DELIJE.net Forum Index www.DELIJE.net
Форум ДЕЛИЈА - навијача Црвене Звезде
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

пиши ћирилицом
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ana
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 15 Oct 2002
Posts: 579
Location: Red&White Caffe

PostPosted: 30 Jul 2006 14:57    Post subject: Re: ћ Reply with quote

zvezdino wrote:
Немој да те мрзи
ПРИТИСАК на сваког на овом форуму
Шаљи праиват сваком ко пише латиницом,моли га пређе на ћирилицу,моли га ко брата...


Уредниче, званичног сајта Делија, молим те као брата, уређуј насловну страницу сајта (и остале странице!) ћирилицом.

http://www.interbest.co.yu/yucc/
Са ове адресе се може скинути конвертор за превођење текстова са латинице у ћирилицу. Регистрација за вебмастере би требала да буде бесплатна.

Званични сајтови фудбалског клуба и спортског друштва ажурирају се ћириличним писмом. Некадашњи незванични фан сајт "Delijeonline", имао је чак и форум у потпуности преведен на ћирилицу. Било је лепо то видети.
_________________

Свануло је изнад цркве Св. Марка...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
В. Зайцев
Ветеран


Joined: 09 Dec 2003
Posts: 1406
Location: Борча-СРБИЈА

PostPosted: 30 Jul 2006 15:13    Post subject: Reply with quote

Bleya wrote:
Нису баш навијачке приче али шта да се ради. Ја пишем ћирилицом али се не нервирам када други пишу на латиници зато што сматрам да су оба писма српска.


Овде је била написана гомила будалаштина које не заслужују да буду цитиране!


Овако, у Србији се пише ћирилицом, а латиницом се пише енглески и други страни језици. Ко то не разуме тај је пре свега безобразан, не познаје своје културно наслеђе и спрда се са свима нама. Недавно сам гледао слике Београда у периоду између два светска рата. Мислите да има латиничних натписа? Закључак извуците сами.

Блејо и сви остали који размишљате о латиници као српском писму. Ако вам је до брањења права латинице у Србији, идите лепо на у92 јер тамо имате доста истомишљеника. Што се мене тиче, на Делије форуму треба користити искључиво ћирилицу. Дати рок од рецимо месец дана да се сви прешалтају на коришћење нешег писма, а после тога ко не испоштује заслужује бан к`о врата и крај приче!

ana wrote:

Званични сајтови фудбалског клуба и спортског друштва ажурирају се ћириличним писмом.


Cool

Добродошли у земљу ћирилице, бре!
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 30 Jul 2006 15:31    Post subject: Re: ћ Reply with quote

ana wrote:
zvezdino wrote:
Немој да те мрзи
ПРИТИСАК на сваког на овом форуму
Шаљи праиват сваком ко пише латиницом,моли га пређе на ћирилицу,моли га ко брата...


Уредниче, званичног сајта Делија, молим те као брата, уређуј насловну страницу сајта (и остале странице!) ћирилицом.

http://www.interbest.co.yu/yucc/
Са ове адресе се може скинути конвертор за превођење текстова са латинице у ћирилицу. Регистрација за вебмастере би требала да буде бесплатна.

Званични сајтови фудбалског клуба и спортског друштва ажурирају се ћириличним писмом. Некадашњи незванични фан сајт "Delijeonline", имао је чак и форум у потпуности преведен на ћирилицу. Било је лепо то видети.


Апсолутно се слажем и уједно повлачим оно што сам рекао да треба бановати оне који користе латиницу на форуму. Прво да доведемо у ред основно па онда да радимо даље. Прво сајт пребацити на ћирилицу па онда давати рок нашим људима овде да се пребаце на своје сопствено писмо. Срамота што нам је сајт на латиници. Ево, у име гомиле нас овде са форума нудим услуге Цакију око пребацивања текстова на наше писмо и осталих "физикалија".

Организаторе, код нас у Јапану немамо проблема јер чувамо своје писмо и своју културу Laughing Шалу на страну, запитајмо се што оваквих проблема немају Руси, Грци, па ни Бугарштине и многи други народи који користе ћирилицу...
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
коНаН
ДЕЛИЈА


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 188

PostPosted: 30 Jul 2006 17:09    Post subject: Re: ћ Reply with quote

Hatori Hanzo wrote:
Шалу на страну, запитајмо се што оваквих проблема немају Руси, Грци, па ни Бугарштине и многи други народи који користе ћирилицу...


Брате Хатори, сви ти народи које си набројао нису 100 година живели у истој држави са усташама и јанезима, њима диктатор није био тито(шта год да је био , није био србин и није писао ћирилицом у сваком случају).

Нпр. На писменим задацима у О.Ш. и у С.Ш. главни рад пише се ћирилицом а исправак латиницом.. Никад нисам писао исправак у С.Ш. баш због те латинице и увек сам имао проблема са проф. Evil or Very Mad . . .
латиницу пишем само док пишем на енглеском језику и то је то!

ЈЕБ**А ИХ ЛАТИНИЦА ЊИХОВА!!! НЕКА ЈЕ НАБИЈУ СЕБИ У РЧМА И ЗАБОРАВЕ ТАМО!!!
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Red Star Forever
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Jan 2003
Posts: 316
Location: Beograd, United Kingdom of Serbia

PostPosted: 30 Jul 2006 17:19    Post subject: Reply with quote

Драго ми је што се најзад покренуло слово и о овој горућој теми по српски народ у Србији... Латиница нас је преокупирала!!! Није овде нико латиничнофобичан (ваљда се тако каже) али као што рече Хатори, сви чувају своја изворна писма само ми глумимо неку ширину, слободу и демократију... А истовремено нас оптужују за мањак поменутих појмова!!! Ко није био у Грчкој на пример, најсвежије ми је остало у меморији (дођох оданде пре пар дана) да свака табла на путу иде прво на грчком писму и језику а стотинак метара даље на енглеском... Зашто тако не би било код нас...Или на српском па онда латиница (српска латиница)... Да да српска, јер исправиће ме они који су бољи са књижевношћу, али поменути Људевит Гај је уз помоћ Вуковог рада и српске ћирилице урадио исто то са латиницом... Тако да није далеко тврдња да је и хрватско писмо уствари српско а присвојено с њихове стране!!! У сваком случају као утицајна група треба да кренемо са промовисањем овог става о употреби ћирилице, али добро припремити одговоре на питања разних провокатора, шта, зашто, како, чему итд... НЕ СТИДИМО СЕ СВОГ ПОРЕКЛА, ПИСМА И ЗНАМЕЊА!!! ЖИВЕЛА СРБИЈА!
Back to top
View user's profile Send private message
Bleya
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Dec 2005
Posts: 19

PostPosted: 30 Jul 2006 17:54    Post subject: Reply with quote

Васили као што можеш да приметиш тај текст је цитиран. Нити сам га ја писао нити се залажем за латиницу. Поставио сам испод сајт и о ћирилици и латиници зато што пре доношења сваке одлуке треба погледати ствари из свих углова. Узвињавам се ако некоме смета вишак информација.


пс. кад се толико залажеш за ћирилицу зашто ти је потпис на латиници ?
Back to top
View user's profile Send private message
Bleya
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 15 Dec 2005
Posts: 19

PostPosted: 30 Jul 2006 18:00    Post subject: Reply with quote

Један текст из новина српско наслеђе.

S kao Slovo o srpskim slovima

piše: Veljko Đurić

Jedan srpski političar je, prije pet-šest godina, izgovorio i ove riječi: "Nije tačno da je ova latinica hrvatska latinica. To je srpska latinica"! Tada sam, u razgovoru sa prijateljima, rekao da je izraz "srpska latinica" nepoznat u nauci.

Ovog puta to činim poslije pažljivog čitanja Slova o srpskom jeziku.

U Slovu mi je zasmetalo nekoliko tvrdnji. Jedno od njih je i slijedeće: "Srbi pravoslavne veroispovesti (u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, kao i u Slavoniji i Srpskoj Krajini i drugde u svetu), bez obzira na to da li se služe ijekavskom ili ekavskom izgovornom varijantom, da li pišu ćiri-licom ili latinicom, svoj književni jezik zovu srpski književni jezik".

Drugo je ovo: "Srpski književni jezik ima dva ravnopravna pisma: ćirilicu i latinicu. Srbi su kulturni baštinici staroslovenske pismenosti i njenih azbuka, a staroslovenska glagoljica i ćirilica srpska su istorijska pisma. Na temelju hiljadugodišnje srpske i slovenske ćirilične pismenosti, Vuk Stefanović Karadžić je stvorio nacionalno fonetsko pismo - srpsku ćirilicu, koja je stožerna vertikala srpskog duhovnog, kulturnog i istorijskog identiteta. Srbi imaju i svoje drugo pismo: Vukovoj ćirilici prilagođenu srpsku latinicu. Upotreba pisma nije nacionalna diferencijalna crta - pa je latinica sastavni deo srpske kulture".

Na ovom mjestu treba malo istorijske faktografije: srpska srednjovjekovna civilizacija pripada vizantijskom krugu. To znači, prvenstveno, istočnom hrišćanstvu i svemu što iz toga proishodi.

Jedan od temelja srpske države Nemanjića bijaše sveti Sava (Rastko Nemanjić). Sava je, dobivši blagoslov od vizantijskog patrijarha i cara, organizovao samostalnu Srpsku pravoslavnu crkvu sa episkopima Srbima. Od tada se liturgije počeše služiti na srpskom jeziku, zakone i tipike pisaše srpskom ćirilicom!

Srpska ćirilica već je milenijumsko pismo. Njeni daleki očevi su braća iz Soluna, sveti Ćirilo i Metodije. Uredili su slovensku ćirilicu na osnovu grčke azbuke, kao glagoljicu, pa obe važe kao arhislovenske.

Srpska pravoslavna crkva je sačuvala ćirilicu do dana današnjeg! Ali, od svetoga Save ne sazida se nijedan manastir ni crkva u kojoj se na freskama ili ikonama nešto napisa latinicom!

Svi istorijski spomenici napisani srpskim jezikom, pisani su isključivo glagoljicom i ćirilicom!

A ćirilica je bila diplomatsko pismo osmanlijskih, ugarskih i rumunskih dvorova. (Videti IV poglavlje knjige Radoslava M. Grujića "Apologija srpskog naroda u Hrvatskoj i Slavoniji", Novi Sad, 1909.)

Mitropoliti i gospodari crnogorski iz porodice Petrovića njegovali su ćirilicu kao i ostale metafore srpske.

Latinica, hrvatska latinica, došla je u srpske države stvaranjem Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, znači poslije 1. decembra 1918. godine!

Skerlić je učio da su Srbi i Hrvati jedan narod i predlagao da, u ime tog jedinstva, Srbi odbace ćirilicu, a Hrvati ijekavicu.

Hrvatska latinica se raširila do Bitolja, na primer, na državnim dvoazbučnim pečatima! Hrvatska je ostala ono što je i bila - jednoazbučna. Posljednja firma sa ćiriličnim slovima u Zagrebu, hotel "Beograd", održala se do 1937. godine. Do tada su je frankovci mazali izmetom, tipičnim i pouzdanim metodama hrvatske borbe, pa je vlasnik morao da promjeni azbuku.

Poslije stvaranja tzv. nezavisne države Hrvatske, prvi proglašeni zakon je zabranjivao srpsku ćirilicu!

Tako nam istorija pokaza da je hrvatska latinica negacija srpskog imena i srpske kulture: srpsko ime i latinica dvije su nespojive kategorije!

U toku Drugog svjetskog rata, na jednom tajnom sastanku vrha jugoslovenskih komunista odlučeno je da se forsira latinica. O tome nema nikakvih pouzdanih dokaza, ali poratna praksa to potvrđuje. Vrhunac toga je bio onog momenta kada je ljevičarska izdavačka kuća Nolit, prva u Srbiji, štampala knjige etimološkim pravopisom kojim se služe Hrvati.

Na Novosadskom dogovoru srpskih i hrvatskih jezičkih stručnjaka 1954. godine, jedan Hrvat je rekao kako treba sačekati da stare pisaće mašine budu islužene da bi se mogle zamijeniti novim. To je značilo da ćirilične mašine treba zamijeniti latiničnim! Ovo je sprovedeno u svim državnim ustanovama Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine.

Tako dođe do procvata hrvatske latinice među Srbima. Latinicu braniše tvrđenjem da je ona "svjetsko pismo" ili "da je lakša". U izdavačkim kućama su govorili: "Latinica troši manje hartije"! Kada bi pisac naglasio ćirilicu, izdavač bi napravio bolestan izraz lica i rekao: "Mislite li vi na prodaju knjige"!

Ćirilicu je jedino očuvala Srpska pravoslavna crkva. NJena izdanja su samo ćirilična, ekavska i ijekavska.

Slovo o srpskom jeziku sam čitao mnogo puta i svaki put ostajao kod slijedećih riječi: "Srbi imaju i svoje drugo pismo: Vukovoj ćirilici prilagođenu srpsku latinicu". I pitao se: Gdje je tu naša srpska latinična prošlost? Na kraju moram da postavim još jedno pitanje: ako je balkanska istorija pokazala da je latinizacijom rasrbljavano Srpstvo (čitaj: kroatizovano), šta je onda sa tvrđenjem iz Slova o srpskom jeziku?
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 30 Jul 2006 18:25    Post subject: Reply with quote

Red Star Forever wrote:
Да да српска, јер исправиће ме они који су бољи са књижевношћу, али поменути Људевит Гај је уз помоћ Вуковог рада и српске ћирилице урадио исто то са латиницом... Тако да није далеко тврдња да је и хрватско писмо уствари српско а присвојено с њихове стране!!!!


Ово није тачна тврдња. Вук Караџић је реформисао ћирилицу почетком 19. века и увео чувено правило "пиши као што говориш - читај како је написано", тј. фонетско писмо (сваки глас једно слово). Људевит Гај, хрватски књижевник је недуго затим, по угледу на Вукову ћириличну реформу учинио исто са латиницом и убацио пет нових знакова (које је преузео из чешког и пољског), значи знакове за нова слова која је увео Вук. Људевит Гај је те знакове додао у латинско писмо и од тога створио латиничну верзију за хрватски језик. Значи нема дилеме око тога. Смешна је тврдња да је латиница српско писмо само зато што је створена по угледу на Вукову реформисану ћирилицу. Мени то много више звучи као вешто пласирано мишљење међу Србе, где ни они којима је стало до борбе за сопствену културу неће правити питање око латинице јер ће погрешно веровати да је и то њихово писмо. Размисли. Уосталом, то би било као кад би реко да су наши Ултраси (Ред Стар) уствари италијанска група зато што су настали по угледу на италијански Ултра покрет.
И не заборави да је ћирилица наследила глагољицу још у 12. веку док је латиница стигла тек 1918. (узгред, скоро век касније него што је стигла међу Хрвате).
Око овога нема сумње, "српска латиница" је само једна у низу подвала нашем неупућеном народу.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Hatori Hanzo
Ветеран


Joined: 07 Jul 2004
Posts: 1170
Location: Бол је тренутна - срамота траје довека!

PostPosted: 30 Jul 2006 18:30    Post subject: Reply with quote

Bleya wrote:
Васили као што можеш да приметиш тај текст је цитиран. Нити сам га ја писао нити се залажем за латиницу. Поставио сам испод сајт и о ћирилици и латиници зато што пре доношења сваке одлуке треба погледати ствари из свих углова. Узвињавам се ако некоме смета вишак информација.




Не смета, таман посла. Све информације су добродошле да о њима расправљамо али неистине морају да се подвуку као неистине. Поготово онај текст који си пренео (сигурно не из лоше намере) је ужасно опасан јер га је писао неки велики непријатељ наше културе, пун лажи. А толико је неписмен текст да се питам ко је мого да га напише.
_________________

Један ЅМЅ за један оброк гладнима на Косову и Метохији 064 или 065 - 1033
http://www.youtube.com/watch?v=YTATSBVas3A
Back to top
View user's profile Send private message
Fotelja
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 28 Jul 2006
Posts: 19

PostPosted: 30 Jul 2006 18:52    Post subject: Reply with quote

Набуџио сам ћирилицу коначно, извињавам се што касним Cool
_________________
Опусти се мало, линију извуци...
Back to top
View user's profile Send private message
Нуклеар
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Oct 2005
Posts: 445
Location: Па...

PostPosted: 30 Jul 2006 19:05    Post subject: Reply with quote

Ако већ гледамо да пишемо ћирилицом, обавезно промените потписе, глупо је да онда латиница боде очи.
_________________
на свету све си нам, за боље не знамо, и небо над нама, цело је звездано...
Back to top
View user's profile Send private message
мурке
ДЕЛИЈА


Joined: 14 Mar 2005
Posts: 122
Location: Universe

PostPosted: 30 Jul 2006 21:01    Post subject: Reply with quote

Свака част на идеји,лепо изгледа, још само кад би ник могао да напишем ћирилицом...
_________________
Ја сам године провео са тобом, теби дао све за тебе живео !!!
Back to top
View user's profile Send private message
Bojan
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 25 Jun 2005
Posts: 97
Location: Tu sam a ti me nevidis

PostPosted: 30 Jul 2006 23:49    Post subject: Reply with quote

Ja se izvinjajem sto sam napisao latinicom ali nikako ne uspevam da prebacim na cirilicu,jel moze neko da pomogne.Hvala!
_________________
............Stop Represiji nad navijacima..........
Back to top
View user's profile Send private message
Bojan
ДЕЛИЈА јуниор


Joined: 25 Jun 2005
Posts: 97
Location: Tu sam a ti me nevidis

PostPosted: 30 Jul 2006 23:58    Post subject: Reply with quote

Ух једва јеботе..али сам све несто појебо у копму.. Smile
_________________
............Stop Represiji nad navijacima..........
Back to top
View user's profile Send private message
Red Star Forever
ДЕЛИЈА сениор


Joined: 04 Jan 2003
Posts: 316
Location: Beograd, United Kingdom of Serbia

PostPosted: 31 Jul 2006 07:08    Post subject: Reply with quote

Хатори, само сам желео да изнесем чињенице које си и ти потврдио да су тачне... Али далеко од тога да сам имао намеру да као и они који подмећу причу да је латиница српско писмо радим исто... Можда ми је више била жеља да укажем на супериорност, знање и интелигенцију појединих Срба (у овом случају Вука Караџића)... Дакле није латиница српско писмо, али она латиница која је данас у употреби у Србији је реформисана латиница утемељена на реформи ћирилице... Ок, реформисао је неко други, то су сада теме о којима могу да расправљају историчари књижевности, лингвисти итд. али оно што је битно је да је ова тзв. Вукова ћирилица изворно наша и да је треба вратити тамо где јој је место, прво и једино писмо српског народа!!! Знање које имамо везано за коришћење и писање латинице која је сада у употреби у Србији може само да нам помогне у неким ситуацијама ван наше земље, а овде зна се... ЋИРИЛИЦА!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    DELIJE.net Forum Index -> Навијачке приче All times are GMT - 1 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

View previous topic :: View next topic
Page 2 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Delije shop