DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Заставе и грбови Србије кроз ист
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 30 Mar 2011 18:03    Post subject: Reply with quote

Благоје Јовов wrote:
Православље wrote:
Благоје Јовов wrote:
Ја не могу да верујем да су нестручни, односно боље речено неписмени људи што се тиче изгледа грб, узели да коментаришу који је грб бољи.


Нема ту шта да будеш "писмен" што се тиче изгледа грба на овом другом новијем грбу орао не личи на орла ни оцили не личе на оциле све изгледа као карикатура то је довољно да се види на први поглед не знам каква специјална писменост или стучност треба за то поздрав Wink
Ја те молим да не постављаш глупа питања, и више читај а мање коментариши.

http://www.czipm.org/gruja_grb.html


Ми не гледамо на грб са стручног аспекта већ са естетског, чињеница је да је нови грб ружан за већину Срба, осим тога ово није форум хералдичара Србије већ навијачки форум. Грб никоме није сметао 6 година док неко није ископао чињењицу да га израдио Немац, сад наравно никоме не сметају немачка кола која возимо али сачувај Боже да нам Немац направи грб. Можда смо ми хералдички неписмени али сама чињеница да је власт морала да врати стари грб због количине подсмеха говори сама за себе. Жив био...
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 30 Mar 2011 19:48    Post subject: Reply with quote

Прочитао сам поменути текст :

http://www.czipm.org/gruja_grb.html

и у њему се заиста може прочитати доста тога паметног и за мене новог . Оно што ми је засметало у тексту је критика на рачун Ернеста Крала :

" Урадио је и нацрт за грб српског Краљевског дома Карађорђевића и ту нас усрећио подигавши крила орлу у вис да и око тога расправљамо следећих век-два. Шта ћете, имао је 24 године кад нам је радио грб 1882. Са 24 године мислите да све знате. Са 34 ће вам бити јасно да ништа нисте знали, сем што сте хтели да нешто знате и да то обзнаните urbi et orbi. Ако и то. "

Не знам да ли да ово назовем професоровом сујетом или како већ друго , али оно што би било нормално је да се људи који су грб , или било шта друго за државу радили у 19 веку , макар не омаловажавају .
У 19 веку се све радило с коца и конопца а Крал је поверени му посао урадио више него добро , и заслужује поштовање сваког држављанина ове државе .
Њему је посао поверен од стране нашег двора , не зато што је по националности Немац , већ зато што је у то време био најславнији и најбољи хералдичар , што ви професоре Грујићу никада нећете бити .
Данас се човек после пар месеци проучавања ( интернет , енциклопедије итд... ) може назвати хералдичаром а у 19 веку је за то требало много више .
Можда вас је професоре погодила чињеница да је Крал урадио грбове за неколико дворова у ондашњој Европи , пред којима се и дан данас људи заклињу , а грб који сте ви урадили исмејава ко стигне ?
Или је разлог ваше критике то што је Крал по националности Немац ?
Ако ћемо по том принципу и нашу химну Боже Правде компоновао је Словенац Даворин Јенко , да немате можда спремну и нову химну ?
Снага једне државе огледа се и у дуговечности свега што представља државу : устава , химне , грба , заставе , новчанице ... и све се то не мења без неке преке потребе .
Ако ћемо мењати грб само зато што професор Грујић мисли тако , и зато што се по хералдичким правилима може урадити боље , онда ћемо га мењати сваких 20-30 година , и усклађивати са новим хералдичким правилима које носе нова времена .
Мислим да иза свега тога стоји жеља професора Грујића да се са новим грбом упише у историју Србије , а све то би било немогуће без подршке неког из садашње власти , али дубоко се надам да до свега тога неће доћи .



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]



Како нисам видео ни у књизи о којој сам овде већ причао а ни у тексту проф. Грујића , поставићу скен новчанице из времена окупације где директно можете видети како изгледа Немачки утицај на изглед нашег грба . Моја новчаница није у баш неком савршеном стању , тако да извините на тачкицама и мрљама насталим услед дејства већ скоро 70 година . У сваком случају видећете разлику између Немачког утицаја на изглед нашег грба и то упоредите са грбом који је узрадио Крал и схватићете да је Крал урадио изузетан посао за нашу тадашњу државу .



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]


[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
Snake
ДЕЛИЈА


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 209

PostPosted: 30 Mar 2011 21:37    Post subject: Reply with quote

Тај грб сада користи Национални Строј...
Back to top
View user's profile Send private message
dpcz
ДЕЛИЈА


Joined: 06 Feb 2008
Posts: 240

PostPosted: 30 Mar 2011 22:39    Post subject: Reply with quote

Тај орао који се налази на српској новчаници из времена немачке окупације, данас популарно назван "Недићев орао", није настао у време окупације јер се налазио се и на новчаници из времена Краљевине Југославије:


Е сад питање је колико је та новчаница аутентична пошто је то једина слика коју сам видео, а негде на интернету сам прочитао да се орао таквог изгледа налазио и на новчаницама Краљевине Србије.
_________________
Срце моје је увек уз тебе, Звездо волим те!
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 31 Mar 2011 06:24    Post subject: Reply with quote

Quote:
Тај орао који се налази на српској новчаници из времена немачке окупације, данас популарно назван "Недићев орао", није настао у време окупације јер се налазио се и на новчаници из времена Краљевине Југославије:



То што ова два грба некоме личе , то никако не значи да су иста као што кажеш . Новчаница чији си скен поставио је аутентична , и ја је поседујем . Све новчанице из времена окупације данас се називају Недићевим новчаницама , а на свакој је другачији наш грб . Значи грб који сам ја поставио налази се само на новчаници од 50 динара из 1942.год. Мрзи ме сад да скенирам али грбови су другачији и на "Недићевим" новчаницама штампаним 1942.год. у другим апоенима а и на оним штампаним пре а и после 1942.год.
Упореди ова два грба за која кажеш да су исти :



[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]



Што се тиче Краљевине Србије ево ти пример орла са новчанице у апоену од 10 динара из 1893.год. Скен је са моје новчанице зато и није у неком стању .


[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 31 Mar 2011 06:44    Post subject: Reply with quote

Знам да није тема , али кад већ спомињемо новчанице , не могу а да не споменем новчанице Краљевине Србије у апоену од 20 и 100 динара из 1905.године , где се по први пут на аверсу новчанице појављује натпис "Бог чува Србију" . Тај натпис се појављује касније и на новчаници у апоену од 5 динара из 1916.год. а већ 1919.год. прелазимо на новац Краљевине СХС .


[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]


[img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]


Занимљиво је и то да ниједна организација , покрет , странка или неко други нису покренули макар иницијативу за враћање тог натписа на новчанице . Много моћније и веће земље од наше имају исте или сличне натписе на новчаницама , па не видим зашто би и нама сметао .
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
Забјело
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 05 Jun 2006
Posts: 376

PostPosted: 31 Mar 2011 10:59    Post subject: Reply with quote

andjelooo wrote:

Занимљиво је и то да ниједна организација , покрет , странка или неко други нису покренули макар иницијативу за враћање тог натписа на новчанице . Много моћније и веће земље од наше имају исте или сличне натписе на новчаницама , па не видим зашто би и нама сметао .


Мислим да би разапели ту странку која покрене причу о враћању истих или сличних натписа на новчанице...Сигурно би се појавили натписи по новинама као што су "Поновно рађање српског национализма,који је довео до страдања неколико стотина хиљада људи..."

Него,кад си поменуо новчанице других земаља

http://www.godless.biz/wp-content/uploads/2009/01/InGodWeTrust.jpg
_________________
Борац сваки нема пушку, не
Али носи срце планине.
Борче, држи стег
Туђин ће у бег се брзо дати
Поново ће сунце Шумадију обасјати.
Back to top
View user's profile Send private message
Православље
Ветеран


Joined: 31 Dec 2007
Posts: 1021
Location: Београд

PostPosted: 19 Nov 2011 20:16    Post subject: Reply with quote

Да ли неко зна дали ће се дефинитивно бити враћен "стари" грб из 2006 а овај из 2010 на ком орао личи на папагаја бити склоњен?
_________________
Јован (1:1) У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Бог беше Реч.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
НПЛ
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 722

PostPosted: 25 Jan 2012 22:06    Post subject: Reply with quote

Не знам колико треба да објашњавам део који ћу цитирати са ове странице,а мислим да има везе са темом,јер као што је Лондонац на почетку написао, да се не претвори тема само у постављање слика: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/vlNikolaj/RatIBiblija/Nikolaj030306.htm

У сухој пустињи под Хоривом ожедни народ Израиљски, а ту не беше воде. И поче сав народ викати на Мојсеја, што их изведе из Мисира. И, што је још црње, поче народ сумњати у Бога и у помоћ Божју. Тада завапи кротки Мојсеј ка Господу: Шта ћу чинити с овијем народом? Још мало, па ће ме засуши камењем (Исхода 17, 4). И Господ га чу и поможе му, да изведе воду из стене Хоривске и напоји народ. Но грех своје сумње у Бога и роптања неверни народ требао је да отплати. То је закон греха. Због тога удари цар пустињски Амалик, незнабожац, удари на Израиљце са силом великом и оружаном. И страх и ужас обузе Израиљце. Тим страхом и ужасом плаћаху они свој грех сумње и роптања против Бога и слуге Његовог Мојсеја.

Тада Мојсеј посла Исуса Навина да се с Израиљцима бори против Амалика, а он се попе на брдо високо, где се с уздигнутим рукама мољаше Богу. И докле Мојсеј држаше у вис руке своје, надбијаху Израиљци, а како би спустио руке, одмах надбијаху Амаличани (Исхода 17, 11). Но рат се продужи цео дан до захода сунчанога, а Мојсеју отежаше руке. И брат његов Арон подметну му камење под руке, да би их могао држати у вис. Па кад опет руке Мојсеја сусташе, тада му Арон и Ор придржаваху руке, један с једне а други с друге стране. И разби Исус Амалика (I Мој. 17, 13). Запазите, генерале, оригиналну карактеристику овога рата: главни војсковођ не командује војском, него стоји непомичан на молитви с уздигнутим рукама Богу, док његов помоћник командује и води борбу с непријатељем. И не победи толико овај који је водио борбу, колико онај који је уздизао молитве. Закон греха ублажи Бог Својом милошћу због молитве праведнога Мојсеја, вође народнога. Свевишњи је попустио био Амалику, да по свом пљачкашком умишљају удари на Израиљ, да би страхом накарао Израиљ, али Он није допустио Амалику да победи до краја, због неваљалства Амаликова, него је дефинитивну победу даровао Израиљу због вере и молитве Мојсеја, слуге Свога.

Тада Мојсеј начини на оном месту један олтар, и назва га - " Господ застава моја ".

Ваистину Господ је и био застава Мојсеју, Господ је био застава и Авраму. Ратујући под том заставом они су обојица победили надмоћнијег непријатеља. Аврам са 318 слугу својих, не ратника него овчара, победио је под том истом заставом војничког и пљачкашког цара Амалика, надмоћнијег и бројем ратника и оружјем. А да је Амалик био надмоћнији, види се из тога, што чим би Мојсеју клонуле руке на молитви, Амалик би надбијао Израиљце. Значи: чим би Свевишњи остављао да сама физичка сила решава, без Његове интервенције, Амалик је ишао напред а Израиљ је одступао.

Тако су даље, и Аврам и Мојсеј однели сјајне победе имајући Господа Живога као своју заставу у ратовима.

А каква је застава могла бити у Ходологомора и у Амалика? Свакако некакав идол у виду лава, или орлушине, или вука, или друге неке грабљиве звери, чији се ликови, по несрећи, и данас налазе на заставама многих народа, како нехришћанских тако и хришћанских.

Из овога је у библијској светлости јасно:

1. Да они који ратују за пљачку, као Ходологомор и Амалик, могу, по Божјем допуштењу, у почетку да успевају;

2. Да пљачкаши и насилници у рату успевају не због своје моћи него због грешности онога народа, на који ударају;

3. Да праведници Божји, слично Авраму и Мојсеју, поражавају непријатеља када под Богом као под једином заставом војују за одбрану нападнутих и немоћнијих.
Back to top
View user's profile Send private message
ult ze
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 10 Dec 2005
Posts: 400

PostPosted: 21 Feb 2012 08:57    Post subject: Reply with quote

прво хтео сам поставити у тему занимљиво али ипак нека буде овде јер се тиче грбова..једно питање - да ли има везе са српским грбовима или није?

мислим неко сигурно зна или је бар чуо за бразилски бенд Sepultura http://www.youtube.com/watch?v=sGfz5dX9IVo&feature=related

група била оснивана браћом Максом и Игорем Кавалера и била доста чувена 90-х, сад су имају већ други бенд Cavalera Conspiracy али ствар је у другом..

скоро сазнао сам да Макс Кавалера или чак двојица, тј заједно са братом, има своју линију одеће Cavalera

http://s017.radikal.ru/i420/1202/e7/22b1d86c6beb.jpg

много миезаинтересовао овај њихов фирмени грб јер доста личе на шиптарски, али све то се гледа много интересантније кад се зна мало више о Максу Кавалера..

ево је једно његово интервју које је дао неком румунском рок-магазину, кад су били тамо у туре:

Quote:
I love your albums. They are dedicated to God. Are you baptized Roman Catholic?

Max: I am and actually it’s very freaky or whatever. My father had me baptized in the Vatican. I was nine years old. I don’t know why he did that. We were all in Italia so I don’t remember much Italian. It was in the Vatican, like underground. I went from the Vatican to heavy metal… it’s a pretty drastic change but I do believe in God. I am not a religious Catholic per say, but I do believe in God.

RiCo:You have your own way of believing in God.

Max: Right.

RiCo: what is your view on the Vatican and the fact that the Pope is representing God on Earth.

Max: well, it’s ironic, because I was baptized there and we came back a few years later and I couldn’t get in because I was wearing Bermudas… I didn’t have long pants on and my wife had on a sleeveless shirt and I was just saying this is kind of weird because I was baptized here but I can’t come back here… I don’t know. I felt that was a bit too much, like Disneyland. It’s very commercial… all the people taking pictures. It’s not really like a Church. I think the Orthodox Church is more real. I follow the Serbian, Russian and Greek Orthodox Churches. I’ve been to monasteries in Serbia where I believe that the monks and the people are more in contact with the REAL meaning of religion. Not commercialized at all. They are just up there in the mountains by themselves, the complete opposite of the Vatican.


осим свега његова жена има руски корење (жена и деца код Макса Кавалера су православци), прадеда јој био бели официр који је напустио Русију после револуције 1917 и на броду препознао се са будућим женом (прабаком) и већ заједно су дошли у Бразил..

ово је много занимљиво и на почетку био сам изненађен да Кавалера поставио грбом свог бренда српски грб јел на први поглед некако ми допао као Немањићев, мада касније провалио сам да више личе на шиптарски..или ипак можда има нешто слично код Срба? некако не иде логиком да човек са таквим погледом на неке ствари ставе грб који иде супротном правцем целокупне приче..
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 16 Mar 2014 09:58    Post subject: Reply with quote

Србија сачувала симболе Византије


http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:482850-Srbija-sacuvala-simbole-Vizantije
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 07 Oct 2014 19:40    Post subject: Reply with quote

ЧАСТ ЈЕ ОДБРАЊЕНА : Ово је прича о судбини српских ратних барјака !

Од педесет једне заставе са којима се ратовало од 1912. до 1918. године у депоима Војног музеја у Београду чува се 47 војних барјака.

Три су нестала у биткама када су их, вероватно у жељи да не падну непријатељу у руке, заставници сакрили или уништили. Четврта, застава славног Гвозденог пука, односно Другог пешадијског пука "Књаз Михаило” првог позива Моравске дивизије била је погребни покров на сахрани краља Петра Првог Карађорђевића и са њим је сахрањена.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/cast-je-odbranjena-ovo-je-prica-o-sudbini-srpskih-ratnih-barjaka-clanak-1583819
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
andjelooo
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 20 May 2009
Posts: 738
Location: Фонтана

PostPosted: 15 Feb 2017 06:56    Post subject: Пуковска застава Reply with quote

На стогодишњицу од почетка Првог светског рата, потражња за предметима из рата је порасла, па је антикварница заставу понудила познатој немачкој аукцијској кући „Andreas Thies“ који су је 2014. године препродали бечком Војном музеју. По свему горе наведеном изгледа да су Аустријанци коначно „освојили“ српску пуковску заставу. Оно што нису успели у рату, остварили су у миру. Симболично на стогодишњицу од почетка Првог светског рата.


http://www.rasen.rs/2017/02/nepoznato-iz-prvog-svetskog-rata-kako-smo-izgubili-zastavu-gvozdenog-puka/
_________________
Замолио бих дежурне критичаре, негативце, напаљене клинце, доконе полемичаре, мудријаше, комедијаше и сличне да се уздрже од коментарисања
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Срби и Србија All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4

View previous topic :: View next topic
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop