DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Продата Текма

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Crazy north
View previous topic :: View next topic  
Author Message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 10 Oct 2007 12:29    Post subject: Продата Текма Reply with quote

[b]Брате Ово није тема за CRAZY NORTH али морао сам да поставим!![/b]
Zvezda prodala Grcima finale 1971. godine!!!
- 10. oktobar 2007.


Crvena zvezda prodala je Panatinaikosu plasman u finale Kupa evropskih šampiona 1971. godine, tvrdi udovica generala Jorgosa Papadopulosa, čelnog čoveka vojne hunte koja je tada vladala Grčkom. Fotina Papadopulos, piše „Press”, priznala je grčkoj televiziji da je čuveni revanš u kome je PAO, posle poraza od 4:1 u Beogradu, savladao Zvezdu 3:0, bio namešten i da je rezultat te utakmice dogovoren na „mnogo važnijem mestu nego što je fudbalski teren”!
„Sećam se da smo te godine igrali odlično. Sve nam je polazilo za rukom do tog polufinala sa Crvenom zvezdom, kada smo u prvoj utakmici u Beogradu doživeli žestok poraz. Bila nam je potrebna pobeda od 3:0 u revanšu, a ostalo mi je u sećanju da mi je to izgledalo potpuno nemoguće. Kada sam sela u svečanu ložu, okrenula sam se ka tadašnjem predsedniku Panatinaikosa i rekla mu da sam jako zabrinuta. U istom trenutku osetila sam ruku svog supruga na kolenu. Poluglasno mi je rekao: ”Nema potrebe da se brineš. Kupili smo utakmicu. Zar misliš da smo imali pravo da stvar od državnog interesa prepustimo slučaju? Zvezda će dobiti veliki novac za to što će nas danas pustiti„, ispričala je svoja sećanja Fotina Papadopulos.

Gospođa Papadopulos prisetila se i da je utakmici u Atini prisustvovao i tadašnji ambasador SFRJ u Atini. Prema njenim rečima, i on joj je potvrdio da je utakmica nameštena.

”Kada mi je muž rekao da je rezultat utakmice dogovoren, ljudi iz uprave Panatinaikosa potvrdno su klimali glavom. Onda sam shvatila da ambasador SFRJ sedi toliko blizu nas da je sigurno sve čuo. ´Opusti se, Foti, čovek ne zna ni reč grčkog jezika´, rekao mi je muž. Možete samo da zamislite kako sam se osećala kada mi je ambasador na poluvremenu na čistom grčkom jeziku rekao da se ne brinem i da je rezultat određen na mnogo važnijem mestu nego što je fudbalski teren„, rekla je ona.

Revanš meč protiv Panatinaikosa u Atini doskora je bila jedna od najvećih misterija u istoriji najtrofejnijeg srpskog kluba. Mnoge su legende ispričane o toj utakmici, a najčuvenija je ona koja govori da su Grci tada poslužili Zvezdine igrače otrovanom supom, međutim, izgleda da je crveno-belima finale Kupa šampiona te 1971. godine uskratio neko iz vrha tadašnje države.

U ispovesti ”Kuriru„ tadašnji predsednik Crvene zvezde Nikola Bugarčić, kao i mnogi igrači koji su učestvovali u ”atinskom debaklu„ tvrde da niko iz kluba nije učestvovao u nameštanju, ali ističu da postoje sumnje, ne i dokazi da je bilo neregularnosti.

Osamdesetsedmogodišnji Bugarčić kaže da bi posle tri i po decenije priznao da je učestvovao u prljavoj raboti, ali nije.

”... Pa, sad bih vam priznao, imam već toliko godina da nemam razloga da se plašim istine. Mnogo bismo više para dobili da smo se plasirali u finale i došli do prilike da pobedimo Ajaks„, rekao je između ostalog Bugarčić.

Milovan Đorić, bek Zvezde sedamdesetih godina, uverava da igrači nisu bili umešani u nameštanje, ako ga je bilo.

”Zašto bismo namestili polufinale kad smo imali premiju od 20.000 dolara? Da li smo bili drogirani? Pravo da vam kažem, ručak je bio veoma čudan. Posle tog meča karijere su nam krenule strmoglavo nadole. Prodavali smo se za siću. Jedan Dragan Džajić je otišao u Bastiju za 200.000 dolara, a mi za mnogo manje od toga„, rekao je Đorić.

Prva utakmica između Crvene zvezde i Panatinaikosa odigrana je 14. aprila 1971. godine u Beogradu. Za Zvezdu zbog crvenog kartona u prethodnom meču nije nastupio Dragan Džajić, ali su crveno-beli ipak pobedili 4:1. Na tribinama ”Marakane„ bilo je 100.000 ljudi, a golove su postigli Ostojić (3) i Janković. Trener Zvezde Miljan Miljanić u revanšu 28. aprila izveo je isti sastav kao i u prvom meču, a Grci su već u 1. minutu poveli. Do kraja meča postigli su još dva gola i otišli u finale, koje je odigrano na londonskom ”Vembliju„. Tamo su poraženi od Ajaksa 2:0. (Mondo)”
http://www2.serbiancafe.com/lat/vesti/22/40855/zvezda_prodala_grcima_finale_1971_godine
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
милвол011
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 03 Dec 2003
Posts: 342
Location: БЕОГРАД

PostPosted: 10 Oct 2007 12:45    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=rGGEykM_-68&mode=related&search=

само нека неко од браће грка нек преведе...
_________________
Ostaćes zauvek No 1! Ciao Sasha! 1950-2007
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Necro
ДЕЛИЈА


Joined: 12 May 2005
Posts: 203

PostPosted: 10 Oct 2007 12:49    Post subject: Reply with quote

Једни тврде ово,други оно....Вероватно праву истину никад нећемо сазнати Confused
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 10 Oct 2007 22:45    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=3RPhu-Kdm0E
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
BRE
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 23 Jun 2006
Posts: 982
Location: ****МАРАКАНА*РОЂАЦИ****

PostPosted: 11 Oct 2007 12:29    Post subject: Reply with quote

УлтрасЛондон wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=3RPhu-Kdm0E


Arrow Брате ултрас лондон уреду је да си модератор али какве везе има ово што си поставио са темом Idea Без љутње...


_____________________________________________________
Novković: Meč u Atini je sigurno namešten
- 11. oktobar 2007.


Skandal o nameštanju utakmice Crvena zvezda - Panatinaikos u polufinalu Kupa evropskih šampiona 1971. koji je pokrenula Despina Papadopulos, supruga pokojnog grčkog diktatora Jorgosa Papadopulosa, podigao je veliku prašinu. Potvrdu da je u tom duelu bilo neregularnih stvari dao je i Mile Novković, tadašnji bek crveno-belih. Crvena zvezda je u prvom meču u Beogradu pred 100.000 gledalaca pobedila grčki tim sa 4:1, ali je u revanšu 28. aprila 1971. za nevericu izgubila sa 3:0, baš rezultatom, koji je Atinjane vodio u finale sa Ajaksom na Vembliju.
„Ubeđen sam i odgovorno tvrdim da je ta utakmica nameštena! I posle 36 godina, siguran sam da smo bili drogirani, šetali smo po terenu kao u nekom polusnu. Nikad neću zaboraviti kroz šta smo prolazili kada smo se vratili u Beograd”, rekao je Novković za „Blic”.

Novković je do detalja objasnio kako su tekle pripreme za taj meč i naglasio da je fudbalerima Crvene zvezde stvaljeno „nešto” u hranu i piće.

„U Grčku smo došli u nedelju, tri dana pre utakmice, i sve do srede naš boravak tamo bio je, malo je reći, čudan. Noćima nismo spavali, nismo mogli od bubnjeva koje su nam naši domaćini poslali kao dobrodošlicu. A 15 minuta pre utakmice, na teren koji je posle postao oranica, helikopterom je sletela, činilo mi se, najlepša devojka na svetu, tamošnja misica. Ona nam je podelila poklone, rukopis Svetog pisma i crno-bele televizore. Da, tada je bilo uobičajeno da su klubovi razmenjivali darove, akten-tašne ili nešto tome slično. Posle je ta devojka iz zahvalnosti zbog eliminacije Zvezde provela noć sa golmanom PAO. Ona je izjavila kako mu je to poklon za finale KEŠ. Svašta je tamo bilo, verujem da su nam nešto stavljali i u hranu, kojom su nas omamljivali, ali limunada na poluvremenu utakmice nas je dotukla”, izjavio je bivši bek crveno-belih.

Novković je istakao da je su se i tokom meča dešavale čudne stvari na terenu, a da je Zvezda delovao poptuno grogirano.

„U prvom poluvremenu primili smo gol u 30. sekundi meča, i to neverovatnom greškom Klenkovskog, koji je vratio loptu golmanu Dujkoviću na dva metra, što se nikad ne radi. U tom trenu uleteo je njihov napadač, dvometraš Antonijadis i pogodio, a ja gol nisam ni video. Na pauzu se otišlo sa golom minusa, a trener Miljanić je hteo da nas sve išamara od muke. Nije mogao da veruje da smo to mi, i da gubimo od neke ekipe poput, na primer, Voždovca. Ok, sve se mi dogovorimo kako ćemo da ih napadnemo i sredimo, međutim, ušao je u svlačionicu neki mali Grk i doneo nam osveženje. Naravno, mi smo limunadu iskapili, i tu moje sećanje iz Grčke prestaje”.

Novković je rekao da su eliminacije na sramotan način igrači Zvezde postali jasni tek po povratku u Beograd, kao i da je na „najvišem nivou” dogovoreno da se o tom meču ćuti.

„Znam samo da smo u avionu po povratku kući pevali i smejali se. Zamislite, pevali i smejali se! Došao sam sebi tek u Beogradu, kada sam stigao kući i kada me je otac ošamario. Majka šest meseci nije razgovarala sa mnom, kumovi su me se odrekli, svi su nam govorili da smo prodali utakmicu. Ljudi u našoj zemlji su umirali u toku tog meča, nisu mogli da podnesu eliminaciju, ali nikad mi neće biti jasno zašto se sve vreme ćutalo o tome i što niko nije ranije progovorio. Nije se smelo, dogovoreno je na višem nivou od igrača i trenera”, zaključio je Novković. (Mondo)


Arrow http://www2.serbiancafe.com/lat/vesti/22/40905/novkovic_mec_u_atini_je_sigurno_namesten
_________________
''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети,него по томе колику светињу браним''
Св.Великомученик Лазар
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
MGF
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 13 Aug 2006
Posts: 392

PostPosted: 11 Oct 2007 12:36    Post subject: Reply with quote

Намјештање у фудбалу? Никад! Mr. Green
_________________
Мршти ми се пуб и његов ортак дрот
Back to top
View user's profile Send private message
KNN
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 21 Jul 2005
Posts: 59

PostPosted: 11 Oct 2007 12:48    Post subject: Reply with quote

Quote:
Skandal o nameštanju utakmice Crvena zvezda - Panatinaikos u polufinalu Kupa evropskih šampiona 1971. koji je pokrenula Despina Papadopulos, supruga pokojnog grčkog diktatora Jorgosa Papadopulosa, podigao je veliku prašinu. Potvrdu da je u tom duelu bilo neregularnih stvari dao je i Mile Novković, tadašnji bek crveno-belih.

Crvena zvezda je u prvom meču u Beogradu pred 100.000 gledalaca pobedila grčki tim sa 4:1, ali je u revanšu 28. aprila 1971. za nevericu izgubila sa 3:0, baš rezultatom, koji je Atinjane vodio u finale sa Ajaksom na Vembliju.

"Ubedjen sam i odgovorno tvrdim da je ta utakmica nameštena! I posle 36 godina, siguran sam da smo bili drogirani, šetali smo po terenu kao u nekom polusnu. Nikad neću zaboraviti kroz šta smo prolazili kada smo se vratili u Beograd", rekao je Novković za "Blic".

Novković je do detalja objasnio kako su tekle pripreme za taj meč i naglasio da je fudbalerima Crvene zvezde stvaljeno "nešto" u hranu i piće.

"U Grčku smo došli u nedelju, tri dana pre utakmice, i sve do srede naš boravak tamo bio je, malo je reći, čudan. Noćima nismo spavali, nismo mogli od bubnjeva koje su nam naši domaćini poslali kao dobrodošlicu. A 15 minuta pre utakmice, na teren koji je posle postao oranica, helikopterom je sletela, činilo mi se, najlepša devojka na svetu, tamošnja misica. Ona nam je podelila poklone, rukopis Svetog pisma i crno-bele televizore. Da, tada je bilo uobičajeno da su klubovi razmenjivali darove, akten-tašne ili nešto tome slično. Posle je ta devojka iz zahvalnosti zbog eliminacije Zvezde provela noć sa golmanom PAO. Ona je izjavila kako mu je to poklon za finale KEŠ. Svašta je tamo bilo, verujem da su nam nešto stavljali i u hranu, kojom su nas omamljivali, ali limunada na poluvremenu utakmice nas je dotukla", izjavio je bivši bek crveno-belih.

Novković je istakao da je su se i tokom meča dešavale čudne stvari na terenu, a da je Zvezda delovao poptuno grogirano.

"U prvom poluvremenu primili smo gol u 30. sekundi meča, i to neverovatnom greškom Klenkovskog, koji je vratio loptu golmanu Dujkoviću na dva metra, što se nikad ne radi. U tom trenu uleteo je njihov napadač, dvometraš Antonijadis i pogodio, a ja gol nisam ni video. Na pauzu se otišlo sa golom minusa, a trener Miljanić je hteo da nas sve išamara od muke. Nije mogao da veruje da smo to mi, i da gubimo od neke ekipe poput, na primer, Voždovca. Ok, sve se mi dogovorimo kako ćemo da ih napadnemo i sredimo, medjutim, ušao je u svlačionicu neki mali Grk i doneo nam osveženje. Naravno, mi smo limunadu iskapili, i tu moje sećanje iz Grčke prestaje".

Novković je rekao da su eliminacije na sramotan način igrači Zvezde postali jasni tek po povratku u Beograd, kao i da je na "najvišem nivou" dogovoreno da se o tom meču ćuti.

"Znam samo da smo u avionu po povratku kući pevali i smejali se. Zamislite, pevali i smejali se! Došao sam sebi tek u Beogradu, kada sam stigao kući i kada me je otac ošamario. Majka šest meseci nije razgovarala sa mnom, kumovi su me se odrekli, svi su nam govorili da smo prodali utakmicu. Ljudi u našoj zemlji su umirali u toku tog meča, nisu mogli da podnesu eliminaciju, ali nikad mi neće biti jasno zašto se sve vreme ćutalo o tome i što niko nije ranije progovorio. Nije se smelo, dogovoreno je na višem nivou od igrača i trenera", zaključio je Novković.

Ispovest Despine Papadopulos možete pročitati ovde

(MONDO)
Back to top
View user's profile Send private message
churug67
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 22 Mar 2007
Posts: 93
Location: Novi Sad

PostPosted: 11 Oct 2007 13:41    Post subject: Reply with quote

Ma daj,molim te.... Mi smo odrasli uz ovu urbanu legendu, nikada se nece saznati istina i ko ga jebe. Usput, moj matori je imao uplacen aranzman za London za finale i pita kevu hoce li i ona da ide ili da joj da pare. Keva uzela pare...... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
spud
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 27 Jun 2007
Posts: 4

PostPosted: 11 Oct 2007 14:34    Post subject: Reply with quote

Навијачи Олимпијакоса имају песму за "зелене" где их управо прозивају за њихов пут до Вемблија а у песми се помињу и имена "људи" заслужних за то.
Back to top
View user's profile Send private message
унцле вања
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 01 Sep 2006
Posts: 753
Location: ган поинт

PostPosted: 11 Oct 2007 14:47    Post subject: Reply with quote

вероватно се никада неће сазнати истина,само је мало чудно што се после толико времена покреће ова прича.пре извесног времена је неки грк отворио тему о овоме на подфоруму гате7,па је тема чини ми се обрисана.

чуруг67,што не пишеш ћирилицом..
_________________
ПРАВДО СРБИЈЕ,СТИДИ СЕ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Пијанац
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 06 Feb 2003
Posts: 456
Location: Сењак, Београд

PostPosted: 11 Oct 2007 15:11    Post subject: Reply with quote

Чуруг67, користи http://www.srbijazemljaheroja.com/cirilica.html ако немаш други начин. Мени је ћале причао да је још тих година Београдом кружила прича да је утакмица намештена. Они који су заговарали ту тезу су као доказ износили чињеницу да су врло брзо након тог двомеча на Маракани никли рефлектори.
_________________
Зора свиће, ја испијам пиће... icon_beer

Ћале ти у ђубретарима...
Back to top
View user's profile Send private message
Коди
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 17 Aug 2007
Posts: 56
Location: Бг

PostPosted: 11 Oct 2007 16:09    Post subject: Reply with quote

Из књиге Сага о Звезди страна 23 :


О тој утакмици дискутује се и дан данас и за неупућене многи закулисни детаљи ове представе још увек су прекривени велом историје. Моћни и лукави грчки бродовласници уредили су да сваког играча и члана стручног штаба Црвене звезде на повратку на аеродрому чека по телевизор као поклон - најновији модел. У ствари су јако добро познавали менталитет нашег народа и многи навијачи ни дан данас нису опростили Миљану наводну ,,продају" утакмице.

А ево шта се тада у ствари дешавало иза кулиса. Југославија је тада имала велики проблем и били су јој потребни депои за нафту у солунској луци. Тада је Грчком управљала војна хунта, са којом је власник власник Панатинаикоса, бродовласник имао одређене везе и могућности утицаја. На волшебан начин преко политике и фудбала југославија је веома лако добила спорне депое за нафту, а у финале на Вембли отишли су грци. Непосредно иза ове атинске епизоде тито је донео један тада вредан поклон -- не централно-државном партизану, не мезимчету читавог тадашњег комунистичког руководства -хајдуку, већ реакцијској Црвеној звезди -- пластични прекривач за терен, који тада није поседовало много клубова. А тог лета Црвена звезда је добила и нови семафор и уопште, у јавности, тек од тих времена, Звезда се и званично апострофирала као наш највећи клуб, адекватно правом стању ствари у фудбалу. То је био један од последњих већих данака Црвене звезде у комунистичкој власти.

Тај реванш у Атини остао је највећи Звездин ожиљак у историји, нека врста Звездиног Косова. И можда је баш тај пораз касније дао снаге и мудрости надолазећим, али и већ провереним, генерацијама људи у клубу и око њега да устрају у походу на европски и светски трон.
_________________
Нек' живи Звезда нек' се рађа дан, нека свако дете мрзи птаризан!
Back to top
View user's profile Send private message
УлтрасЛондон
Стара гарда


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 4146

PostPosted: 11 Oct 2007 17:23    Post subject: Reply with quote

BRE wrote:
УлтрасЛондон wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=3RPhu-Kdm0E


Arrow Брате ултрас лондон уреду је да си модератор али какве везе има ово што си поставио са темом Idea Без љутње...


Каква црна љутња.


Има везе мој пост више са твојеом темом, него твоја тема с овим форумом.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=XE-f-Ng_cUA
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    DELIJE.net Forum Index -> Crazy north All times are GMT - 1 Hours


View previous topic :: View next topic
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop