DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

модерни фудбал, модерни навијачи
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 31 Aug 2015 20:24    Post subject: Reply with quote

Ових дана су извучени парови за овогодишње евро купове,размишљао сам где ово да напишем,можда у тему Пољска али мислим да би упис ипак остао затрпан и заборављен због ревносног ажурирања те теме што је наравно последица доброг труда члана форума Опуштени.
Завршено је кристалисање и пребирање клубова до коначних група,овај пут са резултата фокусираћу се на једно турбулентно лето које је донело оно што се годинама лагано предвиђало,мењање скоро па деценијских правила и коначно пресељење сржи евро навијачке сцене на исток.
Пољаци су ове године беспрекорно одрадили гостовања и стварно у овом моменту не видим групу која би што се тиче ванстадионских активности њима могла да стане на црту,заузимали су градове,давали су се што на улици што на ливади што на шуми,сваки пут по правилима домаћина.
Постоје сцене које су старе,уморне и долазе свежи који желе да искоче из калупа који је формиран по неком неписаном правилу и који је полицја протумачила одавно,колективни долазак у град,утакмица,одлазак па буде шта буде у том мимоходу.
Пољаци су одлучили да промене тактику,па смо могли да видимо групе које долазе и неколико дана пред утакмицу махом увече у више градова добру логистику и контактирање са локалним групама.
Ето на наше очи догоди се смена на тасу,прича још из 90их можда 94 или 95 утакмица репрезентација када су Енглези ненадано упали у жесток сукоб са Пољацима,нису ни очекивали да тамо постоји неко,негде ко би њих напао,а онда су били текстови из којих се осећао страх када говори да их напољу испред хотела чека 200 Пољака,па онда дође тај неприкосновени Милвол на ноге Ференцварошу,из оног угла могу да помислим шта су они мислили,попијемо пиво,јефтине курве...кад оно испаде друга прича,Лестер у Бечу,то ме и подсети на ове Миланисте који не смеју напоље у Питеру,па онда свака утакмица против Италијана и неки осећај поноса када они не смеју да се појаве.
Све те акције красила је једна ствар,а то је доказивање онима од којих смо ми учили,не буквално учили али према којима смо се равнали,године прођоше а oва наша шира сцена екс ју постаде оно што су нама били Енглези Италијани крајем 80их и почетком 90их,неко је то морао пробити...сад таква тура би са БББ и Торцидом у два наврата и једном ове сезоне са Сарајевом и ХЗ,они су жељни акције на вишем нивоу,да запну и 500 км ако треба а групе одавде су те које су ухваћене на спавању,истом оном спавању на којем су ухваћени Енглези на репрезентацији против Пољске или овде неке групе са запада масу пута.
То је онај осећај кад мислиш,нека,наше име је цена а противник кути и тренира,развија се,расте...а овде мислиш ништа то није па ми кад смо упадали у градове и о нама писали у новинама они су вртели чегртаљке и дували у трубе.Дође друго време,време кад је овај регион некоме параф
Групе и сцене које имају традицију (ту убрајам и нас) су легитимне мете на путевима и градовима у којима противник није нужно и тај који ће изненада напасти и однети победу,зато су поједини људи били кивни на слике симпатизера у Загребу прошле сезоне,некоме је то било ок некоме није јер ипак је данас све то отишло у горе написаном правцу а паметан учи из туђих грешака увек је било тако и биће!
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Robbie Williams
Ветеран


Joined: 09 Jul 2003
Posts: 1496
Location: Маки, Нови Бановци

PostPosted: 31 Aug 2015 21:37    Post subject: Reply with quote

Planna wrote:


па онда дође тај неприкосновени Милвол на ноге Ференцварошу,из оног угла могу да помислим шта су они мислили,попијемо пиво,јефтине курве...кад оно испаде друга прича!


У тексту који си написао и који се тиче савремених кретања на европској сцени- све си у праву али ово ми боде очи - на тој утакмици у Будимпешти је било више људи из Србије и сви су били задивљени (реално) Милволовом екипом. Мађари су нападали мање групе али у два сусрета где је бројка била егал одувани су у секунди. Прошло је већ 11 година од те утакмице и видео сам да се по интернету провлачи прича да су Ференцови ту испали не знам шта али и они сами кажу да су били рашрафљени од стране Милвола.
Просто нема додира неког претераног са темом али ми дошло да објасним. Милвол је имао око 400 људи у Будимпешти и то им је био тај један једини трзај у животу кад су скупили своје најбоље и појавили се на том једином европском гостовању које имају - баш је био квалитет квалитета
_________________
МАЊАЧА КЕЖУАЛС
http://www.youtube.com/watch?v=Ssezbxt4APk
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 31 Aug 2015 21:46    Post subject: Reply with quote

И још су се Милволови пеглали међусобно...
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 29 Oct 2015 19:37    Post subject: Reply with quote

Јес да одговарам после х дана али мени је то причао Мађар у оној модс продавници,нисам ни узимао здраво за готово да ли је он уопште и колико заправо може бити објективан али опет,тај датум означава благо померање таса на исток...



[img]https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpl1/v/t1.0-9/12192006_1204077382941195_8387445359575845865_n.jpg?oh=be10d2e7988ae70066b147046defc77e&oe=56CA42E6[/img]

Горе постављене слике нису моменти и трибине на некој јуниорској лиги града Рима,слике су са легитимних и првенствених утакмица Роме односно Лација...где су ултраси Question
На теми Италија последња постављена вест мало објашњава ситуацију али у кратким цртама почевши од ове сезоне полиција и редари уз помоћ клуба одлучили су да својим присуством поделе копове на неколико делова,прво је кренуло преко ноћи са конструкцијама које физички одвајају делове а затим и некакве баријере на улазима који подсећају на конц логоре,прва утакмица затекла је навијаче у чуду са све прегледима и претресима који су подсећали на затворске.
Биланс је тотални бојкот трибина без краја јер са друге стране и држава не попушта....горње слике одишу апатијом и тугом јер традиција окупљања Римљана и ватрена подршка није од јуче она траје деценијама,ал ако гледамо у прошлост у питању су и векови.
Могло се то осетити да долази,раније сам на теми Италија писао о полицији која не може да мапира ко су људи који долазе на јужну трибину.
http://www.delije.net/forum/viewtopic.php?t=10606&postdays=0&postorder=asc&start=45
Зашто сам поставио у ову тему Question 21 век је век слобода,људских права,пуна су уста еу бирократа који мантрају гесло људска права и слобода али само ако њима одговара или ако иде под руку са либералним капитализмом и екстремно потрошачким друштвом...зашто се никада неће забранити црни петак дане када човек показује оно животињско у себи,газећи преко другог да би стигао до новог ајфона или сонија,ту има више повређених него на утакмици типа Рома Удинезе,веће су повреде настале гажењем на улазу у тржни центар него ли од свих бакљи које су запаљене на јужној или северној трибини.
Нека снимак говори у моје име https://www.youtube.com/watch?v=-xL8rE9DT4g
против нпр. Наполитана у Риму https://www.youtube.com/watch?v=xVczsnRuOyg
на првом видим животиње које газе пред собом на другом видим организовану групу која иде,разлика је што ови са првог снимка настављају традицију и одобравају кроз смех док су ови други ако ме сећање добро служи попили трајну забрану организованог доласка у Рим.
Није ово тема преко које лако може да се пређе,све ово долази и нама треба бити паметан и борити се против ових појава сада кад си јак а не када свесно слабиш деценију.
Можда треба и подржати јужну и северну трибину у Риму,мали је комад платна који би ми истакли у односу колико значи и колико је у ствари изван навијачких прича!!!
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 29 Oct 2015 19:48    Post subject: Reply with quote

У једном тренутку ми смо излазили са стадиона због забране уношења транспарената...борили смо се, и изборили да се ствари врате на оно како треба да буде! С тога им желим сву срећу у борби коју воде. Када ти ускрате оно најосновније, тада си најопаснији за њих! Само они то не умеју на прву да признају...али временом схвате да то није прави пут! И просто човеку буде жао када види овакву солидарност трибина из истог града. Какви год да су...свака им част за ову борбу! Код нас када су једни излазили, други су навијали....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 29 Oct 2015 19:55    Post subject: Reply with quote

Planna wrote:
Јес да одговарам после х дана али мени је то причао Мађар у оној модс продавници,нисам ни узимао здраво за готово да ли је он уопште и колико заправо може бити објективан али опет,тај датум означава благо померање таса на исток...


Не знам стварно зашто. У Лондону Мађари ништа нису урадили. А ови су показали моћ.
Не да их браним боли ме ..... али реално
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 29 Oct 2015 21:01    Post subject: Reply with quote

То су чињенице сигурно,данас се и поред толиког протока података не може сакрити оно што је истина и реално,али....свако од нас је гледао барем један документарац навијачке тематике у коме се помиње Будимпешта и Милвол као и ето Арсенал и Галатасарај,значи да је завредио пажњу масе,масе изван навијачких збивања,друга страна медаље је што је пао вео а иза тог вела стоји сасвим друга реалност где Турци не иду помахнитали улицама и бацају бомбе једни на друге и нико жив ногом не може крочити у Константинопољ.
Ми сигурно не желимо да конотација људи на сцену буде Максимир или Аркан али то је оно што је завредило пажњу шире јавности на југо затим и срп. сцену,волели ми или не то је тако...феномен неки шта ли је.
са моје стране сам ставио тачку на ову Будимпештанску причу,мислим и није била толико битна за ову тему...више сам провукао то кроз текст који би представио неку ширу слику сцене данас.




Генералштаб,интересантно је то,стварно не бих желео да се мој горњи упис схвати у смислу чија је репресија гора и ко се како бори са њом јер нико не може да се пројектује у туђу кожу нити ми нити они могу знати како је коме.
ја не бих никада волео да видим север после деценије масовних забрана (у сваком моменту 300 и кусур топ људи ван "употребе"),картица а затим и ових последњих мера и ограда,можда сам песимиста али била би непријатна слика сигурно.
Више сам желео да се види то из птичије перспективе ако може,дакле имамо једног или скуп екстремних богаташа који желе калуп човека који је чист конзумент (карта,кокице,пљескавица,сок и кући) и имамо медије који на њихов миг крећу у спин о хулиганима који једу малу децу јавност то одобрава аплаузом и они обаве посао,није то теорија завере то се дешава широм Енглеске,Париз,Ференцварош,Рим,Стеауа,Грчка,Загреб....
Рим је само добар пример не само модерне сцене и навијача већ забрана суштине,слободног кретања и окупљања на једно место основне људске слободе.
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 29 Oct 2015 21:30    Post subject: Reply with quote

Подсетио би те да наша трибина и данас има забране, не додуше толико колико они, али сигурно да има поприличан број људи који су већ под забранама или који су већ "одлежали" своје,или чекају да им почне. Али и даље постојимо и држимо се! А зашто је то тако? Ваљда зато што имамо такву сорту људи која не одустаје тако лако...Да не набрајам сад кроз прошлост у чему се огледа наша јачина и кроз шта смо све прошли...најгори је "демократски мрак".
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 29 Oct 2015 22:36    Post subject: Reply with quote

Наравно,нико никада и не би требао ни смео да сумња у снагу севера као трибине која има ту праву комбинацију традиције и чврстог темеља. на крају,нисам ни овде у фокусу имао север већ неке друге трибине,земље,градове који су имали традицију,вољу,бројност али који су поклекли и то много брже него што би могли и да помислимо,навијачи пепознају солидарност зато и морамо разумети,подржати ал и као што сам неколико пута рекао препознати на време опасност која може доћи до нас брже него што мислимо,немојте да ме неко схвати погрешно јер то ми није ни најмање циљ..више једна прича на коју треба обратити пажњу.
Само још нешто,можда ми и не би требали да идемо далеко,довољно је погледати један пример из наше околине...забрањени,трибина која је имала нека исправна размишљања имала број у једном моменту,визуелни идентитет,вољу ал све се то брзо сломило када се увидело како та трибина функционише на темељу једног изненађујућег малог броја људи који физички није то могао да изнесе...све ти добри моменти по њих су сада прошлост и то за кратко време,част тим момцима који сада како тако функционишу на њиховом месту и увек ћу њих пре поштовати него хиаљаде посетилаца југа.
нећу овде да улазим у дубљу конотацију,ко,зашто како и кад је прешао итд. него једноставан пример кад апарат репресије налегне треба бити изузетно мудар и јак па да изврдаш.
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Генералштаб
Стара гарда


Joined: 21 Sep 2004
Posts: 13165

PostPosted: 30 Oct 2015 07:27    Post subject: Reply with quote

У нездравој околини, тешко да било шта здраво може да заживи...мислим на целу нашу сцену.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 11 Apr 2016 14:37    Post subject: Reply with quote

Горе на врху странице сам писао нешто о новим новим старим ветровима на евро сцени дотакавши се Пољака и традицоналних навијачких покрета који губе корак за новим истоком.


Издвојићу облачење као један битан (сигурно не и пресудан) сегмент
Облачење навијача је попримило један нови облик модне субкултуре где је кежуал отишао у један тотално абнормалан правац када је постао сврха самом себи и као неки визуелан додатак за инстаграм,фејсбук и навијачке форуме.
Кежуал је изгубио изворну сврху да својим облачењем познатих и добростојећих робних марки (марке које приличе богатијим слојевима друштва) избегнеш погледе полиције која тражи сумњиве навијаче по систему визуелног изгледа и детаља,деценије су пролазиле и кежуал субкултура се развила у тоталну супротност где почињу те исте марке иза које су се скривали навијачи да обележавају и олакшавају полицији да издвоји потенцијалне групације.
Дакле од изворног разлога долазимо до једног вида модног хира који данас служи за сликање и модне едиторијале...до Загреба (мада не треба уз нас везати никакав термин кежуал јер то није део нашег идентитета,више бих волео да напишем неутралан инкогнито стил) када је после не знам ни ја колико година,деценија варијанта инкогнито изгледа и облачења вратила своје значење.
Издвојио бих такође поменуте Пољаке затим Верону и Каљари у Италији који су сваки на свој начин допринели померању граница покрета...не на лош начин,сликањем и модерном навијачком причом већ баш ка позитивним променама.
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 11 Apr 2016 16:00    Post subject: Reply with quote

Плана
Око кежуала... кежуал није настао да би се прикрио већ да би се истакао. Да би се разликовао од симпатизера који носе шалове. Да би се показао противнику.

Код нас је термин "кежуал" погрешно схваћен па је постао синоним за "инкогнито". И то што је нашој полицији требало доста да укапирају...

Кежуал је сличнији ношењу бар шала 90их или страног шала 80их код нас: да би показао да си у причи.
Наравно временом позери проналазе тај начин одевања а то је друга прича коју си споменуо...
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 11 Apr 2016 17:14    Post subject: Reply with quote

По мом поимању (лични став) субкултуре,кежуал стил од старта је наступао двојако као и кроз целу историју навијачког покрета,према органима реда и према другим истомишљеницима.
Према органима реда је захтевао инкогнито стил,стил који у старту не боде очи,шалом,пришивачима,мартинкама,ћелавом главом већ одевањем у једном стилу средње и више средње класе,класе која не буди сумњу у оку просечног бобија тих година...полиција у самом старту није била информисана о тим трендовима сигурно,а и могу мислити како би просечан пуб у Енглеској а тек у Европи поступио да му пред крај 70их у сусрет долази ћелава глава са мартинкама и шалом око врата и појединац или групица са ла кост мајицама,левискама,адидас патикама и филиним колеџицама...наравно од момента када су специјализовани органи провалили фору већ тада кежуал престаје да буде потреба и прелази у тренд (у релацији кежуал,органи реда).
Други навијачи.Увек је било потребе и жеље за одскакањем од масе и ту се слажем са тобом...потреба различитих групација за униформисањем и међусобним препознавањем али у мом претходном упису ја сам писао само о односу кежуал хулиган полиција.
Причам о изворној потреби која је сигурно била двојака
1.да се избегне полиција приликом уласка у град
2.да се екипе издвоје од "љубитеља фудбала и семенки" и да се међусобно препознају и скупе прво око свог клуба на једном месту па онда да препознају противнике који иду са истом намером.
Повукао сам паралелу Загреб кежуал (инкогнито) стил зато што је после много година стапање у околину одиграло битну улогу у успешној акцији упада у град који заједно са органима реда очекује навијаче са обележјима,пивом у руци,5 промила у крви....
_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 12 Apr 2016 18:29    Post subject: Reply with quote

Ок је да је то твоје лично мишљење, сигурно ти нико не диктира Very Happy али ниси управу. Није покрет настао из оба разлога него једног. А то је истицање.Нису навијачи почели тако да се облаче него "фаце". И као такве полиција је одавно знала да се обрати пажња на њих. Е како су и фаце и међу навијачима тако су остали копирали њих... као што се 3 / 4 Севере је носило парку и није се шишало једно време Shocked Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Planna
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 16 Jan 2011
Posts: 289

PostPosted: 12 Apr 2016 20:50    Post subject: Reply with quote

Север диктира модне трендове острву још од хиљаду девесто сеамдесет друге када је Лондон покупио стил Laughing
обратити пажњу на момка десно од певца,парка,положај руку у џеповима.


_________________
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/bb/61/7d/bb617d11609448c5d5d6bf867d54c046.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче - друге трибине All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24, 25  Next

View previous topic :: View next topic
Page 22 of 25

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop