетка, са дотрајалим алатом поново да стварате, а ја то јако желим и навијам и за то. Знам колико вреднујете и ову генерацију све мање младих Делија, доста си пута и овде то истицао.
Опрости ако сам написао превише питања, разумећу и да не добијем одговор.
Генералштаб wrote:
нешто почињу да причају о "Пинк култури" итд. Коме није јасно, може да одгледа хумористичку серију на јутјубу гостовања вође Делија и Гробара из тог времена

Након те емисије, Маузер је за мене вођа из сваког времена. Cool
Back to top
View user's profile Send private message
lucky luciano
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Feb 2013
Posts: 642
Location: Под Везувом

PostPosted: 14 May 2023 18:52    Post subject: Reply with quote

Срамота за бројност! Увек се наново негативно изненадим иако мислим горе не може.
_________________
Цигани лудаци!
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13167

PostPosted: 14 May 2023 21:09    Post subject: Reply with quote

Буљави wrote:
Генералштаб wrote:
..."бомбе на Пинк" и "говна на СОС"

Соско наркоман Cool
Претпостављам да је свима већ јасно да једни те исти људи и пишу и реплицирају на овом месту, које се исто кроз миленијуме претворило у својеврстан "парк из доба јуре".
Очигледно и то тако треба...
Више пута ми буде тешко да покренем причу пред неким другарима који су раније били доста активни, а сад ме гледају као ментално заосталог кад чују да бежим са посла да би успео у Тополу преко радне недеље, зашто је одлазак на стадион редовно или чешће него што то тренутно раде, једини прави показатељ привржености том клубу у који се и даље куну пред целим својим окружењем и здушно обрађују народне песме на свадбама и прославама. Нит ово пишем да би себе истакао као навијача или да себи дам право да паметујем, нити желим њих да унижавам. Разумем ја и године и обавезе, и друге породице и природу и друштво и једноставно живот...али не разумем како то да ти више није битно као првог момента??
Волео бих ако нађеш времена и снаге да напишеш своје виђење али без увијања у обланде(не кажем да то иначе радиш), како смо одједном остали без толиког броја људи из екипа? Да ли мислиш да је и са те стране нешто погрешно рађено у самој иницијацији у групу/е? Сад си написао какве особине треба да има један навијач...Колико сте спремни да се чврсто држите тих норматива убудуће? То нису интервјуи за посао и ви нисте кадровска служба, али су приче јако блиске. Трули компромиси кад тад дођу на наплату. Узели сте на себе да васпитавате целу једну државу, а ту не сме да буде селективних одлука и вредновања, нека основна начела верујем да морају да буду забетонирана!
Кажеш и сам да смо/сте пропустили више генерација и да на 5 година отприлике долази до смене поставке на трибини...У каквом се то зачараном кругу вртите? Јел се слажеш са мном да дечачка љубав према клубу и љубав уопште треба да буде основна ствар која треба да се развија и негује код некога ко чини језгро групе и генерално у звездашкој маси? Не пишем ја сека-перса причу, надам се да разумеш...Пишем све ово јер имам утисак или предикцију да ћеш/ћете морати испочетка, са дотрајалим алатом поново да стварате, а ја то јако желим и навијам и за то. Знам колико вреднујете и ову генерацију све мање младих Делија, доста си пута и овде то истицао.
Опрости ако сам написао превише питања, разумећу и да не добијем одговор.
Генералштаб wrote:
нешто почињу да причају о "Пинк култури" итд. Коме није јасно, може да одгледа хумористичку серију на јутјубу гостовања вође Делија и Гробара из тог времена

Након те емисије, Маузер је за мене вођа из сваког времена. Cool

Немој да зајебаваш...као да си из Никарагве па треба да ти објашњавам што је све подведено у овој земљи под "навијач", а шта је стварно навијач? 10 година бити активан у Србији је једно 100 година бити активан у Италији, а рецимо 50 у Хрватској. Много комплексна тема да се о њој распреда или о неком васпитавању. Нама је победа то што све генерације на трибини имају навијаче, али оно што ми сматрамо за навијача, праве, које интересује навијање, кореографије, колорит, песме, мелодичност итд. али и многе дубље ствари, веруј ми и то је добро да је сачувано, и што се такви питају. Као што рекох...бити навијач у Србији је много тешко. Отуда ваљда произилазе одговори на сва твоја питања.
Али никако ми није јасно шта спречава неког ко је симпатизер или чак и навијач пасиван, да дође на стадион и да прати свој клуб, да ужива у својој трибини. Те теме имају једна са другом везе, али код нас изгледа много више него што било где.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zokriogi
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 May 2008
Posts: 525
Location: kosutnjak

PostPosted: 15 May 2023 18:24    Post subject: Reply with quote

"Од рођења мог, није прошо без имена твог
ни дан ни годинааа, Звездо црвенааааа..."

Песма рођена, створена да разнесе стадион од певања и мелодичности. Људи се удавише, искидаше да је запевају/одпевају што гласније са што више драња а оно песма као да је спевана, написана за Тозовца. Лаганица са минималним напрезањем и плућа и гласних жица. Када кажем миниманим мислим минимално за људе који иоле знају да певају и познају тајну певања на трибини.

"...навијањеее у мали џеп је ставиооо..."

Како браћо, како?!?!

Опуштите се и уживајте. Нисам овакву опуштеност што се тиче терена осетио од Љупкове екипе из Баријеве ере. Тада смо се спрдали и ђускали а пре свега ПЕВАЛИ.
Хајде мало се опустите а у исто време унесите у навијање. Свако има омиљену листу песама али то сачувајте за свадбе, крштења, итд. Ово је трзај и апел да се уозбиљимо у тотално неозбиљној ствари.

НАВИЈЊЕ, ПЕВАЊЕ вољеном клубу и уживању међу браћом и у ДОБРУ и у злу.
_________________
Нек' песма ори се нек' грми стадион,
ти нећеш остати никад сама јер живот си мој!
Back to top
View user's profile Send private message
Дисциплина91
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 04 Apr 2015
Posts: 33

PostPosted: 16 May 2023 06:50    Post subject: Reply with quote

[/quote]Јел се слажеш са мном да дечачка љубав према клубу и љубав уопште треба да буде основна ствар која треба да се развија и негује код некога ко чини језгро групе и генерално у звездашкој маси?[/quote]

Управо то! Али, али..права љубав, и праве вриједности. Парафразираћу Ђенералов пријашњи пост Smile "честити, добри људи, исправни момци". Управо та фузија дјечачке љубави, [b]свар кућног васпитања, поштовања онога што је речено "са шипке". То је то.

Друштвена декаденција нас Срба с обје стране Дрине је озбиљна ствар. Манифестује се у сваком социо-културном сегменту једног Србина; образовање, спорт, култура, суб-култура (навијачки живот). Зато се слажем са обојицом да је рад на подизању културе, па макар то била и ова наша, "са улице", у колико је зацементирана правим вриједностима, као горенаведено, добар и исправан пут у очувању Севера.

Тежак је то пут, али је и херојски.

Људски је падати, али је Херојски устајати.

Cool
Back to top
View user's profile Send private message
Буљави
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Dec 2011
Posts: 234
Location: Београд

PostPosted: 16 May 2023 20:40    Post subject: Reply with quote

Не знам брате, неки унутрашњи осећај ми ваљда говори да не треба да издам. Па отуд и ово писање на форуму.
Да се не раскењам опет, често писане речи свако другачије тумачи. Можда је и цела поента да свако за себе има тај осећај дал је издао, продао или је био лојалан, беспоштедан, упоран...Мени је то цео трип. Нећу да је оставим саму никада и борићу се на свој начин да је сачувам за себе док сам жив.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours


View previous topic :: View next topic
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop